Przytulanie – terapia na zdrowie i młodość

Przytulanie darmowe

Przytulanie jest zdrowe i jest stosowane jako terapia osób melancholijnych, depresyjnych i samotnych jako terapia psychologiczna i zdrowotna. Endorfiny, błogość i spokój to efekty najprostszego gestu, który stosują nawet zwierzęta.

Przytulanie – terapia odmładzająca

Kto by pomyślał, że zwyczajne przytulenie się do kogoś może mieć tyle zalet? Okazuje się, że przytulenie to świetna terapia odmładzająca. Natomiast zwykłe przytulanie jest zdrowe nie tylko dla psychiki, ale też dla ciała, o czym poniżej.

„Dobry dotyk” to zresztą nie tylko jedyna terapia młodości – doskonale o tym wiedzą Japonki, które stosują odmładzający masaż twarzy.

Przytulanie terapia

Przytulanie – zalety

 1. przytulanie uspokaja ciało i duszę – to jedna z najlepszych i najmniej wymagających czynności relaksacyjnych
 2. przytulanie pogłębia bliskość między ludźmi – wzmacnia i poprawia relacje międzyludzkie
 3. przytulanie pomaga zrozumieć drugą osobę – taki dotyk ułatwia „wczucie się” w sytuację rozmówcy
 4. przytulanie poprawia odporność – ludzie przytulający się rzadziej zapadają choćby na zwykłe przeziębienie
 5. przytulanie redukuje stres – poza tym obniża ciśnienie, uspokaja oddech i łagodzi nerwy
 6. przytulanie odpędza samotność – chcąc nie chcąc przytulasz się do kogoś lub czegoś, więc nigdy nie jesteś sam

Przytulanie – zdrowie
Przytulanie darmowe

To, że przytulanie ma wpływ na zdrowie, udowodniono naukowo. Organizm podczas przytulania wytwarza hormony szczęścia – endorfiny, które są również produkowane przy jedzeniu czekolady, seksie czy wysiłku fizycznym. Poza tym przytulanie jest zdrowe samo w sobie czy to w związku, czy w relacjach czysto rodzinnych. Partnerzy przytulający się do siebie są bardziej usatysfakcjonowani ze swoich związków i relacji z najbliższymi niż te osoby, które skąpią sobie „dobrego dotyku” na co dzień. Oczywiście wszystko też zależy od charakteru – są osoby, które nienawidzą jakiegokolwiek dotyku, a sama myśl na temat przytulenia się do kogoś bardzo ich zniesmacza i bardzo drażni. I oni również wiodą super-przyjemne życie :).

Darmowe przytulanie

O terminie „free hugs”darmowe przytulanie, słyszeli chyba wszyscy. Zapoczątkował je niejaki Juan Mann, który pewnego dnia spacerował sobie jedną z ulic Sydney z tabliczką, na której widniał napis „FREE HUGS”. Wbrew pozorom ludzie nie mieli oporów i bardzo chętnie korzystali z darmowego uścisku, który był miłym i prostym gestem, którego jak się okazuje wielu brakowało! Pomysł zrobił furorę nie tylko w internecie, a akcja darmowego przytulania zyskała również uznanie psychologów i terapeutów. Odtąd akcje darmowego przytulania są organizowane dość często, a w USA często organizowane są „Przytulane Party”.

Przytulanie zdrowie

UWAGA

Tekst nie namawia do przytulania się do obcych i nieznanych nam osób na ulicy. Lepiej tego nie robić, bo może to skończyć się … niezbyt miłymi doznaniami i paroma siniakami ;)

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (2)

 • Gabinet Masażu 9 lat temu Odpowiedz

  Przytulanie i dotyk to niesamowicie istotne rzeczy w dzisiejszych czasach choć coraz bardziej pomijane i zapominane. Każdy z nas potrzebuje dotyku i poczucia, że jest potrzebnym a przytulenie jest właśnie takim sygnałem dla naszej podświadomości. Człowiek, który czuje się potrzebny ma chęć do życia , uśmiecha się i posiada życiowy cel.
  Ludzie "niepotrzebni nikomu" popadają w depresją, apatię i nałogi.
  Warto się przytulać. Warto iść na masaż i doświadczyć jak wielką siłę ma dotyk.

 • Natalka 7 lat temu Odpowiedz

  Bardzo fajny artykuł dowiedziałem się sporo z tym drugim odpowiada na mje wszystkie pytania https://www.jatm.pl/blog/miedzynarodowy-dzien-prz

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE