Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami – 5 porad

Pielęgnacja skóry po kwasach

Pielęgnacja skóry po kwasach (jakichkolwiek) jest … nieoczywista. Jak pielęgnować skórę po kwasach? Jakie kosmetyki po kwasach należy stosować? Czego nie robić? I co na pewno robisz źle? Odpowiedzi na te i inne pytania oraz porady jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami – to wszystko znajdziesz u nas w artykule. Czytaj dalej!

Pielęgnacja skóry po kwasach – to robisz źle!

Jak pielęgnować skórę po kwasach? Co zrobić, by efekty zabiegu utrzymywały się dłużej? I najważniejsze: co zrobić, by sobie nie zaszkodzić i nie zniszczyć efektu złuszczenia i czystej cery, za który sporo zapłaciłaś? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami

Jak wygląda skóra po kwasach?

Zaczerwieniona i podrażniona

Skóra po kwasach jest zaczerwieniona i podrażniona – zabieg kwasami ma na celu głębsze niż standardowo złuszczenie partii skóry, które wymagają odnowy i regeneracji. Zaczerwienienie po kwasach może utrzymywać się nawet parę dni i jest to naturalna reakcja na kwasowe ingerencje. Miejscami podrażnienie po kwasach będzie większe – zwłaszcza w okolicach skrzydełek nosa.

Cienka i delikatna

Skóra twarzy po kwasach jest cieńsza i bardziej delikatna – jeśli do tej pory myślałaś o swojej skórze jak o materii, której nie da się „zedrzeć”, bo jest gruba jak skóra nosorożca, to zabieg kwasami szybko zmieni Twoje myślenie. Nagle z topornej, usianej rozszerzonymi porami i pokrytej drobnymi zmarszczkami skóra po kwasach może stać się cienka jak papier! Nie należy się tym przerażać, tylko dać skórze czas na regenerację.

Łuszczy się i odpada

Skóra po kwasach łuszczy się i „odpada”nie jest to natychmiastowy efekt po zabiegu. Łuszczenie się i „odejście” naskórka pojawia się zwykle po paru dniach od zabiegu. Jego skala uzależniona jest od faktycznej grubości skóry przed zabiegiem i mocy użytego kwasu. To clue całego zabiegu złuszczania skóry kwasami i znak, że skóra jest gotowa na „nowe”.

Jak długo regeneruje się skóra po kwasach?

Regeneracja skóry po kwasach zależy nie tylko od jej fizjologicznych właściwości, ale też od nas samych. Najczęściej słyszanym pytaniem, jakie pada w salonach kosmetycznych jest: jak długo regeneruje się skóra po kwasach? Odpowiedź brzmi: pełen czas regeneracji skóry trwa blisko 30 dni – więc jest to dość długi proces. Lepiej go nie zaburzać kolejnymi ciężkimi dla skóry zabiegami i dać skórze odetchnąć po kwasowej walce.

Procesu odpadania, odłażenia i regeneracji skóry po kwasach nie można w żaden sposób przyspieszyć ani zupełnie zahamować! Natomiast w praktyce zjawisko „zostawienie skóry po kwasach samej sobie” praktycznie nie istnieje: szybko następuje powrót do starych nawyków i dotychczas stosowanych kosmetyków. A to może skończyć się dla skóry różnie: od pogłębienia podrażnienia po kwasach po zapchane pory.

Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami
Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami – fot. Skeyndor

Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami – co robisz źle?

No to przejdźmy do meritum sprawy, czyli za co powinna Cię skarbić skóra po kwasach?

Skubiesz i odrywasz skórki!

Tak, skóra (a zwłaszcza skóra po kwasach), która odchodzi płatami nie wygląda dobrze i za każdym razem kusi, by coś skubnąć, coś oderwać … Nie rób tego. Nie dłub, nie grzeb, niech skóra po kwasach poradzi sobie ze sobą sama. Jeśli maniakalnie będziesz odrywać zaschnięte strupki lub odrywać całe płaty skóry, możesz dorobić się trwałych blizn, które są nie do usunięcia (bądź konieczna będzie interwencja lekarza medycyny estetycznej). Czy tak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po kwasach? NIE!

Jeszcze gorsze jest wyciskanie podskórnych pryszczy, które mogą pojawić się po zabiegu kwasami. Zwykle nie da się ich pozbyć inaczej, niż przez mocne wygniecenie ich – często są to podskórne gule. Efekt? Podejście krwią, fioletowe plamy i rana, która będzie się goić miesiącami. Dlatego lepiej ich nie ruszać!

Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami – zastosuj ten trik!

Jeśli odchodzące skórki wkurzają Cię na maxa, sięgnij po Linomag w płynie. Dostaniesz w każdej aptece, koszt to ok. 8 zł. Wylej niewielką ilość Linomagu na dłonie, po czym delikatnie masuj twarz. Zbierz nadmiar Linomagu wacikiem. Nie spłukuj. Efekty będą super!

Stosujesz kosmetyki z … kwasami!

Czy wiesz, że podczas kuracji kwasem powinnaś odstawić kosmetyki z kwasem salicylowym, glikolowym, migdałowym, tudzież innymi kwasami owocowymi? Przyjrzyj się składowi swoich kosmetyków i odstaw je w trybie natychmiastowym! Pielęgnacja skóry po kwasach nie może polegać na kwasach!

Jeśli już zdecydowałaś się na zabieg kwasami, to na co dzień daruj sobie kolejną porcję kwasów, by nie dobijać nimi skóry i nie podrażniać jej bardziej. Złuszczona skóra złuszczana … bardziej, nigdy nie będzie miała szans na regenerację.

Pielęgnacja skóry po kwasach – ciekawostka!

Jeśli bardzo, bardzo chcesz używać dodatkowego kosmetyku do twarzy, to zamiast toniku sięgnij po hydrolat. Kupisz go przez internet, w sklepach z półproduktami kosmetycznymi. Rewelacyjny po kuracji kwasami jest hydrolat z kocanki, lawendowy, oczarowy  lub aloesowy. Nadają się dla każdego typu cery! Do tego złagodzą podrażnienia po kwasach oraz regeneracja skóry po kwasach nie będzie zaburzona.

Jaki krem po kwasach?

Skóra po kwasach nie lubi się z kremami zawierającymi składniki ciężkie i zapychające, zwłaszcza olej parafinowy (paraffinum liquidum). Dobrze, żeby krem po kwasach nie był „za bogaty” ani wysycony gęstymi acz naturalnymi olejami. Koniecznie nie może zostawiać tłustej warstwy! No dobra, więc jaki ►krem po kwasach należy zastosować?

Najlepszy krem po kwasach – krem z owocami goji!

Najlepiej, by krem po kwasach był lekki i odżywczy, ze składnikami przyspieszającymi gojenie się skóry (owoce goji) oraz nawilżającym kwasem hilauronowym. Idealnie też, jeśli krem po kwasach zawiera regenerujący ekstrakt z aloesu i antyoksydacyjny ekstrakt z zielonej herbaty. Do tego ten krem po kwasach nie zawiera parabenów i dodatków zapachowych. ►Gdzie kupić krem po kwasach?

Pielęgnacja skóry po kwasach krem po kwasach
Pielęgnacja skóry po kwasach krem po kwasach

Robisz peelingi i maseczki!

Dość. Wystarczy, że zafundowałaś sobie bombę kwasową na twarz. Daruj sobie przez co najmniej (!) tydzień (a najlepiej przez 2-3 tygodnie) stosowanie maseczek głęboko oczyszczających (np. tych z glinką). Niech skóra po kwasach zapomni też o maseczkach peel-off – taka odrywana maseczka po kwasach to horror dla łuszczącej się skóry!

Niestety (a może na szczęście?) pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami ppowinna być przede wszystkim ultra-delikatna i minimalistyczna. Idealnie sprawdzą się tu kosmetyki do skóry wrażliwej – zawierają łagodzący panthenol i alantoinę, a ich formuła ukoi i złagodzi podrażnienia po kwasach. Z reguły skóra po kwasach powinna być pielęgnowana 1-2 takimi kosmetykami. No i pamiętaj – ziarnisty peeling po kwasach jest rzeczą zakazaną! Złuszczanie świeżego naskórka po kwasowym maratonie może doprowadzić do podrażnienia po kwasach.

Pielęgnacja skóry po kwasach – maseczka do twarzy

Jeśli jednak nie możesz się oprzeć stosowaniu maseczek, polecamy ►maseczkę z wodą różaną z zawieszonymi w niej płatkami róży. Ta maseczka jest idealna po kwasach! Maska ma konsystencję delikatnej galaretki, nie zapycha porów skóry, skóra ją momentalnie „wypija”. Maseczka różana z płatkami róży zawiera dodatkowo regenerującą i łagodzącą wodę różaną, która jest zbawienna na podrażnienia po kwasach.

Dodatkowo maseczka różana z płatkami róży nie zawiera składników drażniących – kwasów, wysuszających glinek ani substancji zapychających pory skóry. Ta maseczka różana z płatkami róży to zdecydowany bestseller i ulubieniec salonów kosmetycznych. ►Gdzie kupić maseczkę różaną?

Pielęgnacja skóry po kwasach maseczka
Pielęgnacja skóry po kwasach maseczka

Pielęgnacja skóry po kwasach – ciekawostka!

Potraktuj wyżej wymieniony masaż Linomagiem jako peelingo-maseczka. Dlaczego? Pozbędziesz się skórek, znakomicie wygładzisz skórę i równocześnie ją natłuścisz i uspokoisz, bez podrażnień, pocierania, użycia wody. Czyli wszystko to, czego potrzebujesz.

Zapychasz skórę kosmetykami!

No dobra, więc po kwasach przychodzi serum, drugie serum, krem, podkład, puder … STOP! Kosmetyków po kwasach ma być jak najmniej, mają być jak najbardziej delikatne. Im więcej będziesz stosować kosmetyków, tym bardziej obciążysz swoją skórę, która będzie się regenerować baaaardzo długo! 

Jaka pielęgnacja po kwasach będzie najlepsza?

By skóra po kwasach odczuła ulgę, była odpowiednio chroniona i zregenerowana, używaj:

Nic więcej.

Nie stosujesz filtrów przeciwsłonecznych!

Złota klasyka – brak filtrów. A wystarczy jeden i dobrze dobrany. Wybór na rynku jest ogromny. Szukaj tych o co najmniej SPF 50+, i stosuj codziennie przez co najmniej 1-2 miesiące po zabiegu kwasami (a najlepiej przez cały rok). Skóra po kwasach powinna być chroniona filtrami chemicznymi lub mineralnymi, stabilnymi i dobranymi do rodzaju cery: tłusta i mieszana będzie lepiej lubiła się z filtrami lekkimi i oil-free, a skóra sucha może pokochać filtry mineralne.

Pielęgnacja skóry po kwasach – ciekawostka!

Pamiętaj! Stosowanie filtrów (w ogóle) to wybór i nie każdy musi, jeśli nie chce. Choć mówi się, że każdy powinien ich używać na co dzień. Ale podczas kuracji kwasami filtry są obowiązkowe i tu nie ma wyjątków od reguły. Nawet przy peelingu kwasem migdałowym, o którym mówi się, że jest najdelikatniejszy i pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami tj. właśnie kwas migdałowy teoretycznie nie musi być tak filtrowo rygorystyczna.

Pielęgnacja skóry po kwasach
Pielęgnacja skóry po kwasach – fot. Peg Essert

Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami – Q&A

Czy schodząca skóra po kwasach jest normalna?

Skóra schodząc po kwasach w różnej formie (od płatków skóry do lekkiej wylinki) to normalna i fizjologiczna reakcja na zabieg kwasami. Schodzenie skóry po kwasach jest też etapem, którego nie da się ominąć i w żaden sposób przeskoczyć ani przyspieszyć. Wszystko musi dziać się w swoim tempie. Najczęściej schodząca skóra po kwasach zaczyna się od okolic nosa oraz w bruzdach nosowo-wargowych. Może powstać zaczerwienienie, na które można zniwelować poleconym przez lekarza dermatologa kosmetykiem. Samo schodzenie skóry po kwasach trwa parę dni do 1,5 tygodnia i zależy od mocy użytego kwasu jak i stanu skóry osoby decydującej się na zabieg. Największe apogeum schodzenia skóry po kwasach następuje z reguły 3-4 dnia po zabiegu złuszczania kwasami.

Jaki krem po kwasach należy stosować?

Krem po kwasach powinien być delikatny oraz równocześnie i lekki i odżywczy. Koniecznie nie może powodować zatkania porów skóry ani dawać uczucia dyskomfortu. Krem po kwasach musi też dobrze się wchłaniać i dawać efekt lekkiego natłuszczenia skóry jednocześnie – odpowiednio nawilżona i natłuszczona skóra będzie regenerować się szybciej i efektywniej. Dobrze, jeśli krem po zabiegu kwasami nie zawiera parabenów ani dodatków zapachowych. Dobry krem po kwasach to krem z owocami goji, kwasem hilauronowym, ekstraktem z zielonej herbaty i aloesu. ►Gdzie kupić krem po kwasach?

Jaki makijaż stosować po kwasach?

Najlepszy makijaż po kwasach to … brak makijażu! Skóra po kwasach jest na tyle wrażliwa, delikatna, „goła” i podrażniona, że jakikolwiek makijaż może utrudnić i wydłużyć proces gojenia się cery. Jeśli jest to możliwe to zrezygnuj z makijażu a sam zabieg kwasami przeprowadź w wolny weekend. Jeśli już musisz zastosować makijaż po kwasach to koniecznie skonsultuj to z osobą wykonującą zabieg złuszczania. Z pewnością poleci sprawdzony, delikatny i specjalistyczny preparat kryjący o działaniu gojącym i pielęgnacyjnym.

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (5)

  • Basia 5 lat temu Odpowiedz

    Ja się bardzo zrazilam do kwasów. Podejrzewam, że kosmetyczka zrobiła za mocne jak na pierwszy raz i efekt byl taki, że skóra odpadala platami (sama nic nie dotykalam) i ból był jak po oparzeniu. Nie moglam niczym umyć twarzy ani posmarować (nwet krem dla niemowląt ziajki)chociaż mialam uczucie potwornego ściągania skory. Nie mogłam spać, bo boelsne bylo dotykanie policzkiem do poduszki! W aptece pani sprzedała mi w tubce krem dexeryl, który jest emolientem dla chorych na łuszczycę i to dopiero zaczęło łagodzić to uczucie pieczenia i powoli się wszystko zagoiło. Być może to byla jakaś reakcja alergiczna na kwasy, bo jestem uczulona m.in na niektóre kosmetyki, nie wiem. Kwasów już na pewno sobie nie zafunduję (choć jak wszystko się zagoilo to twarz wyglądala ładnie i zniknęły przebarwienia:)

    Za mocne stężenie albo i uczulenie (bardzo często uczula kwas salicylowy). Mnie uratował Alantan Plus (krem, nie maść), a też miałam taką historię, pięknie wszystko się wygoiło w 2 dni, a była totalna masakra, myślałam, że zostaną mi głębokie dziury i blizny po eksperymencie. Lepiej na kwasy udawać się do kosmetyczki lub kosmetologa przy mocniejszych stężeniach. Słabsze (tak 2-5%) uważam, że można sobie robić samemu w domu nawet w formie toniku. No i pamiętać o filtrach oraz o tym, żeby nie eksperymentować wtedy, gdy słonko świeci za oknem …

  • Monika 5 lat temu Odpowiedz

    Dzieki za wpis ! Jutro wlasnie ide na kwas salicylowy i jak na zlosc smiesznie malo jest informacji o tym jak konkretnie powinno sie peielgnowac skore juz po samym zabiegu !

  • Monika 5 lat temu Odpowiedz

    a czym myjesz twarz ? Ta oliwka dla dzieci np. Hipp jako OCM? Prosze pilnie o odpowiedz

  • Monika 5 lat temu Odpowiedz

    Jak często można stosować ten Linomag ?

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE