D-ryboza – cząsteczka cukru, która ma ogromne znaczenie dla ludzkiego organizmu. Sprawdź, jakie są jej właściwości!

D-ryboza właściwości

D-ryboza – cząsteczka cukru, która ma ogromne znaczenie dla ludzkiego organizmu. Sprawdź, jakie są jej właściwości!

D-ryboza jest cukrem prostym, jednak pomimo podobieństw w budowie strukturalnej, wyróżnia się innymi właściwościami oraz pełni zupełnie inne funkcje w organizmie od standardowych cukrów takich jak glukoza czy fruktoza. Jaką rolę ryboza odgrywa w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu? Odpowiadamy.

D-ryboza – co to jest?

Ryboza (D-ryboza) klasyfikowana jest jako cukier prosty (monosacharyd), zawierający pięć atomów węgla – z tego względu nazywana jest również pentozą (z języka greckiego pente – pięć). Stanowi podstawowy składnik ludzkiego materiału genetycznego (RNA, DNA) regulujący wzrost, rozwój, podział oraz prawidłowe funkcjonowanie komórek. Ponadto jest wykorzystywana do tworzenia ATP, czyli formy energii, która pełni funkcję paliwa dla mitochondriów w komórkach.

Organizm człowieka jest w stanie samodzielnie wytwarzać rybozę w wątrobie, mózgu, sercu, tkance tłuszczowej oraz nerwowej, jednak jest to proces wielofazowy i dość skomplikowany. Oprócz tego cukier ten znajduje się w różnych ilościach w każdym pokarmie, a także dostępny jest w formie suplementów diety – można znaleźć D-rybozę w proszku lub kapsułkach.

D-ryboza – właściwości

D-ryboza przede wszystkim odpowiada za tworzenie energii oraz dostarczanie jej całemu organizmowi ludzkiemu. Odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu komórek. Oprócz tego do dobroczynnych właściwości rybozy również zalicza się:

 • regulacja poziomu glukozy,
 • utrzymywanie dobrej kondycji serca,
 • wspieranie mięśni,
 • opóźnianie procesu starzenia,
 • łagodzenie objawów niedoboru metabolicznej choroby mięśni.

Jednak na tym nie koniec. Ten monosacharyd kryje w sobie o wiele więcej korzyści dla naszego organizmu – więcej o właściwościach D-rybozy przeczytasz na Mito-Med.pl.

D-ryboza – zastosowanie

Jak wspominaliśmy, ryboza odgrywa kluczową rolę w metabolizmie energetycznym komórek i jest wytwarzana przez ludzki organizm. Istnieją jednak sytuacje, takie jak długotrwały stres emocjonalny czy intensywny wysiłek, w których organizm nie jest w stanie samodzielnie zrekompensować komórkom utraconej energii. Skutkuje to zmniejszonym przepływem krwi, zmęczeniem oraz gorszą wydajnością. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem okaże się suplementacja D-rybozy.

Suplementacja tego monosacharydu nie tylko regeneruje energię ATP; ma również zastosowanie w:

 • profilaktyce chorób serca – wiele osób cierpi na niedokrwienie mięśnia sercowego, czyli zmniejszony przepływ krwi do tego organu, co skutkuje niedotlenieniem. Choroba ta obniża poziom energii komórkowej – ryboza skutecznie je uzupełnia, a także poprawia funkcjonalność serca;
 • leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia oraz fibromialgii – obydwa stany mogą wynikać z niedostatecznej ilości energii komórkowej. D-ryboza jako cukier prosty ma za zadanie dostarczyć energię do każdej żywej komórki. Dzięki temu może zniwelować nieprzyjemne objawy, takie jak: zmęczenie, bezsenność, zaburzenie koncentracji, wahania nastrojów, uczucie niepokoju czy bóle głowy;
 • wspomaganiu aktywności fizycznej – w trakcie intensywnego wysiłku spada poziom tlenu w komórkach i pojawiają się niedobory energii. Wtedy wzrasta zapotrzebowanie na ATP, które jest mocno zużywane. Ryboza wpływa na szybkie uzupełnianie zasobów energetycznych.

Pamiętaj jednak, że podstawą suplementacji rybozy jest konsultacja ze specjalistą. Dobierze on dawkę do potrzeb organizmu i stanu zdrowia. Działając na własną rękę, możesz sobie zaszkodzić – nie każdy bowiem może stosować rybozę.

Materiał zewnętrzny

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
  0
  TWOJE ZAMÓWIENIE