Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem – solidnie [UWAGA]!

Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem bezpieczny balkon

Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem – przeczytaj i zapobiegnij tragedii! Jak zrobić balkon bezpieczny dla dziecka? Zabezpieczenie barierki i balkonu przed dziećmi!

Zabezpieczenie balkonu przed dzieckiem to obowiązek rodzica

Dom bezpieczny dla dziecka to nie tylko wnętrze – często pamiętamy o zabezpieczeniu gniazdek, kupujemy bezpieczny kojec dla dziecka, usuwamy środki ochrony czystości poza zasięg najmłodszych. Ale bezpieczny dom dla dziecka to też balkon i taras.

Najważniejsza zasada: NIGDY nie zostawiaj dziecka samego na balkonie! Nawet na przysłowiową chwilę! I to niezależnie od wieku dziecka! Nasi milusińscy potrafią wpaść na takie pomysły, których się nie spodziewasz i niestety – trzeba zawsze za dzieci myśleć i wyprzedzić serię zdarzeń. W najlżejszym wypadku dziecko się na balkonie poślizgnie i nabije sobie guza. W najgorszym – może z balkonu wypaść, co w większości wypadków skutkuje śmiercią dziecka. Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem, by pociecha była bezpieczna, a Twoje myśli spokojne?

Bezpieczna podłoga na balkonie

Bezpieczna podłoga na balkonie dla dziecka:

  • powierzchnia podłogi dla dziecka ma być gładka lub mieć fakturę zapobiegającą poślizgnięciu się – idealnie sprawdzi się tu faktura drewnopodobna lub „w rowki”; taka podłoga jest praktyczna w utrzymaniu i łatwa w czyszczeniu,
  • idealna podłoga dla dziecka to oczywiście taka bez drzazg i wystających niebezpiecznych rzeczy (pręty, gwoździe, ostre krawędzie desek),
  • wszelkie dziury i odstępy między podłogą a barierką na balkonie muszą koniecznie zostać zabezpieczone (np. wysunięciem deski i solidnym jej przytwierdzeniem do podłoża); wszystkie niespodzianki w postaci przerw są zabronione!
  • podłoga dla dziecka musi być stabilna – nie może z podłogi nic odstawać ani się odrywać (czy to lakier, czy kawałki drewna czy deski),
  • idealnie, jeśli sama deska jest milusia w chodzeniu, „miękka” pod stopami – w razie upadku uniknie się większego stłuczenia,
  • podłoga dla dziecka to też podłoga … czysta, zadbana, odkurzona (żadnych martwych owadów, piachu, kamyków ani szkła!).
Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem?
Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem? – fot. wieczniemloda.com

Deska kompozytowa – materiał na balkon dla dzieci.

Jaki materiał wybrać na podłogę na balkon dla dziecka? Drewno to drzazgi, butwienie i ciągła pielęgnacja balkonu, kamień jest twardy i „guzotwórczy”, płytki śliskie i niebezpieczne … Dlatego rozwiązaniem problemu bezpiecznego balkonu dla dziecka może być deska kompozytowa. Coraz więcej osób sięga właśnie po ten rodzaj wykończenia ze względu na wygodę i praktykę użytkowania. Jakie zalety dla bezpieczeństwa dziecka ma deska kompozytowa?

Zalety deski kompozytowej

Deska kompozytowa jest mało wymagająca (nie wymaga impregnacji, specjalnej pielęgnacji, jest odporna na czynniki atmosferyczne – świetnie znosi deszcz, mrozy i upały. Nie butwieje, jest odporna na wilgoć – dlatego nie ma mowy o zaciekach, nie trzeba martwić się mchem ani powstawaniem kałuż na balkonie.

A co jest ważne dla dziecka? Temu małemu użytkownikowi deski kompozytowej będzie się na pewno przyjemnie przemieszczać. Do tego deska nie nagrzewa się tak jak płytki oraz nie jest ostra i toporna w dotyku jak kamień. Można po niej śmiało stąpać gołymi stopami – jednak odradzamy przebywanie na balkonie w okolicy 12:00 w upalne lato – o tej porze dnia wszystko jest gorące.

Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem - dziura między balkonem a barierką
Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem – dziura między balkonem a barierką – fot. wieczniemloda.com

Jak zabezpieczyć przed dzieckiem szczelinę na balkonie?

Najgorszą rzeczą, która spędza sen z powiek rodzicom, jest szczelina na balkonie. Może być to szczelina między barierką a ścianą budynku oraz szczelina między barierką a podłogą balkonu. Obie niezabezpieczone dziury stanowią poważne zagrożenie dla życia dziecka. Tutaj z pomocą przyjdzie odpowiednio ułożona deska kompozytowa oraz solidna i gęsta osłona balkonowa.

Jak zabezpieczyć dół balkonu przed dzieckiem?

Ważna informacja – deska kompozytowa może idealnie wypełnić wszelkie dziury między podłogą a barierką. Redukuje to ryzyko wypadnięcia dziecka przez ubytki w podłodze do zera. Odpada również problem wsunięcia nóżki dziecka i jej zwichnięcia, skręcenia lub złamania. To ogromny plus deski kompozytowej!

Kolejną zaletą zabiegu wysunięcia deski lekko poza obrąb balkonu jest również faktyczne powiększenie powierzchni użytkowej balkonu (czasem nawet o całe 0,5 m2!). To idealne rozwiązanie dla osób, które mają balkony „gołe”, niewykończone przez dewelopera czy po prostu z betonową wylewką.

Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem deska kompozytowa
Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem deska kompozytowa – fot. wieczniemloda.com

Jak przygotować balkon na deskę dla dzieci?

Taki balkon z deską kompozytową nie wymaga specjalnego przygotowania do kładzenia deski – wystarczy, że będzie posprzątany. A oszczędność czasu jest ważna – zwłaszcza przy małych dzieciach!

Kolejny ważny plus deski kompozytowej: jest szybka do ułożenia. I to nawet w jeden dzień! Dlatego super szybko będziecie mogli rodzinnie korzystać z Waszego wymarzonego balkonu. Ale pamiętaj – deska kompozytowa to nie to samo co podest kompozytowy. Z podestem poradzisz sobie bez problemu sam, natomiast do deski kompozytowej lepiej wezwać fachowców, którzy bez problemu dotną i przytną deski tam, gdzie trzeba.

Idealna deska kompozytowa dla dzieci na balkon

Poniższy balkon to deska kompozytowa firmy Gardin Natur (kolor „Srebrna Jodła”). Ma fantastyczną strukturę drewna i jest miła, wręcz miękka w dotyku pod stopami. Do tego kolor szary pasuje praktycznie do każdej elewacji bloku oraz jest łatwy w utrzymaniu. A to ważne przy małych dzieciach!

Zabezpieczenie balkonu przed dzieckiem – cena

Czy cena zabezpieczenia balkonu przed dzieckiem materiałem solidnym i bezpiecznym powinna odgrywać pierwsze skrzypce? NIE! Najważniejsze jest bezpieczeństwo, a sprawa ceny jest drugorzędowa.

Cena samej deski to ok. 200 zł/m2, natomiast pozostałe koszty to klipsy oraz legary, co daje kolejny koszt ok. 100 zł/m2. Może wydawać się to dużą kwotą, natomiast … czy na bezpieczeństwie warto oszczędzać?

Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem bezpieczny balkon
Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem bezpieczny balkon – fot. wieczniemloda.com

Zabezpieczenie balkonu przed dzieckiem – zabezpieczenie barierek

Jeśli mamy już położoną bezpieczną podłogę dla dziecka na balkonie, pora zabezpieczyć barierki. Nawet, jeśli barierki są wyglądają na względnie bezpieczne. Wiele dzieci lubi „wciskać” główki między barierki lub po prostu się między nimi przeciskać. Tutaj nie ma znaczenia „tusza” dziecka – niestety, można się bardzo niemile zdziwić, że dzieci są tak „plastyczne”.

Kolejną szalenie ważną rzeczą to fakt, iż Wasz balkon musi być także bezpieczny dla … innych mieszkańców bloku. Przeciśnięte i zrzucone zabawki/doniczki/krzesełka z dużej wysokości mogą zrobić ogromną krzywdę sąsiadom. Dlatego wyprzedź serię tragicznych zdarzeń i zabezpiecz barierki na balkonie przed dzieckiem!

Jak zabezpieczyć barkierki na balkonie przed dziećmi?

Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem – siatka na balkon dla dzieci

O ile naturalne materiały typu wiklina lub trzcina wyglądają pięknie, to ich bezpieczeństwo dla dziecka bywa dyskusyjne. To samo dotyczy siatki na balkon dla dzieci. Dlaczego? Dla dzieci twardość czy widmo ukłucia się matą może nie wystarczyć. Do tego dzieci lubią takie rzeczy skubać, odrywać i się nimi kaleczyć. A siatka na balkon dla dzieci może być świetnym materiałem do wspinaczki. Poza tym siatka na balkon dla dzieci kojarzyć się może z zabawami dziecięcymi w parku linowym, niż z zabezpieczeniem dziecka przed wypadnięciem.

Barierka i osłona z technorattanu

Najważniejsze, by osłona na balkon dla dziecka była jednolita i gęsta. Utrudni to dziecku wspinaczkę na barierkę oraz uniemożliwi przedostanie się przez balkon. Sprawdzoną, bezpieczną osłoną balkonową dla dzieci będzie osłona z technorattanu.

Technorattan ma gęsty, gruby i ciasny splot pozbawiony „oczek” charakterystycznych dla zwykłych siatek (np. dla siatki zabezpieczającej balkon dla kotów). Niestety bywa i tak, że dziecko będzie lubiło się po takiej oczkowanej siatce wspinać i kaleczyć palce.

Jakie jeszcze zalety ma osłona z technorattanu oprócz tego, że jest zupełnie bezpieczna dla dziecka? Chroni przed promieniowaniem UV, jest wodoodporna oraz odporna na warunki atmosferyczne. Do tego osłona na balkon z technorattanu wygląda dość dobrze – elegancko i dostojnie. Osłony technorattanowe można zakupić w różnych kolorach: od słomkowego, przez zielony, po czarny.

Zabezpieczenie Mebli na balkonie przed dzieckiem

Bezpieczny balkon dla dziecka to nie tylko podłoga i barierka, ale też meble. Jakie meble na balkon są bezpieczne dla dziecka?

Postaw na meble składane – kompaktowe, szybkie do złożenia meble to świetne rozwiązanie przy dzieciach. Dobrze sprawdzą się składane krzesła zamiast topornych foteli oraz mały, składany stolik. Świetnym rozwiązaniem jest przymocowanie mebli do elewacji za pomocą haków. W ten sposób dziecko będzie miało trudność ze zdjęciem mebli ze ściany oraz z ich rozłożeniem i niebezpiecznym przesunięciem.

Minimalizm na balkonie – mając małe dziecko lepiej kierować się zasadą: im mniej rzeczy na balkonie, tym lepiej. Dwa krzesła i stolik powinny w zupełności wystarczyć, i to najlepiej takie pozbawione tekstyliów, poduszek, dywaników, hamaków i linek. To wszystko może i ładnie wygląda („instagramowo”), natomiast będzie kusiło malucha i zachęcało do wspinaczki.

Nie rób z balkonu graciarni – rower, skrzynki z narzędziami, pozostałości poremontowe są niebezpieczne i stanowią zagrożenie na balkonie dla dziecka.

Jak zabezpieczyć balkon przed dzieckiem – Opinie

Jeśli chcesz podzielić się wrażeniami z artykułu i dodać swoją opinię – nie wahaj się! Może masz jakieś pomysły na bezpieczny balkon dla dziecka? Wszelkie triki i sposoby na zabezpieczenie balkonu przed dzieckiem mogą uratować czyjemuś dziecku zdrowie i życie! Jest wielce prawdopodobne, że jakiś stroskany rodzic przeczyta ten wpis, zainspiruje się i wdroży Twoje wskazówki w życie. Zachęcamy do komentowania!

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE