Uczulenie na kosmetyki – jakie są objawy i które kosmetyki uczulają najczęściej? Jak przeprowadzić leczenie uczulenia na kosmetyki? Lepiej to przeczytaj!
Uczulenie na kosmetyki – które kosmetyki uczulają najczęściej?
- Kremy do twarzy – uczulenie na krem do twarzy jest bardzo częste. Wiele razy widuję w aptece osoby z wręcz opuchniętą albo poparzoną (!) skórą przez nowy krem. Uczulają tu zarówno kremy „chemiczne” oraz kremy deklarowane jako „super-naturalne”. A alergię na krem potrafi wywołać wszystko: od podłoża kremu, przez ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne, po konserwanty i barwniki.
- Tusze do rzęs – uczulenie na tusz do rzęs to zmora alergików, gdyż wybór dobrego tuszu, który byłby przyjazny oczom, jest … bardzo ograniczony; często tusze deklarowane jako hipoalergiczne też lubią uczulać! A same tusze do rzęs dla alergików są często pozbawione bajerów, typu „efekt rzęs XXL”. Zdecydowanie częściej działają bardziej w kierunku naturalnego looku rzęs. Co uczula najczęściej: wosk Carnauba, destylaty ropy naftowej, uwodorniona kalafonia z pentaerytrytolem, glikol propylenowy i thimerosal. ALERGIA NA TUSZ DO RZĘS – RATUNKU!
- Eyelinery – jeśli uczula Cię tusz do rzęs, to bankowo eyeliner też! Na szczęście o ile bez tuszu do rzęs wiele kobiet nie wyobraża sobie życia, tak eyelinera jakoś łatwiej jest się pozbyć. Tutaj Twoje oczy mogą być za wrażliwe na glikol propylenowy, woski różnej maści, alkohole, barwniki.
- Szampony – po niejednym swędzi skóra głowy (SPOSOBY NA SWĘDZENIE SKÓRY GŁOWY), wypadają włosy, a włosy wyglądają na tłuste i przyklapnięte. Piekąca, swędząca, podrażniona skóra głowy, a także pojawianie się bąblów zazwyczaj świadczy o alergii! Bardzo częstym alergenem jest substancja o nazwie: Cocamidopropyl Betaine, która występuje prawie w każdym szamponie. No i równie wszechobecne SLSy.
- Lakiery do paznokci – droższy lakier nie będzie gwarantować tego, że alergia nas ominie. Powodują je substancje filmotwórcze: żywice poliestrowe, nitroceluloza, metaakrylany. Uczulenie na lakier do paznokci bardzo często pojawia się po też odwiedzinach u stylistki paznokci!
- Perfumy – uczulenie na perfumy może przyjść z czasem albo zaatakować od razu. Pierwsze objawy: obrzęk błony śluzowej nosa, katar, łzawienie oczu, swędzenie skóry (zwłaszcza w miejscu aplikacji perfum). Najgorszy scenariusz to dostać alergii na swoje ulubione perfumy (tudzież perfumy, które kosztowały majątek) a Ty po prostu nie możesz go używać!!
Które kosmetyki uczulają? Zostają jeszcze farby do włosów, kremy do depilacji, podkład, cienie do powiek … Lista zdaje się nie mieć końca. Szczęśliwy ten, który tego nie doświadczył!
Uczulenie na kosmetyki – objawy
Wystąpiło u Ciebie uczulenie na krem do twarzy lub na tusz do rzęs? Sprawdź, co może Ciebie spotkać:
Wysypka, swędzenie skóry, wodniste, swędzące bąble
Cieknący katar, kichanie, obrzęk błon śluzowych nosa (również bez kataru)
Łzawienie, pieczenie oczu, widzenie „jak przez mgłę”
Obrzęk skóry i błon śluzowych, pojawiające się plamy i wybroczyny na skórze
Uczulenie na kosmetyki – leczenie
Po pierwsze: jeśli nie wiemy, który kosmetyk nas uczulił (pod warunkiem, że podejrzewamy, że to jednak kosmetyk, a nie sierść czy pyłki), to … ODSTAW WSZYSTKIE KOSMETYKI! Trudno, przeżyjesz!
Po drugie: robimy przegląd swojej domowej apteczki. Jeśli nic ratującego tam nie znajdziemy, to biegniemy do apteki i zaopatrujemy się w:
- Krem ze sterydem – pierwsza pomoc w przypadku alergii. Łagodzi stan zapalny, zmniejsza swędzenie. Stosujmy jego cienką warstwę i przez max parę dni (a nie parę tygodni!). Dostaniesz bez recepty w każdej aptece.
- Tabletki na alergię – zawierające cetyryzyę, lewocetyryzynę, fexofenadynę, loratydynę, bilastynę (ta ostatnia jest nadal na receptę) – każda jest dobra, działa szybko i łagodzi swędzenie skóry, pieczenie, łzawienie oczu i katar alergiczny.
- Maść z pantenolem i alantoiną – dają uczucie ulgi na skórze, zmniejszają zaczerwienienie i rumień, przyspieszają gojenie. Dobry jest zarówno Alantan Plus jak i Bepanthen, który sprawdzi się też przy ATOPOWYM ZAPALENIU SKÓRY
- Wapno – wiele osób krytykuje jego efektywność w działaniu przeciwalergicznym, ale działania przeciwobrzękowego i przeciwwysiękowego nie można mu odmówić. Jeśli jest z witaminą C – tym lepiej, gdyż ta przyspieszy procesy gojenia się stanów zapalnych.
Po trzecie: jeśli obrzęk jest na tyle rozległy, że nie idzie opanować go powyższymi sposobami, niestety trzeba wybrać się na pomoc doraźną.
Uczulenie na kosmetyki do oczu – leczenie
Przy uczuleniu na kosmetyki do oczu sięgnij po lek na alergię w postaci tabletek, musujące wapno do picia, a ponadto:
- Krople do oczu z ektoiną/kromoglikanami (np. Ektin, Polcrom) opcjonalnie mogą być to też krople z oczarem, zieloną herbatą, świetlikiem, rumiankiem (Zuma, Lacrimal Natura) – powinny przynieść ulgę. Chyba, że … macie uczulenie na któreś z tych ziół, wtedy przemyjcie oczy najzwyklejszą ampułką z solą fizjologiczną.
- Woda/specjalistyczne płyny do higieny oczu i skóry powiek – w wypadku alergii okolic oczu najbardziej zalecana jest przegotowana i ostudzona woda (idealna byłaby tu woda oczyszczona). Poza tym można sięgnąć też po apteczne płyny (Blephasol, Demoxoft), które oczyszczą, nawilżą i ukoją podrażnioną skórę powiek. Sprawdzą się tu również gotowe, jednorazowe chusteczki nasączane tymi płynami (Blephaclean, Demoxoft Clean).
- Sterylne kompresy z gazy – nie trzyj oczu brudnymi rękami ani zwykłymi wacikami – postaw na jałowe, jednorazowe kompresy z gazy. Przy wrażliwych oczach zawsze warto mieć małą paczuszkę takich kompresów przy sobie (są małe, zajmują mało miejsca i są poręczne).
Mnie musiano ratować zastrzykiem ze sterydu, dostałam poparzenia po Sylveco!!
Mnie podrażnil raz podkład Luxe z Avon miałam swedzaca i łuszczaca skórę uszu pomógł krem z mala dawka sterydu to trwało ok 2 tyg
A mnie perfumy DKNY :( i to akurat gdy zaczynałam się do nich przekonywać!
Alantan i bephanten mogą pomóc, ale nie stosuje się ich na twarz :)