Zatyczki do uszu, stopery – 3 najlepsze – rodzaje, właściwości, sposób użycia

Zatyczki do uszu rodzaje

Zatyczki do uszu (stopery na hałas) – poznaj najlepsze i najchętniej kupowane zatyczki do uszu, ich zastosowanie, właściwości i rodzaje zatyczek do uszu. Czemu nie można bez nich żyć? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł i przekonaj się, że sposób użycia zatyczek do uszu jest banalnie prosty!

Zatyczki do uszu czyli stopery na hałas

„Zatyczkowa epopeja”

Wchodzisz do sklepu/apteki i rzucasz:

„Poproszę zatyczki do uszu”

„A jakie?”

„Ano … Nie wiem. Jakieś.”

Taka mała rzecz, a tak trzeba się orientować! Każdy ma swoje ulubione zatyczki do uszu, do których ma przekonanie. Po prostu – te się sprawdzają, tamte „nie działają” albo „działają słabiej”. Na szczęście są to rzeczy tanie (do 5 zł max za parę stoperów), więc możesz wybierać, testować i sprawdzać do woli. Jeśli kupujesz stopery do uszu po raz pierwszy – bez wahania wybierz od razu parę rodzajów i przetestuj sposób użycia zatyczek do uszu na sobie.

Jakie kupić zatyczki do uszu?

Oto 3 najpopularniejsze rodzaje zatyczek do uszu:

 • woskowe (do formowania)
 • choinki (silikonowe)
 • piankowe (gąbki)

Jakie zastosowanie mają zatyczki do uszu?

Stopery do uszu wydają się idealnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy zaznać odrobiny ciszy. Okazuje się jednak, że zatyczki do uszu często znajdują zastosowanie nie tylko do nauki! Z zatyczek do uszu będziesz korzystać:

 1. będąc w pracy – gdy musisz skoncentrować się nad projektem lub gdy pracujesz w dość „głośnych” warunkach (np. przy maszynach),
 2. siedząc w bibliotece – gdy nadal jest za głośno albo gdy każdy szmer potrafi Ciebie wyprowadzić z równowagi, bo przeszkadza!
 3. pływając na basenie – tak, w niektórych (specjalnych) zatyczkach można pływać, zwłaszcza, gdy masz problem ze stanem zapalnym uszu.
 4. przebywając w domu – gdy mama krzyczy, ojciec chrapie, a rodzeństwo gra w gry komputerowe nad uchem, a Ty pragniesz spokoju!
 5. leżąc w łóżku – gdy chcesz spać, a dajmy na to, ptaki budzą Cię o 3 rano albo gdy mieszkasz nieopodal głośnego klubu,
 6. będąc w szpitalu – gdy leżysz na sali z ludźmi oglądającymi głupie seriale, a Ty chcesz poczytać książkę (samo życie),
 7. odpoczywając w hotelu – różnie bywa, czasem nie da się odpocząć, gdy sąsiedzi szaleją, a łóżko stuka o ścianę przy Twojej głowie!
 8. przy rezonansie – stukanie i pukanie podczas zabiegu jest dość uciążliwe, nie zawsze też gabinet dysponuje słuchawkami. Lepiej mieć!
 9. eventy/koncerty/próby – tam zawsze jest głośno, stopery się potrafią przydać, a poza tym ochronią słuch!

Gdzie kupić zatyczki do uszu?

Stopery do uszu najbezpieczniej i najszybciej kupisz w aptece. Dlaczego właśnie tam? Zakupy w aptece są bezpieczne, gdyż każdy towar przychodzący do apteki jest oglądany kilka razy z każdej strony. Stopery z apteki z pewnością nie będą uszkodzone ani używane. Poza tym aptek na rynku jest bez liku, więc dostępność zatyczek do uszu jest praktycznie „od ręki”. Zatyczki do uszu można kupić również on-line na aukcjach internetowych oraz w sklepach firmowych producentów zatyczek.

Zatyczki do uszu do spania i pływania

Najczęściej stopery do uszu mają służyć do cichego spania – to zdecydowanie powód numer 1 zakupu zatyczek. Równie często kupowane są zatyczki do uszu na chrapanie. Jednak czy zatyczki są wygodne do spania? Tu opinie o zatyczkach do uszu są skrajne – dla jednych stopery do uszu to błogosławieństwo, a dla innych zatyczki do uszu do spania są powodem do niepokoju. Dlaczego?

Stopery do uszu do spania (opinie)

Istnieją opinie, że zatyczki do uszu do spania podczas spania mogą puchnąć w uchu, doprowadzać do powstania podrażnienia ucha, bólu ucha i strupków w uchu. Najczęściej powód ten to złe dopasowanie zatyczek lub ich zdecydowane przenaszanie. Takie osoby powinny zmienić rodzaj stoperów do uszu na bardziej miękkie i stosować je krócej oraz przestrzegać odpowiedniej higieny zatyczek.

Stopery do uszu do pływania (opinie)

Istnieją specjalistyczne zatyczki do uszu do pływania do kupienia w sklepach sportowych. Są to najczęściej silikonowe, solidne i elastyczne stopery, które uniemożliwiają dostawanie się wody do uszu. Kupne stopery do pływania również zbierają pozytywne opinie. Takie zatyczki do uszu do pływania są prawdziwym świętym graalem dla osób z wrażliwymi uszami oraz dla osób, dla których każde wyjście na basen kończy się stanem zapalnym ucha. Stopery do uszu do pływania najlepiej nosić „pod czepek”, który ma za zadanie zabezpieczać stopery przed wypadnięciem z ucha.

Zatyczki do uszu – sposób użycia

Przed otworzeniem pojemnika/pudełka/sreberka ze stopperami koniecznie umyj ręce i uszy.

Przyjrzyj się rozpakowanym zatyczkom – jeśli stoppery są zabrudzone, uszkodzone czy stwardniałe i trudne do formowania, należy je wyrzucić.

W przypadku gdy zatyczki do uszu są do formowania (np. stopery woskowe), należy rozgrzać je w dłoniach i odpowiednio uformować. Najlepiej jest nadać zatyczkom obły kształt, bez tworzenia szpiców. Konsystencją powinny przypominać lekko twardawą, plastyczną plastelinę.

Delikatnie pociągnij górną część ucha do góry. Następnie stopery do uszu należy umieścić wewnątrz kanalika ucha. Nie wpychaj ich na siłę za głęboko w ucho.

Część zatyczek potrzebuje kilkadziesiąt sekund po to, by właściwie się „ułożyć” w kanaliku ucha. Prawidłowo założone stopery do uszu nie powinny stwarzać dyskomfortu ani nie powinny być widoczne dla osoby znajdującej się z przodu użytkownika zatyczek.

Wyjmowanie zatyczek z ucha należy przeprowadzać delikatnie. Zatyczki trzeba delikatnie obrócić i powoli wyciągnąć je z ucha. Każdą zatyczkę lepiej wyciągać osobno.

Czy stopery do uszu działają?

Jak sprawdzić czy zatyczki do uszu działają? By się o tym przekonać, należy przeprowadzić tzw. kontrolę akustyczną. Polega ona na zasłonięciu uszu (ze już umieszczonymi stoperami w środku ucha) rękami, a następnie na oderwaniu dłoni od uszu. Prawidłowo założone stopery do uszu powinny zablokować dźwięki w wystarczającym stopniu na tyle, by subiektywne odczucie ciszy było satysfakcjonujące. Oczywiście przy tym samo noszenie stoperów w uszach nie powinno dawać uczucia obecności „ciała obcego” w uchu.

Zatyczki do uszu najlepsze
Zatyczki do uszu najlepsze – fot. wieczniemloda.com

Zatyczki do uszu – rodzaje i właściwości

Woskowe zatyczki do uszu (do formowania)

Woskowe stopery do uszu są chyba najbardziej lubiane i najpopularniejsze.

Łatwo dostępne, praktycznie w każdej aptece! I tanie jak barszcz.

Są wykonane z waty bawełniano-wiskozowej, nasączonej naturalnymi woskami.

Jakie zalety mają woskowe zatyczki do uszu?

Bardzo łatwo się je formuje, nabierają plastyczności pod wpływem temperatury dłoni. Łatwo się dopasowują do każdego ucha.

Banalnie proste w użytkowaniu ale KONIECZNIE przeczytaj instrukcję dot. zakładania i wyjmowania zatyczek, by nie było niespodzianki!

Wielokrotnego użytku! Nie trzeba ich czyścić. Producent deklaruje, że te zatyczki nawet pochłaniają zanieczyszczenia.

Są bardzo, bardzo skuteczne!

Zatyczki do uszu woskowe
Zatyczki do uszu woskowe – fot. wieczniemloda.com
Zatyczki do uszu woskowe do formowania
Zatyczki do uszu woskowe do formowania – fot. wieczniemloda.com

Wady woskowych zatyczek do uszu

Minusy:  zatyczki woskowe są lekko tłuste, nie pachną fiołkami (tak, niektórzy je wąchają), nabierają temperatury ciała i niektórym może być za gorąco (?) w uszy, czasem podrażnią ucho, no i nie wolno w nich pływać! No i są to stopery jednorazowego użytku, więc brak konieczności czyszczenia ich automatycznie robi z nich „jednorazówki”.

Piankowe zatyczki do uszu (gąbki)

Kolejne lubiane stopery do uszu – sięgają po nie osoby, które nie tolerują/nie lubią/boją się zatyczek z wosku.

Tak samo tanie (często nawet tańsze) od zatyczek woskowych. Ich koszt często nie przekracza 2 zł!

Zatyczki piankowe do uszu są wykonane z pianki poliuretanowej – miękkiej, elastycznej, gąbczastej i przyjemnej masy.

Wygodne bo piankowe zatyczki do uszu

Zatyczek piankowych nie trzeba formować – takie, jak są, trzeba lekko przypłaszczyć i wsunąć do ucha, same się dopasują.

Są hipoalergiczne! I komfortowe w użytkowaniu!

Jednorazowe (tzn. na max parę użyć), przez co są higieniczne.

Zatyczki do uszu gąbki i pianki – wady

Minusy: szybko się zużywają i odkształcają, gąbka mogą mimo swojej hipoalergiczności może podrażnić ucho (tutaj raczej to kwestia niedopasowania), niektóre osoby bolą po nich uszy, lubią sobie wypaść (ale tutaj nie ma reguły).

Zatyczki do uszu piankowe
Zatyczki do uszu piankowe – fot. wieczniemloda.com

Silikonowe zatyczki do uszu (choinki)

Dobra wiadomość dla pływaków – nadają się do ochrony przed wodą np. przy wrażliwych uszach! Stosuj silikonowe stopery do uszu do pływania i do spania – sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych.

Choinka tylko wygląda groźnie, w rzeczywistości jest bardzo mięciutka! Zatyczki są wykonane z miękkiego, elastycznego, niedrażniącego silikonu.

Jakie opinie mają silikonowe zatyczki do uszu?

Są bardzo wygodne, nie trzeba bawić się formowanie ani ugniatanie.

Rozbieżność cenowa jest duża – mogą kosztować ok. 2 zł albo nawet i 60 zł (profesjonalne, dla pływaków).

Często do zatyczek silikonowych dołączana jest wazelina – dla łatwiejszej aplikacji zatyczek w uchu (jak na zdjęciu poniżej).

Można je myć! I znowu użyć.

Nie zakładać zatyczek, które są w jakikolwiek sposób uszkodzone ani gdy tracą elastyczność!

Silikonowe zatyczki do uszu – wady

Minusy: lubią wypadać z ucha (częściej niż pozostałe).

Zatyczki do uszu silikonowe
Zatyczki do uszu silikonowe – fot. wiecznemloda.com

Zatyczki do uszu – opinie i pytania

Jakie opinie mają zatyczki do uszu (stopery)?

Zatyczki do uszu zdobywają pozytywne opinie głównie wśród uczniów i studentów. Większość z nich potrzebuje ciszy i spokoju do nauki i skupienia, a o to ciężko zarówno w warunkach domowych jak i w akademikach. Poza tym stopery do uszu to idealne remedium na ciszę przy głośnym remoncie domu – tu także opinie o stoperach są jak najlepsze. Stopery do uszu sprawdzają się też przy pracy w trybie home office, która często wymaga skupienia i ciszy.

Czy zatyczki do uszu się myje?

Producenci zatyczek do uszu sugerują, by raz używane stopery wyrzucać do kosza. Przemawiają za tym przede wszystkim aspekty higieniczne – higiena uszu jest niezwykle ważna, a brudne stopery do uszu mogą doprowadzić do zakażeń ucha środkowego! Często jednak użytkownicy stoperów myją zatyczki do uszu w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Po osuszeniu umyte zatyczki należy wrzucić do pojemnika na zatyczki, by tam czekały do następnego użycia. Najczęściej myje się stopery piankowe i silikonowe, natomiast mycie woskowych zatyczek do uszu może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Jak zakładać zatyczki do uszu?

Przed założeniem zatyczek należy koniecznie zapoznać się z instrukcją użytkowania dołączoną do opakowania stoperów. Każda instrukcja dla zatyczek do uszu jest inna tak jak różne są rodzaje zatyczek do uszu. Należy przestrzegać zasad higieny i nie zakładać stoperów byle jak. Najczęściej zatyczki do uszu zakłada się przez delikatne pociągnięcie górnego płatka ucha i umieszczenie stopera w środku kanalika ucha. Tak samo delikatnie należy wyjmować zatyczki z uszu – zrobienie tego „z impetem” może uszkodzić stoper.

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (2)

 • ProfesorMiodek 5 lat temu Odpowiedz

  Najbardziej lubię te ugniatane, woskowe zatyczki do uszu. Szkoda, że raczej wszystkie wypadają z uszu :( Niektórym to chyba na miód z ucha się trzymają :D

 • Czerwonafilizanka 4 lata temu Odpowiedz

  Zastanawiam się nad zakupem takich zatyczek….może znaczne od tych tańszych…a jak sie sprawdza to może zainwestuję w droższe wielirazowego użytku….oby pomogły :/

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE