Nadtlenek benzoilu w kosmetykach jest składnikiem bardzo często wybieranym przez osoby cierpiące na trądzik grudkowo-zaskórnikowy, same zaskórniki i blizny po trądziku. Czy jednak nadtlenek benzoilu przyspiesza starzenie skóry?

Nadtlenek benzoilu w kosmetykach

Nadtlenek benzoilu znajdziemy przede wszystkim w preparatach przeciw trądzikowi grudkowo-zaskórnikowemu. Występuje on zazwyczaj w stężeniu poniżej 10%. Sprawdza się zatem świetnie u osób z cerą tłustą, trądzikową, z rozszerzonymi porami i skłonnościami do ich zanieczyszczenia.

Wykazuje również zdolności do wybielania i rozjaśniania przebarwień potrądzikowych i nie tylko – nadtlenek benzoilu wybiela całą twarz, więc osoby o ciemniejszej karnacji lub opalone muszą liczyć się ze zmniejszeniem opalenizny.

Nadtlenek benzoilu – preparaty

Maści na receptę: Akneroxid 5 i 10, Epiduo, Duac
Maści bez recepty: Benzacne 5% i 10%, Brevoxyl (wycofany), Clearasil-Ultra, Oxy, Lubexyl

Nadtlenek benzoilu – właściwości

  1. ogranicza liczbę bakterii Propionibacterium Acnes – odpowiadających za trądzik
  2. działa złuszczająco na warstwę rogową naskórka
  3. głęboko oczyszcza pory skóry – efekt widoczny już po pierwszym użyciu!
  4. leczy obecne zmiany trądzikowe oraz zaskórniki otwarte i zamknięte
  5. hamuje i ogranicza powstawanie nowych wyprysków
  6. reguluje pracę gruczołów łojowych, zwęża rozszerzone pory

Nadtlenek benzoilu w kosmetykach

Nadtlenek benzoilu – leczy zaskórniki …

Nadtlenek benzoilu ma 2 strony: dobrą i złą.

Dobra jest taka, że jako jedna z nielicznych substancji rzeczywiście pomaga w walce z trądzikiem. Skóra dobrze reaguje na niego nawet przy dłuższym stosowaniu, nie następuje osławione „przyzwyczajenie się” i ograniczenie jego działania (jak w przypadku antybiotyków). Bardzo dobrze odblokowuje pory, wygładza, rozjaśnia przebarwienia i redukuje trądzik grudkowo-zaskórnikowy .

Nadtlenek benzoilu – … przyspiesza starzenie skóry?!

Zła jest taka, że nadtlenek benzoilu generuje produkcję dużej ilości wolnych rodników, które przyspieszają starzenie skóry i ją niszczą. Dodatkowo długotrwałe stosowanie nadtlenku benzoilu uwrażliwia skórę na niszczące działanie promieniowania słonecznego i obniża poziom witaminy E w skórze.

Jak temu zaradzić?

Najlepiej preparaty z nadtlenkiem benzoilu stosować okresowo, a nie przez cały czas – pomoże to ograniczyć powstałe zmiany trądzikowe, a przy okazji nie uszkodzi skóry w taki sposób, jaki mogłoby zrobić jego codzienne i systematyczne stosowanie.

Dodatkowo w okresie stosowania nadtlenku benzoilu poleca się stosowanie serum i kremów antyoksydacyjnych (z witaminą C i E, ekstraktami roślinnymi i owocowymi) oraz picie 1-2 filiżanek zielonej herbaty dziennie oraz uzupełnienie diety w antyoksydanty (np. grejpfruty, winogrona, spirulinę).Nadtlenek benzoilu rakotwórczyNadtlenek benzoilu wolne rodniki

Nadtlenek benzoilu – ciąża

Pojawiają się różne informacje dot. stosowania nadtlenku benzoilu w ciąży. Jedni mówią, że jest bezpieczny, a drudzy, że należy odstawić. Należy on do kategorii B – preparatów stosowanych w ciąży tylko w razie konieczności.

Lepiej więc nie ryzykować stosowania go na własną rękę i bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Nadtlenek benzoilu – alergia

Nadtlenek benzoilu ma to do siebie, że lubi uczulać. W wypadku wystąpienia pieczenia, silnego zaczerwienienia i opuchlizny – preparat natychmiast zmyć i skonsultować się z lekarzem!

W międzyczasie dobrze jest poratować się wapnem i łagodzącą maseczką z siemienia lnianego.

Nadtlenek benzoilu zaskórniki

Nadtlenek benzoilu – skutki uboczne

Nadtlenek benzoilu może spowodować nadwrażliwość i zaczerwienienie skóry. Jego zbyt częste i nieodpowiednie stosowanie (np. za duże stężenie, za duża ilość) może poważnie wysuszyć i złuszczyć skórę.

Podczas kuracji nadtlenkiem benzoilu zaleca się stosowanie:

  1. wysokich filtrów przeciwsłonecznych
  2. delikatnych środków pielęgnujących skórę
  3. rezygnację z ziarnistych peelingów do twarzy
  4. ograniczenie częstotliwości stosowania maseczek wysuszających (np. z glinki)

Nadtlenek benzoilu alergia