Psychologia kosmetyczna – dlaczego używamy kosmetyków?

Psychologia kosmetyczna

Psychologia kosmetyczna brzmi poważnie i zastanawiająco. Należy zadać sobie pytanie: dlaczego używamy kosmetyków? Co tak naprawdę nami kieruje? Dlaczego używanie kosmetyków przypisuje się głównie kobietom?

Czemu kobiety kupują kosmetyki?

Marek (23 l.):

„Kobiety kupują kosmetyki nie dla siebie, a … dla nas! Stroją się i malują nie dla ich samych, ale po to, by się nam podobać. Tyle mam do powiedzenia.”

Jakub (30 l.):

„Według mnie kobiety kupują kosmetyki po to, by ukryć swoje niedoskonałości. Wiecznie szukają cudownego kosmetyku, który zlikwiduje albo zatuszuje to, czego w sobie nie lubią: pryszcze, cellulit, rozstępy. Same się nie przyznają do tego, że to walka z wiatrakami.”

I co Wy na to, dziewczyny?

Dlaczego używamy kosmetyków

Dlaczego kobiety kupują kosmetyki?

Najczęstsze odpowiedzi:

 1. kupuję bo lubię
 2. kupuję dla poprawienia sobie humoru
 3. kupuję, bo chcę wyglądać ładniej
 4. kupuję, bo walczę ze swoimi niedoskonałościami
 5. kupuję, bo chcę się podobać swojemu mężczyźnie/innym mężczyznom

Dlaczego mężczyźni kupują kosmetyki?

To chyba najkrótszy punkt w historii tej strony ;).

Najczęstsze odpowiedzi:

 1. kupuję, bo walczę z niedoskonałościami
 2. kupuję, by ładnie pachnieć :)
Dlaczego kobiety kupują kosmetyki

Psychologia kosmetyczna – czyli jak to działa?

Kupno kosmetyków wzbudza w kobietach pozytywne emocje: przed wszystkim poprawia samopoczucie. Często wpadając w zakupowy wir zapominają o tym, co je przygnębia. Koncentracja nad wyborem kosmetyku jest dobrym sposobem na odwrócenie uwagi od codziennych kłopotów i zmartwień.

Często twierdzimy, że kolejny kosmetyk do kolekcji jest kupowany dla naszego dobra: „może to właśnie on pomoże uporać się z trądzikiem? W końcu lepiej kupić niż żałować, że się nie kupiło.” Robienie nadziei na poprawę wyglądu jest kolejnym haczykiem stosowanym przez producenta, który tylko zaciera ręce…

Powodem kupna najczęściej są też zwykłe promocje cenowe – czyli kolejny czynnik stanowi nasza zwykła pazerność i chęć dostania czegoś za free. Dotyczy to jednak wszystkiego, nie tylko kosmetyków.

„Dziś tusz jest w promocji, jutro będzie kosztować więcej. Do zakupu jednego produktu dokładamy drugi kosmetyk gratis/50% gratis/dajemy 5 darmowych próbek”. Grzech nie kupić ;).

Psychologia kosmetyków

Będę jak pani z plakatu – czyli obietnice producenta

Większość producentów kosmetyków umieszcza na opakowaniach kosmetyków same wymuskane piękności z PS.

Czemu?

Kupno kosmetyku na trądzik z piękną panią o jedwabistej cerze na opakowaniu sprawia, że rodzi się w nas myśl: „Gdy użyję tego kosmetyku, będę wyglądać jak ona”.

Producenci zatrudniają MNÓSTWO PSYCHOLOGÓW I COPY-WRITERÓW przeprowadzających ankiety i układających slogany reklamowe, które trafią w czułe punkty psychologiczne potencjalnych klientów: od obsypanej pryszczami nastolatki zacząwszy, na pani po 60-tce skończywszy.

Tym samym dają klientom nadzieję, że po użyciu kremu brzydkie kaczątko przemieni się w pięknego łabędzia.

Dlaczego kobiety się malują

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (4)

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE