Zespół jelita drażliwego – gdy leki nie działają, co robić? Leczenie, dieta, przyczyny i objawy, domowe sposoby. Spróbujcie!

Zespół jelita drażliwego – przyczyny i objawy

Najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego to:

 • naprzemienne uciążliwe biegunki i zaparcia
 • ogrom gazów, bolesne wzdęcia
 • ciągłe i nieznośne bóle brzucha
 • stany lękowe, depresja, spadek poczucia własnej wartości

Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie dokładnie poznane. Często jest to:

 • przewlekły stres (sytuacje rodzinne, praca),
 • zaburzenia mózgowo-jelitowe,
 • przebyte biegunki infekcyjne.

Zespół jelita drażliwego – dieta

Zaleca się zmianę diety na lekkostrawną, gotowaną na parze. Najlepiej wyeliminować kawę, napoje gazowane, potrawy ostre. Trzeba pożegnać się z kuchnią meksykańską i chińską. Zaleca się ograniczenie spożywania fasoli, cebuli, czosnku, bobu, koperku oraz innych produktów o działaniu wzdymającym i drażniącym.

Pojawiają się głosy, by wyeliminować również gluten. Chociaż dotyczy to bardziej celiakii. Ale niektórym dieta bezglutenowa pomaga.

Z drugiej strony często mówi się, że na zespół jelita drażliwego nawet dieta nie zadziała. I w wielu wypadkach rzeczywiście tak jest. Ale zawsze warto spróbować.

Zespół jelita drażliwego – leczenie i leki

Zespół jelita drażliwego jest piekielnie ciężki w leczeniu. Jak się ratować? Tutaj zaczynają się schody, bo przy zespole jelita drażliwego dobór leku to loteria. Najczęściej lekarze zapisują preparaty zawierające:

 • trimebutynę (Debretin, Tribux – ten już dostępny bez recepty),
 • maślan sodu (Debutir – również bez recepty),
 • drotawerynę (znana No-spa, Deespa – bez recepty).
 • Dodatkowo często do tego rodzaju leków stosuje się leki uspokajające z hydroxyzyną i doxepiną (te są na receptę).
 • Warto sięgnąć też po probiotyki w dużych dawkach (np. Osłonka Gastro, Dicoflor Complex – zdecydowanie najlepsze przy zepole jelita drażliwego, dostępne bez recepty w aptekach).

Zespół jelita drażliwego – domowe sposoby

 1. Ciepły kompres czy termofor – mogą przynieść ulgę przy ostrych bólach brzucha. Ciepło działa rozkurczająco, zmniejsza ból i napięcie mięśniowe.
 2. Babka płesznik – opisywana przeze mnie TUTAJ. Świetna przy bolesnych zaparciach no i naturalna! Nie powoduje uzależnienia ani spustoszenia w organizmie jak preparaty z senesem.
 3. Grzybek tybetański – kefir z grzybka tybetańskiego to ogromna bomba probiotyczna z dużą zawartością witamin z grupy B (które regenerują i działają przeciwzapalnie). Jeśli próbowaliście już wszystkiego i żadne leki nie pomagają, to spróbujcie zrobić swój własny leczniczy kefir z grzybka. Po systematycznym stosowaniu wiele osób zauważa poprawę w perystaltyce jelit. Więcej o grzybku tybetańskim i najczęściej zadawane pytania.

13536037_10204710366559207_1838564504_n

Na skróty
Zespół jelita drażliwego - gdy leki i dieta nie działają ...
Tytuł artykułu
Zespół jelita drażliwego - gdy leki i dieta nie działają ...
Krótki opis
Zespół jelita drażliwego - gdy leki nie działają, co robić? Leczenie, dieta, przyczyny i objawy, domowe sposoby. Spróbujcie!
Autor artykułu
Strona
wieczniemloda.com