Neuroprzekaźniki: naturalne (i skuteczne!) sposoby na podniesienie ich poziomu

Neuroprzekaźniki jak podnieść ich poziom

Nie od dzisiaj wiadomo, że za dobry nastrój, miłość i szczęście odpowiada … chemia i fizjologia, a właściwie neuroprzekaźniki. Wpływają one na nasze codziennie funkcjonowanie, wahania nastrojów i odbieranie bodźców z otoczenia. Dzięki nim „rozumiemy” i chłoniemy rzeczywistość, odczuwamy radość, przeżywamy emocje i jesteśmy w stanie zachować równowagę emocjonalną.

W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania: co są neuroprzekaźniki, jak podnieść ich poziom i jaki tryb życia prowadzić, by czerpać z życia pełnymi garściami – a to wszystko bez wspomagania się jakąkolwiek farmakoterapią!Co zrobić, by naturalnie pobudzić organizm do wytwarzania neuroprzekaźników?

Dieta a funkcjonowanie mózgu

Jesteś tym, co jesz, a za funkcjonowanie mózgu odpowiada przede wszystkim zbilansowane odżywianie. Dieta na zdrowy i sprawny umysł powinna obfitować w kompleks minerałów, witamin, aminokwasów, przy odpowiednim poziomie glukozy. Ważne jest, by w codziennej diecie nie zabrakło:

warzyw i owoców w barwach fioletowych, zielonych i granatowych – są bogate w naturalne antyoksydanty, które chronią komórki mózgowe przed stresem oksydacyjnym, powodującym rozwój chorób neurodegeneracyjnych m.in.: choroby Alzheimera, choroby Parkinsona;

ryby i owoce morza – kwasy omega-3 i cynk stanowią podstawę zdrowego życia – wystarczy spojrzeć na sprawność umysłową Japończyków, których dieta obfituje w morskie dodatki: glony, ryby, krewetki, kalmary, ostrygi;

orzechów, oliwy z oliwek, oleju lnianego – dla zdrowych tłuszczy, które odpowiadają za zdrową, odpowiednio odżywioną i stabilną błonę komórkową;

suszonych owoców – stanowią źródło fruktozy, która odżywia mózg;

kakao, ciemna czekolada – dla magnezu, który stabilizuje błonę komórkową, poprawia sprawność intelektualną, dodaje naturalnego „powera”.

Tylko zdrowa dieta pozbawiona niezdrowych, pustych kalorii i prostych cukrów będzie gwarantem zachowania sprawności umysłowej na długie lata.

Endorfiny

Endorfiny czyli hormony szczęścia najczęściej kojarzą się ze zjedzeniem pysznej czekolady i naturalną radością, którą odczuwamy po zadowalającym (i wyczerpującym) treningu. I słusznie! Endorfiny wydzielają się w organizmie, gdy dochodzi do zadowolenia ciała i ducha z rzeczy, która sprawia nam przyjemność. Często wyrzut endorfin wywołuje również czynność przyprawiająca o ciarki, jak np. akupunktura, a czasem nawet … zjedzenie ostrej papryczki chili. Stąd obecność większej ilości endorfin jest bardzo indywidualną kwestią, gdyż każdemu z nas sprawia przyjemność coś innego.

Serotonina

Serotonina to zdecydowanie hormon miłości i relaksu! Poziom serotoniny podnoszą uprawianie seksu, pocałunki oraz zdrowy, nieprzerwany sen. Oprócz przespanych nocy warto przyjrzeć się swojej diecie, która powinna obfitować w produkty przepełnione witaminami z grupy B: pełnoziarnistym pieczywem, jajkami, awokado, płatkami owsianymi. Dodatkowo duży wyrzut serotoniny zapewni zjedzenie czekolady na … plaży! Słońce wzmaga wydzielanie serotoniny na podobnym poziomie co zjedzenie pysznej czekolady! Oczywiście nie należy z tymi dwoma przyjemnościami przesadzać – duża i długa stymulacja działa tylko do pewnego poziomu i nie da się stymulować wyrzutu serotoniny w nieskończoność. Inne sprawdzone sposoby na naturalne podniesienie serotoniny znajdziecie tutaj: https://uczymyjakslodzic.pl/jak-naturalnie-podniesc-poziom-serotoniny-hormon-szczescia-a-dieta-i-styl-zycia/.

Dopamina

To wyjątkowo uzależniający neuroprzekaźnik, który bierze udział w słynnym mechanizmie nagrody i motywacji. System nagrody oznacza, że osoba (lub zwierzę) wie, co zrobić/zażyć, by osiągnąć wyrzut dopaminy – a ten rodzaj przyjemności odczuwa się przy zażywaniu narkotyków, orgazmie, piciu alkoholu. Jako, że wydzielanie dopaminy stymulują głównie używki, należy z nimi obchodzić się bardzo ostrożnie lub w sposób ograniczony tak, by nie zdominowały umysłu – bo między przyjemnością a nałogiem jest bardzo cienka granica. Ten neuroprzekaźnik działa nie tylko pobudzająco, ale również wpływa na ciśnienie krwi, układ pokarmowy, odczuwanie emocji czy nawet za koordynację ruchową, dlatego tak ważne jest zachowanie w nim zdrowego balansu.

Oksytocyna

Oksytocyna to neuroprzekaźnik miłości, więzi i rodzicielstwa – jest kojarzony głównie z porodem i uczuciami matki do dziecka. Odpowiada za stymulowanie laktacji oraz za skurcze macicy. Wykazano, że oksytocyna odgrywa znaczącą rolę również u mężczyzn, gdyż zapewnia ruch plemnikom. Jak pobudzić wytwarzanie oksytocyny w organizmie? Nie pozostaje nic innego jak przytulanie i uprawianie miłości – tylko w ten sposób oksytocyna wytworzy się naturalnie w organizmie. Do tego zachowanie pozytywnego myślenia, słowa otuchy czy zwykła ludzka życzliwość również działają „oksytocynogennie”. Zaobserwowano wzmożoną produkcję oksytocyny również przy ruchu na świeżym powietrzu oraz podczas … uprawiania jogi!

Podsumowanie

Powyższe sposoby na naturalne podniesienie poziomu neuroprzekaźników można sprowadzić do 3 słów: ruch, uśmiech i miłość. Tylko osoby, które są zadowolone z życia osiągają wysoki poziom hormonów szczęścia w organizmie – i to wszystko bez stymulacji farmakologicznej! Zatem warto przede wszystkim popracować nad sobą, okiełznać swoje myśli i nakierować je na rzeczy przyjemne. W końcu najważniejsze, by w życiu cieszyć się chwilą!

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE