Przyspieszone starzenie się – czynniki

Zmarszczki i czas

Dążenie do zachowania młodości stało się domeną XXI wieku. Codzienne zabieganie, stres i zwykły brak czasu dla siebie skutkują nie tylko zszarpanymi nerwami, ale również zaniedbanym wyglądem zewnętrznym. A to z kolei odbija się na poczuciu atrakcyjności i kółko się zamyka. Oto główne czynniki przyspieszające starzenie się skóry.

Palenie papierosów

Ile razy próbowałeś rzucić palenie? Raz, dziesięć czy sto razy? Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, co zawiera papieros i jakie są skutki palenia papierosów. To, że zwiększa możliwość rozwoju raka płuc też na pewno wiesz. Może Ty sam nie widzisz zmian, które zachodzą w Twoim organizmie, ale na pewno widzą to inni – po Twojej skórze. Staje się ona szara, matowa, ziemista. Pojawiają się rozszerzone pory i zmarszczki wokół ust. Cerze brak tlenu, świeżości. Wypalenie papierosa wywołuje falę wolnych rodników, które działają natychmiast, przyspieszając starzenie całego organizmu w zastraszającym tempie. Ponadto niwelują działanie witaminy C, która jest czystym antyoksydantem dla organizmu.

Zmarszczki palenie papierosów

Promieniowanie UV

Przebarwienia posłoneczne, zmarszczki, sucha, łuszcząca się skóra. Długie smażenie się plackiem na plaży powoduje duże spustoszenia na skórze. Jednak podstawowa ochrona przeciwsłoneczna nie powinna ograniczać się tylko do sezonu letniego. Codziennie jesteśmy narażeni na promieniowaniu UVB i UVA nawet, gdy siedzimy w domu. Warstwa chmur na niebie również nie stanowi żadnej ochrony. Stosowanie filtra (co najmniej o faktorze 15), okulary przeciwsłoneczne oraz unikanie solarium znacznie zmniejszają efekty starzenia skóry, które najczęściej przybierają postać szpecących, brązowych plam, które z kolei bardzo ciężko usunąć (kwasy lub Cosmelan). Również kremy zawierające antyoksydanty (witaminę A, C i E) chronią przed atakiem wolnych rodników i promieniowania słonecznego.

Zmarszczki solarium

Szkodliwy alkohol

Alkohol jest niebezpieczny zwłaszcza dla cery naczynkowej i wrażliwej. Jego nadmiar powoduje rozszerzenie naczynek i zwiększenie przepływu krwi. Skóra robi się zaczerwieniona i rozogniona; za to uczucie gorąca odpowiada aldehyd octowy. Pory skórne rozszerzają się w odpowiedzi na ciepło i u alkoholików są one najczęściej już stale poszerzone. Cera staje się matowa i szara wskutek wypłukiwania przez alkohol witamin z grupy B, witaminy A, wapnia i cynku. Efekty nadużywania alkoholu widać również po włosach, które zaczynają wypadać, stają się suche i przybierają postać „siana na głowie”. Również produkty do użytku zewnętrznego zawierające alkohol wysuszają skórę, przyczyniając się do jej przyspieszonego starzenia.

Zmarszczki alkohol

Słodki cukier

Miłośniczki słodyczy powinny być niepocieszone. Cukier wpływa na rozkład kolagenu i elastyny, których to włókna stają się kruche i łamliwe. Jako, że te 2 substancje odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry, to ta bombardowana zewsząd słodkościami, traci swoją elastyczność. Dzieje się to na skutek osadzania się węglowodanów prostych na włóknach kolagenowych, które sztywnieją i to zaburza procesy regeneracyjne. Proces ten nosi nazwę glikacji. Zaczynają się pojawiać zmarszczki, a owal twarzy zaczyna opadać. Nie trzeba również przypominać, że słodycze sprzyjają również powstawaniu cellulitu oraz lubią odkładać się w boczkach. Może więc warto zastanowić się przed sięgnięciem po kolejną czekoladkę?

Cukier zmarszczki

Niedobór snu

Wory pod oczami i przekrwione oczy spowodowane brakiem snu są znakiem rozpoznawczym osoby, której nie dane jest spędzić spokojnej nocy. Nocą organizm odpręża i odpoczywa, przygotowując się tym samym do następnego dnia. Skóra osoby niewyspanej jest szara i niedotleniona, a procesy regeneracyjne są zaburzone. Wszelakie ranki i blizny goją się o wiele trudniej, skóra również słabiej przyjmuje składniki zawarte w kremach. Lekarze sugerują, by choć 1 noc w tygodniu poświęcić na pełny, 8-9-godzinny sen, który uzupełni braki regeneracyjne organizmu. Jak temu zaradzić? Oto kilka sposobów na lepszy sen.

Sen a skóra

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (15)

  • Kasia77 13 lat temu Odpowiedz

    To jaka jest bezipeczna dawka chodzenia na solarium? Lepiej solarium czy naturalne opalanie?

    Naturalne opalanie! Nic nie niszczy skóry bardziej niż solarium ;).
    A bezpiecznej dawki nikt nie zna, wszystko zależy od skóry, jaką mamy. Osoby o ciemniejszej karnacji mogą zazwyczaj dłużej się opalać, natomiast bladziochy często są nadwrażliwe na Słońce i po parunastu minutach mogą spiec "raka". Najlepiej by było korzystać z solarium jak najmniej ;)

    Vix 8 lat temu

    najlepiej to unikać tego i tego ;)

  • Tobias 13 lat temu Odpowiedz

    W takim razie kończę ze słodyczami. Fajny blog :-)

    Skończyć ze słodyczami w święta to trudna rzecz :P

    Małgorzata Woźniak 13 lat temu

    Nie ma co przesadzać. Od czasu do czasu można sobie pozwolić, nie róbmy z siebie Terminatora ;)

  • Michał Olber 13 lat temu Odpowiedz

    Ja tam lubię słodycze. Oczywiście w umiarkowanej ilości. Poza tym niedobór cukru też jest szkodliwy dla organizmu :)

  • Monika 13 lat temu Odpowiedz

    Piszesz ze palenie papierosow wplywa na pojawianie sie zmarszczek. Czy jesli moi rodzice pala w domu od kilkunastu lat, moglo to wplynac na to ze pojawily mi sie zmarszczki? Palilam przez ok. pol roku, ale rzucilam, to nie dla mnie. Ostatnio zauwazylam zmarszczki wokol ust, takie jakby krechy od usmiechania sie, ale tez pod oczami i kreche na czole.
    Mam 17 lat, moge wplynac jakos na zmniejszenie widocznosci tych niespodzianek? Szczegolnie chodzi mi o te wokol ust.

  • Tak, to mogło niestety wpłynąć na pojawienie się zmarszczek u Ciebie. Niestety jest to tzw. palenie bierne. W wydychanym dymie znajduje się wiele substancji toksycznych, które nie służą ani skórze, ani zdrowiu.
    Kreski, które opisujesz, to mogą być zmarszczki mimiczne, które powstają od częstego uśmiechania się i zwykłej mimiki twarzy. Na to ma się niewielki wpływ – można co najwyżej starać się pilnować np. nie marszczyć czoła ze zdziwienia.
    Radziłabym stosowanie przede wszystkich kremów nawilżających (również na okolice oczu), stosowanie kremów z filtrem oraz zadbanie o odpowiednią dietę (bogatą w warzywa, owoce, ryby), możesz stosować suplementację olejem z wiesiołka (nawilży skórę od środka). Przy demakijażu oczu nie naciągaj i nie pocieraj mocno skóry, tylko przyłóż wacik z mleczkiem/płynem micelarnym i pozwól mu samemu rozpuścić tusz do rzęs i potem delikatnie ścierać. Powodzenia i gratuluję rzucenia palenia :)!

  • […] alkohol czy papierosy, które odbijają się niekorzystnie na zdrowiu organizmu. Mała ściąga: czynniki przyspieszające starzenie się skóry. Jeżeli spodobał Ci się wpis kliknij "Lubię to!" Tweet var wykop_url=location.href; var […]

  • Agnes 12 lat temu Odpowiedz

    Uwazam, ze proces starzenia sie organizmu, a takze powstawania zmarszczek to sprawa jak najbardziej indywidualna zapisana w naszych genach. Jest oczywiscie w pewnym stoniu mozliwe, ze wymienione wyzej czynniki przyspieszaja starzenie sie, szczegolnie u osob z natury z obnizona elastycznoscia i regeneracja skory. Moja opinia nie jest oparta na badaniach naukowych. Chociaz jest jak najbardziej autentyczna, poniewaz oparta na obserwacji innych oraz wlasnych doswiedczeniach. Obecnie mam 38 lat, niestety pale i uwielbiam slodzycze, pomiomo tego jestem szczupla i wygladam duzo mlodziej niz wiekszosc moich niepalacych znajomych z mojego wieku. Niaznajomi okreslaja moj wiek na 26 czy tez 28 lat. Oczywiscie nie naklaniam nikogo do palenia, bo ono w gruncie rzeczy jest szkodliwe. Chce tylko podkreslic, zeby nie popadac w paranoje bo sprawa starzenia sie jest zupelnie indywidualna. Najlepiej obserwowac swoja cere i w zaleznosci od wrodzonych predysozycji dbac o nia.

    Bardzo mądra odpowiedź – oczywiście grunt to dobre geny (zazdroszczę). Dziękuję za opinię! Pozdrawiam ciepło :)

  • […] i zwolnienie obrotów, które daje porządny odpoczynek i odstawienie trucizn. Przeczytaj więcej – przyspieszone starzenie się i o tym, co postarza […]

  • […] wiadomo, że pojawiające się z upływem czasu zmarszczki to efekt nie tylko niezdrowego stylu życia, promieniowania słonecznego, ale także naturalnych procesów starzenia. Wraz z wiekiem włókna […]

  • hanka 8 lat temu Odpowiedz

    Botox jest genialny na zmarszczki mimiczne. Wiele razy korzystałam już z usług dr Franciszka Strzałkowskiego, bo jest dobrym specjalistą.

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE