Nie od dziś wiadomo, że napar z zielonej herbaty ma właściwości odmładzające. Japonki – znane z wyjątkowej dbałości o skórę, wprost uwielbiają ją popijać małymi łyczkami w ciągu dnia.
Wierzą, że jest to swego rodzaju eliksir młodości – i nic dziwnego, gdyż Japończycy słyną z mniejszej zachorowalności na nowotwory oraz choroby układu krążenia.
Zielona herbata – właściwości
- związki fenolowe – wpływają pozytywnie na naczynka krwionośne
- witaminę E i C – kluczowa rola w pozytywnym działaniu na skórę
- taniny – likwidują opuchliznę
- biflawonoidy – działanie antyoksydacyjne
- garść mikroelementów tj. sód, potas, żelazo (i wiele innych)
Od krzewu do filiżanki czyli jak to się robi?
Ojczyzną zielonej herbaty są Chiny. Zerwane pieczołowicie listki Camelia sinensis leżakują przez ok 4 godz., tracąc przy tym ok 1/3 wilgotności. Następnie trafiają na duże, bambusowe tace, gdzie są podgrzewane i ostatecznie suszone.
Zieloną herbatę można kupić saute, bez zbędnych dodatków, bądź w postaci mieszanek zawierających owoce bądź kwiaty.
Popularnymi dodatkami do herbat są:
- skórka pomarańczowa
- skórka cytrynowa
- owoc opuncji figowej
- żurawina
- jabłko
- mango
Zielona herbata -gdzie kupić?
Herbaty bardzo dobrej jakości oraz w różnych wariacjach smakowych i zapachowych można kupić w sklepach zielarskich, zielarsko-medycznych oraz w sklepach specjalistycznych z herbatami. Są one o parę złotych droższe od tych sprzedawanych w marketach i wydawać by się mogło, że smakują inaczej niż te dostępne w supermarketach, jednak teoria ta znajduje swoich zwolenników i przeciwników, co widać po przepychankach słownych na różnych forach internetowych. Jedni uważają, że paczkowane herbaty oraz te sprzedawane w torebeczkach są gorszej jakości, a inni, że to te same liście, aczkolwiek mniejsze i bardziej upchane i niczym nie ustępują herbatom ze sklepów specjalistycznych.
Zwolennicy kupna herbaty „na wagę” twierdzą, że smakuje ona o wiele lepiej niż te dostępne w supermarketach, są naturalniejsze, bardziej ekologiczne, a te z marketów są napakowane niepotrzebnymi gałązkami oraz zwyczajnie herbatą gorszej jakości.
ZIELONA KAWA TEŻ JEST ZDROWA! I TO JAK!
Zielona herbata – parzenie
Dużym ułatwieniem jest przyjęcie, że podczas pierwszych 3-4 minut po zagotowaniu i odstawieniu do chłodzenia woda osiąga temperaturę 90 stopni, a po 14 minutach 75 stopni.
Czas parzenia równie odgrywa dużą rolę.
Im krócej parzymy (ok. 3 minut) tym napar będzie miał działanie pobudzające (do 8 minut), a długo parzony – relaksujące. Dłużej parzona herbata ma gorzki posmak, dlatego zaleca się po zaparzeniu wyrzucanie liści z dzbanka bądź szklanki.
Najlepszym naparem jest ponoć drugi ze względu na osiąganą wtedy największą zawartość związków aktywnych. Pierwszy napar wedle tradycyjnej receptury parzenia herbaty po prostu się wylewa.
Zielona herbata – zdrowie
- Obniża poziom „złego cholesterolu” (LDL) na korzyść „dobrego cholesterolu” (HDL)
- Ma działanie antynowotworowe i antyrodnikowe
- Chroni przed zawałem serca oraz chorobami układu krążenia (miażdżyca)
- Zwalcza cellulit
- Sprzyja chudnięciu
- Przyczynia się do ogólnego odtruwania organizmu
- Relaksuje, uspokaja, odpręża
Zielona herbata – zdrowa czy nie?
Nie należy przesadzać z ilością wypitej herbaty.
Zbyt duża ilość płynów potrafi obciążyć nerki i wypłukiwać niezbędne mikroelementy z organizmu. Picie dużej ilości naparu sprzyja niedoborom potasu (ważnego dla kurczliwości mięśnia sercowego oraz aktywacji szlaków metabolicznych) oraz witaminy B1.Ponadto herbata długo parzona upośledza wchłanianie żelaza i wapnia. Dlatego należy zachować niezbędny umiar – który (jak powszechnie wiadomo) jest remedium na wszystko.
Zielona herbata – przeciwwskazania
Najważniejszymi przeciwwskazaniami co do picia zielonej herbaty są:
- bezsenność
- nadmierna drażliwość i nerwowość
- nadwrażliwość żołądka
- wrzody i nadżerki żołądka
Pamiętajmy, by nie popijać zieloną herbatą leków! Napar może wchodzić w interakcje z substancjami leczniczymi na poziomie biotransformacji, co skutkuje brakiem oczekiwanego rezultatu w działaniu leku.
Zielona herbata – kosmetyki
Tonik z zielonej herbaty
Zwęża rozszerzone pory dzięki zawartości garbników, ma właściwości antyrodnikowe, przez co działa odmładzająco. Wystarczy przetrzeć wacikiem całą twarz. Znakomicie odświeża skórę. Sprawdza się zwłaszcza przy skórze tłustej, zanieczyszczonej, poszarzałej.
Ten sam wacik nasączony herbatą sprawdzi się również na okolice oczu – sprawi, że obrzęk powiek znacznie się mniejszy, skóra ulegnie rozświetleniu.
Herbatę można wcześniej wstawić do lodówki; zimny okład zadziała znakomicie na zaczerwienienia i podrażnienia skóry.
Maseczka z zielonej herbaty
Zaparzone liście herbaty odsączyć i położyć na twarzy na około 15 minut. Maseczka ta ma za zadanie złagodzić obrzęki i ściągnąć rozszerzone pory.
Dodatkowo „wymiata” ze skóry wolne rodniki, które odpowiedzialne są za przyśpieszone starzenie. Zalecenia obejmują tutaj również cerę tłustą.
Olejek z drzewa herbacianego – na trądzik
Niezastąpiony na wypryski. Działa bakteriobójczo, odświeżająco oraz przyspiesza regenerację naskórka. Zaleca się dodawanie paru kropel olejku do kąpieli oraz do żeli do mycia twarzy i ciała w rozcieńczeniu, gdyż stężony może powodować zaczerwienienie oraz podrażnienia. Jako dodatek do kominków zapachowych przynosi ulgę, relaksuje i odświeża.
Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie
- do kapki żelu do mycia twarzy dodać 1-2 krople olejku, wymieszać, nanieść na twarz, delikatnie masując, zmyć
- do wanny z ciepłą wodą wlać około 5-10 kropli olejku – znakomicie odświeży, zadziała antyseptycznie również na trądzik na dekoldzie, plecach i pośladkach
- na pojedyncze wypryski („dojrzałe” z białym czubkiem oraz „wykluwające się” w postaci zmian podskórnych”): na pałeczkę do uszu wpuścić 2 krople olejku, przetrzeć zmiany zapalne.
Zielona herbata w ciąży
W okresie szczęśliwych 9 miesięcy przyszłe mamy powinny zdecydowanie ograniczyć spożywanie zielonej herbaty. Powodem jest jej niekorzystny wpływ na absorpcję kwasu foliowego, który w pierwszych tygodniach ciąży odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu układu nerwowego płodu. Najlepsza byłaby więc całkowita rezygnacja z zielonej herbaty bądź jej ograniczone spożywanie (1 filiżanka dziennie). Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z ginekologiem, lekarzem rodzinnym bądź dietetykiem, co z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.
Zielona herbata na odchudzanie
Popijanie zielonej herbaty zdecydowanie sprzyja utracie nadmiernych kilogramów. Nie należy jednak traktować jej jako rewolucyjnego sposobu na nadwagę. Jak wiadomo, bez ruchu oraz odpowiedniej diety dostosowanej do naszych możliwości się nie obędzie. Zupełnie mija się z celem również słodzenie herbaty – zabija to jej naturalny smak oraz dostarcza dodatkowych pustych kalorii, a w końcu nie o to w tym chodzi.
[…] krew z toksyn (podobnie jak fiołek trójbarwny) oraz opóźniają procesy starzenia (jak zielona herbata). Są pomocne przy problemach z wątrobą oraz układem trawiennym – regulują jego […]
[…] się na przegryzanie bakalii (orzechy, migdały). Warto również pokusić się na wypicie filiżanki zielonej herbaty – bogactwa naturalnych antyoksydantów. Efekty zmiany stylu diety przychodzą zazwyczaj po […]
[…] oraz pobudzając metabolizm. Krążą nawet opinie, że prawdziwa Japonka posiada przy sobie zawsze napar z zielonej herbaty, który stanowi bombę […]
[…] zielona herbata […]
[…] granatu i zielonej herbaty […]
[…] Przeczytaj też o odmładzającej spirulinie i zielonej herbacie! […]
Zieloną herbatę możemy też przyjmować w wygodnych kapsułkach, jako zabezpieczenie przed wolnym tlenem i wzmocnienie produkcji naszego kolagenu: więcej…
http://kolagendlakobiet.pl/zielona-herbata-polife…
Przepadam za zieloną herbatą herbatą Soti Natural. Nie ma cukru i jest w wygodnej butelce!
1. Parzona wrzątkiem, drugi raz też wrzątkiem :F
już się to nie zdarzy
Dłużej parzona… ? Tzn 8 min to max ? herbata ma gorzki posmak ale raczej ta „mocna”
Z liści może być kwaśny. :F
Ponadto herbata długo parzona upośledza wchłanianie żelaza i wapnia.
„esencja aż do wypicia” to widać błąd :D
Zbyt duża ilość płynów
Więcej niż litr w ciągu doby ?
A lepsza będzie zawartość mikroelementów herbaty z „marketu” krojonej bardziej gorzkiej czy w liściach bardziej kwaśnej ?
####
inne właściwości nie dla wiecznie młodych modelek :F
Parzona w termosie pozwala zachować kondycje umysłową np przez ok tydzień i więcej w cyklu robię prace przy monitorze śpię jak skończę, otrzymam odpowiedź budzę się i dalej robię, odpoczynek o różnych porach, „tylko zmęczenie” reguluje kamienny sen, na dłuższy czas pewnie wyniszczające :F ale awaryjnie zamiast kawy może być gorzki pobudzający napar ;).
okłady z zielonej herbaty stosowane na oczy świetnie poprawiają ich kondycję! chodzi mi o przesuszenie, pieczenie ;) sama stosuję wieczorami ;) oprócz Starazolinu oczywiście dodatkowo
Spróbuj jeszcze tej maseczki z ogórka, jest genialna! :)