Cztery ważne pytania o perfumy

Czy perfumy i woda perfumowana to to samo?

Perfumy to produkt, który towarzyszy nam na co dzień i od święta. Są elementem stylu, uzupełnieniem wizerunku. Część z nas ma swoje ulubione, do których wciąż wraca, niektórzy z kolei wolą eksperymentować. Są osoby, które perfumują się jedynie na specjalne okazje, a inni nie wyobrażają sobie wyjść z domu bez mgiełki zapachu wokół siebie.

Niezależnie jednak od częstotliwości stosowania perfum, warto wiedzieć o nich kilka rzeczy, które ułatwią nam wybór w drogerii oraz pozwolą maksymalnie wykorzystać ich właściwości.

Czy perfumy i woda perfumowana to to samo?

Choć niekiedy bywają używane zamiennie, określenia „perfumy”, „woda perfumowana” i „woda toaletowa” to nazwy różnych produktów. Nie każdy wie, że tych rodzajów jest nawet więcej.

Pachnące kosmetyki podzielono na pięć kategorii, różniących się intensywnością, wynikającą z zawartości substancji zapachowych.

 • Najniższym stężeniem esencji zapachowej (do 3%) charakteryzuje się tzw. woda odświeżająca (z francuskiego – Eau Fraiche). Daje bardzo delikatny i nietrwały efekt, z reguły jest także najtańsza.
 • Nieco więcej, między 3 a 5%, substancji zapachowych zawiera woda kolońska (Eau de Cologne, oznaczana skrótem EdC). Dzięki niej uzyskujemy niewielkie natężenie zapachu, który zanika maksymalnie po kilku godzinach. Jeśli chcemy wypróbować tanie perfumy, wybór wody kolońskiej będzie strzałem w dziesiątkę.
 • Eau de Toilette (EdT), czyli woda toaletowa, zawiera do 8% esencji zapachowych i jest rodzajem perfum najchętniej wybieranym w drogerii. Zaaplikowana na włosy i ubranie pozostawia wyczuwalny, ale subtelny zapach. To także produkt, który możemy określić jako tanie perfumy, jednak mimo stosunkowo niskiej ceny, ich intensywność jest wystarczająca na co dzień.
 • Woda perfumowana (Eau de Parfum, EdP) charakteryzuje się stężeniem 8–15% esencji. Daje efekt średniej intensywności, słabnącej wraz z upływem godzin, jednak zwykle po porannej aplikacji można ją wyczuć jeszcze wieczorem.
 • Perfumy (P) mogą zawierać aż do 30% substancji zapachowych, tym samym są zwykle najdroższe. To produkt, którego już minimalna ilość wystarczy, by pachnieć wyraźnie przez cały dzień. Dobra drogeria zaoferuje nam markowe perfumy i szeroki wybór kompozycji zapachowych. Jest to kosmetyk, w który warto zainwestować, ponieważ za ceną idzie w tym przypadku niezwykła trwałość.

Jak prawidłowo aplikować perfumy?

Kiedy kupimy już wymarzone perfumy czy wodę toaletową, warto nauczyć się odpowiednio ich używać, aby w pełni wykorzystać zalety tych produktów. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego. Paradoksalnie jednak wiele osób nakładając pachnące kosmetyki, popełnia szereg błędów.

Przede wszystkim przed aplikacją perfum warto umyć się kosmetykiem, który nie pozostawi na skórze intensywnego zapachu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w drogerii, oprócz perfum, zakupiliśmy żel pod prysznic czy mydło z tej samej linii zapachowej. Wówczas zastosowanie go podbije i przedłuży trwałość nakładanej wody perfumowanej. Ta sama zasada dotyczy balsamu do ciała. Warto go używać, ponieważ nałożenie go pod perfumy wyraźnie poprawi ich trwałość.

Każdy rodzaj pachnących kosmetyków dobrze jest nakładać na dwa sposoby. Przede wszystkim punktowo – w miejsca wytwarzające najwięcej ciepła (nadgarstki, zgięcia łokci, za uszami). Pamiętajmy przy tym, by perfum nie rozcierać, gdyż wpływa to negatywnie na rozwój zapachu na skórze. Dodatkowo warto rozpylić nieco produktu nad głową i wejść w powstałą „chmurkę”.

Czy perfumy mają datę ważności?

Często kusi nas (szczególnie gdy znajdziemy w drogerii swoje ulubione markowe perfumy w przystępnej cenie), by kupić dwa lub trzy flakoniki „na zapas”. Czy to rozsądny pomysł? Czy przechowywane dłuższy czas, nie stracą swoich właściwości?

Producenci nie umieszczają na opakowaniu daty ważności perfum. Przyjmuje się, że jeśli nie są otwarte, nie powinny stracić nic ze swej intensywności nawet do 4–5 lat od momentu wyprodukowania. Jeśli jednak zaczniemy używać perfum, od chwili otwarcia flakonu czas ten znacznie się skraca. Firmy podają zwykle na kartoniku oznaczenie w postaci rysunku otwartego słoiczka lub literki „M”. Umieszczona obok liczba wskazuje, ile miesięcy od napoczęcia perfumy powinny zachować świeżość. By aromat ulatniał się wolniej, a produkt pozostał trwały, warto przestrzegać kilku zasad przechowywania:

 • unikamy trzymania perfum w temperaturze powyżej 18–20 stopni Celsjusza, a także chronimy je przed światłem słonecznym i nadmierną wilgocią (nie należy przechowywać ich w łazience);
 • jeśli flakon był zapakowany dodatkowo w kartonik, najlepiej także w tej formie go przechowywać;
 • staramy się nie pozostawiać buteleczki otwartej dłużej, niż to konieczne, by zminimalizować dostęp powietrza.

Gdzie kupować perfumy?

Wiele osób preferuje zakup pachnących kosmetyków w drogeriach stacjonarnych. Mają wówczas okazję rozpylić na sobie nieco perfum i sprawdzić, czy zapach im odpowiada. Nie jest to jednak najlepsza metoda, ponieważ intensywność, trwałość, a nawet uwalnianie poszczególnych nut aromatycznych zależą od wielu czynników. Zapach perfum rozwija się na skórze przez wiele godzin, zależy od miejsca i sposobu aplikacji, temperatury otoczenia, a w przypadku kobiet – nawet od dnia cyklu miesiączkowego.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup testera wybranych perfum – takie zazwyczaj posiadają w swojej ofercie drogerie internetowe (w których przy okazji kupimy też inne kosmetyki damskie, jak i męskie). Próbkę produktu otrzymujemy do domu i dzięki temu możemy przetestować go w różnych okolicznościach (na różnych tkaninach, w chłodniejsze i cieplejsze dni itp.). Jeśli tak wypróbujemy kosmetyk, zyskamy pewność, że wydając – często niemałą – sumę na markowe perfumy, długo będziemy cieszyć się zapachem idealnie dobranym do naszego charakteru i stylu.

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE