Jak oszczędzać na mieszkaniu w czasach, gdy wszystko drożeje?

Jak oszczędzać na mieszkaniu?

Wpływa na Ciebie rosnąca inflacja i martwisz się o stabilność swojego osobistego lub rodzinnego budżetu? Jedną z pozycji, gdzie można znaleźć znaczne oszczędności, jest mieszkanie. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Czy masz przegląd swoich wydatków?

Jeśli w ostatnich latach nie zajmowałeś się zbytnio swoim budżetem i funkcjonowałeś w trybie „jakoś to będzie”, to ostatnie kilka miesięcy prawdopodobnie pokazało Ci, że w najbliższym czasie konieczna będzie zmiana takiego podejścia.

Energia, żywność, transport i mieszkania drożeją w szybkim tempie. A dla wielu rodzin sytuacja staje się nie do zniesienia. Ale pierwszym warunkiem zmiany jest istnienie danych – musisz więc mieć szczegółowe informacje o tym, ile i na co wydajesz. Dopiero wtedy możesz przeanalizować sytuację i znaleźć punkty, w których można poczynić oszczędności.

Wynajmujesz? Najprostszym rozwiązaniem jest przeprowadzka

Wynajem zapewnia niesamowitą elastyczność, ponieważ możesz szybko zmniejszyć swoje główne wydatki. Nie mogą tego powiedzieć ci, którzy spłacają kredyt hipoteczny. Refinansowanie kredytu hipotecznego, a nawet sprzedaż mieszkania finansowanego z kredytu hipotecznego, to długotrwały proces.

Wynajęty lokal możesz jednak zmienić stosunkowo szybko – zgodnie z okresem wypowiedzenia zawartym w umowie. Za dwa, trzy miesiące możesz już zamieszkać w nowym, tańszym mieszkaniu. Możesz znaleźć mniejsze mieszkanie lub w tańszej lokalizacji. Możesz w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent, bez konieczności znacznego obniżania standardu życia. Wystarczy dobrze poszukać.

Nowy sprzęt można kupić taniej

Nowoczesne urządzenia lub nowe meble zawsze kupuj zwracając uwagę cenę. Nie chodzi nam o to, że należy kupować to, co najtańsze (a więc i prawdopodobnie najniższej jakości).

Możesz jednak poszukać wysokiej jakości mebli na wyprzedaży lub porównać oferty różnych sprzedawców w Internecie. Zwłaszcza jeśli urządzasz doma zupełnie od nowa, możesz zaoszczędzić całkiem spore kwoty z ogólnego budżetu.

Nie daj się skusić emocjom i czekaj cierpliwie na meble i sprzęty o najlepszym stosunku ceny do jakości.

Możesz także zaoszczędzić na prowadzeniu gospodarstwa domowego

Kolejną istotną pozycją w budżecie są regularne wydatki na mieszkanie. Mówimy o energii (ogrzewanie, prąd, woda, gaz) jak również o dobrach konsumpcyjnych, takich jak artykuły higieniczne czy różne dekoracje itp.

Istnieją dosłownie dziesiątki różnych czynności, które regularnie wykonujemy w domu oraz dziesiątki różnych preparatów i przedmiotów, których do nich używamy. Czasami bardziej wydajne jest korzystanie z urządzenia – na przykład podczas zmywania naczyń w zmywarce lub prania ubrań.

Czasami jednak metoda tradycyjna może być tańsza i bardziej efektywna – np. suszenie ubrań na sznurku zamiast w suszarce pozwoli zaoszczędzić sporą kwotę. Korzystne może być również kupowanie większych opakowań różnych preparatów, cena za sztukę jest wtedy niższa.

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE