Sok z aronii – przepis i właściwości odmładzające

Sok z aronii właściwości

Gdyby można było wyodrębnić wszystkie właściwości soku z aronii, to każdy cieszyłby się młodą i piękną skórą aż do późnej starości. Poza tym sok z aronii nie dość, że jest pyszny, to jeszcze zwalcza zmarszczki!

Sok z aronii – właściwości

Na co jest dobry sok z aronii i jakie ma właściwości?

  • sok z aronii na ciśnienie – sok z aronii obniża ciśnienie, chroni układ krwionośny przed działaniem wolnych rodników, zapobiega miażdżycy i żylakom poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych (rutyna, bioflawonoidy)
  • sok z aronii na przeziębienie – bogactwo minerałów i witamin (w tym duża dawka witaminy C) wzmacnia organizm w okresach przeziębienia i grypy
  • sok z aronii na cukrzycę – co prawda aronia nie leczy cukrzycy, ale znacznie spowalnia absorpcję glukozy, dlatego jest polecana przez lekarzy diabetologów
  • sok z aronii na nerwy i depresję – okazuje się, że sok z aronii ma podobne właściwości do … wina – bardzo rozluźnia i łagodzi z tym, że można go pić bez umiaru!
  • na młodość, piękną skórę, włosy i paznokcie – bogata dawka przeciwutleniaczy zawarta w aronii oraz kompleks witamin z grupy B jest świetnym uzupełnieniem codziennej, wewnętrznej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Podobne właściwości do soku z aronii posiada odmładzający sok z aloesu!

Chcesz wzmocnić odporność, mniej chorować, mieć zdrowe jelita?

Sprawdź co to grzybek tybetański i kryształy japońskie!

13536037_10204710366559207_1838564504_n

Sok z aronii – przepis

Przeczytaj też o odmładzającej spirulinie i zielonej herbacie!

Sok z aronii przepis


Jak zrobić sok z aronii?
Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. Oto przepis na pyszny sok z aronii, który rozpropagowała również sama Ewa Wachowicz:

Składniki:

    • 1 kg owoców aronii
    • 300g – 500g cukru
    • 1 szklanka wody
    • 1 cytryna

Dokładnie umyte owoce umieszczamy w garnku i rozgniatamy je widelcem, tłuczkiem do ziemniaków bądź mikserem. Następnie dodajemy pozostałe składniki: wodę, sok z cytryny i cukier. Całość gotujemy ok. pół godziny. Sok odcedzamy przez gęste sito (bądź gazę) do wyparzonych słoiczków. Pasteryzujemy sok przez ok. 15 minut od zagotowania wody.

Sam sok z czystej aronii bez cukru jest dość cierpki. Dodatek cukru sprawia, że uzyskujemy pyszny sok z aronii bez goryczki. Robiąc sok własnoręcznie mamy pewność, że sok z aronii będzie ekologiczny i naturalny, bez konserwantów i sztucznych dodatków czy aromatów.

Sok z aronii – gotowy, oszukany?

Bardziej leniwi mogą dostać sok z aronii w aptekach lub supermarketach (zwłaszcza na stoiskach ze zdrową żywnością). Oczywiście szukajcie 100% soku z aronii, nie dajcie się nabrać na soki, gdzie aronia stanowi tylko … 3%, a reszta to cukier i aromaty. Takie soki (a właściwie syropy) są oczywiście sporo tańsze niż soki 100%. 

KOCHASZ ODMŁADZAJĄCE SOKI? ZAKOCHASZ SIĘ W NONI!

Sok z aronii – jak stosować? Ciekawostki!

Codzienne picie ok. 50 ml czystego soku z aronii uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Taka dawka soku zapewnia również ochronę układu krwionośnego przed zmianami miażdżycowymi oraz uszkodzeniem naczyń krwionośnych.

      • sok z aronii a ciąża – brak przeciwwskazań! Ze względu na to, że aronia stanowi kopalnię minerałów i witamin, sok jest wręcz wskazany dla kobiet w ciąży.
      • sok z aronii a karmienie piersią – brak przeciwwskazań!
      • sok z aronii dla dzieci – brak przeciwwskazań!
      • sok z aronii dla niemowląt – tutaj ostrożnie – niemowlęta nie mają do końca rozwiniętych enzymów trawiennych, więc z sokiem z aronii lepiej się wstrzymać do 6 miesiąca życia dziecka

Sok z aronii jest świetnym dodatkiem do rozgrzewającej, zimowej herbaty. Czysty sok bardzo dobrze smakuje też w połączeniu z sokiem z pomarańczy. Poza tym równie dobrze smakuje dżem z aronii, który może być polskim odpowiednikiem dżemu z jagód Goji – jagód wiecznej młodości, którymi zajadają się ludzie z plemienia Hunza. Przeciętna kobieta z tego plemienia żyje ok. 100 lat, a same jagody są dla nich tym, czym dla nas ziemniaki!

GOJI – OWOCE, KTÓRE POWINIŚMY JEŚĆ JAK ZIEMNIAKI!

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (20)

  • aptekarka 10 lat temu Odpowiedz

    Sok z aronii jest pyszny, osobiście kupuję w aptekach na tony. Uwielbiam!!!

  • Anna 10 lat temu Odpowiedz

    Bardzo lubię sok z aronii ale nie kupuję tylko sama robię .Na zimę jestem zabezpieczona .Kupiony sok to nie to samo co domowy .

  • miki 10 lat temu Odpowiedz

    Nie napisano, że aby pozbyć się goryczki nie wystarczy cukier, trzeba aronię najpierw przemrozić w zamrażalniku, czy zamrażarce, co kto ma… dziś własnie robię soczek, jest pyszny…

  • Bogusław. 10 lat temu Odpowiedz

    Witam.
    Tak sobie myślę że nie dobrze jest tak wspaniałej aronii poddawać obróbce cieplnej. A już nie dopuszczalny jest zabójczy cukier.
    Ja sok z aronii wyciskam i dodaję miód.

  • Maćka 9 lat temu Odpowiedz

    Sok z aronii jest wyśmienity, zwłaszcza na wiosenne przesilenie. Kiedy czujemy się zmęczeni czy osłabieni, pomaga też łagodzić opryszczkę, dzięki dużej zawartości witamin C i E. Kupuję w aptece zaroniaVital z Oleofarmu, jest smaczny i wydajny, kiedy rozcieńczam go z wodą. Zawiera same naturalne składniki, poleciła mi go farmaceutka, teraz ja polecam dalej :)

  • Kasia 9 lat temu Odpowiedz

    Jeśli chodzi o sok z aronii to ważne, żeby był w szklanych butelkach i najlepiej, żeby był polskiej produckji… wogóle to najlepiej sobie poczytać jeszcze na sokzaronii,info tam jest dużo informacji o tym soku i można się dużo dowiedzieć, bardzo polecam.

  • Olga 9 lat temu Odpowiedz

    Polecam dodać na 1kg aronii 100 liści wiśni lub malin,sok jest znaczniejszy i wyrazistszy.Oczywiście nie zapominsmy o cukrze:)

    Aga 9 lat temu Odpowiedz

    a te liscie wisni to gotujemy z sokiem a pozniej liscie wyzucamy czy jak???

    gala 9 lat temu

    Gotujemy razem z aronia i cukrem a potem oczywiś cie wyrzucamy

  • kate 9 lat temu Odpowiedz

    Wlasnie zrobilam, w smaku super, zadnej goryczki, uzylam tylko polowe aronii i cukru. Nie pasteryzuje mysle ze w kilka dni wypije.

    wieczniemloda 9 lat temu Odpowiedz

    Baaardzo się cieszę, że smakuje :) A najważniejsze, że to samo zdrowie, bez konserwantów!

  • Agnieszka 8 lat temu Odpowiedz

    Przemrażanie aronii nie likwiduje cierpkości czy goryczki. Ja w zeszłym roku dostałam przepis na ten sok z dodatkiem kwaśnych małych twardych jabłuszek i po wypróbowaniu wielu przepisów polecam właśnie ten. Zero cierpkości i goryczki. Jabłka kroimy i nieobrane gotujemy razem z aronią

  • Jan 8 lat temu Odpowiedz

    Owoce aronii przepuszczam przez wyciskarkę. Sok w słoikach, pasteryzuję 20 minut. Stosuję zwłaszcza do herbaty. Tak długo jak starcza. Prawie do wiosny. Goryczka mi nie przeszkadza.

  • jedzpij.pl 8 lat temu Odpowiedz

    Sok z aronii faktycznie ma bardzo wiele cennych właściwości nie tylko odżywczych, ale również zdrowotnych i żałuje, że nadal mało osób go pije ze względu na jego cierpki smak. Jestem zdania, że do wszystkiego można się przyzwyczaić i nawet do tego smaku.
    Kiedyś bardzo podobnie robiłam sok z aronii, ale już od kilku lat kupuje gotowy sok. Niestety nie mam już dostępu do aronii z pewnego źródła, a z tą z marketów i warzywniaków wolę nie ryzykować, bo nikt z nas nie może mieć pewności, że ta aronia została zerwana z krzewu, który rósł sobie z dala od dróg i zanieczyszczeń i że nie były stosowane żadne opryski. Niektóre osoby myślą, że warzywa i owoce znajdujące się w warzywniakach pochodzą od małych rolników, ale prawda jest taka, że większość tych warzywniaków zaopatruje się na giełdach i kupujemy tam te same owoce i warzywa, które możemy kupić w markecie po niższej cenie. Nie kupuje też soków w marketach, bo ich składy są wręcz dramatyczne. Mało soku z aronii, więcej wody, cukru i ogromna ilość konserwantów. Polecam kupowanie eko soków, bo ich cena wbrew pozorom nie jest dużo wyższa od cen soków w marketach a ich jakość, walory smakowe i zdrowotne sa dużo wyższe.

  • Ola 7 lat temu Odpowiedz

    Właśnie zrobiłam soczek, wyszło mi 14 litrów. Na zimę powinno starczyć
    Ja również owoce gotuję z liśćmi wiśni a po odcedzeniu dodaję do soku tylko cukier i kilka startych na drobnej tarce jabłek.
    Można pić łyżką goryczy nie czuć prawie zupełnie 😊 Polecam

    super! dużo zdrówka :)

  • Ania 7 lat temu Odpowiedz

    A ja dodałam liście winogron,cukier i kwasek cytrynowy

  • Anna 7 lat temu Odpowiedz

    Na działce mam krzak aronii. Robię soki, ale nie dodaję cukru. Zagotowany sok wlewam do słoików i odwracam " do góry nogami".
    Słoik się zamknie i dobrze trzyma. Jeszcze żaden mi się nie otworzył. Dobrze trzyma bez pasteryzowania.

  • Joanna 6 lat temu Odpowiedz

    witam, ja do soku z aronii dodaję troche soku z cytryny lub troszke kwasku cytrynowego a do cukru dodaję też cukier waniliowy

  • […] Chcesz samodzielnie zrobić sok z aronii? Poznaj sprawdzony przepis na sok z aronii! […]

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE