Grzybek tybetański – przepis. Hodowla krok po kroku

Grzybek tybetański przeciwwskazania

Otrzymanym starterem z grzybkiem tybetańskim należy zająć się OD RAZU PO ICH OTRZYMANIU. Nie może on leżeć dniami lub tygodniami BEZ ZAINTERESOWANIA WŁAŚCICIELA!

Brak pielęgnacji grzybka tybetańskiego skutkuje jego zgniciem i w rezultacie można go wyrzucić do kosza. Grzybek tybetański jest żywym organizmem, który musi mieć „co jeść”.

Grzybek Tybetański – przepis

Oto prawidłowy przepis na hodowlę grzybka tybetańskiego, który zawsze się sprawdza i rzadko kiedy hodowla może się nie udać:

 • Wziąć czysty, umyty i wyparzony, szklany słoik, włożyć do niego 2 łyżeczki grzybka.
 • Zalać 1 szklanką zwykłego, nieprzegotowanego mleka (1 łyżeczka grzybka = 150 ml mleka). Dobrze, jeśli mleko ma temperaturę pokojową.
 • Słoik przykryć gazą, zabezpieczyć go gumką recepturką. Zapobiegnie to gromadzeniu się nieczystości na kefirze, zwłaszcza w sezonie letnim (muchy i muszki owocówki bardzo lubią kefir!). Gazę do hodowli grzybka tybetańskiego kupisz w aptece. Gaza nie musi być jałowa.
 • Odstawić słoik na 24 h w temperaturze pokojowej (18-24 stopnie Celsjusza). W tym czasie grzybek tybetański zacznie przerabiać mleko na kefir, a same ziarna będą się mnożyć.
 • Po tym czasie kefir przemieszać i grzybka odcedzić na sitku. Pamiętaj, by używać rzeczy jedynie szklanych, plastikowych lub drewnianych!
 • Grzybka opłukać letnią wodą, ponownie umieścić w czystym słoiku. A sam kefir wypić ze smakiem lub wykorzystać go do celów spożywczych lub kosmetycznych (przepisy na fantastyczne dania z wykorzystaniem kefiru z grzybka tybetańskiego niżej).
 • Grzybka nie wyrzucamy, ani nie myjemy płynem do naczyń!
 • Pamiętaj o wyczyszczeniu akcesoriów (sitko, łyżeczki).
 • Cykl powtórzyć.
Grzybek tybetański przeciwwskazania
Grzybek tybetański przeciwwskazania

Hodowla grzybka tybetańskiego i ważne informacje!

Podczas hodowli nie używamy metalowych przedmiotów – jedynie plastikowe, szklane i drewniane! Metal uszkadza strukturę grzybka tybetańskiego i powoduje jego stopniowe obumieranie. Dlatego warto przed zamówieniem grzybka tybetańskiego uzbroić się w plastikowe sitko, szklany słój (lub najlepiej parę słojów) i zestaw plastikowych łyżeczek.

Do przygotowania kefiru z grzybka używaj mleka pasteryzowanego (NIE UHT!).

Nie prowadź hodowli grzybka tybetańskiego w miejscu nasłonecznionym i w wysokiej temperaturze. Również „mroźne klimaty” nie służą namnażaniu kolonii grzybka. Najlepsza będzie temperatura pokojowa, z dala od kaloryfera i okna.

Pamiętaj o podstawowych zasadach higieny! Przed każdorazową operacją cedzenia grzybka tybetańskiego umyj ręce. Zadbaj też o czystość akcesoriów do hodowli grzybka tybetańskiego (wyparzony słoik, czyste łyżeczki, świeża gaza). No i na koniec – nie zapomnij przetrzeć blatu w kuchni!

Kefir z grzybka wypij w ciągu 24 h. Wtedy będzie najlepszy, bo świeży.

Przesada w żadną stronę nie jest zdrowa – wystarczy 1-2 szklanki kefiru z grzybka tybetańskiego dziennie. Większa ilość kefiru to większa ilość białka (obciążenie nerek), większa ilość witamin (hiperwitaminoza). Poza tym duże ilości kefiru mogą nam zwyczajnie zbrzydnąć.

Warto również robić przerwy między kuracjami kefirem z grzybka tybetańskiego

Grzybek tybetański – właściwości i prawidłowy wygląd grzybka fot. Quinn Dombrowski

Zobacz nasze inne wpisy

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE