Mąka pszenna niezastąpiona w kuchni

Mąka pszenna

Mąka pszenna jest od stuleci stosowana do wypieków, przygotowywania różnego rodzaju ciast, naleśników, bułek i chlebów. Dzięki jej właściwościom gotowanie, pieczenie i smażenie stają się łatwiejsze. Jeśli potrzebna Ci mąka pszenna, sprawdź, jak ją wybrać.

  1. Mąka pszenna – gdzie jej szukać?
  2. Do czego wykorzystać mąkę pszenną?

Mąka pszenna jak sama nazwa wskazuje jest mielona z ziaren pszenicy. Jest to najpopularniejszy typ mąki stosowanej w Polsce i jednocześnie najłatwiejszy do kupienia. Niestety, większość mąk pszennych w sklepach cechuje się niską jakością. Gdzie znaleźć produkt o lepszych właściwościach odżywczych i zdrowotnych?

Mąka pszenna – gdzie jej szukać?

Mąka pszenna jest dostępna w osiedlowych sklepikach, dyskontach, marketach, a także w sklepach ze zdrową i ekologiczną żywnością. Mąkę najlepiej jest kupować w ostatnim z tych miejsc. Opakowanie o wadze 1 kg w dyskoncie kosztuje około 2 złotych, jednak mąka w tej cenie jest zwykle najniższej jakości. Mąka pszenna w naturalniezdrowe.pl jest mielona z lepszych ziaren, pochodzących z certyfikowanych upraw. Dzięki temu jej jakość jest o wiele wyższa.

Zdrowa mąka pszenna wbrew powszechnemu przekonaniu nie przyczynia się do tycia, rozwoju cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych. Jej używanie w kuchni jest bezpieczne, gdyż zmielone wysokiej jakości ziarna zawierają sporo witamin i minerałów. Dodatkowo taka mąką nie zawiera żadnych konserwantów i szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. W opakowaniu mąki pszennej ze sklepu ze zdrową żywnością znajdzie się jedynie zmielone ziarna. Więcej przeczytasz na https://naturalniezdrowe.pl/blog

Co ważne, w sklepie z ekologiczną żywnością uniknie się przykrej niespodzianki w postaci zakupienia mąki z larwami moli spożywczych. W dyskontach i marketach owady pojawiają się często, gdyż zdarza się, że palety z mąką są przechowywane lub transportowane w złych warunkach.

Do czego wykorzystać mąkę pszenną?

Mąka pszenna ma szerokie zastosowanie w kuchni. Dzięki zawartości semoliny jest idealna do pieczenia ciast, chlebów i bułek. Dodatkowo można zagniatać z niej makarony, ciasto na pierogi, ciasto drożdżowe lub parzone. Mąka z ziaren pszenicy sprawdza się dodatkowo do przyrządzania wszelkich naleśników oraz placków, które są szczególnie lubiane przez dzieci.

Różne typy mąk pszennych (typ 450, 500 itp.) mają nieco inne cechy, dlatego powinno się je dobierać w zależności od sposobu użycia. Jeśli zamierza się piec ciasto, a w szczególności biszkopt, powinno się wybrać w sklepie mąkę tortową. Dzięki niej przygotuje się idealnie gładką masę, a ciasto po upieczeniu będzie lekkie i puszyste. Dobra mąka pszenna sprawia, że biszkopt może być pieczony nawet bez dodatku proszku do pieczenia. Mąka krupczatka jest natomiast przeznaczona do zagniatania ciast kruchych. Ziarna przemielone wraz z otrębami są za to polecane do wypieku chleba. Mąka typ 2000 zawiera mnóstwo cennego błonnika pokarmowego, którego obecność w codziennym jadłospisie jest niezbędna do prawidłowej pracy jelit.

Jeśli ma się wątpliwości, jaką mąkę pszenną kupić, warto sprawdzić jej oznaczenie oraz rekomendowane przeznaczenie. Producent wskazuje, do jakich celów powinno się używać danego typu mąki. Dzięki temu nawet laik może w krótkim czasie zapoznać się z właściwościami produktu, by osiągnąć zamierzony efekt w kuchni. Jednocześnie powinno się pamiętać, że mąka pszenna jest na tyle uniwersalna, że sposób jej użycia można modyfikować. Dodatkowo można ją łączyć z innymi typami mąki, np. z mąką żytnią 2000 do wypieku domowego chleba.

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE