Czarcie żebro – krążą legendy, że kąpiel w czarcim żebrze odpędza uroki. Jak przygotować oczyszczającą kąpiel, właściwości i zastosowanie czarciego żebra!

Czarcie żebro – właściwości  i zastosowanie

 1. Czarcie żebro na uroki. W medycynie ludowej i słowiańskiej głęboko wierzono (i wierzy się do dzisiaj), że czarcie żebro odpędza od nas złe uroki. Gdy nie układa Ci się w miłości (np. gdy były chłopak Cię prześladuje) ani w pracy (trudni klienci Ci złorzeczą) albo po prostu ktoś Ci źle życzy – w tym pomaga czarcie żebro.
 2. Czarcie żebro na trądzik. Działa przeciwzapalnie, odtruwa i oczyszcza organizm, poprawia wygląd skóry. Zawiera dużo garbników, soli mineralnych i flawonoidów, stąd jego właściwości gojące, ściągające i regenerujące. Napar z czarciego żebra można pić w ilości 1 herbata dziennie, można się w nim kąpać (przepis na oczyszczającą kąpiel niżej).
 3. Czarcie żebro na łupież i wypadanie włosów. Napary z czarciego żebra można stosować jako płukanki do włosów. Płucz nim włosy i skórę głowy 1-2 razy w tygodniu. Taka płukanka wzmacnia włosy i przyspiesza ich porost.
 4. Czarcie żebro na problemy z nerkami. Odwar z czarciego żebra oczyszcza nerki, pomaga pozbyć się kamieni nerkowych, działa moczopędnie i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Polecany przy ciągle nawracających zakażeniach dróg moczowych.
 5. Czarcie żebro na wątrobę. Herbata z czarciego żebra wspomaga regenerację wątroby, odtruwa ją i działa przeciwzapalnie. Zalecana dla osób przyjmujących leki, osób lubiących sobie popić i mających problemy z trawieniem. Pić codziennie po szklance.
Czarcie żebro właściwości
Czarcie żebro właściwości

Czarcie żebro – oczyszczająca kąpiel na uroki

 • W Wielkopolsce mówi się, że kąpiel w czarcim żebrze jest najlepsza, gdy ktoś Cię „ociotuje”, czyli po prostu będzie Ci złorzeczył i nienawidził albo rzuci na Ciebie urok.
 • Kąpiel w czarcim żebrze poleca się też na przewlekłe zmęczenie i osłabienie – taka kąpiel wzmacnia, dodaje energii i wigoru.
 • Niewinność często przyciąga to, co złe. Warto wykąpać w czarcim żebrze niemowlę, które niespokojnie śpi lub dziecko, które ma problemy w szkole. Taka kąpiel w czarcim żebrze oczyszcza i usuwa to, co mogło się do dziecka przyplątać.
 • Kto z nas boi się Cyganek? Czasem mamroczą sobie coś pod nosem, często się wściekają, gdy nie dasz im pieniędzy. Wtedy kąpiel w czarcim żebrze może pomóc oczyścić ciało z uroku, który rzuciła na Ciebie Cyganka.

Czarcie żebro – jak przygotować kąpiel z czarciego żebra?

 1. Zalej 5 łyżek czarciego żebra wodą, gotuj przez 10 minut. Gdy ostygnie, napar przecedź i wlej do wanny z wodą. Kąpiel ma trwać 15 minut.
 2. Możesz do kąpieli dodać garść soli lub płatki kwiatów. Zapal świeczkę.
 3. Podczas kąpieli myśl o złych rzeczach i przekształcaj je na dobre. Staraj się zrelaksować i oczyścić umysł.
 4. Woda z czarcim żebrem na zapach siana (yerba mate?), bardzo relaksuje, niejednokrotnie wywołuje uczucie senności. Nie zdziwcie się, jeśli w trakcie kąpieli uśniecie w wannie.
 5. Po 15 minutach wyjdź z wanny, ciało wytrzyj ręcznikiem. Zgodnie z wierzeniami nie poleca się spłukiwać wodą ani myć mydłem po kąpieli w czarcim żebrze.
 6. Zostaw wodę na ok 10 minut – do odstania wody.
 7. Kolor wody z czarcim żebrem powinien być herbaciany. Jeśli przyplątał się do Ciebie jakiś zły omen, wtedy powinny pływać w wannie charakterystyczne „farfocle”. Zażywaj kąpieli z czarciego żebra tak długo, aż woda będzie klarowna.

Czarcie żebro – gdzie kupić, cena?

Czarcie żebro można kupić w sklepach zielarskich i w aptekach. Cena za 50 gram to ok. 3 zł. Do kąpieli jednorazowo zużywa się całą paczkę czarciego żebra , natomiast do picia taka paczka wystarcza na bardzo długo. Często kupuje się od razu parę paczek czarciego żebra, by wystarczyło na parę kąpieli (do momentu, aż nie będą pojawiać się „farfocle” w wannie).

Czarcie żebro kąpiel
Czarcie żebro kąpiel
Na skróty
Data
Tytuł
czarcie żebro
Ocena
51star1star1star1star1star