Uzależnienie od kawy – pokonałam nałóg!

Uzależnienie od kawy - leczenie

Uzależnienie od kawy i od kofeiny – objawy i leczenie. Jak z tym walczyć? Ja sobie z tym poradziłam, chociaż łatwo nie było. Proste sposoby na uzależnienie od kawy.

Uzależnienie od kawy – jak to rzucić?

Kawa jest ok, jak zresztą wiele rzeczy. Tylko z umiarem. A co robić, gdy kawy pije się nie 1 filiżankę dziennie, tylko 4, 5, 10? Przyznaj się … masz problem. Uzależniłeś się od picia kawy.

KAWA JEST ZDROWA. DLACZEGO?

Miałam to samo. 1 kawa dziennie to było zdecydowanie za mało. Ciągła ospałość, brak skupienia, jakaś taka … bylejakość. Potrzebowałam rozbudzenia. Pierwsza myśl – KAWA. Efekt po wypiciu kawy był całkiem fajny: lepiej mi się myślało, efektywniej pracowało, byłam pełna werwy. Ale ten efekt szybko mijał. Potem druga filiżanka, trzecia … I tak się zaczęło.

Uzależnienie od kawy przyszło naturalnie. Objawy uzależnienia od kawy również – i to bardzo szybko. Bałam się zrezygnować z kawy. Myślałam, że będę mniej efektywnie pracować, że będę gorzej myśleć, skupić się, być tak charyzmatyczna jak kiedyś.

Ale na szczęście skończyło.

Teraz kawę wykorzystuję tak: DOMOWY PEELING DO CIAŁA.

Jak pokonać uzależnienie od kawy?

Uzależnienie od kawy - objawy

Uzależnienie od kawy

Uzależnienie od kawy – objawy

Po pierwsze i najczęstsze: POTWORNE BÓLE GŁOWY. Ratunkiem jest oczywiście co najmniej jedna mała czarna. Ale często na jednej się nie kończy.

Po drugie: wzrastająca drażliwość i wahania nastrojów. Widoczne zwłaszcza u z reguły bardziej emocjonalnych osób. I zwłaszcza kobiet.

Po trzecie: codzienne osłabienie, zmęczenie i brak chęci do życia. Spokojnie. Lekarstwem jest oczywiście kawusia. Zjawisko najczęściej występujące u pracowników korporacji.

Po czwarte: problemy żołądkowo-jelitowe w tym najczęściej nawracająca zgaga i biegunki. Nieprzyjemnym i wyjątkowo paskudnym objawem jest nieprzyjemny zapach z ust.

Po piąte: zaburzenia rytmu serca. Niepokoją najbardziej ze wszystkich objawów nałogu picia kawy. Jeśli dojdzie do tego stres, problemy z sercem odczujecie podwójnie.

Po szóste: suchość oczu. Zauważą to zwłaszcza osoby noszące szkła kontaktowe – oczy będą błagać o krople nawilżające. Kawa w dużych ilościach jest silnym diuretykiem i odwadnia organizm. Nie oszczędza błon śluzowych.

Po siódme: sama świadomość, że jesteś uzależniony. Wiesz, że jesteś, ale nie czujesz się z tym jakoś wybitnie źle. Większość nic sobie z tego nie robi, bo picie kawy stało się bardzo trendy. I to najgorsze, co może być.

Uzależnienie od kawy - objawy

Uzależnienie od kawy – objawy

Uzależnienie od kawy – leczenie

 1. Odstawiaj powoli i systematycznie. Uzależnienie od kawy nie różni się niczym od uzależnienia od papierosów czy alkoholu. Z 5 kaw dziennie schodź powoli do 4, 3, 2… Stopniowo, powoli. Nie dopuść do tego, by organizm przeżył szok.
 2. Przestaw się na kawę zbożową. Jest o wiele zdrowsza (mogą ją pić kobiety w ciąży!), gorąca i czarna. Bardzo łatwo oszukasz zmysły.
 3. Zmieszaj z mlekiem lub czekoladą. Stopniowo zmniejszaj proporcje kawy na rzecz czekolady lub mleka. A … Od czekolady też można się uzależnić. Ale z tym poradzisz sobie później.
 4. Nie zamieniaj kawy sypanej na rozpuszczalną. Rozpuszczalne kawy to sama chemia, mimo, że kawa rozpuszczalna jest z reguły słabsza niż kawa sypana. Nie idź tą drogą.
 5. Kawa na prezent. Omijaj sklepowe półki z kawą. Jeśli kiedyś dostaniesz kawę w prezencie, potraktuj ją raczej jako … prezent przechodni. Może komuś innemu się przyda.
 6. Pij tylko wtedy, gdy to konieczne. Nie traktuj picia kawy jak codziennej rutyny. Niech to będzie powolny, przyjemny rytuał, który ograniczy się tylko do spotkań towarzyskich lub biznesowych.

Good luck!

 

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (6)

 • Marta 8 lat temu Odpowiedz

  Ostatnio czytałam, że kawa pobudza, bo… uzupełnia niedobór "kawy" w organizmie (czyli kofeiny). Nic innego jak nałóg. Warto o tym pomyśleć!
  Ja poszłam z myślami dalej – bo lubię kawę, uwielbiam jej smak. Ale co jeżeli moja miłość do kawy jest taka sama, jak palaczy do papierosów? Oni też nie czują, jak bardzo to śmierdzi i źle smakuje.

 • Zbyszek 8 lat temu Odpowiedz

  Kurcze ludzie walczą z uzależnieniem od kawy, a ja od momentu narodzin dziecka zacząłem się w nie pakować :D

 • karolina 7 lat temu Odpowiedz

  Przestałam pić kawę z dnia na dzień. Pierwsze dwa dni byłam jak błoto-potworny ból głowy, nudności drżenie mięśni… Dopiero to mi uświadomiło powagę sytuacji.

  Miałam podobne objawy. Potężny, pulsujący i nie dający normalnie funkcjonować ból głowy. Fatalna sprawa.

 • inka 5 lat temu Odpowiedz

  Genialny opis, wszystko zgadza się w 100%

 • Karol 5 lat temu Odpowiedz

  u nas problem pojawiał się stopniowo – piszę u nas bo dotyczył żony i mnie – nawet kupiliśmy sobie ekspres do kawy aby nie pić 5 takich samych tylko raz late raz coś innego lub w zależności od posiłku, u mnie ból głowy był tak duży, że brałem tabletki na ból głowy poza tym ten KOP który kiedys dawała kawa znikł, czasem było tak, że sięgałem po łyk a tu pusta filiżanka z czasem zamieniałem jedną kawę na mocną herbatę, długo musiałem czekać aż doszedłem do 2-3 dziennie teraz pijam 1-2 dziennie i wcale nie jest tak jak piszą, że nie uzależnisz się jak pijesz tylko 1-2 kawy – właśnie od tego się zaczyna

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE