Nadtlenek benzoilu w kosmetykach jest składnikiem bardzo często wybieranym przez osoby cierpiące na trądzik grudkowo-zaskórnikowy, same zaskórniki i blizny po trądziku. Czy jednak nadtlenek benzoilu przyspiesza starzenie skóry?
Nadtlenek benzoilu w kosmetykach
Nadtlenek benzoilu znajdziemy przede wszystkim w preparatach przeciw trądzikowi grudkowo-zaskórnikowemu. Występuje on zazwyczaj w stężeniu poniżej 10%. Sprawdza się zatem świetnie u osób z cerą tłustą, trądzikową, z rozszerzonymi porami i skłonnościami do ich zanieczyszczenia.
Wykazuje również zdolności do wybielania i rozjaśniania przebarwień potrądzikowych i nie tylko – nadtlenek benzoilu wybiela całą twarz, więc osoby o ciemniejszej karnacji lub opalone muszą liczyć się ze zmniejszeniem opalenizny.
Nadtlenek benzoilu – preparaty
Maści na receptę: Akneroxid 5 i 10, Epiduo, Duac
Maści bez recepty: Benzacne 5% i 10%, Brevoxyl (wycofany), Clearasil-Ultra, Oxy, Lubexyl
Nadtlenek benzoilu – właściwości
- ogranicza liczbę bakterii Propionibacterium Acnes – odpowiadających za trądzik
- działa złuszczająco na warstwę rogową naskórka
- głęboko oczyszcza pory skóry – efekt widoczny już po pierwszym użyciu!
- leczy obecne zmiany trądzikowe oraz zaskórniki otwarte i zamknięte
- hamuje i ogranicza powstawanie nowych wyprysków
- reguluje pracę gruczołów łojowych, zwęża rozszerzone pory
Nadtlenek benzoilu – leczy zaskórniki …
Nadtlenek benzoilu ma 2 strony: dobrą i złą.
Dobra jest taka, że jako jedna z nielicznych substancji rzeczywiście pomaga w walce z trądzikiem. Skóra dobrze reaguje na niego nawet przy dłuższym stosowaniu, nie następuje osławione „przyzwyczajenie się” i ograniczenie jego działania (jak w przypadku antybiotyków). Bardzo dobrze odblokowuje pory, wygładza, rozjaśnia przebarwienia i redukuje trądzik grudkowo-zaskórnikowy .
Nadtlenek benzoilu – … przyspiesza starzenie skóry?!
Zła jest taka, że nadtlenek benzoilu generuje produkcję dużej ilości wolnych rodników, które przyspieszają starzenie skóry i ją niszczą. Dodatkowo długotrwałe stosowanie nadtlenku benzoilu uwrażliwia skórę na niszczące działanie promieniowania słonecznego i obniża poziom witaminy E w skórze.
Jak temu zaradzić?
Najlepiej preparaty z nadtlenkiem benzoilu stosować okresowo, a nie przez cały czas – pomoże to ograniczyć powstałe zmiany trądzikowe, a przy okazji nie uszkodzi skóry w taki sposób, jaki mogłoby zrobić jego codzienne i systematyczne stosowanie.
Dodatkowo w okresie stosowania nadtlenku benzoilu poleca się stosowanie serum i kremów antyoksydacyjnych (z witaminą C i E, ekstraktami roślinnymi i owocowymi) oraz picie 1-2 filiżanek zielonej herbaty dziennie oraz uzupełnienie diety w antyoksydanty (np. grejpfruty, winogrona, spirulinę).
Nadtlenek benzoilu – ciąża
Pojawiają się różne informacje dot. stosowania nadtlenku benzoilu w ciąży. Jedni mówią, że jest bezpieczny, a drudzy, że należy odstawić. Należy on do kategorii B – preparatów stosowanych w ciąży tylko w razie konieczności.
Lepiej więc nie ryzykować stosowania go na własną rękę i bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Nadtlenek benzoilu – alergia
Nadtlenek benzoilu ma to do siebie, że lubi uczulać. W wypadku wystąpienia pieczenia, silnego zaczerwienienia i opuchlizny – preparat natychmiast zmyć i skonsultować się z lekarzem!
W międzyczasie dobrze jest poratować się wapnem i łagodzącą maseczką z siemienia lnianego.
Nadtlenek benzoilu – skutki uboczne
Nadtlenek benzoilu może spowodować nadwrażliwość i zaczerwienienie skóry. Jego zbyt częste i nieodpowiednie stosowanie (np. za duże stężenie, za duża ilość) może poważnie wysuszyć i złuszczyć skórę.
Podczas kuracji nadtlenkiem benzoilu zaleca się stosowanie:
- wysokich filtrów przeciwsłonecznych
- delikatnych środków pielęgnujących skórę
- rezygnację z ziarnistych peelingów do twarzy
- ograniczenie częstotliwości stosowania maseczek wysuszających (np. z glinki)
Czy stosowanie epiduo, który jest przecież także z retinolem, również działa z nadtlenkiem starzeniowo?
Działanie Epiduo koncentruje się głównie na usuwaniu niedoskonałości, przebarwień i zaskórników, do tego jest on stosowany w ciągu kuracji przeciwtrądzikowych i pod kątem lekarza dermatologa – czyli raz na jakiś. Nie stosuje się go jakoś wybitnie długo (np. latami), więc raczej nie popadajmy w paranoję ;) Ale jeśli ktoś boi się tego nadtlenku, to warto zainteresować się kosmetykami z antyoksydantami (np. z witaminą C), które będą równoważyć działanie nadtlenku benzoilu.
Dziękuję za odpowiedź :-) pozdrowienia!
nie polecam maści benzacne nabawiłam się wielkiej opuchlizny twarzy i szczególnie oczu.. w dodatku twarz wygladała na poparzona była cała czerwona i gorąca. dostałam zastrzyk odczulający i sterydy na kil;ka dni. coś strasznego. naprawdę uważajcie jeśli to stosujecie!
Mam 22 lata. Zaczęłam stosować Benzacne z NB w stężeniu 10%, gdy miałam 20, i przez prawie 2 lata używałam go punktowo, ale codziennie lub co 2 dni. Preparat zmiótł trądzik całkowicie, ale zaniepokoiłam się po przeczytaniu informacji o starzeniu skóry. Najdziwniejsze jest to, że wiedziałam, iż utleniacze tak działają (zdawałam na maturze rozszerzoną chemię, miałam chemię na pierwszym roku studiów medycznych), ale radośnie stosowałam dalej…
Teraz żałuję. Mam wrażenie, że cała pieczołowita pielęgnacja, którą stosowałam razem z Benzacne, poszła na marne. Nie widzę na razie uszkodzeń skóry, ale boję się, że sobie zaszkodziłam. Uważam, że lepiej jednak stosować na trądzik kurację kwasową.