Jak dbać o swoje płuca?

Jak dbać o swoje płuca?

Zdrowe płuca to długie życie – co do tego nie ma wątpliwości! Stanowią machinę napędzającą mózg, mięśnie, serce oraz całe ciało, które dzięki nim w ogóle funkcjonuje i żyje. Jak dbać o płuca, by zachować odpowiednie natlenienie organizmu i cieszyć się zdrowiem przez długie lata? Poznaj sposoby, które zagwarantują zachowanie witalności i sprawności ciała i umysłu.

Na problemy z płucami – dobry pulmonolog

Jeśli infekcje dróg oddechowych są wyjątkowo natarczywe, nawracające i utrudniające codzienne funkcjonowanie, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc i udać się do specjalisty od chorób płuc i zdrowia układu oddechowego – pulmonologa. Ile kosztuje wizyta u specjalisty? Przykładowo, koszt konsultacji z pulmonologiem w Warszawie zaczyna się od 200 zł. Nie jest to kwota zaporowa, a może zdecydowanie poprawić jakość i komfort życia – takie wizyty są polecane zwłaszcza u dzieci w okresie „okołoprzedszkolnym”, gdy rodzice często są bezradni w obliczu częstych zachorowań swoich pociech. Odwiedzenie pulmonologa jest również obowiązkowe dla osób z alergiami wrodzonymi, nabytymi oraz oczywiście w przypadku astmy. Takie konsultacje z profesjonalnym lekarzem dają nadzieję na szybkie uporanie się z infekcjami i dają psychiczny komfort odpowiedniego, indywidualnego zaopiekowania się chorą osobą.

Infekcje dróg oddechowych – liczy się szybka reakcja!

Żyliśmy, żyjemy i żyć będziemy w dobie wirusów i bakterii, z którymi prędzej czy później zetknie się każdy z nas. Mimo fenomenalnego rozwoju medycyny tak naprawdę nie znamy dnia ani godziny, gdy dopadnie nas choroba dróg oddechowych. Większość infekcji obciąża układ oddechowy, który nie jest w stanie efektywnie zaopatrywać komórek w tlen, przez co zwykle w czasie choroby jesteśmy osłabieni, „przyklapnięci” i ospali. Dlatego zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym liczy się szybka reakcja na pojawienie się infekcji – szybkie zahamowanie i ograniczenie rozwoju choroby to zdrowotne clue.

Jakie leki przy infekcji układu oddechowego?

Warto w domowej apteczce mieć dobrej jakości wodę morską do nosa oraz parę ampułek soli fizjologicznej – istotne jest to zarówno u dorosłych jak i u dzieci, gdyż większość infekcji dróg oddechowych rozpoczyna się od zajęcia przez zarazki nosa i zatok. Codzienna higiena nosa to absolutna podstawa zdrowia płuc! Dobrze również jest mieć w zanadrzu preparaty z wyciągiem z pelargonii afrykańskiej, która wykazuje naturalne działanie przeciwwirusowe – jest ona składnikiem większości syropów dla dzieci na kaszel i zdrowe drogi oddechowe. Dla dorosłych występuje w formie saszetek do rozpuszczenia lub kapsułek do łykania. Przysłowiową kropką nad i będą z pewnością inhalacje solą morską z ektoiną – substancją przeciwzapalną i przeciwalergiczną, która widocznie skraca czas infekcji. Warto więc robić na bieżąco przegląd domowej apteczki, by nie dać się zaskoczyć przez niespodziewaną infekcję i być zawsze przygotowanym do ochrony dróg oddechowych.

Dieta na płuca?

Płuca kochają kolor zielony – i dotyczy to nie tylko przebywania na łonie natury! Pokarm bogaty w żelazo to przede wszystkim zielone warzywa: szpinak, brokuły, brukselka, a także mięso oraz rośliny strączkowe: ciecierzyca, fasola oraz prawdziwe kakao. Fani podrobów również będą zachwyceni – dużo żelaza posiada wątróbka czy nawet … kaszanka! By dbać o zdrowy organizm warto zainteresować się również chlorellą, która stanowi bogactwo witamin i makroelementów, a dodatkowo działa detoksykacyjnie i witalizujące na organizm. Dobrze jest również włączyć do diety warzywa białe tj.: biała rzodkiew czy chrzan, który działa wirusobójczo i antybakteryjnie. Świetne będą również dania z imbirem, czosnkiem oraz chili, które w naturalny sposób oczyszczają organizm, rozgrzewają go i stanowią naturalne remedium na przeziębienie.

Jaki sport na zdrowe płuca?

O ile jogging, nordic walking czy spacer uznawany jest za „dbanie o siebie”, tak sport w centrum smogu miasta czy przy głównej trasie nie wydaje się być dobrym pomysłem o zadbanie o swoje płuca. By w pełni dotlenić organizm należy przenieść się na łono natury i to właśnie tam oddawać się sportowym uciechom. Oprócz wizyty w parku świetnie podziała przede wszystkim basen – podczas pływania pracuje niemal całe ciało, a dodatkowo uczymy się lepszego, efektywniejszego oddychania, które trzeba skoordynować z całym ciałem. Dobre efekty przyniesie również joga – oddech jogiczny jest podstawą tego sportu i stylu życia, który na zawsze zmieni podejście do zdrowia ciała i ducha. No i wreszcie jazda na rowerze – każda rowerowa wycieczka przez las to zdrowotna uczta dla płuc małych i dużych.

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE