Jak ubierać noworodka? Poradnik

Jak ubierać noworodka?

Noworodek nie potrafi jeszcze komunikować swoich potrzeb w zrozumiały dla rodziców sposób. Jego opiekunowie mają więc często problem z określeniem, czy ich dziecku nie jest zbyt zimno lub zbyt ciepło. Ubranie malucha w odpowiedni sposób nie jest wcale proste. Pod uwagę należy wziąć nie tylko temperaturę w domu czy na zewnątrz, ale też warunki pogodowe. Jak ubierać noworodka?

Najważniejsze wskazówki, jak ubierać noworodka

Ubieranie noworodka to trudny temat, ale istnieje kilka uniwersalnych zasad, do których warto się stosować. Poznanie tych reguł pozwala debiutującym rodzicom na wypracowanie odpowiednich metod ochrony maluszka przed zimnem. Po pierwsze, trzeba pamiętać o tym, że dla dziecka przegrzanie jest o wiele groźniejsze niż wychłodzenie. Z tego powodu nie tylko noworodka, ale i starsze dzieci lepiej ubrać odrobinę za cienko niż przegrzać.

Po drugie, jedną z najlepiej znanych zasad dotyczących tego, jak ubierać noworodka, jest reguła jednej, dodatkowej warstwy. Chodzi o to, by założyć dziecku tyle samo ubrań, co sobie, w tych samych warunkach atmosferycznych, plus dodatkową warstwę. Po trzecie, aby upewnić się, że noworodek nie jest przegrzany lub wychłodzony, trzeba sprawdzać temperaturę jego ciała. Najlepszym miejscem do takiej kontroli jest kark dziecka, ponieważ ta okolica pokazuje przybliżoną temperaturę wewnętrzną.

Jak ubierać noworodka na wyjście ze szpitala?

Noworodek przez 9 miesięcy przebywał w łonie matki, a więc temperatura jego otoczenia wynosiła 36,6 stopnia Celsjusza. Stąd przekonanie, że po porodzie również potrzebuje takich warunków. To prawda, ale tylko przez kilka pierwszych chwil życia dziecka. Zarówno donoszone noworodki, jak i wcześniaki do planowanej daty porodu zazwyczaj nie mają problemów z termoregulacją już po kilku dniach. Dlatego odpowiedź na pytanie „jak ubierać noworodka na wyjście ze szpitala?” brzmi: załóż mu jedną dodatkową warstwę odzieży więcej niż sobie.

Czasem nawet ona nie jest potrzebna – jeśli na zewnątrz jest ciepło, a do domu wraca się samochodem, wystarczy otulić dziecko kocykiem przed wejściem do auta. Rodzice muszą wziąć pod uwagę pogodę, sposób podróży czy odległość od szpitalnych drzwi do pojazdu. Warto zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o wymienionych wcześniej zasadach.

Dobór ubranek dla noworodka w zależności od pory roku

Temat odpowiedniego ubierania dziecka może być trudny (w domu) lub bardzo trudny (na zewnątrz). W pomieszczeniu o stałej temperaturze i pod czujnym okiem rodziców dość łatwo jest kontrolować temperaturę ciała malucha i w razie potrzeby dodać dodatkowe ubranko lub je zdjąć. Trzeba też wspomnieć, jak ubierać noworodka do snu. W sypialni dziecka temperatura powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza, by mogło spać w podobnym zestawie odzieży, w który jest ubierane na co dzień. Gdy jest zimniej, warto zastosować dodatkowy śpiworek. Podczas upałów maluszek może spać w samej pieluszce lub pod cienkim kocykiem.

Kolejna kwestia to jak ubierać noworodka na spacer – panują tu wspomniane wcześniej podstawowe zasady. W wózku typu gondola może być nawet cieplej niż poza nim, dlatego warto stosować metodę “na cebulkę”, by w razie potrzeby rozebrać dziecko. Jeśli chodzi o to, jak ubierać noworodka latem, zimą, wiosną i jesienią – trzeba dostosowywać strój do warunków na zewnątrz. Trzeba pamiętać o szkodliwych skutkach przegrzania i w najcieplejszych miesiącach chronić malucha przed upałami. O tej zasadzie nie wolno zapomnieć również w zimne dni – przegrzewać dziecka nie powinno się o żadnej porze roku.

Z tego powodu trzeba także dbać o odpowiednią jakość wybieranych ubranek i bielizny dla niemowląt. Naturalne tkaniny oraz odpowiedni, niezbyt obcisły krój zapobiegają przepoceniu i zapewniają swobodę ruchu. Warto stawiać na produkty Mokida, które są wykonane z bawełny, można je wygodnie zakładać i zdejmować oraz dobrze układają się na ciele dziecka.

Artykuł sponsorowany

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE