Lampa Sollux – opinie, zalecenia do stosowania i wpływ na organizm

Domowa lampa Sollux opinie

Jakie ma opinie opinie lampa Sollux? Dowiedz się, jaką lampę Sollux kupić oraz poznaj rodzaje lamp na podczerwień (czerwoną i niebieską). Kiedy kupić lampę do leczenia ciepłem? Czy w ogóle warto z niej korzystać czy nie? Z artykułu dowiesz się, jakie opinie ma lampa Sollux, zalecenia do stosowania i wpływ na organizm. Czytaj dalej!

Lampa Sollux to lampa lecznicza emitująca promienie podczerwone. Jest naprawdę wyjątkowa, prosta w obsłudze i niezastąpiona przy dolegliwościach bólowych; jest też idealna na choroby skóry. Lampa Sollux to lampa, bez której nie może obyć się żaden gabinet fizjoterapii. Działa dogłębnie, wyjątkowo efektownie i szybko rozgrzewa bolące miejsca przed masażem lub bez konieczności wykonywania masażu. Warto poznać przeciwwskazania jakie ma lampa Sollux i dowiedzieć się więcej o zabiegu z wykorzystaniem ciepła.

Domowa lampa Sollux – co to jest?

Lampa Sollux to urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone (IR „A” o zakresie 780-1400mm), wytwarzające w efekcie swojego działania dużą dawkę ciepła. Światło lampy dogłębnie rozgrzewa tkanki, poprawiając ich ukrwienie i dotlenienie, dzięki czemu stają się one lepiej odżywione i wydajne. Dzięki takiemu naświetlaniu szybciej wraca się do formy, gojenie się stanów zapalnych jest przyspieszone a i same dolegliwości bólowe są szybko i odczuwalnie złagodzone.

Lampa Sollux – rodzaje

Jakie są rodzaje lampy Sollux? Jak działa Sollux oraz na jakie choroby i na jakie dolegliwości pomoże lampa Sollux? Co ma do tego kolor szkła (czerwony albo niebieski), czy wybrać Sollux czerwony czy niebieski? Na te pytania koniecznie należy znaleźć odpowiedzi!

Sollux czerwony czy niebieski?

Wyróżniamy 2 rodzaje lampy Sollux. Rodzaj filtru to decyzja osoby wykonującej zabieg: lekarza fizjoterapii, fizjoterapeuty lub kosmetologa (jeśli chodzi o choroby skóry). Moc lampy również jest regulowana i dobierana pod kątem zdrowotnego problemu. Lepiej nie pomylić się w doborze lampy, ponieważ zły wybór Solluxa może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Lampa Sollux niebieska (Sollux niebieski)

Niebieska lampa Sollux jest stosowana głównie w chorobach skóry. Niebieski Sollux znajduje zastosowanie w gabinetach kosmetycznych po oczyszczaniu i złuszczaniu naskórka np. kwasami. Ma za zadanie łagodzenie podrażnień, ukojenie rozszerzonych i podrażnionych naczynek. Niebieski Sollux polecany jest do każdego rodzaju skóry, a w szczególności do cery wrażliwej, suchej i reaktywnej. Lampa emituje delikatne światło, które nie rozgrzewa skóry tak mocno jak Sollux czerwony i nie ma tylu przeciwwskazań do użytkowania.

Lampa Sollux czerwona (Sollux czerwony)

Czerwona lampa Sollux jest wykorzystywana przy łagodzeniu bóli różnego rodzaju i różnego pochodzenia. Czerwony Sollux działa też łagodząco na stany zapalne różnych części ciała. Ta lampa ma również zastosowanie kosmetyczne – głównie jest to leczenie trądziku, czyraków i bliznowców. Czerwona lampa która emituje znacznie cieplejsze światło niż Sollux niebieski, dlatego jej stosowanie ma konkretne przeciwwskazania.

Jakie zastosowanie ma lampa Sollux?

Lampa Sollux wykazuje lecznicze działanie, które znajduje zastosowanie w gabinetach fizjoterapiii, ośrodkach leczniczych, gabinetach kosmetycznych i w domu. Kiedy zastosowanie lampy Sollux ma sens?

Lampa Sollux na bóle

Leczenie bóli ciepłem to zdecydowanie najczęstsze zastosowanie lampy. Zresztą leczenie bóli lampą Sollux to złoty standard fizjoterapii i zabieg podstawowy stosowany w większości sanatoriów i gabinetów fizjoterapeutycznych.

 • bóle różnego rodzaju: najczęściej kręgosłupa, bóle mięśniowe, stany zapalne mięśni,
 • stłuczenia, skręcenia i bóle mięśni po wysiłku fizycznym;
 • nadciągnięcie mięśni, skurcz mięśni, stany zapalne stawów;
 • nerwobóle.

Lampa Sollux na skórę

By odpowiednio użyć lampę na skórę należy odpowiednio dobrać rodzaj filtra do problemu skórnego. To czy zostanie użyty Sollux czerwony czy niebieski ma kluczowe znaczenie w procesie leczenia zmian skórnych.

 • trądzik młodzieńczy;
 • blizny, zrosty i przerosty skóry;
 • półpasiec i czyraki;
 • trądzik różowaty;
 • rozszerzone naczynka;
 • odmrożenia skóry;
 • świerzb, łuszczyca.

Lampa Sollux na przeziębienie

Stosowane ciepłoterapii ma znaczeniu przy leczeniu stanów przeziębienia. Ciepło emitowane przez lampę pomaga szybciej dojść do siebie, regeneruje tkanki oraz w odpowiednim natężeniu wykazuje działanie przeciwzapalne.

 • zapalenie zatok;
 • stan zapalny ucha zewnętrznego;
 • dreszcze, uczucie zimna bez gorączki.

Lampa Sollux a depresja

Lampa Sollux znajduje zastosowanie na depresję – terapia ciepłem i światłem rozluźnia, rozgrzewa i poprawia nastrój. Ciepło lampy może nawiązywać do wakacji w tropikach, poprawia krążenie i znakomicie dotlenia tkanki. Trzeba jednak przyznać, że depresja i lampa Sollux to nie jest standardowa procedura leczenia tej choroby. Niestety częściej sięga się po tabletkę niż po tak niegroźne i miłe rozwiązanie jakim jest ciepło lampy Sollux.

Lampa Sollux opinie – fot. Nick Webb

Sollux – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie przeciwwskazania ma lampa Sollux?

Główne przeciwwskazania do stosowania lampy Sollux to: ciąża, gruźlica, jaskra, zaburzenia krążenia i żylaki. Lampa Sollux nie może być używana gdy trwa choroba nowotworowa. Nie mogą jej stosować osoby z zaburzeniami czucia powierzchniowego oraz z trwającą gorączką. Przeciwwskazania lampy Sollux to również skłonność do krwotoków i miażdżyca. Uwaga! Przeciwwskazania do użycia jakie ma czerwony Sollux niekoniecznie są przeciwwskazaniami do użycia niebieskiego Solluxa – dlatego koniecznie zapoznaj się z tym, jaką lamp należy dobrać do konkretnego problemu. Poza wyżej wymienionymi przypadkami warto ją posiadać w domu – domowa lampa Sollux potrafi być remedium na wiele dolegliwości bólowych bez użycia tabletki!

Lampa Sollux – jaką kupić?

Jaką lampę Sollux kupić? Najważniejsza jest moc lampy. Zdecydowanie lepiej (w przypadku promieniujących bóli kręgosłupa) kupić taką 150 W, niż słabszą. Do celów kosmetycznych sprawdzi się lampa o słabszej mocy.

Lampy między sobą różnią się wielkością naświetlacza, firmą i … ceną. Warto wspomnieć, że grono ludzi ufa znanym markom np. Philips, natomiast równie dużo osób woli niemieckie Beurer’y. Przedział cenowy lampy Sollux to zwykle 100 zł – 400 zł.

Czy lampa Sollux działa na zatoki?

Lampa Sollux jest polecana na zatoki – zwłaszcza na stany zapalne zatok szczękowych i obocznych nosa. Ciepło lampy redukuje ból zatok oraz sprzyja upłynnieniu zalegającej w zatokach wydzieliny. Naświetlanie zatok przez lampę Sollux jest polecane przez laryngologów przy nawracających stanach zapalnych zatok na tle bakteryjnym z gęstą, lepką wydzieliną oraz z zatokowymi bólami głowy. Bywa i tak, że nagrzewanie zatok lampą na podczerwień Sollux czasem jest uznawane za „prehistorię” i jest zastępowane przez preparaty farmaceutyczne. Sollux na zatoki może być stosowany parę razy dziennie po ok. 10 minut na seans. Ciepło ma być lekko odczuwalne, a nie mocne nie można doprowadzić do poparzenia!

Lampa Sollux – działanie i jak wygląda zabieg?

Zabiegi lampą Sollux możesz również wykonać w odpowiednio wyposażonym gabinecie fizjoterapeuty oraz na turnusach rehabilitacyjnych. Większość gabinetów dysponuje Solluxem, jednak są to o wiele większe „kombajny”, z większym „polem działania” i oczywiście z o wiele (!) większą mocą. Efekty działania profesjonalnej lampy Sollux jak i tej domowej są widoczne piekielnie szybko – nawet tego samego dnia!

Pojedynczy zabieg naświetlania lampą na podczerwień Sollux (zarówno domową, jak i tą „profesjonalną”) trwa zwykle od 10 do 20 minut. Należy przy tym zachować odpowiednią odległość od lampy, by nie narazić się na poparzenie. Ważne! Podczas naświetlania lepiej nie przemieszczać się ani nie skracać czasu seansu – nie będzie to miało sensu, gdyż wtedy sam zabieg będzie nieefektywny.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przygotowanie do naświetlania lampą Sollux jest takie samo przy domowej lampie, jak i tej „gabinetowej”. Należy przede wszystkim umyć miejsce poddawane naświetlaniu. Nie smarować wcześniej skóry maściami, kremami, należy domyć też skórę z kleju np. od plastrów p/bólowych. Należy również zdjąć biżuterię. Nic więcej.

Domowa lampa Sollux – kiedy kupić?

Nie ma co się łudzić – Sollux jest najczęściej kupowany z powodów zdrowotnych (dolegliwości bólowe), a nie relaksacyjnych.

Kiedy warto kupić lampę Sollux?

 • kiedy cierpisz na nawracające bóle (stawowo-mięśniowe, bóle kręgosłupa) a nie chcesz znowu sięgać po tabletkę przeciwbólową,
 • gdy chcesz „wzmocnić” działanie maści przeciwbólowej (rozgrzane miejsca lepiej absorbują substancje p/bólowe; smarować PO zabiegu!),
 • w chorobach uszu, gardła i nosa – skraca czas trwania przeziębienia i hamuje rozwój choroby,
 • gdy chcesz zrelaksować i odprężyć obolałe mięśnie (np. po treningu)

oraz mniej popularne powody:

 • gdy zamierzasz korzystać z terapii leczniczej (jonoforeza) albo przygotowawczo przed masażami,
 • UWAGA MAMUSIE! Lampa Sollux doskonale sprawdzi się przy bólach pleców (wielogodzinne noszenie niemowlaka robi swoje), zwłaszcza gdy karmisz piersią i nie możesz stosować wielu leków – w tym wypadku Sollux jest niezastąpiony!

Lampa Sollux jaką kupić
Lampa Sollux jaką kupić – fot. Chantelle van Heerden

Jakie opinie ma lampa Sollux?

Sollux nie bez powodu jest zalecany, by była w każdym domu.

Terapia ciepłem jest znaną, ale wypartą przez medykamenty dostępne w aptece terapią leczniczą. Ciepło znakomicie koi i relaksuje oraz uśmierza ból. Sam zabieg przeprowadzony w domowych warunkach odpręża i daje chwilę tylko dla siebie. Dlatego absolutnym numerem 1 zastosowań lampy Sollux jest właśnie działanie przeciwbólowe! Opinie jakie ma lampa Sollux na bóle są w większości pozytywne i dla wielu osób terapia ciepłem pochodzącym z lampy to jedyny ratunek przy bólach mięśni i stawów. Ból jest łagodzony szybko, przyjemnie, a maści przeciwbólowe wchłaniają się efektywniej.

Do tego zabieg domową lampą Sollux przydaje się przy leczeniu skóry problemowej, tłustej i zanieczyszczonej. Ciepło lampy rozpulchnia skórę, otwiera pory i ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. Z powodzeniem zastępuje popularną „parówkę” na twarz. Tu warto czytać opinie o lampie Sollux z forum kosmetyczek i kosmetologów, które posługują się lampą przy zabiegach kosmetycznych. Stosowanie lampy to ogromne ułatwienie w ich pracy – znacznie skraca czas trwania zabiegu, jest rozwiązaniem higienicznym i nie wymaga stosowania np. okładów z gorących ręczników.

Opinie jakie ma lampa Sollux poruszają aspekt finansowy – korzystanie z domowej lampy Sollux ekonomicznie również wychodzi taniej niż ciągły zakup plastrów rozgrzewających.

No i masz możliwość korzystania z zabiegu w domowych pieleszach – bez czekania w kolejkach, tracenia czasu na dojazdy, umawiania się na konkretną godzinę zabiegu. Po prostu włączasz lampę do kontaktu i … już!

Domowa lampa Sollux – wady

Niestety – jak niemal wszystko, również domowy Sollux posiada pewne przeciwwskazania do stosowania:

 • nie mogą z niej korzystać dzieci i najlepiej, by nie „kręciły się” w miejscu trwania zabiegu,
 • osoby z nadwrażliwością na światło – również mają zakaz korzystania z lampy,
 • nie powinny z niej korzystać osoby starsze, alergicy oraz osoby spożywające alkohol,
 • co ważne – osoby ospałe (nie wolno ucinać sobie drzemek podczas zabiegu!), mające problem z koncentracją – również lepiej, by nie sięgały po lampę Sollux,
 • kobiety w ciąży,
 • osoby cierpiące na grzybicę, nowotwory skóry, padaczkę, guzy, osoby z problemami krążeniowymi

Poza ww. przeciwwskazaniami do użycia lampy Sollux, sama lampa również posiada wady. Warto wiedzieć, że lampa Sollux jest urządzeniem dość delikatnym. Gdy chociaż raz (!) spadnie na ziemię to jest wielce prawdopodobne, że będzie potłuczona i do wyrzucenia. Do tego często lampa nie posiada kabla z przełącznikiem – uruchamia się ją i wyłącza przez włożenie oraz wyciągnięcie wtyczki bezpośrednio do kontaktu – jest to dość upierdliwe, zwłaszcza przy bólach pleców. Taki proceder zwiększa też prawdopodobieństwo szybkiego zniszczenia urządzenia.

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE