Swędzenie skóry po kąpieli – poznaj przyczyny swędzenia skóry po wzięciu prysznica. Jak opanować świąd i uczucie ściągniętej skóry na plecach?
Swędzenie skóry po kąpieli – przyczyny
Jest parę powodów, dla których odczuwasz ściągnięcie i swędzenie skóry po kąpieli. Niekoniecznie przyczyny świądu skóry po kąpieli są zdrowotne! Najpierw skupmy się na tych „zewnętrznych”. Wymienimy najczęstsze, które sami zaobserwowaliśmy i przez które przeszliśmy. Trochę nam to zajęło, więc czas podzielić się spostrzeżeniami!
Dlaczego swędzi skóra po kąpieli? Najczęstsze przyczyny!
- za gorąca woda, woda do kąpieli złej jakości i ze złego źródła,
- częsta kąpiel w chlorowanej wodzie (np. w basenie),
- źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne lub kosmetyki słabej jakości,
- ciąża i zmiany hormonalne zarówno u kobiet jak i u mężczyzn,
- uczulenie na przyjmowane leki lub dieta uboga w naturalne tłuszcze i wodę.
Jak gorąca woda wzmaga swędzenie skóry po kąpieli?
Tak, wiemy, że uwielbiasz taplać się w gorącej wodzie, ale kąpanie się we wrzątku nie służy skórze! Gorąca woda (mimo, iż to woda), nie nawilża skóry – wręcz przeciwnie: wysusza ją! Do tego kąpiele w gorącej wodzie naruszają płaszcz lipidowy skóry, który stanowi jej warstwę ochronną. Dlatego też osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry lub osobom z alergiami skórnymi stanowczo zakazuje się korzystania z gorących kąpieli.
Ciekawostka! Informację o zakazie kąpieli w gorącej wodzie znajdziesz na opakowaniach płynów z emolientami do kąpieli dla niemowląt. Czy nie daje to do myślenia?
Wniosek? By skóra nie swędziała po prysznicu, kąp się w letniej lub chłodnej wodzie (ale nie zimnej – może to się skończyć przeziębieniem, a tego raczej nie chcesz).
Ważne! Jeśli już koniecznie musisz kąpać się we wrzątku, to jak najszybciej (!) po wyjściu spod prysznica posmaruj się oliwką, balsamem czy mleczkiem do ciała. Nie daj skórze „odparować” i jak najszybciej zatrzymaj wodę skórze, smarując ją lekko natłuszczającym kosmetykiem.
Swędzenie skóry po kąpieli w basenie?
Bywa, że kąpiel w basenie kończy się świądem skóry – zwłaszcza u osób, które z basenu korzystają często. Za swędzenie skóry po kąpieli w basenie odpowiada chlor – pierwiastek, bez którego żaden basen nie ma racji bytu. Chlorowana woda w basenie ma za zadanie wybicie drobnoustrojów chorobotwórczych i gwarantuje bezpieczną i wolną od mikroorganizmów kąpiel.
Niestety chlorowana woda bardzo ingeruje w naturalną barierę hydrolipidową skóry i wysusza naskórek. Dlatego PO każdej kąpieli należy dokładnie umyć ciało w domu i nałożyć natłuszczający balsam na skórę całego ciała, który wzmocni skórę i zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu. Smarowanie skóry balsamem PRZED basenem mija się z celem – i tak trzeba skorzystać przed wejściem do basenu z natrysku.
Kosmetyki na swędzenie skóry po kąpieli
Czy winić kosmetyki za swędzenie skóry po kąpieli? Jak najbardziej! Zwracaj uwagę na składy! Większość konsumentów obwinia właśnie SLSy za wysuszenie, ściągnięcie i podrażnienia skóry. Tak się utarło – i słusznie! Przeczytaj więcej o tym, co to jest SLS i dlaczego warto go unikać. Nic dziwnego – ogromna większość żeli pod prysznic zawiera SLS i to już na drugim miejscu w składzie, tuż po wodzie. Dotyczy to zarówno tych najtańszych żeli pod prysznic, jak i droższych kosmetyków do kąpieli. Jednak za samą obecność SLSów nie warto skreślać dobrej jakości kosmetyku.
Jeśli masz do wyboru kosmetyk o rzadkiej konsystencji (typowy żel pod prysznic) lub bardziej gęsty, kremowy kosmetyk – zdecydowanie wybieraj ten drugi!
Co jeszcze?
Szukaj w kosmetykach składników olejkowych, które natłuszczą skórę jeszcze pod prysznicem. Gdy ich użyjesz, nie będziesz musiała dodatkowo stosować balsamu czy mleczek po kąpieli.
Swędzenie skóry po kąpieli – czy trzeba zastosować leczenie?
Jak leczyć swędzenie skóry po kąpieli? W większości swędzenie skóry po kąpieli nie wymaga leczenia, lecz zastosowania kosmetyków o działaniu łagodzącym, kojącym i przeznaczonych do skóry wrażliwej i swędzącej. Kosmetyki na swędzenie mają z reguły skład bogaty w alantoinę, panthenol, emolienty i delikatne środki myjące. Zapoznaj się koniecznie z kosmetykami, które polecamy gdy świąd skóry jest nie do wytrzymania!
Świetnym rozwiązaniem na świąd skóry po kąpieli jest również picie większej ilości wody oraz zażywanie naturalnych olejów np. olej z wiesiołka, olej lniany w kapsułkach. Warto wiedzieć, że odpowiedni poziom nawodnienia i stabilna bariera lipidowa skóry to podstawa do tego, by skóra nie swędziała.
Oprócz zaopatrzenia się w kapsułki olejowe warto zawsze mieć w pogotowiu tabletki przeciwalergiczne oraz musujące wapno do picia. Jeśli powyższe sposoby nie pomagają – pora odwiedzić lekarza! Koniecznie poinformuj go o tym, od kiedy występuje swędzenie skóry po kąpieli, jakie zażywasz leki i co ostatnio zmieniłeś w diecie.
Swędzenie skóry po kąpieli w ciąży czyli nie tylko cholestaza!
Skóra kobiety w ciąży jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne! Zwykle stosowany proszek do prania drażni skórę a ulubiony żel pod prysznic wysusza bardziej, niż przed ciążą. Skóra w ciąży jest też z reguły uboższa w lipidy, a zmiany hormonalne i systematyczne przybieranie na masie w ciąży powoduje powstawanie licznych rozstępów, które powodują swędzenie skóry.
Swędzenie skóry po kąpieli w ciąży może być spowodowane przyjmowanymi lekami (np. zastrzykami z enoksyparyną lub alergią na składnik suplementu diety) lub cholestazą ciężarnych – wtedy konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem. Najczęściej jednak pomaga całkowita wymiana kosmetyków na te dla skóry wrażliwej i alergicznej oraz przeznaczonych do skóry kobiet w ciąży.
I najważniejsze: NIGDY nie bierz leków przeciwalergicznych samodzielnie, jakikolwiek lek i suplement w ciąży wymaga KONIECZNEJ konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę!
Swędzenie skóry po kąpieli w jeziorze?
Świąd skóry po kąpieli na wakacjach to coś, z czym boryka się bardzo dużo osób, a przyczyna tego leży w zmianie jakości wody. Z reguły swędzenie skóry po kąpieli jest spowodowane twardością wody oraz jej nieodpowiednią temperaturą. Dlatego może zdarzyć się tak, że relaksująca i długa gorąca kąpiel „na wyjeździe” będzie oznaczać późniejsze swędzenie skóry. Na wczasach staraj się unikać gorących, długich kąpieli, a po wyjściu spod prysznica szybko posmaruj się nawilżającym i natłuszczającym balsamem do ciała.
Gorzej, gdy wystąpi swędzenie skóry po kąpieli w jeziorze lub innym nieprzeznaczonym do kąpieli zbiorniku wodnym. Pamiętaj, że woda w kąpieliskach jest sprawdzana i badana pod kątem zdatności do kąpieli, natomiast kąpiel „na dziko” może skończyć się wystąpieniem dermatoz – stanów zapalnych, z którymi poradzi sobie jedynie lekarz dermatolog.
Swędzenie skóry po kąpieli a kosmetyki
Jakie kosmetyki warto użyć na swędzenie skóry po kąpieli? Przyjrzyj się kosmetykom myjącym, które używasz już w trakcie oczyszczania ciała – prawdopodobnie tu tkwi przyczyna świądu skóry. Poniżej kosmetyki w formie listy, które bardzo pomagają na swędzenie skóry po kąpieli:
- Na swędzenie skóry po kąpieli bardzo dobrze sprawdzi się gęsty żel z Dove z dodatkiem oleju arganowego (ok. 20 zł)! Uwaga! Wersja „tradycyjna” lub wersje zapachowe (np. z pistacją) mogą okazać się za słabe na problem swędzenia skóry po kąpieli.
- Dla mężczyzn sprawdzi się żel pod prysznic Nivea Men Active Clean (ok. 10 zł). Jest bardzo gęsty (i wydajny!), posiada specjalną odżywczą formułę, która zapobiega przesuszeniu skóry. Z tego, co wiem, kobiety lubią go podbierać swoim mężczyznom :)
- Kojącym plastrem na swędzącą skórę po kąpieli będą wszelkie olejki do mycia ciała – najtańszy olejek do mycia ciała Isana z Rossmana (ok. 6 zł) po olejek Nivea pod prysznic (ok. 16 zł) czy apteczny olejek pod prysznic Eucerin (ok. 50 zł) – sprawdzą się doskonale i dadzą ulgę skórze, która swędzi. I do tego doskonale myją skórę (na zasadzie: tłuszcz usuwa tłuszcz! Niech cena tutaj nie zniechęca – za tą skuteczność warto wydać każdą złotówkę. Zwłaszcza za Eucerin, który jest hitem sprzedażowym w okresie letnim!
- Rewelacyjną serię kosmetyków do kąpieli wypuścił Schwarzkopf (!) – są to żele pielęgnacyjne Nature Box z dużą zawartością naturalnych olejów. Do tego producent deklaruje zawartość 91% składników pochodzenia naturalnego. Żele Nature Box koją suchą, swędzącą skórę, lekko ją natłuszczają i zarazem bardzo dobrze myją. Do tego pięknie pachną! Mężczyźni również się w nich zakochają ;).
- Skóra swędzi po kąpieli, a Tynie chcesz wydawać majątku na kosmetyki? Wypróbuj Bazę Myjącą z Ziai – Fizjoderm (ok. 8 zł). Jest wysycona naturalnymi ceramidami, olejami, panthenolem i skwalenem. To bardzo tani „kombajn” na skórę suchą, swędzącą i alergiczną. Jest hipoalergiczny, delikatny i kremowy – prysznic z tym kosmetykiem to sama przyjemność!
Maść na mocne swędzenie skóry po kąpieli?
Gdy świąd skóry po kąpieli jest mocny, może być konieczne by zastosować specjalną maść na swędzenie skóry. Taka maść będzie wypisana przez lekarza dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu i będzie z całą pewnością zawierać hydrokortyzon – substancję leczniczą o działaniu przeciwzapalnym, gojącym i przeciwświądowym. Maść na swędzenie skóry po kąpieli (i nie tylko po kąpieli!) może zawierać również dodatek znieczulającej benzokainy i chłodzącego mentolu. Wszystkie składniki powinny być zawieszone w lekko tłustym i łatwo wchłanialnym podłożu (np. w lekobazie).
Gdzie kupić maść na mocny świąd skóry?
Bez problemu każda dobrze zaopatrzona apteka w recepturę będzie w stanie ukręcić taką leczniczą maść na swędzenie. Za niewielką opłatą otrzymacie więc całe 100 gram specjalistycznej maści, której nie dostaniecie w żadnym gotowym preparacie drogeryjnym.
Swędzenie skóry głowy po kąpieli – kosmetyki i sposoby, które polecamy
Odstawienie szamponów drogeryjnych – są naszpikowane agresywnymi detergentami, które dają się we znaki skórze głowy już od 2-3 użycia! Na swędzenie skóry głowy pomaga również stosowanie szamponów do włosów w kostce. Taka forma szamponu to bomba łagodnych środków myjących, olejków eterycznych, naturalnych olejów i ekstraktów ziołowych. Polecamy!
Swędzenie skóry głowy a suszenie włosów
Całkowita rezygnacja z suszarki do włosów – gorące powietrze sprzyja wypadaniu włosów i bardzo drażni skórę głowy. Natomiast chłodny nawiew bardzo wolno suszy włosy, a po takim suszeniu włosy są przyklapnięte. Idealne rozwiązanie to całkowite odstawienie suszarki do włosów. Na podrażnioną i swędzącą skórę głowy warto również zastosować łagodzącą maskę na skórę głowy z wodą różaną. Maseczka na skórę głowy ma żelową, lekką konsystencję i nie sprawia problemów ze spłukaniem ze skalpu. Ta maseczka żelowa z płatkami róży sprawdzi się również na swędzącą i podrażnioną skórę twarzy po kąpieli!
Swędzenie skóry po kąpieli u dziecka – kosmetyki dla niemowląt
I na koniec problem swędzenia skóry po kąpieli u dziecka i dlaczego warto sięgać po kosmetyki dla niemowląt (nie tylko emolienty)?
Okazuje się, że przy jakichkolwiek problemach ze skórą dziecka (i osób dorosłych) warto korzystać właśnie z preparatów dla delikatnej skóry noworodka. Mają przyjazne skórze składy, są mniej napakowane „chemią”, przechodzą dodatkowe badania i atesty dla skór delikatnych, wrażliwych, skłonnych do podrażnień. Jeśli swędzenie skóry po kąpieli u dziecka jest spowodowane tylko kosmetykami, to przyczyna świądu będzie szybko wyeliminowana przez wymianę kosmetyków.
Naturalne emolienty na swędzenie skóry u dziecka
Świetnym rozwiązaniem są też żele pod prysznic z dodatkiem naturalnej oliwki (jak np. Bambino Rodzina, ok. 20 zł). To rodzinny żel pod prysznic przeznaczony od 1 dnia życia. Jednak efekt może okazać się niewystarczający. Warto wtedy … po prostu dodać do niego zwykłej oliwki (polecamy oliwkę Hipp – ma bardzo dużo zastosowań!) i solidnie wymieszać. W ten sposób wzbogacisz żel myjący o substancje natłuszczające i ochronne skórę!
Co pomaga na swędzenie skóry po kąpieli?
Poniżej krótkie podsumowanie krok po kroku, co pomaga na swędzenie skóry po kąpieli:
- Wybieraj szybki, letni prysznic zamiast długiej, gorącej kąpieli w wannie!
- Szybko się ubierz! Tuż po kąpieli i ewentualnym posmarowaniu się balsamem, natychmiast wskocz w ubranie! Ciepło łagodzi świąd skóry, wspomaga szybsze wchłanianie się kosmetyku – i naprawdę pomaga!
- Nie trzyj skóry ręcznikiem! Zamiast tego po prostu przykładaj ręcznik do ciała. Wycierając skórę w tradycyjny sposób bardzo ją podrażniasz i „zdzierasz” płaszcz ochronny skóry.
- Jeśli już mowa o ręczniku – postaw na ręcznik zrobiony w 100% z materiałów naturalnych: polecamy ręczniki bawełniane lub świetne, przewiewne ręczniki bambusowe.
- Picie wapna. Musujące wapno w plusszu potrafi być pomocne „od wewnątrz”. Pij 1-2 razy dziennie, zwłaszcza w okresie zaostrzenia swędzenia.
- Jeśli powyższe czynności nie pomagają lub przynoszą tylko krótkotrwałą ulgę – skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem dermatologiem/alergologiem.
Brak komentarzy