Jak przebiega poród?

Jak przebiega poród?

Poród, mimo że oczekiwany, budzi niepokój u przyszłych mam. Kojarzy się z bólem, wielogodzinnym pobytem na sali porodowej. Lęk często wynika z niewiedzy, przyszłe mamy nie wiedzą, co je czeka. Aby lepiej znieść ten trudny czas, warto dowiedzieć się, jak wygląda poród, ile czasu trwają poszczególne fazy porodu naturalnego. To pomoże lepiej znieść czas oczekiwania na przyjście na świat maleństwa.

Co to jest poród?

Poród to naturalny proces rodzenia dziecka, który może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Czas trwania porodu jest zależny od indywidualnych cech organizmu matki oraz od tego, czy to jej pierwsze, czy kolejne dziecko. Poród składa się z kilku faz, które obejmują otwarcia szyjki macicy, wydanie dziecka oraz wydalenie łożyska. Można wyróżnić poród naturalny, który odbywa się drogami natury oraz poród przez cesarskie cięcie. Objawy porodu to obniżenie brzucha, odejście czopa śluzowego, odejście wód płodowych, skurcze macicy, parcie na pęcherz, bóle kręgosłupa.

Faza I – otwarcie szyjki macicy

Pierwsza faza porodu zaczyna się w momencie, gdy szyjka macicy zaczyna się rozszerzać. Pojawiają się pierwsze skurcze, które mają na celu rozluźnienie mięśni szyjki macicy i przygotowanie jej do pełnego rozwarcia. Skurcze na początku występują co kilkanaście minut i stopniowo stają się silniejsze, dłuższe i bardziej intensywne. W pierwszej fazie kobieta może odczuwać bóle brzucha i krzyża oraz uczucie napięcia w dolnej części brzucha. Mogą pojawić się nudności oraz wymioty. W tym czasie ważne, aby przyszła mama w przerwach między skurczami odpoczywała i starała się utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.

Faza II – wydanie dziecka

Druga faza porodu rozpoczyna się, gdy szyjka macicy jest już w pełni rozwarta. W tym momencie kobieta zaczyna odczuwać silne skurcze, które pomagają dziecku przesunąć się przez kanał rodny. W miarę jak dziecko zbliża się do wyjścia, bóle są coraz silniejsze, ich intensywność wzrasta wraz z postępem porodu. W trakcie tej fazy porodu przyszła mama musi przeć, aby pomóc dziecku przejść na świat. W trakcie drugiej fazy porodu bardzo ważna jest obecność położnej lub lekarza, którzy mogą pomóc rodzącej w prawidłowym ułożeniu ciała oraz w skutecznym oddychaniu. Specjaliści wskażą również metody łagodzenia bólu porodowego. W niektórych przypadkach może być konieczne nacięcie krocza. Współpraca z lekarzami na pewno ułatwi i przyśpieszy poród drogami natury.

Faza III – wydalenie łożyska

Trzecia i ostatnia faza porodu następuje po urodzeniu dziecka. W tym czasie matka może odczuwać kolejne skurcze, które pomagają wypchnąć łożysko z macicy. W trakcie tej fazy porodu ważne jest, aby położna lub lekarz dokładnie monitorowali stan młodej mamy oraz kontrolowali krwawienie. W przypadku wystąpienia nadmiernej utraty krwi konieczne może być podanie leków lub wykonanie dodatkowych zabiegów. W tej fazie możliwe jest również pobranie krwi pępowinowej.

Zmiany zachodzące w organizmie matki i dziecka podczas porodu

Podczas porodu w organizmie matki zachodzą zmiany hormonalne, które są niezbędne do rozpoczęcia i kontynuacji procesu porodowego, a także do karmienia piersią. Pod wpływem hormonów, mięśnie macicy rozluźniają się i kurczą się w celu przesuwania dziecka przez kanał rodny. Podczas porodu może również wystąpić wzrost poziomu endorfin, które pomagają matce zmniejszyć odczuwanie bólu. Może wystąpić zmniejszenie poziomu cukru we krwi oraz zmniejszenie objętości płynów w organizmie. Bardzo ważne, aby matka podczas porodu dbała o odpowiednie nawodnienie oraz regularnie spożywała lekkie posiłki, dodające energii. Zmiany zachodzą także w organizmie dziecka, są niezbędne do przystosowania się do życia poza łonem matki. Po przyjściu na świat płuca dziecka rozpoczynają pracę, aby dostarczyć tlen do organizmu. Ponadto dziecko rozpoczyna proces samodzielnego regulowania swojej temperatury ciała. Podczas porodu maluch również dostaje dużą dawkę hormonów, które pomagają mu przystosować się do nowych warunków życia.

Poród fizjologiczny to naturalny proces, który kończy okres ciąży, zaczyna połóg i nowy etap w życiu młodej mamy. Warto dokładnie poznać poszczególne fazy porodu, dowiedzieć się, jak złagodzić ból. Taka wiedza na pewno pomoże spokojniej oczekiwać na narodziny dziecka.

Artykuł sponsorowany

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE