Afobam – Co to jest? Jakie są wskazania?

Afobam bez recepty co to jest?

Afobam jest lekiem, który jest dostępny w formie tabletek i znany jest ze swojego zastosowania w dziedzinie psychiatrii. Charakteryzuje się działaniem przeciwlękowym, co jest efektem obecności alprazolamu, substancji będącej pochodną benzodiazepiny, w jego składzie. Hamujące działanie preparatu rozprzestrzenia się na wszystkie poziomy układu nerwowego, wpływając na różne aspekty funkcjonowania organizmu. Czy dostępny jest Afobam bez recepty? Lek Afobam jest wydawany wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej.

Opis dostępnych opakowań i skład preparatu

Afobam można nabyć w formie tabletek, które dostępne są w trzech wariantach zawartościsubstancji czynnej, czyli alprazolamu: 0,25 mg, 0,5 mg oraz 1 mg. Każda tabletka zawiera jedną z wymienionych ilości alprazolamu. Do pozostałych składników, które występują w tym preparacie, należą: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, sodu laurylosiarczan oraz krzemionka koloidalna bezwodna. Dodatkowo, tabletki o mocy 0,5 mg zawierają żelaza tlenek żółty, natomiast tabletki 1 mg – żelaza tlenek czerwony.

Główne wskazania do stosowania leku

Afobam jest stosowany w terapii różnych stanów i zespołów lękowych. Jego użycie jest wskazane, m.in. w krótkotrwałym leczeniu zespołu lęku napadowego (zarówno występującego z agorafobią, jak i bez niej), w zespole lęku uogólnionego oraz w zespole lękowym z towarzyszącym wtórnym obniżeniem nastroju. Należy jednak podkreślić, że lek ten powinien być stosowany jedynie w sytuacjach, gdy nasilenie objawów jest na tyle duże, że zakłóca normalne funkcjonowanie pacjenta i stanowi dla niego znaczący problem.

Kiedy należy unikać stosowania Afobam?

Istnieje kilka sytuacji, w których stosowanie tabletek Afobam jest niewskazane. Do tych sytuacji
należą:

 • nadwrażliwość na alprazolam lub inne składniki leku, a także na jakiekolwiek benzodiazepiny,
 • występowanie Myasthenia gravis,
 • ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność oddechowa,
 • obecność zespołu bezdechu nocnego,
 • wiek pacjenta poniżej 18 roku życia.
  Czynniki te są istotne, aby unikać potencjalnych negatywnych reakcji czy skutków ubocznych po zastosowaniu leku.

Dawkowanie Afobam

Istotne jest, aby lek Afobam był stosowany precyzyjnie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Nacisk kładzie się na to, aby okres terapii był jak najkrótszy, z uwzględnieniem tylko niezbędnego minimum czasowego. Lekarz, obserwując stan pacjenta, powinien regularnie dokonywać oceny jego kondycji. Na bazie tych obserwacji, fachowiec podejmuje kluczowe decyzje odnośnie tego, czy istnieje potrzeba kontynuacji podawania leku. Całkowity czas terapii, zgodnie z zaleceniami, nie powinien przekraczać okresu od 8 do 12 tygodni. Warto podkreślić, że istotne jest stopniowe redukowanie dawki Afobam, a nie gwałtowne jej odstawienie. Interesujące jest, że Afobam wpływa na organizm już po upływie zaledwie 1-2h od zażycia.

Kwestia Przedawkowania

W sytuacji, gdy doszło do przyjęcia większej ilości leku Afobam, niż zalecane, zaobserwowano pewne specyficzne objawy. Zaliczyć do nich można ataksję, czyli wyraźnie nieskoordynowane ruchy, widoczną senność, stan śpiączki, ewidentne zaburzenia mowy oraz zahamowanie czynności oddechowej pacjenta. W kontekście pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów, które mogą wskazywać na ewentualne przedawkowanie, bezwzględnie konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem lub udanie się do najbliższej jednostki szpitalnej.

Potencjalne Działania Niepożądane

Afobam, jak każdy preparat farmaceutyczny, ma potencjał wywoływania pewnych skutków ubocznych. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce leku, do najczęściej obserwowanych działań niepożądanych należą: senność, zawroty głowy, bóle głowy, poczucie zmęczenia, obniżenie nastroju czy różnego rodzaju zaburzenia, takie jak te dotyczące pamięci czy funkcji poznawczych. Mogą pojawić się także lęk oraz inne dolegliwości związane z funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego. Dodatkowo, lek może wpływać negatywnie na układ pokarmowy, wywołując nudności, wymioty, zaparcia czy biegunkę. Niektóre osoby przyjmujące Afobam mogą doświadczyć również działań niepożądanych dotyczących układów: krążenia, oddechowego, czy też mogą wystąpić zaburzenia funkcji sensorycznych. Warto również wspomnieć, że długotrwałe stosowanie Afobam może prowadzić do uzależnienia od leku, a w konsekwencji – po jego odstawieniu – do wystąpienia symptomów zespołu abstynencyjnego.

Interakcje Afobam z Alkoholem

Informacje dotyczące połączenia konsumpcji alkoholu i stosowania leku Afobam nie są jednoznaczne ani wyraźnie określone.

Afobam Podczas Ciąży

Afobam to lek, którego stosowanie jest wyraźnie niezalecane dla kobiet w ciąży. W sytuacji, gdy kobieta, będąc już w trakcie terapii Afobam, dowiaduje się o swojej ciąży, niezbędne staje się bezzwłoczne skontaktowanie się z lekarzem. Specjalista, w oparciu o dostępne informacje oraz stan zdrowia pacjentki, podejmie istotne decyzje dotyczące ewentualnej modyfikacji lub zmiany obowiązującego schematu terapii.

Afobam a Karmienie Piersią

W kontekście karmienia piersią, ważne jest uwzględnienie faktów dotyczących leku Afobam. Substancja czynna leku jest zdolna do przenikania do mleka matki, co stanowi istotny argument przeciwko jego stosowaniu przez kobiety karmiące piersią. W sytuacji, gdy mimo to lekarz podejmie decyzję o konieczności stosowania preparatu, kobieta powinna przerwać karmienie piersią, by chronić dziecko przed ekspozycją na lek. O dalszych działaniach, w tym o możliwości powrotu do karmienia piersią po zakończeniu terapii, decyduje specjalista, uwzględniając indywidualny stan zdrowia matki i dziecka.

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE