Tabletka dzień po – gdzie się zgłosić?

Tabletka dzień po gdzie się udać

Widmo niechcianej ciąży wisi w powietrzu? Taka sytuacja może mieć miejsce przecież zawsze – nawet u osób, które dałyby sobie rękę uciąć za pewność stosowanej antykoncepcji. Gdy jednak zdarzy się „wypadek przy pracy” i zabezpieczenie zawiedzie musicie wiedzieć, co robić – zwłaszcza, gdy nie jesteście gotowi na zostanie rodzicami.

Kiedy sięgnąć po tabletkę dzień po?

Jednoznacznym wskazaniem do zażycia tabletki dzień po jest stosunek płciowy, który może skutkować niechcianą ciążą. Jednak każdy producent tego preparatu (Escapelle czy Ellaone) wyraźnie podkreśla w ulotce, że można sięgnąć jedynie w nagłych przypadkach. Dlatego tabletki dzień po nie należy traktować jako „normalnej” i standardowej metody antykoncepcji. Taka tabletka nie zastąpi prezerwatyw, środków plemnikobójczych czy doustnej antykoncepcji hormonalnej stosowanej systematycznie. Trzeba pamiętać, że antykoncepcja dzień po to duża dawka hormonów (Lewonorgestrelu lub Octanu Uliprystalu), który nie jest obojętny dla żadnego organizmu i może spowodować niemałe zamieszanie. Dlatego tabletka dzień po jest zarejestrowana jako lek dostępny tylko z przepisu lekarza i jest traktowana jako antykoncepcja awaryjna.

Gdzie udać się po tabletkę dzień po?

Ten preparat jest osiągalny w większości aptek w Polsce. Jednak nie uzyska się go bez odpowiednio wypisanej recepty lekarskiej – nikt (kierownik apteki, magister farmacji ani technik farmacji) nie podejmie się odpowiedzialności prawnej w związku z wydaniem tak poważnego leku bez recepty. Jako, że tabletka dzień po jest lekiem zarejestrowanym jedynie z przepisu lekarza, to przychodząc po tabletkę dzień po do apteki należy okazać się prawidłowo wystawioną receptą lekarską.

Jednak jak ją uzyskać w krótkim czasie, który jest tu tak naprawdę decydujący? Jeśli Twój lekarz ginekolog nie ma terminów lub jest na urlopie a przychodnia w której jesteś zarejestrowana może Cię przyjąć dopiero po 2-3 dniach, to ostatnią deską ratunku może okazać się wizyta lekarska on-line. Na podstawie konsultacji lekarskiej lekarz może wystawić e-receptę, która jest podstawą do wykupienia tabletki dzień po w aptece. Platformą, która umożliwia uzyskanie recepty na antykoncepcję awaryjną jest halodoctor – na stronie znajdziecie również najbardziej istotne informacje dotyczące tabletki dzień po. To właśnie telemedycyna daje możliwości szybkiego i dyskretnego dostania się do lekarza i jest często wykorzystywana w sytuacjach podbramkowych.

Tabletka dzień po skutki uboczne – fot. frepik, freepik.com

Czy tabletka dzień po zawsze działa?

Szacuje się, że ten preparat ma aż 98% szans powodzenia, natomiast u 2% kobiet, które zdecydowały się sięgnąć po tabletkę dzień po – ta nie zadziałała z różnych powodów. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej zależy od paru czynników:

 • czasu przyjęcia tabletki – im później zorientujecie się, że antykoncepcja zawiodła – tym gorzej. Tu trzeba działać szybko! Produkt Escapelle należy zażyć do 72 h po „awarii”, a Ellaone do 5 dni po nieudanym stosunku;
 • fazy cyklu miesiączkowego – prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe w tzw. fazie płodnej, czyli ok. 14 dnia przed miesiączką i plus/minus 2-3 dni od owulacji;
 • efektywności zaabsorbowania tabletki – skuteczność tabletki może spaść w przypadku wymiotów. Co ciekawe stosowanie antybiotyku czy innych leków nie powinno mieć wpływu na skuteczność tabletki dzień po.

Tabletka dzień po – działania niepożądane

Trzeba pamiętać, że tabletka dzień po nie jest zwykłym „cukierkiem” ani placebo – to poważny lek, który może pociągnąć za sobą szereg skutków ubocznych. Jakie są działania niepożądane tabletki dzień po?

 • bóle, zawroty głowy
 • zaburzenie w krwawieniu miesiączkowym – mogą wystąpić plamienia
 • dolegliwości żołądkowo-jelitowe
 • bóle w okolicach miednicy
 • wymioty – zwłaszcza po 3 h od zażycia preparatu

Więcej przydatnych informacji na temat antykoncepcji awaryjnej znajdziecie na stronie Tabletka dzień po – haloDoctor.

Jakie przeciwwskazania ma tabletka dzień po?

Nie zawsze można stosować tabletkę dzień po. Skoro jest to preparat dostępny na receptę, to podanie go powinna poprzedzić konsultacja lekarska. Lekarz na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentką zadecyduje, czy tabletka dzień po będzie mogła być zażyta, pod czym z całą odpowiedzialnością podpisuje się swoim imieniem i nazwiskiem. Istnieją jednak oczywiste przeciwwskazania do stosowania tabletki dzień po, o czym należy poinformować lekarza – w przeciwnym wypadku kobieta, która przyjmie ten lek może poważnie sobie zaszkodzić.

 • gdy jesteś w ciąży lub karmisz piersią;
 • gdy cierpisz na ostre i przewlekłe choroby wątroby;
 • gdy stwierdzono u Ciebie zaburzenia zakrzepowo-zatorowe;
 • gdy cierpisz na nowotwór szyjki macicy, macicy, jajnika lub piersi.

Trzeba wiedzieć, że tabletka dzień po jest zarejestrowana do stosowania u kobiet od 15 roku życia! Dlatego decyzję o współżyciu powinny podejmować osoby dorosłe, które w razie „wpadki” nie będą pociągnięte do odpowiedzialności prawnej.

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE