Halitoza – sposoby, leczenie i leki bez recepty

Halitoza przyczyny sposoby

Halitoza – co to jest i jakie są przyczyny nieświeżego oddechu? Poznaj domowe sposoby, leczenie, przyczyny i leki bez recepty, które pomogą na halitozę! Czy leczenie halitozy jest skuteczne i jakie przynosi efekty? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, który pomoże Ci uporać się z brzydkim zapachem z jamy ustnej. Poznaj sposoby na śmierdzący oddech!

Halitoza – leczenie, przyczyny i sposoby!

Ktoś kiedyś powiedział, że człowiek to najbardziej smrodliwa osoba na świecie – i miał rację!

Niestety problem halitozy czyli mówiąc wprost: śmierdzącego oddechu, dotyczy ogromnej (prawie 50%!) rzeczy Polaków. Dobrze jest, gdy osoby z halitozą zdają sobie sprawę ze swojego problemu – raczej nie jest to miłe, gdy znajomy lub zupełnie obca osoba uświadomi Cię, że śmierdzi Ci z buzi. I to często w dość bezpośredni sposób.

Dlatego jeśli wiesz, że cierpisz na halitozę, to już połowa sukcesu! Druga połowa sukcesu tkwi w tym, żeby coś z tym zrobić!

Jeśli myślisz, że problem halitozy rozwiąże standardowy zestaw: szczoteczka do zębów i nitka, to … możesz się mylić!

Najczęstsze przyczyny halitozy

Przyczyny jakie ma halitoza są różnorakie i bywa, że potrzeba czasu i dokładnej diagnostyki nieświeżego oddechu. Najczęściej przyczyny halitozy tkwią w nieodpowiedniej higienie jamy ustnej i zaniedbaniach stomatologicznych. Naprawdę rzadko przyczyną nieświeżego oddechu są choroby układu pokarmowego lub przyjmowane leki. Jakie przyczyny ma halitoza?

  1. niewystarczająca (niestety!) higiena jamy ustnej – ALE wymiana szczoteczki, nitkowanie zębów, płukanie ust + stosowanie poniższych sposobów pomoże!
  2. kamień nazębny – dlatego regularne kontrole u dentysty to podstawa; gromadzący się kamień nazębny może doprowadzić do próchnicy, parodontozy i w większości to główna przyczyna halitozy;
  3. uwierająca proteza zębowa (albo w ogóle proteza zębowa) – GIGANTYCZNY problem u osób starszych; niedostateczna higiena protezy zębowej to również przyczyna nieświeżego oddechu;
  4. krwawienie dziąseł – nadwrażliwe dziąsła i częste ich uszkodzenia oraz podrażnienia, których efektem jest krew to także przyczyny halitozy;
  5. aparat ortodontyczny – przy byciu „szablozębnym” należy dbać 2x bardziej o higienę jamy ustnej, natomiast zalegające resztki jedzenia za aparatem na zęby to przyczyna nieświeżego oddechu;
  6. nowotwór – ale spokojnie, przykry zapach z ust nie musi od razu zwiastować nowotworu!
Halitoza węgiel wybielający zęby
Halitoza węgiel wybielający zęby – fot. wieczniemloda.com

Halitoza – leczenie i leki bez recepty

Leczenie halitozy to nie tylko leczenie objawowe. Aby skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, należy zwalczyć przyczyny halitozy. Są nimi m.in. problemy gastryczne, ubytki zębowe, nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Jakie leczenie halitozy i leki bez recepty należy zastosować, by oddech nabrał świeżości?

Jak się pozbyć halitozy?

Co najmniej raz w miesiącu zmieniaj szczoteczkę do zębów na nową. Zastosuj szczoteczki z odpowiednim ułożeniem włosia oraz z dodatkowymi włoskami masującymi, które dotrą do zagłębień i porządnie wyczyszczą przestrzenie międzyzębowe.

Codzienne nitkowanie zębów oraz płukanki do ust solidnie zabezpieczą zęby przed rozwojem próchnicy. Dodatkowo pomoże usunąć resztki pokarmu, które rozkładając się mogą być powodem przykrego zapachu z ust. Stosowanie nitki i płukanek przywróci również jamie ustnej świeży oddech.

Zmień pastę do zębów! Pasta na halitozę to pasta zawierająca odkażającą chlorheksydynę, która działa przeciwbakteryjnie i zabezpiecza jamę ustną przed rozwojem patogenów. Leczy ona również krwawienie dziąseł oraz jest stosowana przy kuracjach kamienia nazębnego.

Odwiedź lekarza lub zapytaj farmaceutę o leki bez recepty na halitozę. Dobry sposób oprócz tabletek do ssania z olejkami eterycznymi i wyciągami roślinnymi to także węgiel wybielający zęby, paski wybielające zęby oraz zażywanie tabletek z cynkiem.

Halitoza i węgiel wybielający zęby?

Jeśli męczy Cię halitoza, spróbuj prostego sposobu, który BARDZO pomoże poradzić sobie z nieświeżym oddechem, mianowicie … węgiel aktywny wybielający zęby! Bardzo drobno sproszkowany, miałki węgiel ma właściwości absorpcyjne – nie dość, że wciśnie się w każdą szczelinę między zębami, to doskonale „wyssie” nieprzyjemne zapachy z ust. Niepozorne wybielanie zębów węglem zda egzamin 100 razy lepiej niż popularne tabletki do ssania, które jedynie będą maskować problem (i to na krótko).

Wybielanie zębów węglem a halitoza

Niektórzy zalecają nawet ssanie tabletek z węglem aktywnym – lepiej jednak po prostu tym węglem wyszorować zęby, dziąsła i język, po czym dokładnie wypłukać jamę ustną wodą. To przynosi o wiele lepszy efekt, a przy okazji pozbawiasz się czarnego (komicznego) zabarwienia buzi!

Działanie węgla na halitozę zauważysz bardzo szybko – oprócz znacznie bielszych zębów, oddech będzie z dnia na dzień świeższy i przyjemniejszy dla otoczenia.

Polecamy węgiel wybielający węgiel z dodatkiem mięty pieprzowej, glinki bentonitowej i skórki pomarańczy – TEN WĘGIEL to prawdziwa petarda w walce o świeży oddech!

Halitoza – irygator Twoim przyjacielem!

Znasz to uczucie czystości zębów po wyjściu od dentysty? Możesz równie dobrze wyczyścić zęby w domu –  sprzętem zwanym irygatorem! Irygatory do higieny jamy ustnej są w sprzedaży już od dobrych paru lat i są często w zestawach ze szczoteczkami elektrycznymi. Więc jeśli chcesz – możesz zainwestować w irygator i cieszyć się świeżością oddechu na co dzień.

Irygator jest szalenie pomocny w walce o świeży oddech i przy problemach z halitozą!

Jak irygator działa na halitozę?

Działanie irygatora polega na czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych wodą wystrzeliwaną z „dziubka” irygatora pod ciśnieniem. Moc irygatora regulujesz sam (zazwyczaj większość osób nastawia od razu na max). Oczywiście przy używaniu irygatora można się trochę pochlapać, więc zdecydowanie polecam irygowanie zębów w piżamie/nago, niż w białej koszuli.

Cena irygatora to wydatek średnio kilkudziesięciu-kilkuset złotych, w zależności od modelu.

Halitoza paski wybielające
Halitoza paski wybielające – fot. wieczniemloda.com

Halitoza a paski wybielające

Jeśli myślisz, że paski wybielające zęby to tylko preparat wybielający, który nie ma nic wspólnego z halitozą – to pora zmienić myślenie.

Działanie pasków wybielających zęby opiera się często na uwalnianiu aktywnego tlenu, który oprócz wybielania zębów, znakomicie odświeżają oddech. Nic dziwnego – przy tak gruntownym wybielaniu zębów, pozbywasz się nalotu na zębach, a przy okazji żel „wciska” się w szczeliny międzyzębowe i je gruntownie doczyszcza – ze wszystkiego, co napotka na swojej drodze.

Dlatego stosowanie co jakiś czas kuracji paskami wybielającymi zęby bardzo pomaga na halitozę!

Halitoza a płukanie ust olejem

Płukanie ust olejem na halitozę – mało popularna praktyka, która przynosi zaskakujące efekty. Do tego wybiela zęby i pomaga przy krwawiących dziąsłach! Jak płukać usta olejem i jakie przynosi efekty regularne stosowanie olejowej płukanki?

Jak płukanie ust olejem działa na halitozę?

„Przeciskając” olej przez zęby pomagasz pozbyć się bakterii i gnijących (!) resztek jedzenia, które mogą być przyczyną halitozy. Samo płukanie ust olejem nie należy do najprzyjemniejszych czynności w życiu, ale bardzo szybko można się „olejowania ząbków” przyzwyczaić.

Do płukania ust olejem najlepiej sprawdzi się olej kokosowy – jest najbardziej znośny w smaku (czyt. obojętny). Do płukania ust olejem można użyć również oleju rzepakowego czy najzwyklejszego oleju słonecznikowego.

Halitoza leczenie i co pomaga

Halitoza – opinie i pytania z forum

Czy halitoza jest zaraźliwa?

Nie, halitozą nie da się w żaden sposób „zarazić”, gdyż nie jest to choroba, lecz przypadłość, jaką jest nieświeży oddech. Sama halitoza to skutek i efekt, a nie przyczyna. Świeżość oddechu jest uzależniona od pielęgnacji i higieny jamy ustnej, a na to wpływ ma jedynie sam zainteresowany. Halitoza nie jest zaraźliwa i nie można się nią zarazić przez pocałunek ani przez picie z tej samej szklanki. Dlatego jakiekolwiek obawy o zarażenie się nieświeżym oddechem od kogoś innego są bezpodstawne.

Czy domowe sposoby na halitozę są skuteczne?

Domowe sposoby na halitozę są nadspodziewanie skuteczne, jednak by były faktycznie pomocne i efektywne, to muszą być stosowane codziennie i regularnie. Nawet najdroższa płukanka do ust na halitozę czy pasta do zębów na halitozę używana nieregularnie nigdy nie da efektu świeżego oddechu. Sposoby na halitozę to m.in. płukanie ust olejem, węgiel aktywny oczyszczający zęby (wybielanie zębów węglem) i przestrzenie międzyzębowe oraz ziołowe płukanki np. z szałwii. Warto domowe sposoby na halitozę uzupełnić o preparaty z apteki takie jak pasta na halitozę, płukanka do jamy ustnej na halitozę, miętowa nitka do zębów. Pomocne w walce z halitozą bywają również paski wybielające zęby oraz bambusowa szczoteczka do zębów.

Jakie leczenie i leki na halitozę warto stosować?

Z problemem halitozy warto udać się do lekarza rodzinnego lub stomatologa by Ci zalecili odpowiednie leczenie, lecz zanim to nastąpi warto zastosować domowe sposoby na halitozę. Warto regularnie wymieniać szczoteczkę do zębów, myć zęby po każdym posiłku, nitkować przestrzenie międzyzębowe oraz stosować płukanki do ust. Warto również stosować pastę do zębów na halitozę – dobrze sprawdzi się również pasta do zębów na kamień nazębny (np. Elgydium z chlorheksydyną). Takie domowe leczenie halitozy należy stosować minimum przez miesiąc – wtedy powinny pojawić się pierwsze efekty w postaci świeższego oddechu. Jeśli nieświeży oddech nie ustępuje, kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza stomatologa na usunięcie kamienia nazębnego oraz wyleczenia ubytków zębowych i próchnicy. Ostatnim krokiem jakie obejmuje leczenie halitozy to wizyta u lekarza rodzinnego lub gastrologa, który wykluczy lub wskaże przyczyny halitozy związane z dietą lub chorobami układu pokarmowego.

Zobacz nasze inne wpisy

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE