Jak wybrać dla siebie idealne perfumy?

Jak wybrać perfumy?

Perfumy mają na celu nie tylko otoczyć nas mgiełką pięknego zapachu, ale również podkreślić stylizację czy wyrazić osobowość. Ogromna gama rozmaitych zapachów na rynku sprawia, że wybór konkretnego zapachu może być trudny. W jaki sposób więc wybrać dla siebie idealne perfumy?

  1. Różne rodzaje perfum
  2. Nuty zapachowe
  3. Jak przygotować skórę do testowania perfum?

Różne rodzaje perfum

Wśród dostępnych w sklepach perfum do najczęściej występujących należą wody perfumowane i toaletowe, różniące się ilością olejków rozpuszczonych w alkoholu. Woda perfumowana zawiera 10-15% olejków zapachowych rozpuszczonych w 90% alkoholu, a toaletowa – 5-10% olejków w 60-85% alkoholu. Ponadto wyróżnia się też wody kolońskie oraz czyste perfumy. Jeśli zależy nam więc na intensywnym, długo utrzymującym się zapachu, najlepiej zdecydować się na wody perfumowane, które teoretycznie powinny być trwalsze niż wody toaletowe. W rzeczywistości jednak sprawa nie jest tak oczywista, zależy bowiem od rodzaju składników zastosowanych w perfumach, od indywidualnego pH skóry czy też rodziny zapachowej, do której należą perfumy.

Nuty zapachowe

Wyróżnia się wiele nut zapachowych męskich i damskich perfum. Zazwyczaj dane perfumy cechują się jedną główną nutą zapachową, na podstawie której można stwierdzić, czy dany zapach wpisuje się w nasz gust i w związku z tym warto go przetestować. Do najpopularniejszych nut zaliczyć można perfumy kwiatowe z najczęściej wykorzystywanymi zapachami róży, fiołka, piwonii, magnolii, konwalii czy goździka, nuty drzewne (z m.in. mchem dębowym, cedrem, drzewem sandałowym) oraz cytrusowe (z cytryną, pomarańczą, bergamotką albo mandarynką).

Ponadto dostępne są też perfumy orientalne (z nutami kadzidła, szafranu, przypraw i wanilii), skórzane (powstające z połączenia ostrych nut przypraw i zapachu skórzanego materiału), szyprowe (szałwia, mech dębowy połączone często z cytrusami) i owocowe (np. z wiśnią, jabłkiem, brzoskwinią, gruszką). Dużym zainteresowaniem cieszą się też perfumy świeże, zielone (z nutami bambusa, herbaty, ylang-ylang), wodne (delikatne, bardzo orzeźwiające, mydlane nuty), ziołowe (np. z miętą, lawendą) oraz aldehydowe zawierające organiczne komponenty naturalnych zapachów, np. bardzo popularne Chanel no 5.

Jak przygotować skórę do testowania perfum?

Planując testowanie perfum, dobrze jest się do tego przygotować. W tym celu najlepiej jest wybrać się do perfumerii lub też testować zapach z próbki w domu w godzinach przedpołudniowych, kiedy organizm nie jest jeszcze zmęczony.

Nie należy stosować na skórę balsamów do ciała, ani nie używać wcześniej innych perfum. Dobrze jest pamiętać, aby nie testować więcej niż 3-4 zapachy w jednym czasie. Aby „zneutralizować” nos, można powąchać świeże ziarna kawy.

Warto przy tym mieć na uwadze, aby zapachy, które nam się podobają, ponosić przynajmniej przez kilka dni, by dokładnie sprawdzić, jak perfumy rozwijają się na skórze. Można więc codziennie wybrać się do perfumerii, ale alternatywą dla tego rozwiązania jest testowanie zapachu w domu z profesjonalnie przygotowanej próbki zakupionej w godnym zaufania sklepie. Polecane sklepy internetowe mogą się poszczycić bardzo bogatym asortymentem, spośród którego można wybierać rozmaite zapachy różnych marek. Przykładowo, perfumy Armani w Przetestuj Perfumy można wybrać zarówno w wersji dla kobiet, jak i mężczyzn. Wszystkie próbki zapachu są oryginalne, co gwarantuje, że otrzymany zapach nie będzie różnił się niczym od tego dostępnego w perfumerii stacjonarnej. Są dostępne w różnych pojemnościach, co pozwala na wybór fiolki w pełni odpowiadającej potrzebom.

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE