Mleko – jakie jest, każdy widzi. Niestety nie wszyscy wiedzą, że ten biały płyn skrywa w sobie wiele leczniczych właściwości oraz działania wykorzystywanego w kosmetyce. Już w czasach Starożytności doceniła je królowa Egiptu (słynne kąpiele Kleopatry), a Ty doceń je również dzisiaj!
Mleko w kosmetyce – na zdrowie!
Mleko jest wydzieliną gruczołów mlekowych samic ssaków, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju ich potomstwa. Chemicznie stanowią je liczne aminokwasy połączone wiązaniami peptydowymi. Bogate w lipidy, proteiny oraz witaminy jest substancją o wielowymiarowym działaniu leczniczym. W okresie wzrostu wapń oraz dobrze przyswajalne białko odgrywają główną rolę w kształtowaniu kośćca, układu nerwowego oraz mięśni. Jego przetwory (kefir, maślanka, twarogi i jogurty) są znane i lubiane przez rzesze młodszych i starszych. W skład mleka wchodzą:
- chroni przed osteoporozą, miażdżycą i otyłością
- jest źródłem witaminy B12
- obniża poziom ciśnienia krwi i cholesterolu
- zawiera dużo witaminy E oraz fosfor
- potasu wpływa pozytywnie na pracę serca
- łagodzi bóle przedmiesiączkowe
Mleko w kosmetyce – niezbędny umiar
„Ile można dziennie wypić mleka?” – pyta wielu z Was. Mimo wielu pozytywnych aspektów w działaniu na zdrowie człowieka, nie należy go nadużywać. 10 szklanek mleka dziennie stanowi maksymalną ilość, jaką można wypić. Nadmiar mleka szkodzi, co odbija się niekorzystnie na zdrowiu. Większa „dawka” może powodować zaburzenia w pracy nerek, wywołując kamicę.
Kolejnym aspektem są zaburzenia we wchłanianiu żelaza oraz cynku oraz znaczne spowolnienie przemiany materii. Nadmiar mleka może również skończyć się biegunką, rozwolnieniem lub bólami brzucha. Te dolegliwości dotyczą osób z wrodzonym brakiem laktazy – enzymu, który rozkłada cukier: laktozę. Mleko może ponadto wywoływać alergie przejawiające się wysypkami skórnymi oraz zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.
Mleko w kosmetyce – dla urody?
Mleko jest doskonale znanym składnikiem wielu kosmetyków. Producenci doceniają jego właściwości odżywcze i pielęgnujące skórę. Najlepszym pod względem działania stricte kosmetycznego jest mleko ośle. Charakteryzuje się mniejszą zdolnością do wywoływania uczuleń oraz jest najbardziej zbliżone składowo do naturalnego mleka matki. W kosmetykach stosuje się również mleko kozie oraz kobyle. Jakie jest więc działanie mleka na skórę?
- wapń obecny w mleku bierze udział w syntezie kolagenu
- kwas mlekowy zwęża pory, lekko wybiela i złuszcza skórę
- NNKT działają natłuszczająco, wygładzają skórę
- proteiny pobudzają produkcję kolagenu i elastyny
- przeciwutleniacze oraz flawonoidy odżywiają skórę
Producenci wykorzystują również działanie przeciwzapalne i łagodzące skórę, włączając proteiny mleczne do produktów na łuszczycę, trądzik oraz łupież.
Gotowe kosmetyki z zawartością mleka są dostępne w różnych przedziałach cenowych (u nas znana z włączania mleka do kosmetyki słynie firma Bielenda). W gabinetach kosmetycznych i salonach SPA wykonywane są liczne zabiegi na bazie protein mlecznych oraz kwasu mlekowego (AHA).
A co można zrobić w domu?
Mleko w kosmetyce – domowe sposoby
Mleczna kąpiel
5 łyżeczek rozgniecionych łyżeczek mięty, litr tłustego mleka oraz 4 garście soli morskiej wrzucić do wanny pełnej ciepłej wody. Najlepszy rezultat osiągnie się przy minimum 15 minutach kąpieli. Zabieg ten natłuszcza skórę oraz działa wspomagająco w walce przeciw zmarszczkom.
Mleczny tonik
Na wacik kosmetyczny nanieść niewielką ilość mleka, przetrzeć twarz i pozostawić na około 10 minut. Po tym czasie dokładnie zmyć letnią wodą. Mleko zwęzi pory, sprzyja ich oczyszczaniu oraz wygładzi skórę.
Mleczna maska na włosy
Pół szklanki maślanki zmieszać z surowym żółtkiem jaja oraz kilkoma kroplami soku z cytryny. Powstałą mieszankę wmasować we włosy i skórę głowy, zostawić na parę minut.
Po tym czasie maskę dokładnie spłukać i umyć delikatnym szamponem. Maseczka nawilży i odżywi włosy, które staną się błyszczące.
[…] Przeczytaj więcej o mlecznej pielęgnacji… […]