Mój kot i cukrzyca – ratujemy Tytusia!

Kot cukrzyca insulina

Czy Twój kot ma cukrzycę? Mój ma – niestety. No to walczymy! Dzisiaj kot i cukrzyca: leczenie, objawy, dieta, karma, insulina.

Kot i cukrzyca – PRZYCZYNY

Cukrzyca u kota ma podobne przyczyny rozwoju jak u ludzi. U naszego Tygrysa rozwinęła się prawdopodobnie z powodu silnego stresu po wyjeździe rodziców na weekend. Nie miał kto się nim zająć, a wzięcie go w podróż nie wchodziło w grę – nienawidzi podróżować samochodem.

Więc kot dostał dość spory zapas jedzenia i picia w miskach.

Jak można się domyślać … Po powrocie wszystkie miski były puste, a sam Tygrys przywitał rodziców kocim fochem i pretensją. Ten, kto ma kota wie, o co chodzi.

Oczywiście to są nasze domniemywania, ale prawdopodobnie Tygrys się po prostu strasznie przeżarł w dość krótkim czasie, wyjadając wszystko z misek naraz. Dodatkowo brak opiekuna zrodził u niego bardzo duży stres, który również na pewno miał wpływ na rozwój cukrzycy. I od tego się zaczęło.

Kot cukrzyca insulina

Kot cukrzyca insulina

Kot i cukrzyca – OBJAWY

  1. Obżarstwo – warowanie przy misce i jęczenie za jedzeniem przybrało rozmiar katastrofalny. Kot dostał wilczego apetytu! Pobudki o 4 nad ranem i budzenie domowników stało się standardem. To było tak uciążliwe, że zorientowaliśmy się, że coś jest na rzeczy.
  2. Ospałość – wiadomo, że kot lubi sobie pospać, ale nigdy nie zdarzało mu się zasnąć nam na rękach po jedzeniu. Na początku to było dość słodkie, ale dało nam do myślenia.
  3. Sikanie – Tygrys lubił „zaznaczać” swój teren, czasem obsikiwał całą rodzinę. Jednak od pewnego momentu kuweta była jednym z częściej odwiedzanych miejsc. Kot był strasznie odwodniony i zmarniały.
Kot cukrzyca leczenie

Kot cukrzyca leczenie

Kot i cukrzyca – LECZENIE

  • Regularne posiłki – jest to trudne. Wiadomo – kota się nie upilnuje, bo chodzi własnymi ścieżkami. I nigdy nie dostosuje się do widzimisię właściciela. Kocie śniadanie, obiad i kolacja powinny w zupełności wystarczyć.
  • Insulina – weterynarz stwierdził, że ustawiamy kota na insulinie Lantus i Humulin R. Ilość jednostek podawanej insuliny ustala weterynarz. W ciągu dnia badamy mu poziom krwi, pobierając mu krew z ucha.
  • Ruch – mój kot na szczęście nie jest kanapowcem i przy każdej możliwej okazji korzysta, by trochę pohasać po podwórku. Bardzo dobrze. Im więcej ruchu, tym lepiej!

Poza tym? Więcej nic nie możemy zrobić.

Kot cukrzyca dieta

Kot cukrzyca dieta

Kot i cukrzyca – DIETA

Przede wszystkim: regularne posiłki (j.w.).

Kot jest obecnie na suchej karmie dla kotów-diabetyków (Royal Canin). Jednak najczęściej karmimy go zwykłym kurczakiem – bo syci i nie podnosi cukru. Do picia dajemy wodę zabielaną mlekiem. Nie dajemy mleka – zawiera laktozę (cukier mleczny), która zaburza gospodarkę węglowodanową.

Czasem wiadomo, wpadnie jakaś myszka. Na to nie ma się wpływu.

Ile żyje kot z cukrzycą?

Niestety, ale kot z cukrzycą żyje do końca. Tak jak człowiek. Ale przy odpowiedniej pielęgnacji i dbaniu o zdrowie, zwierzątko zabawi z nami trochę dłużej. Miejmy nadzieję, że będzie żyć tak długo, jak inne zdrowe koty. Bądźmy dobrej myśli :).

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (4)

  • idiabetyk 7 lat temu Odpowiedz

    Takiego info chciałem się dowiedzieć Pozdrawiam:)

  • Ryszard 7 lat temu Odpowiedz

    Mój kot ma 17 lat.Od 10roku choruje na cukrzycę dostaje insulinę 2 razy dziennie LANTUS.zawsze gdy cukier ma wysoki przychodzi do mnie i mruczy.Wiem że muszę go ratować.

    17 lat to piękny wiek! Grunt, by nie dopuścić do hipoglikemii :(

  • mapaurody 7 lat temu Odpowiedz

    Nie za-bardzo wiem co i ile mam jeść przy cukrzycy typu II, polecicie coś?
    Konkretny artykuł

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE