Rozszerzone pory to zmora niejednej kobiety oraz wielu mężczyzn. Sprawiają, że skóra wygląda jak nakłuta szpilką. Cera ma niejednolitą strukturę i sprawia wiele problemów pielęgnacyjnych. Oto sposoby na zmniejszenie rozszerzonych porów.

Rozszerzone pory na twarzy sposobyJak wyglądają rozszerzone pory?

Pierwszym skojarzeniem jest owoc truskawki. Skóra nie jest jednorodna i „podziurawiona”.

Rozszerzone pory często mylone są z wągrami – i słusznie, gdyż w rozszerzonych porach gromadzi się łój, pozostałości po makijażu i pot. Do całego zamieszania dochodzą procesy utlenienia i to właśnie one odpowiadają za powstanie czarnych punkcików.

O ile pozbycie się wągrów jest możliwe poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków, tak rozszerzone pory są rzeczą ciężką (o ile nie niemożliwą) do usunięcia.

Rozszerzone pory są nie tylko problemem estetycznym. Ciężko sobie z nimi poradzić zwykłymi preparatami kosmetycznymi, a zwykły makijaż prezentuje się przy porowatej cerze nieciekawie. Podkład, puder i róż wchodzą w pory, dodatkowo je podkreślając , co budzi dodatkową frustrację.

Rozszerzone pory – akceptacja czy walka?

Najłatwiejsza sprawa, a równocześnie sprawiająca najwięcej wysiłku, to po prostu zaakceptowanie tego stanu rzeczy. Faktura skóry jest sprawą dziedziczną i jeśli skóra Twoich rodziców jest porowata to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty będziesz mieć taką cerę.

Pory są nieodłącznym elementem naszej skóry. Dzięki nim skóra oddycha, usuwa pot i sebum, więc pory są warunkiem koniecznym do tego, by skóra funkcjonowała prawidłowo.

Przeczytaj też o SPOSOBACH NA ZASKÓRNIKI.

Rozszerzone pory jak wyglądają

Jeśli widok porów stanowi jednak większy problem, pamiętaj o regułach odpowiedniej pielęgnacji skóry.

 • Unikaj parówek do twarzy. Gorąco powoduje rozszerzenie porów i częste zmiany temperatury powodują, że pory skórne „szaleją” i tracą zdolność do zwężania się. PARÓWKA DO TWARZY – SZKODZI CZY POMAGA?
 • Chroń się przed słońcem. By nie pogłębiać problemu rozszerzonych porów, stosuj filtry do twarzy, które ochronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem.
 • Chłódź skórę. Stosowanie chłodnej wody oraz delikatny masaż skóry kostkami lodu zwęzi pory.
 • Regularny peeling. Peeling enzymatyczny bądź mechaniczny usunie martwe komórki naskórka, które zatykają pory.
 • Lekkie kremy. Kremy o lekkiej konsystencji umożliwiają lepsze oddychanie skóry, dzięki czemu „nie dusi się” ona pod warstwą oleju mineralnego, wosków, silikonów czy wazeliny.

Rozszerzone pory na nosie

Rozszerzone pory sposoby

 

 

 

Pororeksja

Niestety media wykreowały smutny wizerunek cery idealnej (ba, nie widać na niej choćby jednego pora!), co spowodowało, że każdy z nas patrzy na siebie bardziej krytycznie.

W ostatnich latach u wielu ludzi zdiagnozowano pororeksję – zaburzenie psychiczne, polegające na wiecznym dążeniu do posiadania idealnej cery i dopatrywaniu się u siebie niedoskonałości skórnych – jak np. porów.

Pororektyczki notorycznie chodzą na zabiegi złuszczające i nie lubią, gdy ktoś patrzy się na ich cerę, gdyż wydaje im się, że Ci widzą tylko rozszerzone pory.Rozszerzone pory zabiegi

Rozszerzone pory – kosmetyki i zabiegi

 • Glinki kosmetyczne – ściągają, oczyszczają pory z zanieczyszczeń, wysuszają wypryski, regulują wydzielanie sebum (zwłaszcza glinka czarna i zielona). JAKA GLINKA KOSMETYCZNA – BĘDZIE DLA MNIE NAJLEPSZA?
 • Kwas salicylowy, migdałowy – występujące w tonikach i kremach ściągają pory i dogłębnie je oczyszczają; zabiegi na bazie wyższych stężeń spłycają pory
 • Retinoidy naskórne – pochodne witaminy A biorą udział w odnowie naskórka i spłycaniu blizn i porów
 • MASECZKA Z WĘGLA AKTYWNEGO – ABSOLUTNY GENIUSZ! Odkurzacz zaskórników, świetnie oczyszcza rozszerzone pory. Must have dla osób z rozszerzonymi porami! Możesz nią też myć zęby – będą bielsze!
 • KOKONY JEDWABNIKÓW – zastąpią każdy peeling i szczoteczkę do oczyszczania twarzy. Wysysają brud z porów (to nie żart), sprawdź efekty przed i po, gorąco polecam :)!!!
 • Szczoteczka do mycia twarzy – dogłębnie oczyszcza pory, przyczynia się do ich odblokowania i dzięki temu pory mogą ulec zwężeniu. Taką szczoteczką jest np. słynna szczoteczka CLARISONIC
 • Mikrodermabrazja – spłyca pory i blizny, niweluje przebarwienia potrądzikowe, polecam zwłaszcza domową mikrodermabrazję
 • Peeling kawitacyjny – oczyszcza i dezynfekuje skórę, może dać zadowalające rezultaty przy cerze z mniej rozszerzonymi porami

KOSMETYKI NA ROZSZERZONE PORY

Rozszerzone pory makijaż

Rozszerzone pory – makijaż

 1. Na wielu stronach polecane jest stosowanie silikonowej bazy pod makijaż, jednakże pamiętajmy o tym, że mogą być problemy z jej usunięciem. Silikony mają skłonność do zalegania w porach i często też je zapychają, co skutkuje powstawaniem krost i pryszczy.
 2. Nie jest polecane używanie pudrów w kamieniu oraz fluidów, których efekt wygładzający jest krótkotrwały, po czym skóra wygląda gorzej niż przed nałożeniem kosmetyku. Należy omijać również szerokim łukiem kosmetyki perłowe i zawierające drobinki rozświetlające, które bardzo podkreślają rozszerzone pory.
 3. Dobrym wyjściem jest stosowanie sypkich pudrów mineralnych, które są bezpieczne dla skóry i bardzo dobrze kryją wszelkie niedoskonałości skóry. Nakładając puder starać się stosować ruchy okrężne – tak, by kosmetyk dobrze i równomiernie pokrył cerę.

Rozszerzone pory maseczka

Na skróty
Sposoby na rozszerzone pory
Tytuł artykułu
Sposoby na rozszerzone pory
Krótki opis
Rozszerzone pory to zmora niejednej kobiety oraz wielu mężczyzn. Sprawiają, że skóra wygląda jak nakłuta szpilką. Cera ma niejednolitą strukturę i sprawia wiele problemów pielęgnacyjnych. Oto sposoby na zmniejszenie rozszerzonych porów.
Autor artykułu
Strona
wieczniemloda.com