Dieta ketogeniczna czyli dieta „na tłusto” – co to jest, na czym polega? Jakie ma zalety dieta ketogeniczna i czy jest sens ją stosować? Czy w ogóle keto-dieta jest zdrowa i jakie zalety wykazuje jedzenie wysokotłuszczowych posiłków?
Dieta ketogeniczna – na czym polega?
Dieta ketogeniczna to dieta, której podstawą są tłuszcze i jej dewizą jest, by „tłuszcz zwalczać tłuszczem”. Co ciekawe, ten trik stosuje się również w pielęgnacji cery! Do oczyszczania tłustej i zanieczyszczonej cery idealnie nadają się różnego rodzaju preparaty oparte na tłustych, naturalnych olejach (patrz: metoda Oil Cleansing Method). Procedura zmywania skóry z zastosowaniem olei i ciepła genialnie oczyszcza pory skóry z zanieczyszczeń. Czemu więc nie zastosować walki tłuszcz-tłuszczem od wewnątrz?
Dieta ketogeniczna – na co zwrócić uwagę?
Dieta ketogeniczna nie polega na jedzeniu tłuszczy i generalnie tłustego, niezdrowego jedzenia bez opamiętania. Przewrotnie dieta ketogeniczna jest dietą, która wymaga odpowiednich proporcji tłuszcz (na bogato) – białko (umiarkowana ilość) – węglowodany (jak najmniej), a skomponowane posiłki muszą być przygotowane z jak najlepszej jakości produktów!
Warto wspomnieć, że najlepiej by dieta ketogeniczna była prowadzona pod nadzorem profesjonalnego dietetyka i lekarza. Dlatego jeśli zależy Ci na poważnym podejściu do diety i realnym zrzuceniu kilogramów bez szkody dla zdrowia – nie bagatelizuj, nie ignoruj ani nie wychodź z założenia, że sam ogarniesz temat diety wysokotłuszczowej bez podstaw wiedzy na temat diety ketogenicznej.
Keto-dieta przynosi naprawdę szybkie i zadowalające efekty – od przypływu energii do poprawy stanu zdrowia! Zalety diety ketogenicznej i ciekawe przepisy na posiłki znajdziesz na stronie: KETO WARIATKA!
Dieta ketogeniczna to prawdziwa rewolucja w jadłospisie i w stylu odżywiania.
Tłuszcze w diecie ketogenicznej potrafią stanowić nawet 90% dziennego jadłospisu!
(I nie są to pączki!)
Dieta ketogeniczna – zalety tłuszczu
Syci na długo – tłuszcz ma to do siebie, że potrafi „zapchać”, a produkty z poniższej listy potrafią szybko nasycić i zaspokoić uczucie głodu. Dlatego tego nie musisz zjadać dużych ilości tłustych produktów, by poczuć, że masz dość. I jest to ogromna zaleta diety ketogenicznej! [Oczywiście piszemy o ilościach, które nie powalą słonia – przesada w żadną stronę nie jest zdrowa!]
Tłusto czyli smacznie – tłuste posiłki są najzwyczajniej w świecie smaczniejsze od tych nie zawierających tłuszczu wcale lub jego minimalną ilość. Tutaj nie ma się co oszukiwać – wszak sentymentalna i legendarna „kuchnia babci” tłuszczu nie żałuje a jej smak wspominasz przez lata. Nie na darmo mówi się, że tłuszcz jest przewodnikiem smaku i tej zasady trzymają się najbardziej renomowane restauracje na świecie.
Zdrowe tłuszcze – tłuste ryby, awokado, jaja, warzywa, przyprawy – czy to brzmi niezdrowo? NIE! Dieta ketogeniczna stawia się na wysokiej jakości produkty ze sprawdzonych źródeł i ekologicznych upraw. Nie ma tu mowy o parówkach, tłustych chipsach, ciastach i tłustych kiełbasach rozsadzających się od MOMów.
Mniej przetworzony czyli zdrowszy – dieta ketogeniczna to nie jest dieta dla fanów produktów niskotłuszczowych. Przypominamy, że słyną one z nienaturalnych i niekoniecznie smacznych modyfikacji (jogurt „0 tłuszczu”, mleko 0% i inne produkty low-fat i light). Większość dietetycznych produktów niskotłuszczowych jest po prostu niezdrowa i zawiera w większości składniki, które sztucznie „stuningują” smak posiłku, m.in.: różnego rodzaju słodziki. W diecie ketogenicznej tego po prostu nie ma!
Bez efektu głodu i ssania w żołądku – kolejną zaletą diety ketogeniczniej jest fakt, iż w diecie wysokotłuszczowej nie istnieje pojęcie głodu. O „zdrowotnej głodówce” też musisz zapomnieć! Jest to ogromny plus dla osób, które nie potrafią przebrnąć przez głodówki odchudzające, dietę dr Dąbrowskiej lub szereg innych diet, które dążą do eliminacji tłuszczu z diety. Dlatego dieta ketogeniczna może być odpowiednia dla osoby, która narzeka na osłabienie, spadek energii jak również dla tych, którzy nie mogą sobie zrobić przerwy w pracy z powodu diety (w przypadku głodówek jest to wręcz zalecane).
Dieta ketogeniczna – zalety tłuszczu c.d.
Znakomite przyswajanie witamin – witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to: A, D, E i K. Połączenie zalecanych w diecie ketogenicznej warzyw zielonych wraz z pełnotłustym, zdrowym kawałkiem mięsa jest idealne dla zdrowia! Dodaj do tego małą ilość produktu stricte węglowodanowego (np. brązowego ryżu lub kaszy gryczanej) i otrzymujesz znakomity, pełnowartościowy i syty obiad!
Wspomaga walkę z chorobami – dietę ketogeniczną mogą z powodzeniem zastosować diabetycy (cukrzyca typu 2). Odpowiednio zachowany bilans tłuszcz-białko-węgle w diecie ketogenicznej skutkuje zaspokojeniem apetytu i zmniejszeniem „pikowania” poziomu cukru we krwi oraz zmniejszeniem ochoty na słodycze. Jako bonus rozwiązuje się problem ze wzdęciami. Dieta ketogeniczna jest wykorzystywana również przy leczeniu lub łagodzeniu objawów mnóstwa innych chorób, m.in.: epilepsji, Alzheimera, Parkinsona, chorób neurologicznych, nowotworach.
Dieta ketogeniczna – lista produktów
Zatem co powinno być podstawą diety ketogenicznej?
- Tłuste ryby – łosoś, sardynki, makrela oraz owoce morza: małże, kalmary, krewetki;
- Mięso z dobrego źródła – wołowina, wieprzowina, dziczyzna, drób, jagnięcina. Zwróć uwagę na mięso z indyka i królika (zdrowsze niż pozostałe mięsa, mniej popularne, a zatem mniej szprycowane antybiotykami);
- Jaja z wolnego wybiegu od „szczęśliwych kur”, naturalne, najchętniej takie prosto od rolnika. Zalecamy zdrowy rozsądek zwłaszcza przy jedzeniu jaj, zwłaszcza, że są bardzo często „przedawkowywane” przez osoby na dietach ketogenicznych!
- Warzywa prosto z przydomowej grządki lub również od rolnika lub dostawcy, do którego mamy zaufanie. Wśród warzyw w diecie ketogenicznej powinny dominować: wszelkiego rodzaju kapustowate (kapusta, brukselka, kalafior, brokuły) i warzywa zielone: szparagi, cukinia, ogórek, sałata, szpinak – czyli bomby antyoksydacyjne!
- Awokado i orzechy – królowie zdrowego tłuszczu, must have diety ketogenicznej. Zwłaszcza awokado – będzie idealne do zielonych koktajli, guacamole, jako pasta do kanapek i dodatek do sałatek!
- Tłuszcze – śmietana, masło, oliwa z oliwek. Niektórzy polecają w diecie ketogenicznej również olej kokosowy, aczkolwiek boom na olej kokosowy minął … I ponownie olej z kokosa znajduje się daleko w tyle za niezniszczalną oliwą z oliwek.
Dieta ketogeniczna – produkty, z których rezygujemy
Oprócz tradycyjnej rezygnacji z najbardziej sztucznych, dosładzanych produktów i pustych węglowodanów, z jadłospisu w diecie ketogenicznej trzeba wykreślić:
- cukry proste – słodycze, napoje gazowane, słodkie soki, do picia zalecana jest woda mineralna, ewentualnie woda źródlana;
- produkty pszenne – bułki, chleb, polecamy sycące zielone koktajle zamiast zapychających, węglowodanowych śniadań i kolacji;
- owoce – zwłaszcza banany i generalnie: cytrusy oraz warzywa – ziemniaki, stosujemy warzywa zielone z powyższej listy;
- ryż i makarony – zastępujemy najchętniej kaszami (gryczana, jęczmienna, jaglana);
- płatki śniadaniowe, płatki owsiane, płatki kukurydziane, na śniadanie – jajecznica!;
- produkty typu light, niskotłuszczowe i odchudzane „na siłę” przez producentów żywności.
#współpraca
Brak komentarzy