Krem antyoksydacyjny – co to jest i jak stosować? – [PORADNIK]

Krem antyoksydacyjny najlepszy

Krem antyoksydacyjny – który jest najlepszy? I czy trzeba go używać? TAK! Zwłaszcza, gdy dużo siedzisz przed komputerem i gdy wyjeżdżasz do babci na wieś!

Po co krem z antyoksydantami?

Skóra narażona na atak wolnych rodników to przede wszystkim skóra osób mieszkających w centrach wielkich miast. Ale nie tylko! Wolne rodniki tworzą się nie tylko od dymu z papierosów, spalin czy smogu. Generuje je również odchudzanie, siedzenie przy komputerze czy zwykłe opalanie – a te czynności można robić również na agroturystycznych i teoretycznie czystych Mazurach.

Same wolne rodniki odpowiadają za starzenie się skóry, choroby skóry oraz za powstawanie przebarwień. Nijak nie da się przed nimi uciec. Jak się przed nimi chronić i nie zwariować? Jednym ze skutecznych ratunków jest stosowanie kremu z antyoksydantami. I nie tylko kremu!

Jak wolne rodniki działają na skórę?

Wolne rodniki uszkadzają skórę już na poziomie komórkowym. Bombardują skórę z dużym natężeniem prowadząc do stopniowego niszczenia cementu międzykomórkowego i osłabienia struktury naskórka. Efektem działania wolnych rodników są zmiany w DNA, rozłożenia włókien kolagenowych i zmniejszenia gęstości skóry. Dlatego skóra osób, które nie używają kosmetyków antyoksydacyjnych może wyglądać na starszą niż jest w rzeczywistości.

Kosmetyki antyoksydacyjne na wolne rodniki

By chronić skórę przed wolnymi rodnikami nie ma innego wyjścia niż stosowanie kosmetyków z antyoksydantami.

Już etap oczyszczania skóry powinien stanowić antyoksydacyjny rytuał! Żel oczyszczający skórę z zanieczyszczeń i zalegającego w porach sebum, peeling i tonik z antyoksydantami to kosmetyki, które muszą idealnie oczyszczać skórę twarzy. Z pewnością niejedna osoba będzie sugerować, że przecież ww. kosmetyki używa się krótką chwilę i spłukuje. Ale nawet krótki kontakt z antyoksydantami to „coś”, od czego warto zacząć swoją antyoksydacyjną przygodę.

Dlaczego dokładne doczyszczenie skóry jest tak ważne? Nieczystości gromadzące się na powierzchni skóry same z siebie również przyczyniają się do produkowania wolnych rodników i są przyczyną stopniowej degradacji skóry. Źle oczyszczona skóra to skóra szara, z pogłębiającymi się zmarszczkami i mająca wygląd starszej niż jest w rzeczywistości.

Dlatego by w pełni skutecznie chronić skórę przed wolnymi rodnikami należy zastosować bardziej skoncentrowane kosmetyki z antyoksydantami: serum, krem i maseczkę.

Najlepszy krem antyoksydacyjny!

Co powinien zawierać idealny krem antyoksydacyjny, pisaliśmy TU. Gwoli przypomnienia: najlepszy krem antyoksydacyjny powinien posiadać w składzie chociaż jeden (albo idealnie: parę) z poniżej wypisanych składników.

Czym są antyoksydanty?

  • witaminy (A, E, C) – popularne, niedrogie i skuteczne od wiek wieków antyoksydanty,
  • karotenoidy – tutaj popularny likopen, występujący w … pomidorach!
  • bioflawonoidy – np. świetny jest wyciąg z borówki dostępny w serum borówkowym,
  • ekstrakty ziołowe – świetny jest ekstrakt z zielonej herbaty,
  • naturalne oleje o działaniu antyoksydacyjnym (np. olej z pestek malin),
  • cynk, selen, miedź, mangan – częściej spotykane w serach antyoksydacyjnych niż w kremach,
  • koenzym Q – idealny zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz jako ochrona antyoksydacyjna całego organizmu!

Jak stosować krem z antyoksydantami?

Krem z antyoksydantami warto stosować codziennie na oczyszczoną i stonizowaną skórę twarzy. Najlepiej, by krem antyoksydacyjny był nałożony pod krem z filtrem. Minusem takiej praktyki może być uczucie tłustości i ciężkości na skórze, dlatego tak ważne jest, by dobrać kosmetyki antyoksydacyjne dostosowane do potrzeb skóry.

Stosunkowo problematyczne są kremy z zawartością witaminy C, która potrafi podrażnić skórę oraz witaminy E – ta z kolei często powoduje zapchanie porów. Jak temu zaradzić? Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków z tymi witaminami co 2 dzień w małej ilości i stopniowe zwiększanie częstotliwości nakładanego kremu.

A co w przypadku serum z antyoksydantami? Jeśli stosujesz serum antyoksydacyjne i obawiasz się podrażnienia cery – wymieszaj serum z lekkim kremem. Dzięki temu trikowi z pewnością skóra nie będzie zaczerwieniona jak w przypadku użycia serum solo.

Krem antyoksydacyjny + serum + maseczka – które polecamy!

Lekkie kosmetyki, które nie kosztują fortuny. I które działają i nie powodują podrażnienia skóry!

Krem z antyoksydantami z owocami goji (bez parabenów, bez dodatków zapachowych, lekka konsystencja)

wieczniemloda.com - kosmetyki, grzybek tybetański, kryształ japoński
Krem antyoksydacyjny dobry

Serum antyoksydacyjne z ekstraktem z borówki (w zestawie z kremem)

Kosmetyki antysmogowe serum
Kosmetyki antysmogowe serum

Lekka maseczka antyoksydacyjna z płatkami róży

wieczniemloda.com - kosmetyki, grzybek tybetański, kryształ japoński
Maseczka antyoksydacyjna – fot. wieczniemloda.com

Krem antyoksydacyjny – kiedy stosować?

Jadę na wczasy do oazy ekologiczności.

Odstawię w ogóle swoje kosmetyki, nie będą mi tam potrzebne! Skóra będzie wyglądać świetnie.

Mieszkasz na wsi ALBO wybierasz się na wczasy agroturystyczne ALBO nad morze i chcesz zrezygnować z kremu antyoksydacyjnego? Bo niby tam jest „ekologiczniej” i bezpieczniej dla skóry? Nic bardziej błędnego! Jest to jeden z częściej powtarzanych mitów. Ze zmarszczkami, szarą i zniszczoną cerą borykają się zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast.

Garść porad! Jeśli wybierasz się na wczasy:

  • do Azji – krem z antyoksydantami to must have w krajach azjatyckich, znanych z ogromnego zanieczyszczenia środowiska i smogu. Pamiętaj, że wilgotność w krajach azjatyckich też jest bardzo duża, skóra ulega rozpulchnieniu i częściej lubi się zapychać. Stosuj peeling enzymatyczny częściej niż zazwyczaj. Do tego dobra, lekka, nawilżająca maseczka na noc (tudzież maseczka w płachcie) – i skóra będzie zachwycona! Skórze suchej wystarczy stosowanie tłustszego kremu z filtrem UV.
  • do Egiptu – tutaj również nie uciekaj przed ochroną antyoksydacyjną. Postaw zwłaszcza na pielęgnację nocną, która zregeneruje rozdrażnioną słońcem skórę. Treściwe kremy na noc z antyoksydantami i lekkie filtry na dzień uratują Twoją cerę przed zniszczeniem cery i ratowaniem jej później w gabinetach kosmetycznych.
  • do babci na wieś – nie rezygnuj z kosmetyków z antyoksydantami! Poziom zanieczyszczeń i smogu na wsiach jest również duży, zwłaszcza przez palenie w piecach „bele czym” w ramach oszczędności. A to wszystko odbija się na skórze. Postaw na lekki krem z antyoksydantami na dzień i na noc i pamiętaj o 3 krokach: oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie to podstawa. Zawsze.

Niezapychający krem z antyoksydantami?

Niestety dużo kosmetyków z antyoksydantami potrafi zapchać pory skóry. A zwłaszcza, jeśli taki kosmetyk posiada 2 i więcej antyoksydantów naraz. Takie połączenie kilku składników antyoksydacyjnych jest trudne, ponieważ często trudno jest zachować balans i przyzwoicie lekką konsystencję kosmetyku, przy relatywnie dobrej ochronie antyoksydacyjnej skóry. Bo liczy się przede wszystkim komfort „noszenia” i stosowania kosmetyku, nie tylko jego działanie! Na przykład nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie smarować twarzy kremem o konsystencji smalcu, choćby odmładzał o 10 lat.

Więc … nikt nie będzie smarować skóry twarzy czymś, co jest tłuste, lepkie i ciężkie. A zazwyczaj takie właśnie są kremy ochronne, odżywcze i odmładzające. O ile skóra osób starszych jeszcze jakoś potrafi znieść ciężkość kremu (bo skóra wraz z wiekiem lubi się wysuszać i zdecydowanie lepiej znosi ciężkie kosmetyki), tak młoda cera nienawidzi zbytniego obciążenia kosmetykami.

wieczniemloda.com - kosmetyki, grzybek tybetański, kryształ japoński

Uwaga na kosmetyki z antyoksydantami DIY!

Na rynku jest bardzo dużo kosmetyków DIY, w tym samorobionych serum z witaminami, które mimo swojego działania potrafią potwornie zapchać skórę. Czasem nawet 1-2 krople witaminy E zrobią niezłe spustoszenie na skórze! Filmiki na Youtubie z kosmetykami „zrób sobie sam” zachęcają do próbowania własnych sił i bawienia się w domowego chemika, natomiast ZAWSZE trzeba uważać z takimi rzeczami.

Sama próbowałam i eksperymentowałam z kroplami Juvit czy Cebionem, gotowymi zestawami do samodzielnego zrobienia serum i ZAWSZE kończyło się to natychmiastowym wysypem wągrów tam, gdzie ich jeszcze nie było. A jak później usunąć wągry i rozszerzone pory? Jak wiecie: piekielnie trudno, o ile w ogóle jest to możliwe!

Co wybrać: krem antyoksydacyjny, serum z antyoksydantami czy tonik?

Gdy czujesz, że krem antyoksydacyjny to za mało, możesz wzbogacić ochronę antyoksydacyjną o serum z antyoksydantami i inne kosmetyki antyoksydacyjne. Bo czemu nie? Jeśli obawiasz się obciążenia skóry kosmetykami, stosuj się do poniższych wskazówek:

  • Mniej znaczy więcej! Wystarczą 1-2 krople serum na całą twarz. Serum z antyoksydantami to koncentrat, z którym nie warto przesadzać. A za duża ilość każdego kosmetyku może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
  • Maseczki z antyoksydantami? TAK! Zwłaszcza maseczki z ekstraktami roślinnymi – genialna, ultra-lekka maseczka różana z prawdziwymi płatkami róży zadziała antyoksydacyjnie, regenerująco i ochronnie, a przy tym nie obciąży skóry!
  • Tonik z witaminami? Niekoniecznie! Postaw na ultra-lekkie hydrolaty antyoksydacyjne, np. hydrolat oczarowy, hydrolat z liści zielonej herbaty, hydrolat różany. I do tego są w 100% naturalne!
  • Peeling enzymatyczny – zawsze i wszędzie! Ułatwi wchłanianie kosmetyków z antyoksydantami, nie uszkodzi mechanicznie skóry i mogą go stosować nawet cery skłonne do zapchania i trądziku (również zaawansowanego). Stosuj 1-2 razy w tygodniu, nie częściej!
  • Uwaga na połączenie kosmetyków z kwasami i witamin! Niektóre cery mogą zareagować koszmarnym wysypem podskórnych cyst przy łącznym stosowaniu toniku z kwasem salicylowym i serum z witaminą C. Czytaj więcej: KTÓRYCH KOSMETYKÓW NIE WOLNO ZE SOBĄ ŁĄCZYĆ?

Kosmetyki z antyoksydantami krok po kroku – podsumowanie

Co to znaczy krem antyoksydacyjny?

Krem antyoksydacyjny to inaczej mówiąc kosmetyk z przeciwutleniaczami tj. witamina C, witamina E, flawonoidy czy ekstrakty owocowe. Taki kosmetyk z antyoksydantami wykazuje działanie ochronne przed wolnymi rodnikami. Efekty używania kosmetyków z antyoksydantami to cera promienna, rozświetlona i wyglądająca na dużo młodszą. Często kosmetyki antyoksydacyjne potrafią lekko rozjaśnić skórę, wybielić przebarwienia oraz zniewelować drobne zmarszczki. Sam krem antyoksydacyjny posiada również działanie regenerujące i doskonale odżywia skórę.

Krem antyoksydacyjny z „Pytania na śniadanie”?

Jak to zwykle w programach śniadaniowych bywa – albo polecane i omawiane są super-drogie kosmetyki, albo tanie, domowe sposoby. Raczej nic pomiędzy. Jaki jest więc krem antyoksydacyjny z „Pytanie na śniadanie”? Dla wszystkich, którzy szukają feralnego kremu z „Pytania na śniadanie”: jest to Daywear Sheer Tint SPF15, krem do twarzy firmy Estee Lauder (cena to ok. 200 zł). Czy jest warty swojej ceny? Trudno powiedzieć, ponieważ jak to Estee Lauder i inne kosmetyki wysokopółkowe: na cenę składa się renoma marki, reklama w TV, obietnica „wyłączności” na sprzedaż w drogeriach oraz wysokie czynsze w lokalach drogerii. Więc ta cena zawsze może być zaporowa dla zwykłego Kowalskiego.

Gdzie kupić krem antyoksydacyjny?

Krem antyoksydacyjny, serum z flawonoidami czy maseczka antyoksydacyjna – gdzie kupić te wszystkie kosmetyki chroniące skórę przed wolnymi rodnikami? Możesz je dostać w większości drogerii, jednak im dłużej kosmetyk stoi na naświetlanej i podgrzewanej przez diody półce – tym jego działanie antyoksydacyjne po prostu nie istnieje. By kosmetyk z antyoksydantami działał, musi być idealnie przechowywany i nierozłożony. Więc gdzie kupić krem antyoksydacyjny, który na 100% będzie działał? Sklep z kosmetykami antyoksydacyjnymi (i nie tylko!) gwarantuje doskonałą jakość kosmetyku i bezpieczne przechowywanie kosmetyków z dala od promieni słonecznych, wysokiej temperatury i wilgotności!

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź