Kryształy japońskie czyli algi morskie – właściwości, zastosowanie i hodowla kryształów japońskich

Kryształy Japońskie

Kryształy japońskie robiły i robią swoistą furorę w internecie. Czym są tak cudowne algi morskie? Jakie zastosowanie i właściwości posiadają kryształy japońskie? W poniższym artykule odpowiemy na podstawowe pytania m.in. jak powinna wyglądać hodowla kryształow japońskich, gdzie kupić kryształy japońskie i jaka jest ich cena?

Japońskie kryształy – co to jest?

Kryształy japońskie to inaczej:

 1. algi morskie, seaweed
 2. water kefir grains, water kefir crystals
 3. tibicos, tibi kernel
 4. graines vivantes, grains de kéfir

Każda terminologia jest prawidłowa i wymiennie stosowana. Warto wspomnieć, że z algami morskimi nie mają wspólnego praktycznie nic – mimo zwyczajowej nazwy „algi morskie”. Warto również dodać, że kryształy japońskie nie pachną glonami, morzem, mułem ani owocami morza, więc osoby, którym „cofa się” na myśl o zapachu morskich żyjątek mogą być spokojne.

Czym są kryształy japońskie?

No dobra, więc co to jest, te całe kryształy japońskie i skąd się wzięły w polskich gospodarstwach domowych? Niestety, szczególne pochodzenie kryształów japońskich nie jest znane. Wiadomo jedynie, że występują w Meksyku w niektórych gatunkach kaktusów.

W Polsce mania na hodowlę kryształów japońskich zaczęła panować ponad 3-4 dekady temu. Wtedy to nasze babcie z wypiekami na twarzy pomnażały kryształy japońskie w domowych kuchniach, które stawały ich się mini-laboratoriami. Eksperymentalnie hodowane kryształy japońskie były chętnie przekazywane sąsiadom i znajomym jako gadżet o niezwykłych właściwościach kosmetycznych i probiotycznych. I to właśnie dla owianego dobrą sławą kefiru wodnego hoduje się kryształki japońskie.

Kryształy japońskie – jak wyglądają?

Kryształy japońskie to mikroorganizmy – bakterie (Lactobacillus, Streptococcus, Pedicoccus i Leuconostoc) i drożdże (m.in. Saccharomyces, Candida, Kloeckera), występujące w zbitych koloniach. Podobne kolonie probiotyczne tworzy osławiony grzybek tybetański.

Kryształy japońskie mają formę kruchych, prawie przezroczystych kryształków. Można je łatwo zgnieść na miazgę, rozdrobnić i wykorzystać w formie odżywczych kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Kryształy japońskie mogą być różnej wielkości – od kilkumilimetrowych, bardzo małych kryształków do dużych, dorodnych, nawet centymetrowych kryształów. Oczywiście ładniej i dostojniej wyglądają takie kryształy, jak na zdjęciach.

Kryształy Japońskie cena
Kryształy Japońskie cena i prawidłowy wygląd kryształów japońskich – fot. wieczniemloda.com

Kryształy japońskie – skład

Kryształy japońskie są zbudowane z dekstranu – polisacharydu złożonego z cząsteczek glukozy. Sama kolonia nie potrzebuje wiele do szczęścia – jedynie wodę i cukier. Symbiotyczne bakterii i drożdży tworzy kefir wodny, który zawiera: dwutlenek węgla, alkohol etylowy i kwas mlekowy. Kefir wodny jest wytwarzany cały czas przez kryształy japońskie i posiada on wiele cennych właściwości. I to właśnie dla owianego dobrą sławą kefiru wodnego hoduje się kryształki japońskie.

Kryształy Japońskie hodowla
Kryształy Japońskie hodowla – nasza hodowla kryształów japońskich fot. wieczniemloda.com

Kryształy japońskie – prawidłowy wygląd kryształów japońskich

Idealnie wyglądające kryształy japońskie są przede wszystkim przezroczyste. Jakiekolwiek zmatowienia, zżółknięcia (tudzież inne kolory kryształów) nie są akceptowalne. Dodatkowo jakość hodowli kryształów japońskich można ocenić po tym, czy kefir wodny „pracuje”, czyli czy zachodzi proces fermentacji. Można to zaobserwować na podstawie pojawiających się w kefirze wodnym charakterystycznych bąbelków dwutlenku węgla. Pojawiają się one od czasu do czasu same (jak w wodzie mineralnej gazowanej) lub po delikatnym wstrząśnięciu słoikiem z hodowlą. Na stronie prezentujemy zdjęcia prawidłowych, pięknych kryształów japońskich!

Kryształy japońskie – Ile kosztują i gdzie je kupić?

Istnieją 2 metody zaopatrzenia się w kryształy japońskie.

Pierwsza opcja to metoda „za darmochę”. Kryształki można dostać od kogoś w prezencie, tym samym kultywując tradycję „sąsiedzkiej pomocy zdrowotnej”. Należy przy tym wierzyć w „dobre intencje” sąsiada lub osoby z drugiego końca Polski, że kryształy są hodowane z najwyższą starannością, a kefir wodny nie stanowi stołówki dla muszek owocówek i innego robactwa.

Gdzie kupić kryształy japońskie?

Drugą opcją jest metoda tradycyjna: płacisz-masz. Zdecydowanie bezpieczniej jest kupić kryształy japońskie w sklepie internetowym. I to najlepiej w specjalistycznych sklepach on-line i przez realnie zarejestrowane firmy, które posiadają własną hodowlę. W ten sposób transakcja jest w pełni legalna, a sklep dokłada wszelkich starań, by jakość kryształków japońskich była jak najlepsza.

Ile kosztują kryształy japońskie?

Hodowla kryształów generuje większe zużycie wody (codziennie przepłukiwanie, wymienianie wody w hodowli kryształów). Do tego dochodzi koszt cukru i rodzynek. No i czas, czas, czas. O ile finansowo hodowla kryształów może nie jest zbyt wygórowana, tak codzienna pielęgnacja, doglądanie i dynamiczne reagowanie na potrzeby hodowli kryształów japońskich wymaga systematyczności i rygoru czasowego. A ten ciężko przeliczyć na pieniądze. Stąd cena kryształów japońskich bywa zmienna i starter kryształów japońskich można dostać w przeróżnych cenach: z reguły od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za parę gram „zaszczepki”.

Kryształy Japońskie gdzie kupić
Kryształy Japońskie gdzie kupić – sklep z kryształami japońskimi fot. wieczniemloda.com

Kryształy japońskie – gdzie kupić czyli SKLEP

Kryształy japońskie kupisz TUTAJ. Są bardzo dobrej jakości, hodowane z najwyższą starannością i dbałością o higienę. Starter kryształów japońskich jest wysyłany w sterylnych, jałowych pojemnikach, które są zabezpieczone przed rozlaniem. Porcja kryształów japońskich jest duża (aż 60 gram!) i jest to największa dostępna porcja kryształów japońskich w takiej cenie.

Kryształy japońskie – zastosowanie i właściwości

Zastosowanie kryształów japońskich jest bardzo szerokie (podobnie jak zastosowanie kefiru z grzybka tybetańskiego).

Same kryształy japońskie można wykorzystać również do przepisów na kosmetyki domowej roboty – głównie jako maseczki do twarzy. Plusem wykorzystania kryształów japońskich w kosmetyce jest fakt, iż stanowią one znakomite źródło probiotyków dla skóry, dzięki czemu wzmocnią skórę i zadziałają na nią odżywczo oraz regenerująco. Do tego świadomość tego, że kosmetyk jest w 100% organiczny i wyhodowany własnymi rękami oraz za każdym razem świeży – jest bezcenna!

Kryształy Japońskie właściwości
Kryształy Japońskie właściwości – fot. wieczniemloda.com

Kryształy japońskie – hodowla

Hodowlę kryształów japońskich może prowadzić właściwie każdy – jest ona mało wymagająca i prosta w swoim rozwoju i rozroście. Prawidłowo hodowane kryształy japońskie w stosunkowo krótkim czasie potrafią odnotować dwukrotny przyrost objętości! Warunkiem jest odpowiednie przygotowanie kryształów japońskich do hodowli, ich staranna i skrupulatna pielęgnacja. No i systematyczność, bez której hodowla kryształów japońskich nie będzie miała racji bytu.

Kryształy japońskie – hodowla krok po kroku

WAŻNE!!!

Otrzymanym starterem z kryształkami należy zająć się OD RAZU PO ICH OTRZYMANIU!

Nie może on leżeć dniami lub tygodniami BEZ ZAINTERESOWANIA WŁAŚCICIELA!

Brak pielęgnacji kryształów japońskich skutkuje ich zgniciem i w rezultacie można je wyrzucić do kosza.

 1. Kryształy japońskie umieścić w plastikowym durszlaku. Użyj sitka z drobnymi otworami! Sitko do odcedzania makaronu z dużymi dziurkami niestety nie spełni swojej roli – kryształy japońskie po prostu przez nie przelecą!
 2. Następnie należy przepłukać starter kryształów japońskich je pod strumieniem zimnej wody.
 3. Umieść kryształy w plastikowym/szklanym, litrowym słoiku. Pamiętaj, by słoik był czysty i wyparzony przed pierwszym użyciem!
 4. Zalej kryształy niewielką ilością letniej wody. Uważaj, by nie była za gorąca ani tym bardziej wrząca- kryształy  japońskie nie lubią się z gorącą wodą!
 5. Dodaj ok. 4 łyżek cukru, rozmieszaj do rozpuszczenia się cukru. Generalnie cukru w przypadku owocnej hodowli kryształów japońskich nie należy żałować!
 6. Dopełnij roztwór zimną wodą do 1 litra (to w sumie da 4 szklanki wody).
 7. Do wody dorzuć ok. 6 rodzynek (lub 2 suszone morele lub figi). Chodzi o to, by kryształy japońskie posiadały stały dostęp do cukru, który stanowi ich pożywkę. Po „zjedzeniu” przez kryształy sypkiego cukru, kryształy japońskie „zajmą się” cukrem dostępnym w owocach.
 8. Słoik przykryj gazą, zabezpiecz gumką recepturką. Nie pomijaj tego etapu! W przeciwnym wypadku hodowla kryształów japońskich stanie się stołówką dla muszek owocówek, much i innego robactwa!
 9. Odstaw słoik w bezpieczne, ciepłe miejsce na 24-48 h. Nie stawiaj słoika na parapecie ani w pełnym słońcu!
 10. Po tym czasie odcedź kryształki na plastikowym durszlaku. Nadmiar kryształów japońskich możesz wykorzystać do domowej roboty kosmetyków!
 11. Powtórzyć wszystkie kroki cyklu (zalać wodą, dodać cukier itd.).
Kryształy Japońskie zastosowanie
Kryształy Japońskie zastosowanie – fot. wieczniemloda.com

Kryształy japońskie – WAŻNE zasady hodowli

 • Używamy niemetalowych przedmiotów! Kontakt kryształów japońskich z metalem (zwłaszcza aluminium) zabija kolonię – kryształki przestają się namnażać i tracą swoje właściwości. Ponadto między kolonią a metalem może zajść reakcja chemiczna – efektem jej może być kumulacja metalu w organizmie.
 • Co zatem używamy? Drewniane, szklane i plastikowe durszlaki, słoiki i łyżeczki. Koniecznie zadbaj o to, by kupić odpowiednie akcesoria jeszcze przed zakupem startera kryształów japońskich!
 • Zajmij się hodowlą od razu po otrzymaniu kryształów! Kryształy muszą być pielęgnowane codziennie i olanie hodowli skutkuje tym, że kryształy mogą obumrzeć!
 • Nie zakręcaj słoika! Podczas fermentacji wydziela się dwutlenek węgla, który może z impetem rozsadzić naczynie! Poza tym kolonia potrzebuje tlenu do prawidłowego rozwoju, jak prawdziwy, żywy organizm.
 • Suszone owoce (rodzynki, figi, morele) należy wymieniać co tydzień lub co parę dni. Brak cukru i/lub owoców spowoduje obumarcie kolonii.

Kryształy japońskie – opinie

Internet to bogactwo opinii o kryształach japońskich. Wymieniaj się spostrzeżeniami na temat hodowli, dziel się trikami i patentami na owocny wzrost hodowli kryształów japońskich. Z opinii na temat kryształów japońskich można stwierdzić, że hodowla kryształów japońskich i ich właściwości zdrowotne faktycznie mają sens.

Koniecznie zapoznaj się również z przepisami na kosmetyki z kryształów japońskich!

Opinie o kryształach japońskich znajdziesz również u nas na stronie w komentarzach. Jeśli wpadłeś na genialny przepis kulinarny z wykorzystaniem kefiru wodnego z kryształów japońskich – daj nam znać! Zachęcamy do lektury!

Kryształy Japońskie algi
Kryształy Japońskie algi morskie – fot. wieczniemloda.com

Kryształy japońskie krok po kroku – podsumowanie

Gdzie kupić kryształy japońskie – Allegro czy sklep?

Starter kryształów japońskich można kupić od sprzedawców na Allegro lub wybrać sklep on-line. Sklep z kryształami japońskimi jest zarejestrowanym podmiotem gospodarczym, natomiast na Allegro kryształy japońskie sprzedają osoby bez doświadczenia w prowadzeniu hodowli. Wybierając kryształy japońskie SKLEP masz do tego gwarancję tego, że kryształy to duża porcja – aż 60 gram (więc cena jest fantastyczna!), a nie 1-2 małe łyżeczki, więc hodowla kryształów japońskich kolokwialnie pisząc „ruszy z kopyta” bardzo szybko.

Jakie przepisy na kryształy japońskie warto wykonać?

Kryształy japońskie najłatwiej wykorzystać na kosmetyki domowej roboty DIY. Najfajniejszy przepis na kosmetyki z kryształami japońskimi to zdecydowanie maseczki do twarzy na trądzik i przebarwienia. Maseczka z kryształów japońskich to wysokiej jakości probiotyczny kosmetyk, który zadba o naturalny mikrobiom skóry, wzmocni skórę i przywróci jej lekko kwaśne pH. Kryształy japońskie rozgnieć na papkę i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Maskę spłucz po 10 minutach. Maseczka z kryształów japońskich może być stosowana 1-2 razy w tygodniu.

Jakie przeciwwskazania mają kryształy japońskie?

Kryształy japońskie mają pewne ograniczone zastosowanie u osób z obniżoną odpornością, diabetycy, dzieci i osoby cierpiące na grzybicę. Przeciwwskazania do stosowania kryształów japońskich wynikają z zawartości alkoholu, kultur drożdżaków i cukru w kefirze wodnym produkowanym przez kryształy. Te wszystkie czynniki mogą doprowadzić do zaburzenia metabolizmu węglowodanów, który jest wielce niewskazany zwłaszcza u cukrzyków. Natomiast zawartość alkoholu w kefirze wodnym z kryształów japońskich wyklucza stosowanie kefiru u dzieci i kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (117)

 • […] Grzybek tybetański – przepis na grzybka tybetańskiego nie należy do wybitnie trudnych. Dodatkowo jego właściwości zdrowotne (grzybek tybetański – właściwości) nie ustępują zaletom kryształów japońskich. […]

 • kaska 12 lat temu Odpowiedz

  a co z wlosami jak uzyc kaska

  Będzie na ten temat zrobiony osobny wpis, który ukaże się w tym lub w przyszłym tygodniu :) Będą przepisy na zastosowanie kryształów w przepisach kosmetycznych, również do włosów. Pozdrawiam!

  magda 9 lat temu Odpowiedz

  gdzie je mozna kupic?

 • […] japońskie i przepisy na kosmetyki to 2 nierozerwalne rzeczy i temat-rzeka (jak widać tutaj. Wpływ alg morskich na skórę (również na trądzik) jest […]

 • Adrian 11 lat temu Odpowiedz

  Po co dodaje się rodzynki?
  Czy to normalne ze po kilku godzinach rodzynki tracą swój kolor?

  Algi mają być w szafce w ciemności, czy na półce czy raczej bezpośrednio na słońcu?

  Po 48h woda w algach nie jest gazowana – wiecie o co chodzi?

  Rodzynki są pożywką dla kryształów, dostarczają im cukier potrzebny do ich wzrostu. Tak, to normalne, że rodzynki tracą kolor … Ja trzymałam je po prostu na blacie w kuchni, nie na pełnym słońcu.

  Maciek 8 lat temu

  Przecież cukier już jest, także dalej nie do końca rozumiem, po co te rodzynki (śliwki, morele,etc.)

 • ewa 11 lat temu Odpowiedz

  Hej, zgadzam sie ze ten kefir produkuje probiotyki i witaminy i obie z corka pijemy go na codzien. Musze przyznacze ma bardzo dobre wlasciwosco uodparniajace itp ale zastanawia mnie jeden podpunkt: dziala korzystnie na szkliwo i zapobiega prochnicy? Nie wiem skad ta opinia? Kefir zawiera bardzo duza ilosc aminokwasow ktore sa oczywiscie bardzo korzystne dla organizmu ale doslownie „ryja” szkliwo zeba ( podobnie do niektorych kwasow owocowych). Niestety przekonalysmy sie o tym na wlasnych zebach i nawet dentysta powiedzial z po wypuciu tego nalezy jak najszybciej zeby umyc. Nie znaczy to jednak ze zniechecam do jego picia wrecz przeciwnie!

  Winiarz 6 lat temu Odpowiedz

  Może się mylę, jeżeli tak to proszę o sensowne wyjaśnienie. Nie zgadzam się z opinią dentysty, który namawia do natychmiastowego mycia zębów, po wypiciu czegoś co może być kwasem. Może miał na myśli płukanie jamy ustnej a po kilkudziesięciu minutach umyciu zębów. Dokładnie tak należy postępować po degustacji wytrawnych win. Natychmiastowe wymycie zębów spowodowałoby ścieranie rozmiękczonego kwasami szkliwa zębów.
  Dodam jeszcze, że dodatek owoców ma właśnie na celu zakwaszenie środowiska, wszak drożdże Saccharomyces rozwijają się w środowisku lekko kwaśnym. Niektórzy zalecają nawet wyciskanie cytryny bądź dodawanie kwasku cytrynowego do tego roztworu.
  W ogóle instrukcja obsługi tych kryształów jak i opis działania są tak enigmatyczne, że mógłbym nawet uwierzyć w to, że gdyby komuś udało się utrzymać tę hodowlę przez co najmniej 10 lat, to wyhodowałby czyste diamenty.
  Poleciłbym raczej komuś dokładne zbadanie jakie tak naprawdę zachodzą tam procesy i czy nie jest to zwykły efekt placebo.
  No ale jeśli to ma komuś pomagać to ja tego nie kwestionuję. Nawet sam wierzę w to, że organizm potrafi sam się rozprawić z chorobą, gdy tego chcemy, gdy się nie poddamy.

 • Sylwia 11 lat temu Odpowiedz

  Ewa, możecie też pić kefir przez słomkę, tak aby nie miał kontaktu z zębami :)

 • Andrzej Grabowski 11 lat temu Odpowiedz

  Od ponad roku hoduję kryształy. Rzeczywiście picie reguluje układ trawienny a przemywanie ciała przynosi konkretną poprawę kondycji skóry, szczególnie na twarzy. Moczenie nóg pozwala pozbyć się odcisków.Niebawem będę miał ich w nadmiarze, mogę odstąpić. Pozdrawiam .

  Marzena 10 lat temu Odpowiedz

  Jeśli jeszcze trochę zostało to może dla mnie odrobinka by się znalazła? Czekam na informację i pozdrawiam Marzena

  Maria 9 lat temu Odpowiedz

  Chętnie odkupię algi do rozmnożenia. Miałam długi czas ale przy przeprowadzce zniszczyły mi się.
  B. proszę o kontakt bezpośrednio na mail
  Mieszkam w Krakowie

  marta 9 lat temu Odpowiedz

  Witam. Proszę o kontakt w spr alg

  Anna 8 lat temu Odpowiedz

  Witam Czy mieszka Pan może w Krakowie ? Chętnie skorzystałabym z oferty . Anna , mail pentramon@gmail.com pozdrawiam

 • Jagoda 10 lat temu Odpowiedz

  Od pazdziernika pije algi i po kontroli u lekarza stwierdzono u mnie unormowanie cukru a mialam go 240 teraz mam 120 to juz cos.,mam unormowane cisnienie i holesterol.poblemy biegunkowe, przewodu pokarmowego tez sa w miare dobre, myje sie ta woda bo mialam egzeme i dzis po niej nie ma sladu.Wypijam jeden litr dziennie .mam juz w nadmiarze algow wiec moge odstapic w prezencie dalej. Pozdrawiam

  Pajeczynka 10 lat temu Odpowiedz

  Jeśli propozycja odstąpienia jest aktualna to jestem chętna , proszę o kontakt: pajeczynka[małpa]poczta.fm

  Radek 10 lat temu Odpowiedz

  Jestem Bardzo chętny – proszę o kontakt – zychal6@wp.pl

  maria 10 lat temu Odpowiedz

  Witam ,jestem zainteresowana algami jeśli nie byłoby problemu to proszę o kontakt
  maria.k@op.pl wielkie dzięki
  Maria

  Krystyna 10 lat temu Odpowiedz

  Witam czy jest możliwość otrzymania alg, proszę o kontakt krystynakow@onet.pl

  Marzena 10 lat temu Odpowiedz

  Witam jeśli jeszcze coś zostało do oddania innym- byłabym chętna. Pozdrawiam i czekam na informację Marzena

  BEATA 10 lat temu Odpowiedz

  Jeśli ma Pani nadmiar to byłabym zainteresowana bardzo proszę o kontakt – komar116@wp.pl . Pilne !!!

  2

  Renata 10 lat temu Odpowiedz

  Jeśli jest jeszcze możliwość otzryamania alg, może za jakiś czas to bardzo proszę o kontakt: renatass@o2.pl

  mariusz 9 lat temu Odpowiedz

  witam na imie mi Mariusz mialem kiedys te krysztalki lecz mialem przeprowadzke no i pech w tajemniczych okolicznosciach hm znikly jesli by pani byla tak mila to czy mozna skorzystac z tego prezentu z gory dziekuje

  Krystyna 9 lat temu Odpowiedz

  chętnie przyjmę w zamian dam grzybka tybetanskiego

  Maria 9 lat temu Odpowiedz

  Jestem zainteresowana – proszę podzielić się.

  Jolanta 8 lat temu Odpowiedz

  Bardzo bym prosiła jeśli jeszcze posiadasz nadmiar alg.Proszę o kontakt na mój adres email

  Urszula 8 lat temu Odpowiedz

  jeśli propozycja odstąpienia kryształków nadal jest aktualna proszę o kontakt poryw@wp.pl, oczywiście zapłacę za koszt przesyłki

  Anna 8 lat temu Odpowiedz

  Witam Chętnie skorzystałabym . Mieszkam w Krakowie , a Pani ? Proszę o kontakt na maila pentramon@gmail.com pozdrawiam

  Beata 7 lat temu Odpowiedz

  A czy pomoże na łuszczycę? Proszę o info na beatka.34@o2.pl

 • Anna 10 lat temu Odpowiedz

  Dlaczego na kryształkach robią się białe kłaczki.

 • Sylwia 10 lat temu Odpowiedz

  a jak się ma sprawa picia tej wody do organizmu podatnego na drożdżaki? pomoże czy raczej pogorszy sytuacje?

 • ANNA 10 lat temu Odpowiedz

  witam
  jestem w 5 miesiącu ciąży czy mogę też to stosować?

  goh 10 lat temu Odpowiedz

  Lepiej poczekać do końca ciąży z takimi eksperymentami ;)

  MedRaq 8 lat temu

  Tak bardzo zachwalacie działanie alg, a stosowanie w ciąży to już może być niebezpieczne? ;) Albo produkt jest bezpieczny dla organizmu, albo nie jest. W tym przypadku nikt nie ma pojęcia, jak produkty z alg działają na rozwijające się dziecko. Ale takiej wiedzy nie mamy też, pijąc słodzone napoje, jedząc cheesburgera w maku i zajadając się przetworzonym mechanicznie mięsem ;)

  iza 8 lat temu Odpowiedz

  Witam, jeśli Ma Pani jeszcze ich za dużo do odstąpienia poproszę napisać na digraf1@go2.pl,chętnie spróbuję, moje dziecko ma azs

 • ANNA 10 lat temu Odpowiedz

  ok dzieki za info

 • BEATA 10 lat temu Odpowiedz

  Japońskie Kryształki – Algi Morskie- jeśli propozycja odstąpienia jest aktualna ,bardzo bym prosiła o kontakt ; komar116@wp.pl .POZDRAWIAM !!!!!

 • ewka12 10 lat temu Odpowiedz

  Niech ktos napisze jak to pic i w jakich ilosciach i czy mozna np. Mieszac go z owocami czy sokiem?

  Pacia 8 lat temu Odpowiedz

  ja dodaję wodę z kryształków do szejka ( zamiast zwykłej wody) którą mielę z warzywami i owocami i jest suoperancko

 • Alicja 10 lat temu Odpowiedz

  Mam algi do odstąpienia Chętnych proszę o kontakt czar5@tlen.pl

  Lidka 10 lat temu Odpowiedz

  Jeżeli nadal ma Pani kryształki do odstąpienia to proszę o kontakt lilou@interia.pl
  Pozdrawiam

  Mariola 9 lat temu Odpowiedz

  Witam, jeśli nadal oferta odstąpienia alg, kryształów japońskich jest aktualna,proszę o kontakt na maila aloiram23@wp.pl. Pokryję koszty transportu.

  jola 9 lat temu Odpowiedz

  witam dziekuje chętnie bym tego sprubowala bo kocham medycynę naturalna, jak i zapoznala się z hodowla.wiec jeśli to aktualne proszę okontakt na jolpro11@wp.pl. kłopot ze mieszkam zagranica. buziaki i pozdrawiam.

  ania 9 lat temu Odpowiedz

  Jesli proposycjavz krysztalkami aktuaclna to prosze o kontakt cana@poczta.onet.pl. pozdrawiam

  jan 8 lat temu Odpowiedz

  Dawniej zajmowałem się tym,ale zginęly mi i teraz wiem,że to przez metalowe narzędzia – jeśli jest taka możliwość odstąpienia to bardzo proszę – pozdrawiam

  Elżbieta 8 lat temu Odpowiedz

  Bardzo chętnie spróbuję hodowli, jeśli propozycja odstąpienia jest nadal aktualna. Proszę o kontakt na mail elako1@wp.pl. pozdrawiam.

 • Alicja 10 lat temu Odpowiedz

  Witajcie! Mam bardzo dużo dorodnych alg.Zainteresowanych nabyciem alg proszę o kontakt.nr mojego GG 3425999
  .Zapraszam

  Krystyna 10 lat temu Odpowiedz

  Witam, jestem zainteresowana nabyciem alg. Nie korzystam z GG. Proszę o napisanie do mnie.
  Bardzo dziękuję.

 • iza 10 lat temu Odpowiedz

  A śliwka suszona może być ?

  Zbigniew 6 lat temu Odpowiedz

  Może być śliwka suszona.

 • Aga 10 lat temu Odpowiedz

  Czy ktoś ma algi do odstąpienia.Proszę o kontakt agawa021@wp.pl

 • piotrek 10 lat temu Odpowiedz

  Czy ktos ma moze algi do odstąpienia. Stosowałem je jakies 10 lat temu na odchudzanie i byłem bardzo zadowolony w przeciągu nie całych 3 miesiecy schudłem 24 kg. Jesli ktos by miał to prosze o kontakt piotrek.gnila2906@interia.pl lub nr tel 781161540

 • made 10 lat temu Odpowiedz

  jeśli byłby ktoś tak dobry odstąpić mi kilka alg była bym bardo wdzięczna, mój adres e mail: made_many@op.pl

 • Anna 10 lat temu Odpowiedz

  Uprawiam algi od kilku miesięcy. Od momentu przeprowadzki grzybek przestał rosnąć. Działa, ale nie rośnie. Czy wiecie jaka może być tego przyczyna? Co zrobić aby znów rósł? Czy ktoś z Was może mi odstąpić grzybka w Warszawie? mój z chwilę zniknie:( nie produkuje już tak szybko napoju:( mój adres mailowy anna@voyk.eu

 • Dani 10 lat temu Odpowiedz

  Agus przesliczne sa te pakzinoetki!Regularnie ogladam twoja super stronke i za kazdym razem nie moge oderwac oczu!!!!Wprost Bosko Chyle Czola za ogol!!!SLICZNIE!!BUZIAKI

 • anna 10 lat temu Odpowiedz

  ja kupilam tanio alge z internetu i sie zepsuła

  radek 10 lat temu Odpowiedz

  bo co tanie to nie zdrowo , słyszalem ze trzeba brac od gniazda prosto

 • dorota 10 lat temu Odpowiedz

  czy ktoś ma algi do odstompienia i mugł by mi wysłać pocztom bardzo bym była wdzieczna muj email kontaktowy feluś 312@wp.pl z góry dziekuje bardzo

  zibi 9 lat temu Odpowiedz

  Naucz się pisać

 • eugeniusz 10 lat temu Odpowiedz

  chcialem kupic lubdostac od kogos te algi prosze o kontakt na moj email

 • eugeniusz 10 lat temu Odpowiedz

  prosze o kontakt osoby posiadajace na zbyciu algoi moj tel.609868226

 • anna 10 lat temu Odpowiedz

  witam , proszę o kontakt osoby , które mogą odstąpić algi – anna

  anna 10 lat temu Odpowiedz

  witam , proszę o kontakt osoby , które mogą odstąpić algi – anna – anne.wlodarczyk@o2.pl

 • doroteos 10 lat temu Odpowiedz

  Witaj, jestem zainteresowana, chętnie zakupię, proszę o kontakt. Dorota Mielniczek

  aga 9 lat temu Odpowiedz

  MAM ALGI

 • doroteos 10 lat temu Odpowiedz

  Witaj, jestem zainteresowana zakupem alg bardzo proszę o kontakt mój adres doroteos@wp.pl dziękuję Dorota Mielniczek

  Ela 9 lat temu Odpowiedz

  Mieszkam w Kielcach. Chętnie oddam część alg. tel 739416509

 • Sławek 9 lat temu Odpowiedz

  Mogę co tydzień (najlepiej w niedzielę, kiedy płuczę algi i usuwam zbędną ich ilość) odstąpić bezpłatnie 1 do 2 porcji tych alg. Warunek, odbiór osobisty we Wrocławiu. Nie podejmuje się ich wysyłki.

  Nazar 9 lat temu Odpowiedz

  Witam, jak można było by odebrać algi we Wrocławiu?? proszę o kontakt:
  tsaykler.n@gmail.com

 • Sławek 9 lat temu Odpowiedz

  W sprawie bezpłatnego odstąpienia we Wrocławiu alg, zapomniałem o podaniu kontaktu ze mną. Telefon 502 592 806.
  Sławek.

  Nazar 9 lat temu Odpowiedz

  ok, dzwonie jutro :)

 • Janina Badoń 9 lat temu Odpowiedz

  Mam prośbę poszukuje kryształki (Algi morskie ) proszę o kontakt byłabym bardzo wdzięczna .
  janina.badon@wp.pl

 • Joanna 9 lat temu Odpowiedz

  Witam,poszukuje kryształków japońskich na terenie Stargardu szczecińskiego lub okolicach.Bardzo proszę o kontakt :) odbiorę osobiście :) mój tel 692 715 262.Pozdrawiam Joanna

 • Aleksandra Khan 9 lat temu Odpowiedz

  Witam serdecznie jeśli ktoś ma do odstąpienia kryształy to ja jestem chętna na nie :). Proszę o kontakt na olasurowka@op.pl

 • marta 9 lat temu Odpowiedz

  Proszę o kontakt jeżeli był by ktoś chętny odstąpic algi.Moja córeczka ma 2. Latka i zaczyna chorować na luszczyce jest to choroba genetyczna oczywiście też mam luszczyce ale u mnie dała dopiero znaki po 32 roku życia. Może pomogą mi i córce. Leki tylko podleczą rany na jakiś czas ale znów po czasie robią się bolace pekajace strupy. Proszę o kontakt m.wandoch@gmail.com lub 504805097 Mam nadzieję że te algi nas wylecza

 • Pudelek 9 lat temu Odpowiedz

  Kuźwa. Rekrutacja wśród kryształków japońskich? Tego jeszcze nie było!

 • Maciej 9 lat temu Odpowiedz

  Chętnie przyjmę algi jeśli ktoś chciałby się podzielić. W zamian oferuję ponad 100 letni zakwas do chleba. :)
  Warszawa
  Pozdrawiam
  Maciej K.

  Maciej 9 lat temu Odpowiedz

  Proszę o kontakt sacred1000@gmail.com

  Małgorzata 7 lat temu Odpowiedz

  -jestem zainteresowana Twoim zakwasem do chleba, proszę użycz przepisu lu

  b porcji na początek. Dziękuję…..

 • dagmara 9 lat temu Odpowiedz

  witam
  jestem zainteresowana kupnem alg, bardzo proszę o informacje agadygant@wp.pl
  pozdrawiam Dagmara K
  moja córka na chora tarczyce moze ktoś wie czy to nie zaszkodzi? B
  Będę wdzięczna za pomoc

 • maro 9 lat temu Odpowiedz

  Czy to prawda ze pomagaja na pozbycie sie kamieni na nerkach.itp

 • GRAŻYNA 9 lat temu Odpowiedz

  Chcę kupić (lub dostać) algi morskie i grzybek tybetański. Proszę o kontakt: kolgra@vp.pl .

 • Def 9 lat temu Odpowiedz

  Witajcie! Moje algi dziwnie sie zachowuja po przeprowadzce do Skandynawii. Chodowalem algi w Polsce i bylo wszystko ok. Teraz wzialem ze soba pare lyzeczek alg na rozmnozenie i od dwoch tygodni niby produkuja bombelki ale nic ich nie przybywa praktycznie. W smaku pol algi/pol czysty cukier. Probowalem juz wielu kombinacji – na sloncu, w cieniu, mniej cukru, wiecej, wymiana rodzynek co 2-3 dni i nadal nic. W pokoju mam o 3-4 stopnie chlodniej jak w Polsce. Czy to moze byc powod?

 • Dorota 9 lat temu Odpowiedz

  Witam wszystkich.Przeczytalam o dzialaniu alg i bardzo bylabym zainteresowana ich kupnem.Mieszkam w Slubicach .Moze ktos w poblizu mieszka i mialby do sprzedania te krysztalki.Ja choruje na AZS i masci mi nie pomagaja,bo nawraca zapalenie .Probowalam juz pic i ziola i wit b12 i.i.i. emolianty i tak powraca ta suchosc skory,szczegolnie na rekach,kolanach,stopach.Lekarz rozklada rece i mowi,ze musze nauczyc sie z tym zyc ale ja juz mam dosc czasami i depresja mnie dopada,bo najgorzej,jak swedzi w nocy,to drapie do krwi.Naprawde az nic sie nie chce-dobrze,ze to choroba niezarazliwa,bo znajomi by sie odwrocili.Moze ktos tutaj mi pomoze,a wierze w dobrych ludzi,to bede bardzo wdzieczna.Czesto metody naturalne bardziej pomagaja,niz lekarze,a wiec c chcialabym pic te algi i chociaz troche wyleczyc ta smutna dolegliwosc.TO moj tel z orange 507942599-prosze zadzwonic krotko,a ja oddzwonie.Dorota.D I Z GORY BARDZO DZIEKUJE!!!

  Małgosia 9 lat temu Odpowiedz

  a może to świerzb…?

 • joanna 9 lat temu Odpowiedz

  Czy można zamiast cukru dać ksylitolu?

 • Marlena 9 lat temu Odpowiedz

  ma kto odstąpic algi poszukuje proszę o kontakt marlenaj@outlook.com

 • Milena 9 lat temu Odpowiedz

  Cudowny produkt, muszę go mieć!

 • ja 9 lat temu Odpowiedz

  Może ma ktos algi do odstąpienia? Potrzebuje dla chorej babci bede bardzo wdzięczna,

 • Margolcia 8 lat temu Odpowiedz

  Witam.Dlaczego moje algi mają białe kropki?Błagam o odpowiedź bo nie wiem czy mogę z dziećmi dalej ten płyn pić. Dziękuję z góry.

 • Petra 8 lat temu Odpowiedz

  Witam. Jeśli ktoś ma do odstąpienia algi morskie.Bardzo będę wdzięczna.Mieszkam koło Częstochowy.Chętnie zwrócenia koszty przesyłki

 • ewa 8 lat temu Odpowiedz

  czy ktoś ma do odstapienia algi będę wdzięczna bo tez bym chciała spróbować

  roman 8 lat temu Odpowiedz

  owszem lecz mieszkam w Sopocie , pani nie podała swojego miejsca zamieszkania,

 • Anna 8 lat temu Odpowiedz

  Witam
  Czy ktoś w Krakowie mógłby podzielić się algami ( kryształy japońskie ) ? proszę o odpowiedź na maila pentramon@gmail.com

 • Grazyna 8 lat temu Odpowiedz

  dzień dobry.X -lat temu też piłam kefirek z alg,ale po tylu latach zapomniałam o jego istnieniu.chętnie znów bym to piła na zmianę z grzybkiem tybetańskim. gdyby ktoś z państwa miał na zbyciu taką porcję to proszę o kontakt najlepiej telefoniczny-606859874.przypuszczam że bardzo by mi pomógł.

 • Agata 8 lat temu Odpowiedz

  Witam jestem posiadaniu alg morskich oraz grzybka tybetańskiego, czy moge pić oba w ciągu dnia czy muszę wybrać tylko jedno z nich?

 • marlen 8 lat temu Odpowiedz

  mam algi z Norwegii, pięknie narastają ale obecnie mieszkam w Niemczech, bywam w Poznaniu , nie preferuję pocztowych przesyłek bo to mogłoby je zabić choć słyszałam o takowych przesyłkach. Mój adres : marlen_brouse@poczta.onet.pl

 • Anna 8 lat temu Odpowiedz

  Czy ktoś w Krakowie mógłby podzielić się ew. odsprzedać algi lub grzybka tybetańskiego ? Proszę o kontakt pentramon@gmail.com

 • Roma 8 lat temu Odpowiedz

  Roma. Algi pije trzeci rok i będę piła do końca życia…

 • Iwona 8 lat temu Odpowiedz

  Osoby z Krakowa. Chętnie oddam nadmiar dorodnych kryształów japońskich. proszę pisać na email io63@wp.pl

 • jan 8 lat temu Odpowiedz

  Może ktoś z Warszawy ma do odstąpienia algi, będę bardzo wdzięczny – pozdrawiam

 • roman 8 lat temu Odpowiedz

  mam pytanie , czy ktoś próbował jeść te kryształki, jezeli nadają się do picia, to jakie ew są przeciwskazania by tego nie robić.

  Jeść? Lepiej nie. Kryształki służą do produkcji wodnego kefiru. Nigdy nie spotkałam się z tym, by ktoś je jadł. Sam kefir można pić albo stosować zewnętrznie np jako tonik to twarzy.

 • józef 8 lat temu Odpowiedz

  piję algi od 20 czerwca tego roku i mogę odstąpić jak ktoś jest w potrzebie czuje się po nich ok naprawdę jest ok .

  Majka 8 lat temu Odpowiedz

  Witam serdecznie
  Bardzo proszę o napisanie czy oferta nadal aktualna ? Jestem zainteresowana ,proszę o kontakt: majkka0@gmail.com

 • Agnieszka 8 lat temu Odpowiedz

  Witam! Proszę określić mniej więcej jaki smak powinien mieć ten napój

  Robert 7 lat temu Odpowiedz

  Słodko kwaśny po 24h, później smak coraz bardziej kwaśny po 3 dniach to już ocet. Uwaga na suszone morele(te pomarańczowe) są siarkowane
  i zdecydowanie psują smak z powodu siarkowodoru. Ciemne naturalnie suszone jak najbardziej polecam. Najlepiej smakuje mi napój z dodatkiem daktyli ale kryształki je rozkładają na wiórki, które trudno wybrać po tygodniu. Najmniej kłopotliwe zdecydowanie rodzynki.

 • Zuzia 7 lat temu Odpowiedz

  Czy ktoś z Was byłby tak dobry i odstąpił mi 3 łyzeczk alg była bym wdzięczna mieszkam w Katowicach muj e
  mail zuzia.k4@interia.pl

 • Barbara 7 lat temu Odpowiedz

  W internecie przeczytałam taką informacje :
  ,,Kefir wodny nie dla każdego! Przeciwwskazania do stosowania
  1) Osoby z niedoborami odporności

  Osoby starsze, z nowotworami, zakażeni wirusem HIV i inni pacjenci z niedoborami odporności nie powinni spożywać napoju z kefiru wodnego wyprodukowanego w nieodpowiednich warunkach (zwłaszcza w warunkach domowych, gdzie trudno o utrzymanie sterylności), ponieważ może dojść do skażenia napoju chorobotwórczymi grzybami, np. z rodzaju Aspergillus (kropidlak), które produkują toksyny mogące być szczególnie groźne właśnie dla osób z niedoborami odporności.
  Przy spożyciu produktów fermentowanych należy zachować ostrożność. Ich działanie jest dość silne. Lepiej jadać je często i w mniejszych ilościach niż rzadko, ale w dużych ilościach.
  2) Osoby zmagające się z grzybicą
  Dieta bogata w węglowodany może przyspieszyć rozwój i zwiększyć populację Candida albicans – drożdżaka odpowiedzialnego za grzybicę. W związku z tym osoby zmagające się z tą chorobą powinny ograniczyć spożycie produktów węglowodanowych, w tym niektórych typów żywności sfermentowanej, takich jak napój otrzymywany z ziaren kefiru wodnego.
  2) Osoby chore na cukrzycę
  Napój powstały na bazie japońskich kryształków zawiera cukier, choć w niewielkich ilościach, dlatego nie powinny po niego sięgać osoby chore na cukrzycę. Ponadto diabetycy nie powinni go pić ze względu na zawartość alkoholu, który może m.in. zakłócić działanie wstrzykiwanej insuliny i leków przeciwcukrzycowych.
  4) Dzieci
  Ze względu na zawartość alkoholu, kefiru wodnego nie powinno się podawać dzieciom.
  Co o tym sądzicie?

 • gosc 7 lat temu Odpowiedz

  witam wyjezdzam na tydzien i chcialam sie dowiedziec jak przechiowac algi zeby sie nie zepsuly

 • Zbgniew 6 lat temu Odpowiedz

  Ja piję ten napój dwa miesiące i mam mniejszy apetyt, z czego się cieszę.

 • Lusssi 5 lat temu Odpowiedz

  Jestem ciekawa jak się czują osoby które piją koktajl od jakiegoś czasu. Ja dopiero zaczynam poznawanie z kryształkami.

  Robert 5 lat temu Odpowiedz

  Pię od trzech lat z przerwami 2-3 miesięcznymi, mam 53 lata, miałem i mam nadwagę, miałem wysoki cholesterol teraz w normie, miałem nadciśnienie teraz w normie, cera gładka,wyglądam 10 lat młodziej od kolegów. Jestem odporny na wszelkie grypy, rotawirusy, bostonki i inne diabelstwa które przynoszą domownicy, nie mam od 3 lat gorączki. Zacząłem pić kefir po ciężkiej grypie złapanej w przychodni zdrowia w kolejce
  do lekarza- chciałem tylko skierowanie na badania a skończyłem miesiącem wyjętym z życiorysu. Daję pić wnuczce ma 6 lat i lekarza widzi tylko
  przy bilansach co 2 lata. Z tego co czytałem na forach również zagranicznych bakterie zawarte w kefirze stwarzają ścianę nie do przebicia na wewnętrznej powierzchni jelit i nie pozwalają na zainfekowanie organizmu, po prostu wirusy i bakterie nie mają możliwości się zaczepić i spływają jakby w rynnie. Jeżeli ktoś ma ochotę to może zgłębić trochę temat genezy wszelkich infekcji, one powstają w zasadzie tylko w jelitach i
  tam musimy się bronić.

 • Zlata 5 lat temu Odpowiedz

  Trafiłaś zatem na świetną instruktorkę – mam nadzieję, że podobnie będzie ze mną i pływaniem:)

 • Adela 5 lat temu Odpowiedz

  Wyglądają jak kryształy soli…

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE