Czy wesele się zwraca? 3 ważne sprawy – koszty wesela!

Czy wesele się zwraca?

Czy wesele się zwraca? Wyszukiwarki aż pękają w szwach od tego pytania, ale każdemu z odpowiedzią na nie nie po drodze… Bo o pieniądzach się nie rozmawia?

Czy wesele się zwraca – kto płaci za wesele?

 • Zasadnicza sprawa: kto płaci za wesele? Jeśli rodzice fundują wesele, wtedy Młodym (nazwijmy to po imieniu) „opłaca się” organizować imprezę weselną, ponieważ całą pulę kasy i prezenty dostają Młodzi.

  Do tego organizacja wesela przez rodziców jest często traktowana na zasadzie prezentu dla Pary Młodej od rodziców.
 • Jeśli natomiast Młodzi finansują swoje wesele z własnych środków (z różnych powodów, najczęstszym jest chęć samodzielności) – to nie, żadne wesele się nie opłaca, a przynajmniej nie w polskich realiach. Raczej nie ma opcji, by koszty imprezy się zwróciły.

  Choć jeśli Młodzi bardzo się postarają, mogą co najwyżej wyjść na zero. Chociaż od tej reguły z pewnością są wyjątki, np. gdy Para Młoda bardzo dobrze zarabia i zaprosi dobrze sytuowanych gości.

Masz wyrzuty sumienia? Cóż – segregacja ludzi pod względem „kto ile da” jest bardzo brzydka i mało osób się do niej przyznaje, ale prawie każdy to robi. Zwłaszcza w Polsce, gdzie panuje zwyczaj zaglądania innym do kieszeni.

Czy wesele się zwraca – Goście, goście…

 • Kiedy koszt wesela Wam się zwróci? Kiedy zaprosisz gości, którzy są bogaci i hojni. To musi iść ze sobą w parze. Ba, niejednokrotnie ten, kto ma mniej, da więcej niż ten, co ma dużo!
 • Pamiętaj! Przyjaciele rodziców, chrzestni i pracodawcy zawsze są mile widziani na weselu. Z wiadomych względów.
 • Jeśli na liście zaproszonych masz bardzo dużo nastolatków z osobami towarzyszącymi lub dzieci, to raczej nie licz na to, że „jakoś to będzie”. Wierz mi, nie będzie.
 • Zapraszasz dużo ciotek i pociotków, których nie znasz? Daruj sobie (albo niech rodzice sobie darują i niech przestaną się przejmować tym, „co ludzie powiedzą”). Nie dość, że będziesz się na własnym weselu czuć nieswojo, to bardzo często zdarza się tak, że takie osoby przychodzą tylko po to, żeby dobrze się najeść, napić i dać figę z makiem.

  Warto pomyśleć o dobrej atmosferze na weselu. A kto lepiej się bawi, jak nie młodzi ludzie? Świetnie się bawią, świetnie się wśród nich czujesz, ale w takim przypadku nie licz na zwrot kosztów wesela.

Czy wesele się zwraca – pożeracze kasy

 • Na każdym weselu są tzw. pożeracze forsy. Ogranicz pochłaniacze pieniędzy typu: fontanna czekoladowa, płonące szynki, fajerwerki. Coś, co pozornie ma dla Ciebie znaczenie, może nawet nie zostać zauważone przez gości w ferworze imprezy. A tu oszczędność kasy jest znaczna, a i szansa na zwrot kosztów jest większa.
 • Kobieto, tnij koszty! Dlaczego kobieto, a nie facecie? To zazwyczaj przyszłe Panny Młode mają ciśnienie na to, by wesele wypadło idealnie i generalnie bardziej przejmują się sprawami organizacyjnymi.

  Chętniej też dopisują do listy coraz to nowe, kosztochłonne atrakcje, natomiast mężczyzna ukradkiem je skreśli, bo po co to wszystko. Dlatego pamiętajcie, by wspólnie ustalić, czy naprawdę dana atrakcja jest niezbędna na weselu!
 • Omijaj salony ślubne! Sam dopisek „ślub” winduje w górę cenę nawet o 300! Jeśli nie chcesz wydać fortuny na ślubny outfit, zrób tak: suknia ślubna nie z salonu ślubnego, tylko od krawcowej, która przerobi suknię z komisu. Buty nie z salonu tylko np. białe, z letniej wyprzedaży. I tak dalej. Nadal będziesz wyglądać bosko za wiele mniejszą kasę, która ma  szanse się zwrócić.
Czy wesele się zwraca opinie

Czy wesele się zwraca opinie

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (5)

 • elektryk 7 lat temu Odpowiedz

  Przecież wesele to nie biznes, więc nie rozumiem problemu

  Magic 5 lat temu Odpowiedz

  Zgadzam się! Nie po to robi się imprezę, by liczyć na kasę, a po to by takim dniem cieszyć się razem z ludźmi, których się kocha.
  Swoją drogą… Jak mnie na coś nie stać, to się nie bawię.

 • Tutaj 7 lat temu Odpowiedz

  Elektryku, pewnie masz dużo, duzo kasy.Niestety nie wszyscy maja 50 tys. zł do „wyrzucenia”, a wiec troche sie przejmują, ile moze im sie zwrócić.

 • Jurek 6 lat temu Odpowiedz

  Nam wesele się zwróciło z nawiązką. Organizowaliśmy je w Paniówkach w hotelu Biały Dom i jesteśmy zachwyceni. Obsługa stanęła na wysokości zadania, dania były przepyszne, a goście zadowoleni.

 • maciejkal 5 lat temu Odpowiedz

  Świetny artykuł, wesele z reguły się nie zwraca jednak przy bogatych gościach można sporo zarobić :)

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE