Szampon na łupież tłusty – kuracja, leczenie i sposoby na łupież tłusty

Łupież tłusty szampon

Łupież tłusty – poznaj najlepszy szampon na łupież tłusty i domowe sposoby pomocne w walce z tym przeciwnikiem. Co usunie smalec na głowie i powstrzyma wypadanie włosów?

Jakie przyczyny ma łupież tłusty?

Łupież tłusty – przyczyny tej choroby skóry to w ogromnej większości nieprawidłowa i agresywna pielęgnacja skóry głowy i włosów. Czyli łupież tłusty jest efektem naszego własnego postępowania. Jeśli zawita na Twojej skórze głowy ten rodzaj łupieżu – nie obwiniaj się, tylko znajdź przyczynę jego powstania i szybko działaj! Najczęstsze przyczyny jakie ma łupież tłusty to:

Łupież tłusty – przyczyny najczęstsze

  1. Stosowanie silnie oczyszczającego szamponu – szampon na łupież tłusty nie może działać drastycznie, bardzo mocno się pienić ani być ciężki i zawiesisty. Szampon który wywoła łupież tłusty to najczęściej szampon do włosów przetłuszczających się i szampon przeciwłupieżowy.
  2. Mycie włosów w gorącej wodzie – wrząca i parząca woda niesamowicie drażni i wysusza każdą skórę głowy. Efektem częstego mycia włosów w gorącej wodzie będzie reakcja obronna skóry głowy i nadprodukcja ochronnego sebum przez gruczoły łojowe;
  3. Woda kiepskiej jakości – zbyt twarda woda doprowadzi do powstania trudnego w zmyciu osadu na skórze głowy, który jest idealnym podłożem do powstania łupieżu tłustego.
  4. Złe spłukanie szamponu ze skóry głowy – niedokładnie spłukany szampon ze skóry głowy i włosów może stworzyć idealne podłoże dla rozwoju drożdżaków, które wywołują łupież tłusty. Do tego każdy szampon pozostawiony na skórze głowy na dłużej niż zaleca producent z pewnością doprowadzi do podrażnienia skóry głowy.

Łupież tłusty – przyczyny mniej popularne

Wahania hormonalne (nadmiar testosteronu oraz niski poziom estrogenów), długie kąpiele słoneczne, stres, „śmieciowa” dieta, palenie papierosów – to również przyczyny jakie ma łupież tłusty. Jeśli przyczyną łupieżu tłustego nie jest zła pielęgnacja zewnętrzna, warto wykonać badanie laboratoryjne krwi, przyjrzeć się swojej diecie oraz zmienić tryb życia na mniej „łupieżogennny”.

Jakie objawy daje łupież tłusty?

Jak rozpoznać łupież tłusty? Jak wygląda łupież tłusty? Jakie objawy ma łupież tłusty? Czym różni się zwykły łupież od łupieżu tłustego? Te pytania najczęściej pojawiają się w wyszukiwarce – i nie ma w tym nic dziwnego. Odpowiednia diagnostyka i wczesne rozpoznanie umożliwia wprowadzenie szybkiego i zdecydowanego działania leczniczego i może zapobiec utracie włosów i „rozsiania się” łupieżu tłustego na całość głowy. Poniżej zostały wymienione objawy jakie najczęściej daje łupież tłusty.

Łupież tłusty: objawy

Najczęstsze objawy jakie daje łupież tłusty to:

  • Piekielnie swędząca skóra głowy lub miejscowe swędzenie skalpu
  • Szybko przetłuszczające się włosy i skóra głowy nawet już w połowie dnia
  • Charakterystyczne, żółte, tłuste płaty łupieżu na skórze głowy
  • Zaczerwienienia skóry głowy oraz krostki i strupki na głowie
  • Włosy przyklapnięte, wiecznie nieświeże i trudne w pielęgnacji
  • Miejscowe „łyse placki” na skórze głowy spowodowane przez wypadanie włosów

Należy przy tym zaznaczyć, że nie wszystkie wyżej wymienione objawy występują jednocześnie. Wszystko zależy od stadium zaawansowania łupieżu i od aktualnego stanu skóry głowy.

Łupież tłusty jak rozpoznać
Łupież tłusty jak rozpoznać

Najlepszy szampon na łupież tłusty

Szampon na łupież tłusty nie może być ot, taki sobie, zwykły. Mało tego – źle dobrany szampon może doprowadzić do zaognienia problemu. Dlatego szampon na łupież tłusty powinien być jak najlepszej jakości i posiadać konkretne składniki pielęgnacyjne i leczące.

Uwaga! Nawet, jeśli nie jest to łupież tłusty, tylko po prostu cierpisz na swędzącą skórę głowy, to WARTO przyjrzeć się szamponowi, który używasz i po prostu … zmienić go jak najszybciej na nowy szampon.

Jaki szampon na łupież tłusty wybrać?

W Twojej łazience szybko powinny znaleźć się 2 szampony: szampon ziołowy oraz szampon leczniczy o działaniu typowo przeciwgrzybiczym.

Jakie składniki musi mieć szampon na łupież tłusty?

Składnikami szamponu na łupież tłusty jest najczęściej:

  • ketokonazol – najbardziej znana substancja o działaniu przeciwgrzybiczym, prawdziwy LIDER w walce z drożdżakami na skórze głowy;
  • cyklopiroks – substancja o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym, składnik większości aptecznych szamponów na łupież tłusty;
  • kwas salicylowy – odkaża, działa przeciwzapalnie, lekko złuszcza i odświeża skórę, bardzo pożądany składnik jaki może (ale nie musi) posiadać szampon na łupież tłusty;
  • siarka – wysusza, działa seboregulująco i antybakteryjnie, ogranicza przetłuszczanie się skóry, niestety nadaje szamponowi charakterystyczny, nieprzyjemny zapach;
  • cynk – a właściwie pirytionian cynku – działa przeciwgrzybiczo i przeciwłupieżowo;
  • selen – działa przeciwświądowo, przeciwłupieżowo, dodatkowo wzmacnia cebulki włosów;
  • ekstrakty ziołowe – lawenda działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, jałowiec odświeżająco i wzmacniająco, algi morskie łagodzą świąd i odżywiają chorobowo zmienioną skórę głowy.

Gdzie kupić szampon na łupież tłusty?

Łupież tłusty szampon w kostce
Łupież tłusty szampon w kostce

Łupież tłusty: leczenie i apteka Cię nie ominie

Twój łupież tłusty wyjątkowo nie lubi się z:

  1. preparatami cynku, witamin z grupy B i selenu oraz miedzi – np. Zincuprin, Cynek SR, najzwyklejsza Vitaminum B Complex – preparatów na rynku jest mnóstwo dobrej jakości suplementów i leków, preparaty z cynkiem bardzo ograniczają przetłuszczanie się skóry głowy!
  2. preparatami z olejem z wiesiołka – np. Oeparol, olej z wiesiołka firmy Gal – olej z wiesiołka wykazuje działanie przeciwzapalne, jest świetny przy problemach skórnych (od trądziku po łojotok), dodatkowo nawilża skórę „od środka” i przyspiesza jej gojenie;
  3. wcierkami i emulsjami przeciwłupieżowymi – np. Zoxiderm – jednak nie należy stosować ich non-stop, tylko 2-3 razy w tygodniu, po czym dokładnie spłukać, by nie obciążać skóry głowy;
  4. szamponami z dziegciem szampon z dziegciem dostaniesz w każdej aptece. Dziegieć nie lubi się z nikim i nikt nie lubi dziegciu ze względu na swój straszny smród (wędzonej kiełbasy?), no ale najważniejsze, że jest skuteczny;
  5. peelingami do skóry głowy – oczyszczają skórę głowy z martwego naskórka. Peeling skóry głowy stosuj 1-2 razy w tygodniu. Uwaga- świetnie zadziałają w połączeniu z kroplą olejku z drzewa herbacianego!

Domowe sposoby na łupież tłusty

Czasem gdy brakuje pomysłów a skóra głowy wręcz „sypie się” od łupieżu tłustego – warto sięgnąć po domowe sposoby. Poniżej skuteczne sposoby na łupież tłusty, które bardzo możliwe, że szybko zadziałają i pomogą oczyścić skórę głowy z łupieżu.

Płukanka na łupież tłusty

Ziołowa płukanka na łupież tłustynajłatwiej będzie zrobić z szałwii i pokrzywy, które kosztują grosze i są szeroko dostępne. Więcej paprania będzie przy płukance z rozmarynu (bo to małe, drobne, trzeba odsączać), a już najwięcej przy szeroko polecanej płukance z kozieradki. Dodatkowo kozieradka ma specyficzny, rosołowy zapach, który długo utrzymuje się na skórze głowy. Trzeba więc będzie wybrać między kiełbasianym zapachem dziegciu a rosołową kozieradką. Raczej nie polecamy stosowania dwojga na raz z obawy przed wyklęciem przez społeczeństwo. Często stosowana płukanka na łupież tłusty to najzwyklejsza płukanka z rumianku, która ma działanie łagodzące, kojące i przeciwzapalne na chorobowo zmienioną skórę głowy.

Peeling skóry głowy na łupież tłusty

Peeling skóry głowy – świetny sposób na szybkie odświeżenie skóry głowy! Rodzaje peelingów skóry głowy i proste przepisy szeroko zostały opisane TUTAJ. Peeling na łupież tłusty powinien być delikatny i nie stosowany za często – skóra głowy również wymaga regeneracji. Częściej jednak mechaniczny peeling skóry głowy na łupież tłusty jest zastępowany peelingiem enzymatycznym lub chemicznym z wykorzystaniem kwasu salicylowego.

Olejek z drzewa herbacianego na łupież tłusty

Olejek z drzewa herbacianego – dodawaj go co 2gie mycie do szamponu (wystarczy 1-2 krople). Uważaj, by nie przesadzić! Częste używanie wyższych stężeń olejku może wysuszyć i podrażnić skórę głowy. Więcej o olejku herbacianym przeczytasz TUTAJ. Olejek z drzewa herbacianego na łupież tłusty to doskonały sposób na szybkie wygojenie skóry oraz na pozbycie się dermatofitów ze skóry głowy. I to za małą kasę!

Częste mycie włosów

Częste mycie skóry głowy – niestety będziesz musiał myć głowę nawet i codziennie – wszystko zależy od zaawansowania problemu i szybkości przetłuszczania się włosów. Zdecydowanie NIE POLECAMY popularnego nie-mycia włosów w celu „wyrównania produkcji sebum”. Taki sposób na łupież tłusty to żaden sposób i z pewnością skończy się katastrofą! Higiena i oczyszczanie skóry głowy przy tej chorobie to priorytet!

Dokładne mycie włosów

Dokładne mycie skóry głowy to podstawa przy łupieżu tłustym. Najczęstsze błędy mycia włosów, które wzmagają łupież tłusty to: mycie włosów raz, byle-jak i brak masażu skóry głowy. Do tego dochodzi niedokładne wypłukanie szamponu i używanie do tego super gorącej wody! I jest efekt tłustych, pozlepianych strąków, które będą wyglądać tak, jakby w ogóle nie były myte. Łupież tłusty wymaga idealnej higieny włosów i skóry głowy oraz poświęcenia pielęgnacji skóry głowy większej ilości czasu.

Czyszczenie akcesoriów

Higiena szczotek i grzebieni! Przy walce z widmem rozległej grzybicy skóry głowy warto jak najczęściej dbać co najmniej (!) o dokładne umycie i dezynfekcję szczotki i grzebienia. Inaczej kuracja lekami i kombinowanie z szamponami nie ma sensu. Dlatego dobry sposób na łupież tłusty to regularne czyszczenie grzebienia nawet zwykłym płynem do mycia naczyń. Konieczne jest również dobre dosuszenie akcesoriów i trzymanie ich z dala od wilgoci łazienki.

Łupież tłusty domowe sposoby
Łupież tłusty domowe sposoby – fot. Ryan Steele

Łupież tłusty – kuracja, dieta i leczenie

Jaka kuracja na łupież tłusty będzie najlepsza?

Jedynie kompleksowa kuracja na łupież tłusty i ogarnięcie tematu „całościowo” pomoże wyeliminować problem łupieżu. W walce o zdrową skórę głowy należy zastosować dobry szampon na łupież tłusty (najlepiej 2 rodzaje: ziołowy i leczniczy z ketokonazolem). Dieta na łupież tłusty oraz styl życia również powinny ulec całkowitej transformacji.

Czasem konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa oraz stosowanie suplementów lub leków wspomagających gojenie się uszkodzonej skóry lub nawet leków przeciwgrzybiczych o działaniu miejscowym. Pomocne na łupież tłusty są również ziołowe płukanki, które ukoją piekącą skórę głowy oraz wzmocnią osłabione cebulki włosów.

Czy istnieje dieta na łupież tłusty?

Dieta na łupież tłusty to przede wszystkim dieta zdrowa i opierająca się na regularnych posiłkach domowej roboty. Idealna dieta na łupież tłusty jest bogata w świeże i sezonowe warzywa, dużą ilość wody oraz zdrowe tłuszcze: olej lniany, oliwę z oliwek oraz olej z nasion wiesiołka. Dobrze jest zamienić biały ryż na pełnoziarniste kasze oraz jak najczęstsze sięganie po surówki i sałatki wzbogacane pestkami dyni, słonecznika oraz kiełki.

Polecana dieta przy drożdżakach to dieta bezcukrowa oraz dieta raw-food, opierająca się na spożywaniu jak największej ilości niskoprzetworzonych lub zupełnie nieprzetworzonych produktów. Czasem sama dieta na łupież tłusty to za mało i należy sięgnąć po suplementy: polecamy zwłaszcza te z gojącym skórę cynkiem, witaminą A oraz przeciwzapalnymi witaminami z grupy B.

Jakie leczenie na łupież tłusty należy zastosować?

Leczenie jakiego wymaga łupież tłusty skupia się na regulacji wydzielania sebum, eliminacji drożdżaków ze skóry głowy oraz na wzmocnieniu cebulek włosów. Priorytetem jest zahamowanie wypadania włosów oraz zagojenie podrażnionej skóry głowy opanowanej przez mikroorganzmy. Leczenie łupieżu tłustego to domena dermatologów, którzy bardzo często lubią przepisywać leki robione w aptece.

Taki lek na łupież tłusty zazwyczaj opiera się na alkoholu, złuszczającym kwasie salicylowym, znieczulającej benzokainie oraz przeciwgrzybiczym clotrimazolu. Gdy łupież tłusty ma lekkie stadium leczenie można oprzeć na preparacie olejowym z kwasem salicylowym i wymianie szamponu na inny. Bardzo zaawansowane leczenie jakiego wymaga łupież tłusty opiera się na doustnych preparatach przeciwgrzybiczych na receptę.

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (2)

  • łupież recydywista 6 lat temu Odpowiedz

    Super rady na łupież tłusty, serio :) Muszę spróbować z naturalnymi sposobami bo już za dużo jest tej chemii wszędzie, chociaż pomaga.
    Do tej pory używałem szamponu Selsun ale ten szampon w kostce wygląda interesująco.

    Jakość wody też jest bardzo ważna, najlepiej myć wlosy wodą przegotowaną, wtedy swędzi mniej. Mam nadzieje, że pomogłem!

  • tluscioch 6 lat temu Odpowiedz

    uwielbiam szampony w kostkach, odkąd ich używam stan skóry głowy i włosów bardzo się poprawił i uwaga myję włosy co 2 dzień to dla mnie sukces!!!! bo wczesniej już po 1dnym dniu miałam koszmarek na głowie :(((( . szampon na łupież tłusty musi mieć wyciągi ziołowy właśnie mi szałwia bardzo pomaga, polecam szamponiki w kostce :)!

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE