Jak się okazuje, jeśli trzeba szukać jakichkolwiek informacji dotyczących młodości i zdrowia, to tylko w Chinach i Tybecie. Tamtejsza medycyna jest skarbnicą wiedzy dotyczącej młodego wyglądu oraz siły witalnej. Przenieśmy się więc dzisiaj na Daleki Wschód i odkryjmy potęgę tych małych i niepozornych owoców.

Garść informacji – o owocach Goji słów kilka

Owoce Goji – pochodzenie

„Owoce długowieczności” – jak zwykło się mawiać na owoce Goji, pochodzą z rośliny zwanej Kolcowój szkarłatny (Lycium barbarum L.), którego nazwa pochodzi od licznych gałązek, pokrytych kolcami. Krzew ten rośnie w Himalajach oraz Tybecie, a także w Europie czy Norwegii. W Himalajach i Tybecie rosną odmiany dziko rosnące i są one szczególnie cenne ze względu na znaczne oddalenie od terenów zanieczyszczonych przemysłem.

Owoce goji właściwości

Owoce Goji – właściwości

Tysiące dietetyków nie mogą się mylić – owoc Goji jest jednym z najbardziej cennych pod względem zdrowotnym owoców na świecie. Co kryją więc w sobie jagody Licyjskie?

  • aminokwasy – zwłaszcza izoleucynę i tryptofan
  • NNKT, ważne dla funkcjonowania układu nerwowego oraz sprężystości skóry
  • liczne witaminy: C, E oraz witaminy z grupy B (B1,B2,B6)
  • karotenoidy (zeaksyna) – wzmacniają wzrok, oczyszczają wątrobę
  • flawonoidy znane z właściwości antyoksydacyjnych
  • fitosterole jak beta-sitosterol – obniżają poziom złego cholesterolu, działają przeciwzapalnie
  • betaina, luteina, likopen
  • wiele witamin: żelazo, wapń, cynk i selen
Owoce młodości
Suszone owoce Goji

Działanie prozdrowotne

Owoce Goji charakteryzuje pewna uniwersalność, jeśli chodzi o zastosowanie. Są pomocne w chorobach serca: tonizują serce oraz zapobiegają rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych poprzez hamowanie syntezy cholesterolu. Oczyszczają krew z toksyn (podobnie jak fiołek trójbarwny) oraz opóźniają procesy starzenia (jak zielona herbata lub spirulina). Są pomocne przy problemach z wątrobą oraz układem trawiennym – regulują jego funkcjonowanie oraz wpływają korzystnie na procesy przemiany materii. Zawartość karotenoidów korzystnie oddziałuje na wzrok, ochraniając plamkę żółtą oraz łagodząc objawy zmęczenia oczu. Jego działanie przeciwzapalne ma szczególne znaczenie we wzmacnianiu organizmu, chroniąc przez spadkami odporności.

Owoce goji witamina C

Owoce Goji – kuchnia, kosmetyka

W Chinach owoce Goji stanowią popularny dodatek do ryżu, dań mięsnych oraz zup. Można również zaopatrzyć się w gotowy sok z owoców Goji. Suszone owoce Goji występują również w herbatkach ziołowych i aromatyzowanych, wzbogacając napar o właściwości zdrowotne. 100 gram suszonych owoców Goji zawiera ok. 370 kcal, natomiast 1 łyżka suszonych owoców Goji to blisko 30 kcal.

 

Wysoka zawartość witaminy C sprawia, że owoc Goji spotkamy również w serum do twarzy, kremach oraz balsamach do ciała.