Jak wygląda praca przy produkcji kosmetyków?

Praca przy produkcji kosmetyków

Praca przy produkcji kosmetyków to nie tylko testowanie nowych formuł kosmetyków, które mają pojawić się w obrocie. To bardzo odpowiedzialny zawód, od którego zależy ostateczna forma produktu, która musi zgadzać się co do najdrobniejszego szczegółu pod względem prawnym. Co zrobić, by dostać pracę przy produkcji kosmetyków?

Jak wygląda praca przy produkcji kosmetyków?

Praca przy produkcji kosmetyków to m.in. praca przy specjalistycznych maszynach i badaniu próbek tworzonych produktów. Do zadań osoby na tym stanowisku może należeć różnej maści papierologia obejmująca ocenę bezpieczeństwa, sporządzanie raportów z wykonywanych działań, aż po zgłaszanie produktów kosmetycznych do systemu CPNP. To wszystko musi odbywać się z określonymi procedurami prawnymi, by każdy krok był dokładnie dokumentowany pod kątem formulacji, profilu fizykochemicznego i toksykologicznego.

Osoba pracująca przy produkcji kosmetyków może być odpowiedzialna za opracowywanie receptur, sporządzanie kosztorysów jak i współpracę z dostawcami surowców. Każdy surowiec musi być również poddany badaniu fizykochemicznemu, więc przeprowadzanie chromatografii ingredientów również nie powinno sprawiać problemu potencjalnemu kandydatowi na to stanowisko. To wszystko po to, by wprowadzany do obrotu kosmetyk był w 100% bezpieczny, sprawdzony i … działający!

Co warto wiedzieć aplikując na technologa kosmetyków?

By dostać wymarzoną pracę w sektorze kosmetycznym warto zapoznać się z aktami prawnymi dotyczącymi prawa kosmetycznego:

  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009
  • Ustawa o produktach kosmetycznych z 4 października 2018 r.
  • Bezpieczeństwo Kosmetyków
  • Zasady GMP – Dobra Praktyka Wytwarzania w zakresie produkcji kosmetycznej
  • Wprowadzenie kosmetyków do sprzedaży – zapoznanie się z Portalem Notyfikacji Produktów Kosmetycznych (CPNP)
  • Wymogi Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Gdzie szukać pracy w przemyśle kosmetycznym?

By znaleźć pracę przy produkcji kosmetyków należy zagłębić się w popularne portale pracy – najlepszy będzie GoWork, gdzie oprócz ofert znajdziemy również opinie o pracy, zarobkach i o pracodawcy, u którego chcemy pracować. Można tam trafić również na widełki płacowe, jednak są one w znacznej mierze uzależnione od doświadczenia i posiadanej wiedzy odnośnie produkcji kosmetycznej, dlatego warto zacząć swoją przygodę z tą dziedziną już na studiach!

Praca przy produkcji kosmetyków – wymagania

By pracować przy produkcji kosmetyków wymagane jest bezwzględnie wykształcenie wyższe: najchętniej chemia lub technologia chemiczna, ale jeśli skończyłeś farmację lub biotechnologię – również możesz próbować swoich sił w rekrutacji.

Kolejnym ważnym aspektem jest wiedza, jaką posiada się w zakresie produkcji kosmetyków: zarówno pod kątem technologicznym, chemicznym po sprzęty używane na różnych etapach wytwarzania produktów kosmetycznych.

Jeśli posiadasz wcześniej zdobyte doświadczenie (chociażby staż) – będzie to wielkim plusem przy rekrutacji! Dodatkowo ułatwi Ci to późniejszą pracę i poruszanie się po konkretnych działach i sektorach produkcyjnych.

Obowiązkowa jest również znajomość języka angielskiego – niejednokrotnie będziesz się musiał zmierzyć z instrukcjami czy badaniami procesów lub składników kosmetycznych.

By pracować przy produkcji kosmetyków ważna jest również samodzielność jak i umiejętność pracy w zespole.

Nie trzeba dodawać, że pracując na stanowisku technologa kosmetyków należy wykazywać się dokładnością, sumiennością i zdolnością do podejmowania szybkich decyzji (również pod presją czasu).

 

 

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE