Sposoby na mdłości w ciąży to przede wszystkim domowe triki, które wyciszają odruch wymiotny u ciężarnej. Jak sobie radzić gdy mdłości w ciąży nie odpuszczają i nie pozwalają normalnie funkcjonować? Poznaj sprawdzone i przetestowane domowe sposoby na mdłości w ciąży (zioła, tabletki, migdały itd.), dzięki którym przebrniesz przez ciążę!
Nudności w ciąży mogą być groźne!
Mdłości i nudności w ciąży to dość skomplikowana sprawa, która nie jest obojętna zarówno dla organizmu matki jak i dla dziecka. Ciągłe wizyty w toalecie mogą doprowadzić do odwodnienia i zaburzenia równowagi elektrolitowej, co prowadzi do osłabienia i stanowi zagrożenie dla zdrowia aż 2 osób naraz. Poza tym zmęczony wymiotami organizm mamy może doprowadzić do utraty przytomności czy zawrotów głowy, które grożą niebezpiecznym upadkiem.
Dlatego oprócz niezbędnej ilości wypijanych płynów należy jak najbardziej zminimalizować nudności i znaleźć swoje własne remedium na wymioty i męczące mdłości w ciąży. Z ratunkiem przychodzą sposoby na mdłości w ciąży, porady lekarzy i ciężarnych internautek!
Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?
Raczej między bajki należy włożyć fakt, że mdłości w ciąży pojawiają się od razu po zapłodnieniu. I mimo, że nudności w ciąży to jeden z pierwszych objawów zajścia w ciążę to fakt, kiedy pojawiają się nudności w ciąży jest bardzo różne.
Zazwyczaj uczucie nudności w ciąży może pojawić się ok. 7-8 tygodnia ciąży – czyli w czasie, gdy zarodek dość dobrze się zaimplantuje w macicy. Uczucie nudności i ciężkości na żołądku dotyczy zwłaszcza 1 trymestru, natomiast 2 trymestr ciąży bywa znacznie „łaskawszy” pod względem wymiotów.
Natomiast 3 trymestr to czas uciskania dużego już płodu na żołądek i mdłości mogą wtedy wrócić, jednak z mniejszą częstotliwością niż w trymestrze 1.
Kiedy mijają mdłości w ciąży?
Nudności zazwyczaj mijają w drugim trymestrze ciąży, jednak bardzo często towarzyszą ciężarnym do końca ciąży. Z reguły jednak po skończeniu 12-14 tygodnia ciąży nie są tak męczące jak wcześniej. To jak długo będą trwać nudności w ciąży to wyjątkowa loteria. Bywa i tak, że wymioty dotykają ciężarne nawet w dniu planowanego rozwiązania, co jest związane z bolesnymi skurczami przepowiadającymi.
Warto zaznaczyć, że dużo kobiet przechodzi cały okres ciąży bez jakichkolwiek objawów ze strony układu pokarmowego i nie doświadcza mdłości w ciąży w ogóle. Również każda ciąża jest inna i uczucie mdłości i nudności w ciąży mogą doświadczyć zarówno pierworódki, wieloródki jak i kobiety, które noszą pod sercem więcej niż jedno maleństwo. Statystycznie rzecz ujmując, najczęściej problem ciężkiego żołądka dotyczy pierworódek.
Mdłości w ciąży – jak sobie radzić?
Stres stymuluje uwalnianie kortyzolu – hormonu stresu, który może powodować wystąpienie wymiotów. Dlatego w ciąży przede wszystkim najważniejszy jest spokój! Spokój, opanowanie nerwów i nie załamywanie się to podstawa, która działa kojąco i umożliwia prawidłowy rozwój płodu. Mimo tego, że mdłości w ciąży potrafią nieźle dać popalić, to nie należy się nimi załamywać ani pozwolić, by zaszkodziły mamie i dziecku. Dobre nastawienie i brak załamywania się to tak naprawdę połowa sukcesu!
Uśmiechnij się! Jeśli mdłości i nudności pojawią się w ciąży – jest to często znak, że „ciąża się przyjęła”, poziom hormonów jest prawidłowy i wszystko przebiega jak należy.
Jakie są przyczyny mdłości w ciąży?
Hormony w ciąży
Jak zawsze przyczyny nudności w ciąży tkwią w hormonach, a właściwie w jednym: gonadotropinie kosmówkowej. Jest ona niezbędna do prawidłowej implantacji i efektywnego rozwoju zarodka. Poziom tego hormonu wzrasta zwłaszcza w pierwszym trymestrze – i to już na początku ciąży i utrzymuje się na wysokim poziomie aż do jego końca.
Stres w ciąży
Przyczyną uczucia pełności żołądka może być również … stres, który najbardziej daje popalić również w pierwszym trymestrze. Kobieta na początku ciąży często nie jest w stanie psychicznie poradzić sobie z niepokojem, który towarzyszy ciąży oraz nagłą i wymaganą zmianą trybu życia. Do tego dochodzi strach o rozwijające się dziecko, czy na pewno wszystko jest w porządku oraz fakt, że pierwszy trymestr jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju płodu. Dlatego tak ważne podczas ciąży jest wsparcie najbliższych.
Leki w ciąży
Bywa i tak, że część ciężarnych będzie musiała przyjmować leki podtrzymujące ciążę. Zalicza się do nich leki rozrzedzające krew w formie zastrzyków lub tabletek, luteinę w tabletkach, doustne sterydy oraz preparaty wielowitaminowe. Taki komplet leków może obciążyć żołądek ciężarnej, co w połączeniu z huśtawką hormonalną stanowi doskonałe podłoże do nawracających nudności. Koniecznie skorzystaj z konsultacji lekarskiej, w trakcie której lekarz zracjonalizuje i zmieni formę podania leku (np. z doustnej na dopochwową jak w przypadku np. luteiny) oraz zdecyduje o dalszej ścieżce prowadzenia ciąży.
Nudności w ciąży mogą nasilić się również po „zwykłych” tabletkach z witaminami dla kobiet w ciąży. Większość z nich ma duże gabaryty, jest trudna do połknięcia i zawiera dodatek kwasów DHA. Zapach i posmak tranowej kapsułki mogą spotęgować mdłości i wywołać wymioty u ciężarnej. Dobrym patentem jest nie zażywanie tabletek na czczo i popijanie ich połową szklanki wody.
Zioła na mdłości w ciąży
Dobrze na uczucie nudności w ciąży sprawdzą się herbatki ziołowe. Ważne, by nie były to mocne napary, lecz bardzo rozwodnione herbatki. Delikatna herbata z rumianku czy melisy ukoją skołatane nerwy i pomogą w łagodzeniu ciążowych mdłości na tle stresowym. Pozostałe herbaty ziołowe tj. zielona herbata, yerba mate czy nawet herbata miętowa nie są wskazane w ciąży.
Ostrożnie należy używać przyprawy takie jak bazylia. Istnieją doniesienia, że olejki eteryczne zawarte w liściach bazylii mogą negatywnie oddziaływać na płód.
Równie dobrze sprawdzi się słaba herbata z dodatkiem świeżo startego imbiru lub żucie plasterka imbiru.
Niektórzy polecają również żucie majeranku w ciąży – jednak nie zawsze ten sposób się sprawdza.
Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Domowe sposoby na mdłości w ciąży to głównie racjonalne i zrównoważone spożywanie pokarmów. Równie ważne jest niedopuszczenie do przegładzania się i do efektu pustego, burczącego z głodu brzucha. Stały poziom cukru we krwi to sposób na mdłości w ciąży.
Niestety gdy domowe sposoby na mdłości w ciąży nie wystarczają i zwracasz treść żołądka parę razy dziennie, konieczna będzie wizyta u lekarza prowadzącego ciążę. Prawdopodobnie zaleci on stosowanie leków, które pomogą na nudności w ciąży lub od razu wypisze skierowanie do szpitala. Nie należy się tego obawiać, gdyż znacznie gorszy dla dziecka jest stan odwodnienia i wyczerpania organizmu matki, co może zaburzyć fizjologiczny przyrost masy ciała dziecka.
Co pomaga na mdłości w ciąży
Jak sobie radzić gdy mdłości w ciąży nie dają spokoju? Poniżej przedstawiamy sposoby na mdłości w ciąży, które zostały polecone przez zaprzyjaźnionego lekarza ginekologa z wieloletnim doświadczeniem oraz przez mamy z forum dla kobiet w ciąży. Lista pokarmów, które warto spożywać na nudności w ciąży.
Migdały na mdłości w ciąży
Idealne na nudności w ciąży są płatki migdałów. Koniecznie kup migdały właśnie w formie płatków – są lekkie i pozbawione gorzkiej skórki. Możesz je jeść bez obaw codziennie, parę razy dziennie. Są źródłem witamin i minerałów – zwłaszcza witamin z grupy B, które znakomicie łagodzą mdłości w ciąży.
Imbir kandyzowany
Polecana wszem i wobec herbatka ze świeżo startym korzeniem imbiru na mdłości w ciąży nie zawsze działa. Często sama herbata może wywołać nudności i podrażnić delikatny żołądek ciężarnej. Świetny sposób na mdłości w ciąży to natomiast imbir kandyzowany. Jest zarówno ostry jak i słodki w smaku, bardzo dobrze się go żuje i zastępuje gumę do żucia w ciąży.
Lekkie kanapki z serem
Kolejny świetny sposób na mdłości w ciąży to przyrządzenie lekkich kanapek z serem. Najlepiej zjeść je rano, od razu po przebudzeniu. Stosuj lekkie, pszenne pieczywo – chleb razowy z ziarnami mimo, iż jest zdrowszy, to jest też cięższy dla żołądka i może nasilić problem nudności. Każdą kanapkę posmaruj masłem i połóż plaster żółtego sera. Nie stosuj keczupu, musztardy ani ostrych sosów! Każdą kanapkę z serem pokrój na mniejsze kanapeczki i zjadaj je powoli, bez pośpiechu.
Wafelki ryżowe
Suche wafelki ryżowe to znakomity sposób na mdłości w ciąży. Wafelki absorbują kwaśną treść żołądka, nie są ciężkie i dość szybko ulegają strawieniu. Sprawdzają się zwłaszcza przy porannych nudnościach. Możesz je również posmarować niewielką ilością masła i położyć plasterek sera.
Krakersy
Słone krakersy to kolejny sposób na mdłości w ciąży i stanowią świetną przekąskę, którą trzeba mieć w razie nudności w ciąży. To domowy patent często polecany na każdym forum internetowym mam, które są w potrzebie. Dobrze trzymać je na stoliku nocnym koło łóżka i schrupać w środku nocy.
Sok z kiszonej kapusty
Sposoby na mdłości w ciąży nie mogą obyć się bez soku z kiszonych ogórków. Wart uwagi jest również sok z kiszonej kapusty, który najlepiej, by był domowej roboty i by nie zawierał w większości drażniącego octu. Sok z kiszonej kapusty jest też źródłem wielu witamin, minerałów i probiotyków, które znakomicie wpływają na proces trawienia i ułatwiają wypróżnianie.
Ajran
Ajran (nie pomylić z ajvarem!) to turecki, lekki i rozwodniony, słony jogurt. Często pomaga na mdłości w ciąży, łagodzi uczucie zgagi i uśmierza pieczenie w żołądku. Jest lekkostrawny, stanowi doskonałe źródło białka i znakomicie radzi sobie w sytuacji kryzysowej. Wypijaj go małymi łyczkami, nigdy duszkiem.
Banany
Banany na mdłości w ciąży są polecane praktycznie przez wszystkie mamusie. Do tego są sycące, szybko zabijają uczucie głodu, mają mnóstwo wapnia i witamin z grupy B. Poza tym banany są bardzo odżywcze i można jeść je na wiele sposobów oraz przemycać w owsiance czy plackach.
Pomarańcze
Są kobiety, które dzięki cytrusom przetrwały ciążowe nudności. Pomarańcze dobrze nawadniają, są słodkie, pyszne i lekko kwaśne – czyli idealne w ciąży. Przed spożyciem należy je dokładnie umyć. Uważaj na grejpfruty! Wchodzą w intereakcje z większością leków, dlatego lepiej ich unikać w ciąży.
Co jeszcze pomaga na mdłości w ciąży?
Doskonałe sposoby na mdłości w ciąży to również:
- jedzenie często i małymi porcjami, nienajadanie się „pod korek”, brak przeżerania się;
- konieczne jest codzienne jedzenie śniadania – wskazane jest zjedzenie śniadania jeszcze w łóżku;
- wietrzenie mieszkania przed snem – rześkie powietrze cuci organizm i pomaga przetrwać poranne nudności;
- częste picie dobrej jakości wody mineralnej niegazowanej w większych ilościach niż przed ciążą (ok. 2-2,5 litra dziennie);
- spożywanie lekkich pokarmów, jogurty, kisiel owocowy, ciepłe i delikatne zupy;
- częstsze mycie zębów działa odświeżająco i orzeźwiająco oraz pomaga na mdłości w ciąży;
- luźne bluzki i sukienki oraz większy rozmiar wygodnego stanika bez fiszbin i push-upów zapobiegają uciskowi ubrań na żołądek;
- sposoby na mdłości w ciąży to również zastosowanie technik relaksacyjnych, oddechowych, uprawianie jogi, spacery oraz akupunktura;
- w ostateczności ratująca bywa Coca-Cola wypijana w niewielkich ilościach.
Powyższe sposoby na mdłości w ciąży są z reguły skuteczne – jeśli nie wszystkie na raz, to przynajmniej część z pewnością sprawdzi się u niejednej ciężarnej. Jeśli coś u Ciebie nie zadziała (bo nie musi) – nie przejmuj się ani nie stresuj. W internecie istnieją grupy wsparcia dla kobiet w ciąży, które wzajemnie się wspierają w tym trudnym i pięknym równocześnie okresie ciąży.
Brak komentarzy