Grzybek tybetański opinie (z forum): rozmnażanie, zepsuty, nie rośnie

Grzybek tybetański opinie

Hodowla grzybka tybetańskiego nie jest usłana różami. Często trzeba nieźle kombinować i się sporo napocić by grzybek tybetański rósł dobrze i dawał pyszny kefir. Jak zrobić rozmnażanie grzybka tybetańskiego, jak powinna wyglądać hodowla grzybka tybetańskiego krok po kroku i jakie problemy sprawia sam zepsuty grzybek tybetański, który nie rośnie i rozwarstwia mleko – czytaj dalej (grzybek tybetański opinie)!

Grzybek tybetański – rozmnażanie z problemami

Często to jak wygląda hodowla grzybka tybetańskiego zależy nie tylko od samego grzybka. Na rozmnażanie grzybka tybetańskiego ma szereg czynników: temperatura powietrza, temperatura wody stosowanej do przepłukiwania grzybka, nasłonecznienie pomieszczenia z hodowlą grzybka oraz rodzaj stosowanego mleka. Poniżej najczęstsze problemy z hodowlą grzybka tybetańskiego zebrane z różnego rodzaju forum oraz opinie o grzybku tybetańskim (grzybek tybetański opinie).

Grzybek tybetański opinie z forum Q&A

Komentarze z forum, blogów i opinie o grzybku tybetańskim dotyczą głównie problemów z hodowlą ziaren kefirowych. Nic dziwnego – ile osób, tyle hodowli – każda z nich stanowi osobny byt i może rozwijać się w swoim tempie. Natomiast pewne problemy z grzybkiem tybetańskim są wspólne i często lubią się powtarzać. Na szczęście na większość niejasności dotyczących hodowli ziaren kefirowych istnieją patenty i rozwiązania. Poniżej zbiór najczęstszych problemów z hodowlą grzybka tybetańskiego.

Grzybek tybetański nie rośnie

Oczekiwanie, że każda hodowla grzybka tybetańskiego będzie rosła liniowo jest marzeniem niejednego hodowcy. By rozmnażanie grzybka tybetańskiego miało sens, ziarna kefirowe muszą dostać … czas. Czasem starter grzybka tybetańskiego potrzebuje tego czasu więcej, a czasem mniej. Często spotyka się opinie, że grzybek tybetański podwaja swoją objętość już następnego dnia. Nie jest to prawdą, gdyż to, jak szybko ziarna kefirowe będą rosły jest uzależnione od szeregu czynników oraz od „ręki” hodowcy. Najważniejsze jest to, by hodowla dawała kefir zdatny do picia – to główne zadanie grzybka tybetańskiego. A to, że grzybek tybetański będzie przyrastać wolniej niż osobiste oczekiwania – cóż, tak bywa i jego przyrost jest sprawą drugorzędną.

Co robić, gdy grzybek tybetański nie rośnie wcale?

Dobrze jest go trochę „stuningować” i dokarmić cukrem lub zmienić mleko na bardziej tłuste. Należy również utrzymywać stałą, ciepłą temperaturę w pomieszczeniu, w którym znajduje się hodowla oraz oczywiście codziennie przecedzać ziarna kefirowe – najlepiej robić to o stałej porze. Czasem praktykuje się również zamówienie kolejnego grzybka tybetańskiego z innej hodowli po to, by wzbogacić kolonię o świeżą porcję ziaren, które mogą „wyciągnąć za uszy” felernego grzybka.

Grzybek tybetański opinie forum
Grzybek tybetański opinie forum – fot. wieczniemloda.com

Grzybek tybetański rozwarstwia się

Sam grzybek tybetański się nie rozwarstwia – rozwarstwia się jedynie kefir z grzybka tybetańskiego. Proces rozwarstwiania się obejmuje tworzenie serwatki – przezroczystego płynu, który zbiera się na dole słoika z ziarnami kefirowymi. Gdy grzybek tybetański rozwarstwia się, ziarna wędrują do góry i często są „wypychane” ze słoika oraz lubią dotykać w zabezpieczającą gazę.

Co robić gdy grzybek tybetański się rozwarstwia?

Gdy grzybek tybetański rozwarstwia się to znaczy, że jest go albo za dużo w słoiku, albo jest dodana do grzybka za mała ilość mleka. Rozwarstwienie kefiru z grzybka następuje również w momencie, gdy grzybek zostaje „zapomniany” na 2-3 dni. Taki rozwarstwiony kefir z grzybka tybetańskiego nie nadaje się do spożycia. Czasem wystarczy zwykłe przemieszanie hodowli plastikową łyżką, natomiast zdecydowanie lepiej jest po prostu przecedzić ziarna kefirowe i zalać je świeżym mlekiem.

Zepsuty grzybek tybetański

Najsmutniejsza informacja od której kipią na forum opinie to zepsuty grzybek tybetański. Często zepsuty grzybek tybetański to efekt dostania się do grzybka muszek owocówek, które bardzo lubią składać w nim swoje jaja. Taka hodowla z grzybka tybetańskiego musi jak najszybciej zostać usunięta z kuchni (najlepiej spuścić ją w toalecie, a słoik wyrzucić do śmieci). Dlatego tak ważne jest codzienne przecedzanie ziaren kefirowych oraz solidne zabezpieczanie słoika gazą i gumką recepturką!

Jak wygląda zepsuty grzybek tybetański?

Na pewno nie będzie chciał się mnożyć lub rozmnażanie grzybka tybetańskiego będzie utrudnione, a jego ziarna będą drobniutkie i mizerne. Sam kefir z grzybka tybetańskiego stanie się śmierdzący, żółty, a na powierzchni kefiru powstanie żółta „skorupa”. Zepsuty grzybek tybetański potrafi też się rozpuścić w mleku i stworzyć nieestetyczną ciapę, której nie da się już odratować.

Grzybek tybetański Allegro

Grzybek tybetański z Allegro jest różnej jakości. Zazwyczaj sprzedawany jest przez hodowców-amatorów czyli przez osoby, których hodowla grzybka tybetańskiego nie jest pasją, a krótką przygodą, którą chcą szybko zakończyć. Często grzybek tybetański sprzedawany na Allegro będzie wysyłany zawinięty w gazetę – co jest rozwiązaniem wyjątkowo odrzucającym i niehigienicznym. Jednak czasem można kupić grzybek tybetański na Allegro u sprzedawców, którzy pakują ziarna kefirowe próżniowo (łącznie z oznaczoną datą i godziną zapakowania!). Natomiast w większości grzybek tybetański z Allegro przypomina „ciapę”, która lubi „przelatywać” przez najdrobniejsze sitko, co prowadzi do szybkiego zubożenia hodowli (nawet za cenę 20 zł za 1 łyżeczkę grzybka tybetańskiego).

Gdzie kupić grzybek tybetański?

Grzybek tybetański: zamrażanie

Czy można zamrozić grzybek tybetański? Oczywiście, że tak! Natomiast grzybek tybetański po rozmrożeniu może zachowywać się różnie. Część ziaren kefirowych może magiczne „odżyć” i mnożyć się o wiele lepiej niż przed zamrożeniem. Częściej jednak zamrożony grzybek tybetański potrzebuje o wiele więcej czasu, by ponownie „rozbujać” swoje pierwotne działanie. Właściwości i zastosowanie grzybka tybetańskiego po rozmrożeniu nie powinny różnić się od świeżych ziaren.

Jakie ma opinie grzybek tybetański po rozmrożeniu?

Zazwyczaj powrót do hodowli nie sprawia problemu, natomiast zaleca się, by mrożenie grzybka tybetańskiego było ostatecznością, a nie codziennością. Notoryczne mrożenie grzybka może trwale uszkodzić jego strukturę i spowodować, że hodowla po prostu spali na panewce.

Grzybek tybetański brzydko pachnie

Kefir z grzybka tybetańskiego jak i ziarna kefirowe mają charakterystyczny, lekko drożdżowy aromat oraz pachną jak sklepowy, sfermentowany kefir. Prawidłowy grzybek tybetański natomiast nie śmierdzi zgnilizną, pleśnią ani kapciem. Tym bardziej odpowiednio pielęgnowany grzybek i codziennie wymieniane mleko nie doprowadza do alkoholowego zapachu hodowli. Jeśli hodowla grzybka tybetańskiego źle wygląda i do tego brzydko pachnie – prawdopodobnie należy będzie albo szybko zmienić mleko i poddać grzybek tybetański gruntownej obserwacji lub … niestety pożegnać się z ziarnami kefirowymi.

Jak poprawić zapach grzybka?

Dobrym sposobem jest dodanie do hodowli niewielkiej ilości cukru oraz wymiana mleka na świeże. Innej drogi na ładniejszy zapach grzybka tybetańskiego nie ma.

Grzybek tybetański nie fermentuje

To że grzybek tybetański nie fermentuje jest bardzo rzadką sytuacją, która nie powinna mieć miejsca w zdrowej i prawidłowej hodowli. Często brak fermentacji mleka z grzybkiem tybetańskim może być spowodowane przez zbyt szybką wymianę mleka, co uniemożliwia przerobienie mleka na kefir. Bywa też i tak, że dany starter z grzybka tybetańskiego potrzebuje odrobinę więcej czasu by przerobić mleko na kefir – często jest to kwestia zaledwie paru godzin. Prawdziwy problem z grzybkiem tybetańskim pojawia się natomiast wtedy, jeśli mimo wszelkich starań ziarna kefirowe nie chcą „współpracować” z mlekiem.

Jak pobudzić fermentację grzybka tybetańskiego?

Można spróbować do słoika z grzybkiem tybetańskim i mlekiem dodać niewielką ilość cukru lub po prostu zostawić ziarna kefirowe na parę godzin dłużej do pierwszych oznak fermentacji mleka. Jeśli mleko zacznie po pewnym czasie naturalnie gęstnieć i zmieniać swoją konsystencję na mniej płynną, a przy okazji będzie czuć delikatny aromat drożdży z nutą alkoholu – to będzie znak, że hodowla grzybka tybetańskiego ma się dobrze. Warto również przestawić słoik z hodowlą grzybka w cieplejsze miejsce – temperatura pomieszczenia ma kluczowe znaczenie w procesie fermentacji. Chłodne miejsce hodowli znacznie opóźnia fermentację grzybka tybetańskiego.

Rozmnażanie grzybka tybetańskiego – problemy

Jakie inne problemy hodowlane może stwarzać grzybek tybetański? Na pewno jest ich o wiele, wiele więcej. Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach! Na ich podstawie rozwiniemy artykuł i opracujemy nowe patenty na to by hodowla grzybka tybetańskiego przebiegała spokojnie, bez nerwów i stresów dla hodowców.

Zobacz nasze inne wpisy

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE