Obgryzanie paznokci – sposoby i leki (skutki: choroba, nerwica)?

Obgryzanie paznokci płyn

Obgryzanie paznokci i skórek – jak temu zapobiec i jak przestać to robić? Czy nałogowe obgryzanie to już nałóg? Czy obgryzanie paznokci to choroba (nerwica)? Poznaj znakomite sposoby na obgryzanie paznokci, leki, przyczyny i skutki jakie niesie ze sobą nałogowe piłowanie i odrywanie paznokci zębami!

Obgryzanie paznokci – sposoby i jak przestać?

Jak przestać obgryzać paznokcie i maltretować skórki wokół paznokci? To proste. Poznaj sposoby na obgryzanie paznokci i sprawdź, co faktycznie jest skuteczne i co działa. Często przy odrobinie samozaparcia i dużej ilości silnej woli obgryzanie można porzucić z dnia na dzień!

Lakier na obgryzanie paznokci

Gdy masz zaniedbane ogryzki zamiast paznokci nic dziwnego, że będziesz się wstydzić się pomalować je kolorowym lakierem. Pewnie boisz się, że będzie wyglądać karykaturalnie? Chwila! Zanim bez wstydu sięgniesz po kolorowe lakiery, zacznij od bezbarwnej odżywki do paznokci!

Odżywka do paznokci przede wszystkim da Ci świadomość tego,

że zaczynasz dbać o swoje paznokcie i bierzesz się za to na serio. Sama świadomość, że masz „coś” na paznokciach przynosi świetne efekty!

Poza tym bezbarwna odżywka do paznokci jest niewymagająca, łatwo się nakłada, nie wymaga specjalnych zdolności przy malowaniu. Nawet pomalowane odżywką „na odwal się” wyglądają dobrze. Pamiętaj! Odżywkę do paznokci mogą stosować też mężczyźni, czemu nie? Nie zostawia ona charakterystycznego dla lakierów połysku, nie posiada drobinek brokatu, więc jest bardzo dyskretna i nie brudzi paznokci.

Manicure japoński na obgryzanie paznokci

Kolejny etap – manicure japoński, dzięki któremu zaniedbane i zniszczone paznokcie będą zdrowe i błyszczące. Systematycznie wykonywany manicure japoński (zestaw do japońskiego manicure możesz kupić on-line!) wzmocni płytkę paznokcia, która będzie piękna, gładka i mocna jak nigdy przedtem!

Poza tym to najlepsza praktyka dla osób, które chcą na serio zająć się manicurem – np. zostać stylistką paznokci. Bo piękne paznokcie to wypielęgnowane paznokcie, na których każdy manicure będzie wyglądać bosko.

Obgryzanie paznokci manicure
Obgryzanie paznokci manicure – fot. wieczniemloda.com

Maść z witaminą A na regenerację paznokci i skórek!

Maść z witaminą A (jakiejkolwiek firmy) jest genialna na rany, podrażnione opuszki palców i zdewastowane skórki wokół paznokci. Sprawdzi się zwłaszcza u nałogowych skubaczy skórek jak i tych, którzy te skórki lubią obgryzać aż do krwi. Maść z witaminą A bardzo, bardzo szybko zregeneruje rany i ukoi podrażnienia. Obowiązkowa w każdej torebce! Koniecznie przeczytaj artykuł o maści z witaminą A (zobacz: maść z witaminą A – na trądzik i pod oczy).

Obgryzanie paznokci – gorzki paluszek!

Nawet, jeśli masz 30 lat i więcej – nie wstydź się. Idź do apteki i kup preparat o nazwie „Gorzki paluszek”. To przezroczysty żel, który naprawdę jest gorzki w smaku i uczy trzymania rąk przy sobie.

Często mamy kupują go swoim dzieciom, które lubią obgryzać paznokcie. Chociaż bywa i tak, że jeśli ktoś naprawdę chce obgryźć paznokcie, to żaden smak go nie powstrzyma… Ale warto spróbować!

Obgryzanie paznokci – leki, preparaty i suplementy

Chcesz, by paznokcie szybciej się zregenerowały, a cały czas się rozdwajają? Rozdwojony paznokieć = zniszczony paznokieć, a taki prosi się o obgryzienie! Sięgnij po suplementy diety, koniecznie z zawartością skrzypu, pokrzywy i cynku. W aptekach jest ich całe mnóstwo! Pamiętaj, by jeść je z posiłkiem lub po posiłku, cynk lubi powodować wzdęcia i drażnić żołądek!

Dieta na obgryzanie paznokci?

Idzie sezon na świeże warzywa i owoce. To najlepszy czas, w którym możesz zadbać o paznokcie! A jeszcze lepiej, jeśli wspomożesz się też dietą – ►codzienna surówka piękności Heleny Rubinstein działa cuda! Dodaj do każdego posiłku świeże warzywo, a jako przekąskę ziarna słonecznika zamiast chipsów i voila! Paznokcie będą twarde jak stal, nie będą się łamać ani rozdwajać, więc automatycznie ograniczysz powody do ich obgryzania i „znęcania się” nad nimi zębami.

Obgryzanie paznokci preparaty
Obgryzanie paznokci preparaty – fot. wieczniemloda.com

Zajmij swój czas!

Jeśli ciągle obgryzasz paznokcie, to … niekoniecznie z nerwów. Często pisze się o tym, że obgryzanie jest związane ze stresem czy nawet chorobą psychiczną. Niekoniecznie tak musi być.

Jeśli obgryzanie paznokci zajmuje Ci czas, wypełnij go czymś pożytecznym. Przestań skupiać się na paznokciach! Przeczytaj książkę, wyjdź na spacer, zapisz się na taniec. Zrób coś dla siebie i odwróć uwagę od obgryzania paznokci.

To jest obrzydliwe i niehigieniczne!

Zanim będziesz pchać palce do buzi, pomyśl o bakteriach za paznokciami. Możesz je nawet sobie zwizualizować! Musisz wiedzieć i wyobrazić sobie, że dłonie to największe siedlisko bakterii ever! Nawet, jeśli je myjesz, to nie jest możliwe, by utrzymać sterylną czystość dłoni przez cały dzień.

Robisz rękami mnóstwo rzeczy: otwierasz drzwi do wc, drapiesz się po tyłku, dotykasz pieniędzy, łapiesz za poręcze. A później … obgryzasz paznokcie. Pomyśl o tych tryliardach bakterii, które zlizujesz i zjadasz. Może zrobić się słabo, co?

Pomyśl też o tym, że obgryzając paznokcie tak naprawdę krzywdzisz siebie. Po co Ci to? Po co Ci oszpecanie siebie? Przez obgryzanie paznokci nie będziesz ani ładniejsza, ani mądrzejsza. Po co tracić czas na coś tak bezwartościowego?

Obgryzanie paznokci sposoby
Obgryzanie paznokci sposoby – fot. wieczniemloda.com

Obgryzanie paznokci – sposoby i pytania

Czy obgryzanie paznokci u dzieci to nerwica?

Obgryzanie paznokci może być objawem nerwicy (ale nie musi!). Dłonie i paznokcie znajdują się „najbliżej nas” i często padają „ofiarą” wyładowywania emocji jako pierwsze. Dlatego obgryzanie paznokci u dzieci i dorosłych jest tak popularne. Samo obgryzanie, podgryzanie i skubanie skórek wokół paznokci kojarzą się z niemowlęcym „ładowaniem” paluszków i piąstek do buzi, co często uspokaja małe dziecko. Nie oznacza to, że dziecko, które obgryza paznokcie jest zaburzone czy chore na nerwicę! Skuteczny sposób na obgryzanie paznokci u dziecka to przede wszystkim spokój, ukojenie i zrozumienie u rodzica. Dlatego tak ważna jest dobra relacja dziecko-rodzic na każdym etapie rozwoju dziecka i w ogromnej większości nie wymaga ona by stosowane były leki czy wizyty u psychiatry.

Jakie skutki ma obgryzanie paznokci?

Oprócz oczywistego brzydkiego i nieestetycznego wyglądu dłoni poobgryzane paznokcie to znakomite źródło bakterii i nieczystości, które gromadzą się za paznokciami. Są to m.in. piach, kurz, brud, martwy naskórek, resztki jedzenia. Dlatego codzienne, nałogowe obgryzanie paznokci może doprowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych lub trwałej deformacji zgryzu! Mało tego: brzydkie i zaniedbane, poobgryzane paznokcie są skutecznym anty-afrodyzjakiem dla płci przeciwnej i mogą pozbawić szans na udane relacje międzyludzkie. Dlatego jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy i przyłapiesz siebie parokrotnie na obgryzaniu paznokci to zastanów się, jakie mogą być przyczyny obgryzania paznokci. Racjonalnie staraj się je wyeliminować lub zmienić na inne metody wyładowywania stresu, nudy lub emocji.

Czy istnieją leki na obgryzanie paznokci?

Jako takich leków dedykowanych na obgryzanie paznokci po prostu nie ma. Najpopularniejszy jest gorzki lakier na obgryzanie paznokci stosowany zewnętrznie i często na nim zaczyna i kończy się kuracja „obgryzaniowa”. Można okazjonalnie wspomóc się delikatnymi, uspokajającymi herbatkami z melisy lub zażyć tabletkę ziołową na skołatane nerwy jeśli obgryzanie paznokci jest na tle nerwowym. Zazwyczaj samo obgryzanie i podgryzanie mija z wiekiem, a dorośli radzą sobie z problemem obgryzana paznokci sami, bez stosowania wspomagaczy. Często lek na obgryzanie paznokci stanowi zwykła wizyta u kosmetyczki, która zaproponuje piękny, pielęgnacyjny manicure.

Zobacz nasze inne wpisy

Komentarze (2)

Dodaj odpowiedź

1
    1
    TWOJE ZAMÓWIENIE