Liczenie baranków, kręcenie się w łóżku, mówienie przez sen. Efekt? Sine wory pod oczami, zaczerwienione oczy, osłabienie i zmęczenie. Masz tego dość?

Dobry sen nie jest zły!

Podczas snu zachodzą procesy regeneracyjne. Ciało relaksuje się, napięcie mięśni znika. Oddech oraz tętno ulegają zwolnieniu i spada aktywność mózgu. Następuje odnowa komórkowa. Relaks, spokój, cisza…

Najlepszą regenerację organizmu uzyskujemy po 8-9 godzinach snu. Co ciekawe, wraz z wiekiem nasza potrzeba snu spada. Osobom starszym wystarcza około 5 godzin snu, w porównaniu do niemowlaków, które potrzebują drzemać co najmniej 3x tyle. Odpowiednia ilość snu zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu i „naładowanie akumulatorów” na cały następny dzień.

Porządny sen jest podstawą życia! Człowiek może nie spać maksymalnie 7-10 dni. Ale po co się tak katować?!

Śpijmy i śnijmy!

Problemy z zaśnięciem

Nie mogę usnąć

Nie mogę usnąć  – czyli przyczyny

 1. Choroba, wyziębienie organizmu lub gorączka.
 2. Myślenie o tym, że … nie możemy zasnąć ;).
 3. Wypijanie gorącej i mocnej herbaty bądź kawy.
 4. Jedzenie ciężkostrawnych potraw przed snem bądź zwykłe obżeranie się na noc.
 5. Stres i zdarzenia dnia bieżącego lub zdenerwowanie wywołane dniem nadchodzącym.

Nie mogę usnąć – śpij dobrze i już!

 • Wywietrz dobrze pokój na około 20 minut przed pójściem spać.
 • Zasłoń okno, wyłącz radio/TV/komputer.
 • Ostatni posiłek zjedz na 2-3 godziny przed zaśnięciem.
 • Nie pij gorącej herbaty ani kawy.
 • Chodź spać o stałej porze.
 • Możesz poczytać nudną lekturę ;).
 • Możesz wypić filiżankę letniej melisy.
 • Zrelaksuj się! Pomoże Ci w tym cicha, relaksacyjna muzyka (wyłącz przed zaśnięciem).
 • Nie jest wskazane zasypianie w miękkich, zapadających się poduszkach. Dbaj o swój kręgosłup!

Więcej sposobów na dobry sen znajdziesz TUTAJ!

Co się dzieje podczas snu?

Faza 0 snu

Tej fazy nie można jeszcze nazwać właściwym snem. Są to dopiero początki zasypiania. Co niektórzy opisują uczucie zapadania w sen mając wrażenie kołysania, opadania i wznoszenia się. To tzw. faza odlotu, która trwa do 15 minut.

Zdrowy sen

Faza 1 snu

Rytmy Alfa i Beta zwalniają, przechodząc w zakres fal Theta. Brzmi dziwnie – to racja. W tej fazie zaczynają pojawiać się różne niespójne obrazy i wizje i następuje częściowa utrata świadomości. Ciało „odpływa” i następuje utrata kontaktu ze światem zewnętrznym. Osoba, która budzi się w tej fazie uważa, że w ogóle nie spała.

Faza 2 snu

W fazie 2 spada częstotliwość fal mózgowych. Świadomość ulega wyłączeniu. Nadal trwa faza Theta, podczas której mogą pojawić się „wrzeciona snu” (szybkie i gwałtowne fale wynoszące 12-14 Hz) i kompleksy K (wolna fala z następującymi po niej wrzecionami).

Faza 3 snu

Fale Theta ulegają zanikowi i pojawiają się fale Delta. Następuje sen wolnofalowy. Oddech jest rzadki, ciśnienie krwi spada, temperatura ciała obniża się, ruchy gałek ocznych ustają. Tkanki regenerują się. Podczas tej fazy uwalniany jest hormon wzrostu (GH). Faza trwa do godziny. Pobudka w tej fazie skutkuje zmęczeniem, sennością i rozkojarzeniem.

Faza 4 snu

Nadal występują fale Delta. Sen wolnofalowy nadal trwa. Jest to przedłużenie fazy 3.

Po około godzinie cyklu pierwszego fale mózgowe przyspieszają. Fazy układają się odwrotnie (4,3,2,1). Oddech przyspiesza, tętno wzrasta, gałki oczne poruszają się we wszystkich stronach, a mięśnie szkieletowe są sparaliżowane. Jest to faza REM (sen paradoksalny). Pojawiają się marzenia senne, kolorowe obrazy. Nie docierają do nas zdarzenia z zewnątrz, gdyż jesteśmy skupieni na świecie snu. Obudzeni w tej fazie będziemy prawdopodobnie pamiętać któryś ze snów.

Powyższe fazy powtarzają się w ciągu trwania nocy.

Brzmi za bardzo „naukowo”? Owszem, ale prościej się nie da ;)