Jak bezpiecznie kupować online i jeszcze zaoszczędzić?

Jak bezpiecznie kupować online?

Kupujemy w internecie coraz więcej. To efekt pandemii i tego, że wiele naszych zakupów przenieśliśmy do sieci, kiedy zamknięto galerie handlowe. Sklepy internetowe przeżywają prawdziwe oblężenie klientów, poszerzają swoje oferty, kuszą promocjami i przede wszystkim powstaje ich coraz więcej. Jak w tym gąszczu ofert internetowych sprzedawców wybrać tę najlepszą i jeszcze zaoszczędzić? Podpowiadamy poniżej.


Zakupy internetowe są wygodne i często bardziej opłacalne od tych stacjonarnych. W internecie łatwiej jest znaleźć promocje, załapać się na rabat lub po prostu znaleźć lepszą ofertę cenową danego produktu. Trzeba jednak pamiętać, że cena nie jest zawsze najważniejsza i decydując się na danego sprzedawcę, warto go zweryfikować i tym samym zadbać o bezpieczeństwo swoich zakupów. Wprowadź do swoich zwyczajów zakupowych tych kilka prostych zasad, a będziesz kupować tanio i bezpiecznie.

Przed pierwszym zakupem sprawdzaj nowy sklep

Znalazłeś produkt, który chciałeś kupić w bardzo atrakcyjnej cenie, ale nigdy nie korzystałeś jeszcze z tego sklepu. W takiej sytuacji po prostu sprawdź opinie o danym sklepie i najlepiej skorzystaj w tym celu z zewnętrznych portali typu Opineo, gdzie dostępne są tylko niezależne recenzje użytkowników internetu. Dodatkowo możesz sprawdzić też informacje o sklepie w KRS czy w CEIDG, aby mieć pewność, że jest to autentyczna i rzetelna firma.


Zwróć też uwagę na ofertę sklepu – jakie formy dostawy czy metody płatności udostępnia. Jeśli współpracuje on z doświadczonymi partnerami finansowymi, jak BLIK czy PayU lub sprawdzonymi firmami kurierskimi, np. DPD, InPost czy DHL, to znak dla Ciebie, że transakcje będą przeprowadzane bezpiecznie. Pamiętaj też, aby zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa dostępne na stronie, czytać regulaminy i politykę prywatności, aby wiedzieć jak sklep przetwarza Twoje dane. Dokładnie oglądaj zdjęcia produktów i czytaj opisy, aby wiedzieć, co kupujesz. Czasami najwięcej błędów podczas zakupów internetowych popełniamy z własnej winy, bo sami nie sprawdziliśmy odpowiednich informacji przed finalizacją transakcji.

Nie decyduj się od razu na pierwszy produkt

Szukając produktu warto porównać jego cenę w innych sklepach i nie ufać od razu reklamom produktowym, które pojawiają się u góry naszej wyszukiwarki. W niektórych przypadkach cena tego samego produktu w różnych sklepach może wahać się nawet o kilkadziesiąt złotych. Pamiętaj, że w takim momencie możesz skorzystać z porównywarek cenowych, np. Ceneo i łatwo sprawdzić, jak kształtują się ceny danego produktu na tle wielu sklepów jednocześnie. Może się okazać, że łatwo znajdziesz tam interesujący Cię towar w o wiele bardziej atrakcyjnej cenie niż sądziłeś.


Pamiętaj, że internet to “świątynia” kodów rabatowych. Jeśli masz ulubionych sprzedawców, to zapisz się do ich newsletterów, aby na bieżąco dostawać informacje o aktualnych promocjach.
Dołącz się do grup rabatowych na Facebooku, w których sami kupujący wrzucają informacje o
zniżkach. Możesz też skorzystać ze stron, które są poświęcone tematyce rabatowej, jak np.
Picodi. Pamiętaj też o sezonowych wyprzedażach, a także takich internetowych świętach jak
Black Friday czy Cyber Monday. Dzięki temu będziesz mógł znacznie zaoszczędzić na zakupach
i nabyć niektóre produkty w naprawdę mocno atrakcyjnych cenach.

Kup teraz, ale zapłać później

Nie ma chyba bezpieczniejszego sposobu na zakupy w internecie niż skorzystanie z opcji “Kup
teraz, zapłać później”. Polega ona na tym, że kupujesz produkt, otrzymujesz zamówienie, a
płacisz za nie, np. za 30 dni, bez dodatkowych kosztów. Dzięki temu zanim zapłacisz za zakupy,
to masz pewność, że produkt do Ciebie dotrze, możesz go dodatkowo sprawdzić, ocenić jakość i
zastanowić się, czy chcesz go zatrzymasz. Jeśli nie, to możesz go łatwo zwrócić, bez
angażowania swoich środków finansowych. Tak działa chociażby popularna usługa płatności
odroczonych PayPo.

Podsumowując

Zakupy internetowe to duża wygoda – możemy je robić z własnej kanapy, w drodze do pracy,
czy na wakacjach. Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze to nasze zachowania decydują, czy
robimy je mądrze, bezpiecznie i tanio. Czasami warto poświęcić trochę więcej czasu na
zapoznanie się ze stroną sprzedawcy, opiniami na jego temat, czy szukaniem innej opcji
produktów, aby być potem w pełni usatysfakcjonowanym z zakupu.

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE