Dążenie do zachowania młodości stało się domeną XXI wieku. Codzienne zabieganie, stres i zwykły brak czasu dla siebie skutkują nie tylko zszarpanymi nerwami, ale również zaniedbanym wyglądem zewnętrznym. A to z kolei odbija się na poczuciu atrakcyjności i kółko się zamyka. Oto główne czynniki przyspieszające starzenie się skóry.

Palenie papierosów

Ile razy próbowałeś rzucić palenie? Raz, dziesięć czy sto razy? Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, co zawiera papieros i jakie są skutki palenia papierosów. To, że zwiększa możliwość rozwoju raka płuc też na pewno wiesz. Może Ty sam nie widzisz zmian, które zachodzą w Twoim organizmie, ale na pewno widzą to inni – po Twojej skórze. Staje się ona szara, matowa, ziemista. Pojawiają się rozszerzone pory i zmarszczki wokół ust. Cerze brak tlenu, świeżości. Wypalenie papierosa wywołuje falę wolnych rodników, które działają natychmiast, przyspieszając starzenie całego organizmu w zastraszającym tempie. Ponadto niwelują działanie witaminy C, która jest czystym antyoksydantem dla organizmu.

Zmarszczki palenie papierosów

Promieniowanie UV

Przebarwienia posłoneczne, zmarszczki, sucha, łuszcząca się skóra. Długie smażenie się plackiem na plaży powoduje duże spustoszenia na skórze. Jednak podstawowa ochrona przeciwsłoneczna nie powinna ograniczać się tylko do sezonu letniego. Codziennie jesteśmy narażeni na promieniowaniu UVB i UVA nawet, gdy siedzimy w domu. Warstwa chmur na niebie również nie stanowi żadnej ochrony. Stosowanie filtra (co najmniej o faktorze 15), okulary przeciwsłoneczne oraz unikanie solarium znacznie zmniejszają efekty starzenia skóry, które najczęściej przybierają postać szpecących, brązowych plam, które z kolei bardzo ciężko usunąć (kwasy lub Cosmelan). Również kremy zawierające antyoksydanty (witaminę A, C i E) chronią przed atakiem wolnych rodników i promieniowania słonecznego.

Zmarszczki solarium

Szkodliwy alkohol

Alkohol jest niebezpieczny zwłaszcza dla cery naczynkowej i wrażliwej. Jego nadmiar powoduje rozszerzenie naczynek i zwiększenie przepływu krwi. Skóra robi się zaczerwieniona i rozogniona; za to uczucie gorąca odpowiada aldehyd octowy. Pory skórne rozszerzają się w odpowiedzi na ciepło i u alkoholików są one najczęściej już stale poszerzone. Cera staje się matowa i szara wskutek wypłukiwania przez alkohol witamin z grupy B, witaminy A, wapnia i cynku. Efekty nadużywania alkoholu widać również po włosach, które zaczynają wypadać, stają się suche i przybierają postać „siana na głowie”. Również produkty do użytku zewnętrznego zawierające alkohol wysuszają skórę, przyczyniając się do jej przyspieszonego starzenia.

Zmarszczki alkohol

Słodki cukier

Miłośniczki słodyczy powinny być niepocieszone. Cukier wpływa na rozkład kolagenu i elastyny, których to włókna stają się kruche i łamliwe. Jako, że te 2 substancje odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry, to ta bombardowana zewsząd słodkościami, traci swoją elastyczność. Dzieje się to na skutek osadzania się węglowodanów prostych na włóknach kolagenowych, które sztywnieją i to zaburza procesy regeneracyjne. Proces ten nosi nazwę glikacji. Zaczynają się pojawiać zmarszczki, a owal twarzy zaczyna opadać. Nie trzeba również przypominać, że słodycze sprzyjają również powstawaniu cellulitu oraz lubią odkładać się w boczkach. Może więc warto zastanowić się przed sięgnięciem po kolejną czekoladkę?

Cukier zmarszczki

Niedobór snu

Wory pod oczami i przekrwione oczy spowodowane brakiem snu są znakiem rozpoznawczym osoby, której nie dane jest spędzić spokojnej nocy. Nocą organizm odpręża i odpoczywa, przygotowując się tym samym do następnego dnia. Skóra osoby niewyspanej jest szara i niedotleniona, a procesy regeneracyjne są zaburzone. Wszelakie ranki i blizny goją się o wiele trudniej, skóra również słabiej przyjmuje składniki zawarte w kremach. Lekarze sugerują, by choć 1 noc w tygodniu poświęcić na pełny, 8-9-godzinny sen, który uzupełni braki regeneracyjne organizmu. Jak temu zaradzić? Oto kilka sposobów na lepszy sen.

Sen a skóra