Świadoma pielęgnacja włosów – od czego zacząć?

Świadoma pielęgnacja włosów

Świadoma pielęgnacja włosów to określenie, którego używa się w odniesieniu do pielęgnacji dopasowanej do indywidualnych potrzeb fryzury. Warto wiedzieć, jak rozpocząć swoją przygodę z nią.

Świadoma pielęgnacja włosów – podstawowe zasady

Nie ma chyba kobiety, która nie marzyłaby o lśniących, mocnych, pięknie układających się włosach. Takie obrazki można zaobserwować w reklamach telewizyjnych, zdjęciach w gazetach bądź też na portalach internetowych. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że taki efekt można uzyskać w rzeczywistości – pod warunkiem, że dysponuje się wystarczającą ilością cierpliwości i czasu. Krokiem do pięknej i mocnej fryzury jest rozpoczęcie przygody ze świadomą pielęgnacją.

Na samym początku trzeba mieć świadomość, że to drobne nawyki w bardzo dużym stopniu wpływają na wygląd włosów. Kobiety, które chcą świadomie dbać o swoją fryzurę, nie powinny: 

 • chodzić spać z mokrymi włosami, 
 • zbyt mocno wycierać włosów ręcznikiem po ich umyciu, 
 • używać zbyt gorącej wody do mycia włosów, 
 • unikać regularnego podcinania końcówek.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest pod adresem https://onlybio.life/blog/swiadoma-pielegnacja-wlosow-9-podstawowych-zasad-b77.html.

Świadoma pielęgnacja włosów – w jakie produkty warto się zaopatrzyć?

Z roku na rok coraz większa liczba kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że świadoma pielęgnacja włosów to coś o wiele więcej niż wybór odpowiedniego szamponu. Odpowiednio dobrane produkty pozwalają budować kondycję włosów. Dlatego każda kobieta, która chce po pewnym czasie móc pochwalić się lśniącą, zadbaną fryzurą, powinna sięgnąć po: 

 • odżywkę do włosów, 
 • peeling do skóry głowy, 
 • olejek na końcówki włosów, 
 • maskę do włosów.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że nie bez znaczenia jest również wybór grzebienia lub szczotki. Bardzo ważne, by były one dopasowane do rodzaju włosów i nie niszczyły ich niepotrzebnie.

Równowaga PEH – na czym polega?

Równowaga PEH nie powinna być pojęciem obcym dla kobiet, które marzą o świadomej pielęgnacji włosów. Jest to skrót, który pochodzi od nazw składników znajdujących się w produktach służących do pielęgnacji włosów. Aby osiągnąć równowagę PEH, należy dostarczać włosom proteiny, emolienty i humektanty w odpowiednich proporcjach. Uwaga – proporcje te będą różnić się od siebie, w zależności od: 

 • kondycji włosów, 
 • potrzeb włosów, 
 • porowatości włosów, 
 • warunków atmosferycznych. 

Jak określić porowatość włosów?

Jednym z najważniejszych elementów świadomej pielęgnacji włosów, jest umiejętność określenia stopnia ich porowatości.

Porowatość włosów jest określeniem używanym w odniesieniu do stopnia rozchylenia łusek na powierzchni włosa. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje porowatości, a mianowicie niską, średnią i wysoką.

Pomimo tego że wysoka porowatość z reguły dotyczy włosów supełkowych i kręconych, niska zaś – falowanych i prostych, to jednak mogą wpłynąć także na nią choćby inwazyjne zabiegi fryzjerskie bądź też sposób pielęgnacji.

To właśnie porowatość włosów w największym stopniu wpływa na ich wygląd i kondycję. Przykładowo, włosy wysokoporowate są dość podatne na zmiany temperatury, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Uznaje się je za najbardziej wymagające. Z kolei średnioporowate włosy odpowiadają naturalnej strukturze włosa. We włosach niskoporowatych łuski ciasno przylegają do ich powierzchni, co może utrudniać ich stylizację.

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE