Jak wybrać materac do spania? Raz, a dobrze! No i lepiej uważaj, co robisz! To prawdopodobnie będzie najważniejszy zakup w Twoim życiu. Rzeczy, które musisz wiedzieć przed kupnem materaca!

Kiedy wybrać materac do spania?

Dbasz o jakość posiłków, o zdrowie rodziny, ćwiczysz, inwestujesz w naukę… A czy dbasz o higienę snu? Powinieneś! W łóżku spędzasz średnio ok. 25 lat!!! To prawie jak łóżkowe dożywocie! Czy pamiętasz o tym, by dobrze się wyspać przez ten dłuuugi czas, czy bagatelizujesz to myśląc, że kołdra, poduszka i kawałek podłogi wystarczą? To błąd.

Pierwsze sygnały, które świadczą o tym, że musisz zainteresować się materacem do spania:

 • nie wysypiasz się mimo, że śpisz przepisowe 8 h i  nie masz pojęcia, dlaczego tak się dzieje,
 • budzisz się obolały, po nocy wszystko Cię boli i marzysz o masażu,
 • masz problemy z krzywym kręgosłupem,
 • chcesz zrobić swój pierwszy „zakup życia” i nie wiesz, na co wydać pieniądze,
 • marzysz o hotelowym łóżku częściej niż o swoim własnym.
Jak wybrać materac?
Jak wybrać materac?

Jak wybrać materac do spania – ciekawostki

Poznaj 12 ciekawostek jak wybrać materac do spania:

 1. Nie lubisz sypiać sam? Za miękki materac może być problemem i stawać na przeszkodzie do leżenia razem. Oboje będziecie leżeć w swoich „dołkach” w materacu, co może Was po pewnym czasie zacząć frustrować. Lepszym wyjściem dla par jest materac o średnim stopniu twardości!
 2. Lubisz pić herbatę na łóżku? Postaw na materac sprężynowo-kieszeniowy. Ten typ materaca zminimalizuje rozlanie płynów na laptopa. Bez problemu możesz postawić herbatę obok i skakać obok kubka – nic nie powinno się rozlać. No chyba, że o nim zapomnisz … wtedy sorry!
 3. Zdarzy Ci się spadać z łóżka? Wybierz materac 180x200cm (o ile możesz sobie na taki pozwolić finansowo i metrażowo). Taki rozmiar to prawie kwadrat, który będzie idealny, jeśli za daleko „wędrujesz” przez sen i gdy marzysz o królewskim łożu.
 4. Popularny materac piankowy szybko dostosuje swój kształt do Twojego ciała, ale jeśli ważysz trochę za dużo, to … z biegiem czasu (najczęściej po paru latach) będziesz spać na odkształconych górach i dolinach.
 5. Pamiętaj o stelażu! Nie chodzi o to, by łóżko ładnie wyglądało, ale o dobrą wentylację materaca. Od spodu materaca (każdego, nawet tego najdroższego na świecie), który leży sobie beztrosko na podłodze może zalęgnąć się kolonia pleśni i grzybów.
  Jak kupić materac - opinie
 6. Nie pierz materaca! Materac powinno czyścić się na sucho lub lekko wilgotną szmatką. Zadbaj o jego czystość, stosując pokrowce, które nadają się do prania.
 7. Im twardszy tym lepszy? Niestety nie w przypadku materaca! Panuje błędne przekonanie, że twardy materac jest najzdrowszy – otóż nie! Twardy materac może doprowadzić do nieznośnego bólu pleców, skurczy mięśni i problemów z kręgosłupem! Najlepiej dostosować materac do swojej wagi ciała, wzrostu i wygody, a nie do „mody”.
 8. Śpisz z komputerem i komórką przy głowie? Masz telewizor w sypialni? Zainwestuj w materac kokosowo-piankowy! Tego typu materac eliminuje niezdrowe działanie pól elektromagnetycznych, którymi jesteśmy dzień w dzień (i noc w noc) zewsząd bombardowani.
 9. Jesteś gadżeciarzem? Na pewno zainteresuje Cię materac z pokrowcem wypełnionym mikrokapsułkami witaminowymi (witamina A, C i E), które stopniowo się uwalniają. To świetna gratka dla tych, którzy chcą pielęgnować skórę przez sen. Ot – taki urodowy gadżet.
 10. Cierpisz na alergię? Materac lateksowy będzie dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem. Tego typu materace nie zbierają kurzu ani nie są wylęgarnią dla roztoczy.
 11. Jeśli bardzo pocisz się w nocy, powinieneś zainteresować się materacem kokosowym. Ten materiał gwarantuje odpowiednią przewiewność materaca i nie będzie Ci za gorąco nawet w upalne noce!
 12. Spodziewasz się dziecka? Wybierz materac piankowy lub lateksowy, idealny będzie taki z wymiennym wkładem w okolicy brzucha (!) – przyszła mama będzie mogła zadbać o swój komfort oraz o komfort brzuszka w każdym okresie ciąży.

Jak wybrać materac do spania – co oprócz materaca?

Co powinno Ciebie jeszcze zainteresować oprócz tego, jaki wybrać materac do spania?

Poznaj SPOSOBY NA DOBRY SEN.

Cierpisz na bezsenność? Sprawdź, CO JEŚĆ I PIĆ, by mieć lekki i spokojny sen!

Miłej lektury!

Na skróty
Data
Tytuł
Jak wybrać materac?
Ocena
51star1star1star1star1star