Co to jest SLS? Ten tajemniczy skrót przewija się w składzie kosmetyków i jest w czołówce (tuż po … wodzie!) absolutnej większości kosmetyków. Czym są te magiczne SLSy i dlaczego trzeba ich unikać?
Co to jest SLS?
Świadomość konsumentów w ostatnich latach bardzo wzrosła i większości z nas nie da się wcisnąć kitu czy bubla tak, jak kiedyś. To dobrze! Natomiast patrząc na skład kosmetyków nadal najbardziej świadomy konsument może dostać oczopląsu. Typowy skład przykładowego kosmetyku prawie zawsze zaczyna się od wody (Aqua), która nie budzi naszych wątpliwości. Natomiast na drugim miejscu w składzie (!) ZAWSZE pojawi się skrót SLS lub SLES. Co to właściwie jest?
SLS (Sodium Lauryl Sulfate), czyli laurylosiarczan sodu
- agresywny i silnie myjący detergent,
- masowo dodawany do żeli pod prysznic, szamponów, żeli do mycia twarzy
ORAZ do płynów do mycia naczyń i podłóg, - wystarczy zaledwie szczypta SLS, by uzyskać bardzo obfitą pianę!
SLES (Sodium Laureth Sulfate), czyli etoksylowany laurylosiarczan sodu
- substancja działająca tak samo jak SLS,
- stosowana wymiennie z SLS,
- … ale zdecydowanie od SLS łagodniejsza.
Uwaga! Inne nazwy dla SLS: Sodium dodecyl sulfate, Sulfuric acid, SDS, sodium salt, monododecyl ester, Lauryl sodium sulfate,Lauryl sulfate sodium salt, Sodium N-dodecyl sulfate.
PAMIĘTAJ! Im wyższa temperatura wody, tym SLS będzie działać mocniej.
Weź to pod uwagę biorąc długą i gorącą kąpiel w płynie do kąpieli (z SLSem).
Po co SLSy w kosmetykach?
SLSy w kosmetykach mają za zadanie odtłuścić i dokładnie umyć ciało. Dlatego masowo dodawane są do praktycznie wszystkich kosmetyków: od mydeł zacząwszy, na płynach do płukaniach jamy ustnej skończywszy. Do tego SLS sam w sobie jest ultra-tani i wydajny, dlatego tak szeroko jest stosowany – również w chemii gospodarstwa domowego.
Ciekawostka!!!
Mamy zakodowane w głowach, że jeśli coś bardzo dobrze się pieni, to też bardzo dobrze umyje. Otóż jeśli chodzi o podłogę czy naczynia – to jak najbardziej. Natomiast jeśli chodzi o skórę, to kosmetyk im mniej wytwarza piany, tym lepiej dla niego i dla nas. Bogata piana jest pierwszym sygnałem o działaniu drażniącym na skórę.
Im więcej piany, tym kosmetyk jest bardziej drażniący!
Kosmetyki bez SLS?
„Dzień dobry, poproszę o kosmetyk bez SLS” – pracując w aptece coraz częściej zdarza mi się słyszeć tą prośbę. Niestety alergie, egzemy i agresywne środki piorące zbierają swoje żniwo! Do tego często za suchą i swędzącą skórę obwiniamy klimatyzowane pomieszczenia, a za wypadające włosy problemy z hormonami. Tymczasem w większości za te przypadłości będzie odpowiadać właśnie SLS w kosmetykach.
Na szczęście producenci kosmetyków wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadzają na rynek delikatne dla skóry produkty, pozbawione tego składnika.
Najważniejsze jest, by kosmetyki powstawały z naturalnych surowców wysokiej jakości oraz by zapewniały jak najlepszą ochronę i pielęgnację skóry. Mimo tego, że na wśród producentów panuje spora konkurencja, to warto zaufać firmom, które są na rynku od wielu, wielu lat. Takim firmom się po prostu ufa!
I taką jest laboratorium Ava.
Firma powstała 56 lat temu (!), a założona została przez farmaceutkę – panią Irenę Dysput. Historia tego przedsiębiorstwa jest imponująca, a same kosmetyki uzyskały prestiżowy certyfikat ECOCERT, świadczący o wysokiej jakości surowców kosmetycznych. SLSów w nich nie znajdziecie! Kosmetyków laboratorium Ava szukajcie w Rossmanie czy w drogeriach Hebe.
Co robią ze skórą SLS?
- Co robi ze skórą ciała żel z SLSami? W głównej mierze odpowiada on za wysuszenie skóry, jej podrażnienia i świąd; po systematycznym stosowaniu żeli myjących z SLSami trzeba notorycznie sięgać po nawilżające i natłuszczające balsamy.
- Co robi ze skórą twarzy żel z SLSami? Pozbawia skóry twarzy płaszcza ochronnego, bardzo wysusza, powoduje uczucie ściągnięcia skóry. Żele do mycia twarzy z SLSem nie są wskazane dla osób z trądzikiem.
- Co robią szampony z SLSami? Mogą prowadzić do wypadania włosów, swędzenia skóry głowy i jej szybszego przetłuszczania się. Wysokie stężenia SLSów w szamponach mogą prowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych.
- Co robią pasty do zębów z SLSami? Pasty z SLSami uszkadzają i podrażniają błonę śluzową jamy ustnej. Nie są wskazane dla osób z krwawiącymi dziąsłami i parodontozą.
#współpraca
Nie lubię takiego demonizowania slsow. Mi akurat służą, a post jest bzdurny. Ale to tylko moja subiektywna opinia. Blog sam w sobie ciekawy, niedawno odkryłam i czytam namiętnie. Pozdtawiam.
[…] SLSy za wysuszenie, ściągnięcie i podrażnienia skóry. Tak się utarł0 – i słusznie! Przeczytaj więcej o tym, co to jest SLS i dlaczego warto go unikać. Nic dziwnego – ogromna większość żeli pod prysznic zawiera SLS i to już na drugim […]
Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day.
It’s always useful to read content from other writers and use something from
other web sites.