Morfologia krwi – co wykazuje i kto powinien wykonywać to badanie?

Jednym z podstawowych badań profilaktycznych jest morfologia krwi. Badanie to dostarcza istotnych informacji na temat zdrowia i może pomóc wcześnie wykryć rozwijające się w organizmie bezobjawowo choroby. Dowiedz się, o czym mogą świadczyć wyniki morfologii, kto i jak często powinien wykonywać to badanie oraz jak prawidłowo się do niego przygotować.

Morfologia krwi – na czym polega badanie?

Morfologia krwi to badania laboratoryjne, które polega na analizie próbki krwi żylnej pobranej od pacjenta. W czasie analizy laboratoryjnej ustala się liczbę krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów). Morfologia obejmuje też oznaczenie liczby i procentowego udziału różnego rodzaju krwinek białych (WBC). Istotne znaczenie ma ocena cech krwinek czerwonych, do których zaliczamy:

 • średnią objętości erytrocytu (MCV);
 • średnią masę hemoglobiny w krwince (MCH);
 • średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach (MCHC).

Wartości te są pochodnymi 3 głównych parametrów, do których zaliczają się liczba erytrocytów (RBC), stężenie hemoglobiny (HGB) oraz wartość hematokrytu (WBC).

Jakich informacji o zdrowiu dostarczają wyniki morfologii?

Morfologia krwi to podstawowe badanie, jednak jej wartość w ocenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta jest bardzo duża. Zaburzenia wartości poszczególnych parametrów krwi mogą dać informację na temat rozwijających się w organizmie schorzeń, nawet na ich wczesnym etapie, kiedy nie dają jeszcze żadnych objawów. Morfologia może okazać się pomocna we wczesnej diagnostyce takich problemów ze zdrowiem, jak m.in.:

 • choroby układu sercowo-naczyniowego;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • anemia lub nadkrwistość;
 • choroby nowotworowe;
 • infekcje bakteryjne, zakażenia wirusowe i stany zapalne;
 • niedobory witamin i minerałów.

Wyniki morfologii krwi należy zawsze przedstawić lekarzowi. W ich interpretacji pomocne mogą okazać się wyniki innych badań, a także szczegółowy wywiad medyczny przeprowadzony z pacjentem. Ewentualne nieprawidłowości w wynikach mogą być wskazaniem do skierowania pacjenta na dalszą diagnostykę, o czym decyduje lekarz.

Kto, kiedy i w jakim celu powinien wykonywać morfologię krwi?

Morfologia krwi należy do podstawowych badań profilaktycznych. Zaleca się, aby wykonywać ją regularnie raz w roku – niezależnie od wieku, płci czy ewentualnego występowania różnych objawów klinicznych. Osoby będące pod opieką lekarza z powodu leczenia zdiagnozowanej choroby powinny natomiast wykonywać morfologię zgodnie z jego zaleceniami. Wyniki badań pozwalają dokonać ogólnej oceny stanu zdrowia, a także monitorować przebieg i skuteczność leczenia.

Przygotowanie pacjenta do morfologii

Wyniki morfologii mogą być wiarygodne wyłącznie wtedy, kiedy pacjent we właściwy sposób przygotuje się do pobrania próbki krwi. Jakie są zalecenia dotyczące przygotowania pacjenta do morfologii?

 • Pobranie krwi wykonuje się na czczo. Pacjent powinien stawić się na badaniu 8–12 godzin od ostatniego posiłku. Dopuszcza się wypicie 1 szklanki wody niegazowanej.
 • Optymalny czas na wykonanie badania to godziny między 7 a 9 rano. Pacjent powinien być wypoczęty i wyspany.
 • Na 2–3 dni przed badaniem pacjent powinien unikać spożywania alkoholu i przyjmowania i innych używek, a także ograniczyć picie kawy.
 • Na badanie należy przyjść przed przyjęciem porannej porcji leków. W przypadku innych zaleceń lekarza pacjent powinien poinformować o tym personel medyczny jeszcze przed pobraniem próbki krwi.
 • Na 15 minut bezpośrednio przed badaniem należy odpocząć w pozycji siedzącej.

Powyżej opisane są jedynie ogólne zalecenia dotyczące przygotowania się pacjenta do morfologii. W przypadku regularnego przyjmowania leków z powodu występujących schorzeń lekarz prowadzący może wydać specjalne zalecenia, do których należy się stosować.

Artykuł sponsorowany

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE