Czy zwykły, sproszkowany liść oliwny (znany też szerzej jako liść z oliwnego gaju) działa na trądzik? Okazuje się, że jak najbardziej – przynajmniej wnioskując z opinii internautów. Sprawdźmy to!

Liść oliwny – co to jest?Liść oliwny

Jest to sproszkowany liść drzewa oliwnego, zamknięty w kapsułkach bądź sprasowany w tabletkach. Zdecydowanie lepsze są kapsułki – bez nich liść oliwny jest po prostu obrzydliwie gorzki.

Sam liść wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i przeciwtrądzikowe. Odtruwa i detoksykuje organizm, pomaga oczyścić skórę z wykwitów. I owszem, działa. Jednak najlepsze efekty są w połączeniu z odpowiednią dietą (niekoniecznie oczyszczającą!), bo sam liść oliwny w połączeniu z hamburgerami i słodyczami na niewiele się zda.

Liść oliwny stosuje się 1-2 kapsułki dziennie, by dość szybko zobaczyć poprawę stanu cery. Na pełne efekty działania liścia oliwnego trzeba poczekać ok. 3 miesięcy – czyli standardowy czas dla preparatów ziołowych.

Liść oliwny – działanie

Liść oliwny trądzikW skład liścia oliwnego wchodzą same przeciwutleniacze: oleuropeina, hydroksytyrosol i kwas oleinowy. To właśnie one gwarantują działanie tego suplementu.

Liść oliwny wykazuje silne działanie:

 • antybiotyczne
 • przeciwwirusowe
 • przeciwzapalne
 • przeciwgrzybicze
 • antyoksydacyjne

Z tego też względu jest polecany jako „pierwsza linia obrony” przed antybiotykiem w różnej maści zakażeniach. Pomaga uporać się też z nawracającą opryszczką czy uporczywą grzybicą.

Wielką zaletą liścia oliwnego jest neutralizacja wolnych rodników – głównych sprawców zmarszczek oraz uszkodzeń tkanek. Wolne rodniki powodują również spowolnienie regeneracji komórek i są przyczyną chorób układu krążenia, cukrzycy, alergii i nowotworów.

Przeczytaj więcej o wolnych rodnikach!

Liść oliwny – zastosowanie

Liść oliwny znajduje zastosowanie w leczeniu i profilaktyki przede wszystkim zakażeń skóry i z tego działania najbardziej jest znany. Zmniejsza stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie skóry i ogranicza powstawanie nowych pryszczy. Jest polecany osobom, które z powodu trądziku zdecydowały się na zrobienie wymazu. Często to właśnie gronkowiec złocisty jest przyczyną trądziku, a liść oliwny ułatwia eliminację tej problematycznej bakterii.Liść oliwny gronkowiec

Poza tym stosowany jest również na odchudzanie! – ułatwia detox organizmu i jego oczyszczanie, pomaga w zgubieniu kilogramów, oraz w leczeniu i profilaktyce:

 • opryszczki – różnego pochodzenia i stopnia rozwojowego
 • grzybicy i zakażeń skóry – w tym skóry głowy, paznokci i błon śluzowych
 • zmarszczek – opóźnia pojawianie się pierwszych zmarszczek, w tym zmarszczek mimicznych
 • chorób układu krążenia – obniża stężenie LDL, wzmacnia naczynia krwionośne
 • gronkowca złocistego, paciorkowca – częstego sprawcy trądziku pospolitego
 • ogólnego osłabienia organizmu – po ostrym treningu, chorobach, pobycie w szpitalu, rekonwalescencji

Liść oliwny – gdzie kupić i cena

W liść oliwny można kupić w aptekach, aukcjach internetowych bądź w sklepach zielarskich. Jeśli chodzi o zakup liścia oliwnego przez internet to uwaga – suplementy są bardzo, bardzo często podrabiane! Cena liścia oliwnego waha się od 30 zł w górę. Dla osób mających problem z żołądkiem liść oliwny można kupić również w płynie, jego cena jest porównywalna do kapsułek czy tabletek.