Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży – ranking 5 sprawdzonych i bezpiecznych produktów, które można używać w ciąży. Sprawdź bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży, które nie spowodują problemów zdrowotnych u mamy i dziecka. Pamiętaj, że pozostałe kosmetyki muszą poczekać 9 miesięcy na swoją kolej!
Kosmetyki dla kobiet w ciąży – ranking
Będąc w ciąży zmianie musi ulec wszystko: tryb życia, dieta, nastawienie psychiczne i … kosmetyki! Niestety dużo kobiet bagatelizuje wpływ kosmetyków na płód twierdząc, że krem czy maseczka na twarz na pewno nie zrobią krzywdy dziecku – przecież nakłada się je zewnętrznie, a część z nich po paru minutach spłukuje ze skóry.
Niestety jest to duży błąd zwłaszcza, że nie wszystkie kosmetyki dla kobiet w ciąży są bezpieczne. Część z nich potrafi spowodować trwałe uszkodzenie płodu oraz zaburzyć jego rozwój a lepiej ukrwiona skóra kobiet w ciąży absorbuje składniki kosmetyczne jak gąbka.
Dlatego warto zrobić przegląd kosmetyczki i przynajmniej odstawić te kosmetyki, których składniki budzą zastrzeżenia. Już na parę miesięcy przed planowaną ciążą trzeba zacząć stosować bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży polecane na forum, czytać blog i zrobić przegląd prasy kosmetycznej dla ciężarnych.
[Nie] Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży
Tak naprawdę każdy kosmetyk w ciąży może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo, jednak najbardziej należy przyjrzeć się takim produktom, jak:
- peeling
- krem do twarzy
- maseczka
- tonik do twarzy
- oliwka do ciała
- podkład
To kosmetyki, które zapewne stosujesz codziennie, więc ich zużycie może dochodzić do paru butelek przez okres 9 miesięcy. Jeśli więc nie planujesz całkowitego odstawienia kosmetyków (oprócz żelu pod prysznic i szamponu do włosów) – koniecznie zrób rozeznanie w składach INCI powyższych kosmetyków.
Kosmetyki zakazane w ciąży
Większość z ww. kosmetyków zawiera złuszczające kwasy AHA/BHA – czyli kwasy owocowe oraz kwas salicylowy, które nie są wskazane dla kobiet w ciąży i są przyczyną powstawania przebarwień. Część z nich może zawierać witaminę A lub jej pochodne, które są absolutnie zakazane w ciąży ze względu na silne, teratogenne działanie. Pamiętaj, że witamina A może występować nawet w podkładzie do twarzy!
Oczywiście warto wybierać kosmetyki o jak najkrótszym składzie, bez dodatku parabenów, barwników, dodatków zapachowych. Nawet zwykła oliwka do ciała może budzić wątpliwości ze względu na zawartość estrogennego oleju sojowego. Dlatego zanim kupisz kosmetyk dla ciężarnej dokładnie zapoznaj się z jego składem!
Pielęgnacja twarzy w ciąży
To, że twarz jest oddalona od brzucha o kilkadziesiąt centymetrów nie zwalnia obecnej ani przyszłej mamy od zachowania rozsądku i równowagi w stosowaniu kosmetyków. Pielęgnacja twarzy w ciąży powinna być ograniczona do niezbędnego minimum, nieprzesadzona i wystarczająca na okres 9 miesięcy.
Kosmetyki dla kobiet w ciąży mają dać przyszłej i obecnej mamie świadomość i komfort psychiczny tego, że skóra jest zadbana i nieprzeciążona kosmetykami oraz to, że stosuje się absolutnie bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży. Część kobiet w ogóle rezygnuje z używania preparatów kosmetycznych, nie maluje się, nie stosuje makijażu i nie przejmuje się wysypem trądziku ani wizją przedwcześnie pojawiających się zmarszczek – jest to indywidualna decyzja ciężarnej, której nie należy negować.
Naturalne kosmetyki dla ciężarnych
Peeling do twarzy i ciała dla ciężarnych
Jakie peelingi do twarzy kwalifikują się jako bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży? Idealny peeling dla ciężarnych to peeling ziarnisty lub enzymatyczny, który w większości składa się z drobno zmielonych nasion, pestek lub owoców. Polecamy: peeling z pestek malin, czarnej porzeczki, nasion ogórecznika. Dlaczego peeling z pestek jest świetnym kosmetykiem w ciąży?
- Bo … już prościej się nie da! Peeling z pestek jest super-naturalny, nie zawiera dodatków zapachowych (gdyż sam pięknie, delikatnie i niedrażniąco pachnie!), barwników ani konserwantów.
- Taki peeling dla kobiet w ciąży to po prostu bardzo zmikronizowane pestki – aż miałkie, ale przez to super-gęste i konkretne w działaniu.
- Można nimi peelingować twarz, szyję, dekolt i ciało. Wygładzisz nim zrogowaciałe pięty. Delikatnie obchodź się z brzuszkiem lub zupełnie omiń brzuszkową strefę!
- Peeling z pestek jest sypki, wystarczy zmieszać go z delikatnym żelem do mycia twarzy/ciała lub z wybranym olejem/miodem/jogurtem.
- Te peelingi polecane do każdego rodzaju cery. Jedynie trzeba zachować ostrożność przy skórze z aktywnym, ropowiczym trądzikiem. W tym wypadku warto zastosować peeling enzymatyczny, który nie spowoduje rozprzestrzenienia się trądziku.
- Taki peeling dla kobiet w ciąży najlepiej raz w tygodniu. Częstsze stosowanie peelingu może podrażnić delikatną skórę ciężarnej.
Peeling kawowy w ciąży
Używasz peelingu z fusów kawy? Fakt, jest świetny, ale … na czas ciąży lepiej go odstaw! Preparaty z kofeiną w ciąży nie są wskazane! Peeling kawowy w ciąży jest też dość ostry i często osoby, które go używają stosują mocne nacieranie skóry. Taki mocny masaż skóry nie jest wskazany dla kobiet w ciąży – ba, może doprowadzić do przedwczesnego rozwiązania. Dlatego jakikolwiek peeling brzucha w ciąży jest potencjalnie niebezpieczny i stanowi zagrożenie dla utrzymania ciąży.
Oczywiście zamiast peelingu z pestek lub peelingu z kawy w ciąży możesz użyć najzwyklejszej soli albo cukru, natomiast ta pierwsza – często drażni skórę, a cukier się po prostu lepi. Natomiast taki domowy peeling dla kobiet w ciąży to kosmetyk bezpieczny i spełnia zadanie złuszczające – w końcu o nic innego w peelingu nie chodzi.
Maseczki bezpieczne w ciąży
Idealnie bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży to maski jednoskładnikowe, oczyszczające i wygładzające. Ciąża to czas burzy hormonów i zapewne prędzej czy później ciężarna będzie mieć problemy w wypryskami. Dlatego warto uzbroić się w maseczki oczyszczające w ciąży, które szybko pomogą uporać się z trądzikiem i podskórnymi grudkami. By stosować maseczki z glinki w ciąży należy znać swój rodzaj cery i dopasować rodzaj glinki kosmetycznej do aktualnych potrzeb skóry. ►Rodzaje glinek kosmetycznych sprawdzisz w naszym krótkim poradniku.
Maseczka oczyszczająca w ciąży
- Maseczki z glinki w ciąży są świetne zwłaszcza dla skóry tłustej i trądzikowej – ale nie tylko!
- Sypka glinka to nic innego jak bomba witamin i minerałów – tego, co dała nam natura. Najlepiej, by to była czysta, 100%-owa glinka, bez dodatków zapachowych. W ciąży ich nie potrzebujesz!
- Działanie maseczki z glinki na pewno znasz : oczyszcza, zwęża pory, wygładza skórę.
- Pamiętaj, by maseczkę z glinki na twarzy spryskać wodą termalną – w ten sposób nie dopuścisz do jej zaschnięcia i wysuszenia skóry.
- Najlepiej sięgać glinki w formie proszku, który można samodzielnie zmieszać z wodą/jogurtem/olejem. Dlaczego? Gotowce (saszetki, tubki) mają konserwanty i dodatki tj. kwasy, które nie są wskazane dla kobiet w ciąży.
- Maseczki oczyszczające w ciąży na bazie glinki stosuj 2 razy w tygodniu. Częstsze stosowanie nie jest wskazane ze względu na widmo wysuszenia cery.
Tonik w ciąży
Tonik w ciąży to kosmetyk, który szybko oczyści skórę twarzy i szyi ciężarnej. Często reaplikuje się go w ciągu dnia w celu szybkiego odświeżenia cery. Natomiast tonik w ciąży może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu. Toniki dla ciężarnych nie mogą zawierać dodatku złuszczających kwasów ani nie mogą być naszpikowane konserwantami. Tymczasem wiele toników do twarzy zawiera zarówno kwasy, jak i konserwanty, barwniki oraz zapychający skórę glikol propylenowy. Jaki tonik w ciąży będzie odpowiedni dla ciężarnej? Polecamy właściwie każdy przepis na domowy tonik do twarzy bez dodatków olejków eterycznych (nie wskazane w ciąży!).
Tonik z octu jabłkowego w ciąży
- Fajny, prosty tonik w ciąży to: woda + ocet jabłkowy do samodzielnego ukręcenia w domowych pieleszach, bez śmieciowych dodatków!
- Tonik z octu jabłkowego rozświetla, oczyszcza skórę, rozjaśnia przebarwienia, lekko złuszcza – to kolejny ratunek dla skóry trądzikowej w ciąży.
- Dodatkowo octowy tonik zmniejsza przetłuszczanie się skóry i lekko zwęża rozszerzone pory!
- Jego zapach jest do przejścia, bardzo szybko ulatnia się ze skóry. To dobra informacja dla szczególnie wyczulonych na zapachy kobiet w ciąży.
- Rób świeżą porcję raz na parę dni. Gotowy tonik przechowuj w lodówce.
- Stosuj 2 razy dziennie po każdym umyciu twarzy. Możesz nim również odświeżyć skórę w ciągu dnia!
Oliwka do ciała dla ciężarnych
Oliwka do ciała dla ciężarnych to najlepiej oliwka ekologiczna, naturalna, o krótkim składzie, bez dodatków zapachowych i barwników. Do tego oliwka dla kobiet w ciąży musi być zaakceptowana przez Instytut Matki i Dziecka lub Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Ten tłusty kosmetyk służy nie tylko do natłuszczania i pielęgnacji skóry. Oliwka do ciała dla kobiet w ciąży jest często stosowana na skórę piersi, pośladków i brzucha jako profilaktyka przeciw rozstępom. Dobrze dobrana oliwka do ciała łagodzi swędzenie skóry, które jest częstą przypadłością kobiet w stanie błogosławionym! Jest to kosmetyk, który jest zdecydowanym numerem 1 w ciąży i to dzięki niej skóra ciężarnej jest utrzymywana w ryzach.
Jaka oliwka w ciąży jest najlepsza?
Oliwka do ciała dla ciężarnych najczęściej polecana na forum to oliwka Hipp (Rossman), cena ok. 12-15 zł
- Oliwka Hipp to świetna oliwka z super-prostym składem: olej słonecznikowy + olej ze słodkich migdałów. ► Oliwka Hipp na twarz, skórę i trądzik
- Najważniejsze: nie zawiera oleju sojowego (działa estrogennie, sprzyja przebarwieniom), który UWAGA jest masowo ładowany do mleczek, balsamów, kremów i oliwek dla … kobiet w ciąży!
- Ta oliwka jest idealna dla kobiet w ciąży, nawet zapachowo: pięknie, delikatnie, bardzo przyjemnie pachnie.
- Oliwka Hipp jest bardzo łatwo dostępna w każdym Rossmanie i nie kosztuje majątku.
- Jest genialna, bo uniwersalna! Możesz stosować ją też na włosy (odżywka), przecierać delikatnie twarz i szyję (zamiast kremu), dodawać do maseczek i peelingów.
- Najlepiej jest używać jej po wieczornym prysznicu i wmasować w jeszcze wilgotną skórę. Zwróć uwagę zwłaszcza na skórę piersi, pośladków i brzuszka (masuj delikatnie) – te miejsca są najbardziej narażone na powstawanie rozstępów w ciąży.
- Stosuj 1 raz dziennie, najlepiej wieczorem.
Podkłady bezpieczne w ciąży
Podkład bezpieczny dla kobiet w ciąży to z pewnością podkład mineralny. Mimo, że kosmetyki mineralne posiadają różne opinie (►podkład mineralny – opinie), to jedno trzeba im oddać – są w większości hipoalergiczne, bezpieczne, nie testowane na zwierzętach. Mało tego: najlepszej jakości podkład mineralny w ciąży będzie wręcz polecany przez dermatologów przy problemach ze skórą. Dlatego podkład mineralny w ciąży kwalifikuje się jako do kategorii: bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży! Pamiętaj, by używać kosmetyki w 100% mineralne, nie pseudomineralne (to duża różnica!).
Podkład mineralny w ciąży
- Na czas ciąży warto przystopować z mocnym, eksperymentalnym makijażem i zaopatrzyć się w kosmetyki czysto mineralne.
- Kosmetyki mineralne stosowane w ciąży są naturalne, lekkie dla skóry i nie ma w nich chemii. Dodatkowo pielęgnują skórę!
- Czyste minerały są w formie sypkiej, nie daj się nabrać na kosmetyki tzw. pseudomineralne (czyli np. normalny podkład z domieszką minerałów, który producent opisze jako podkład mineralny – NIE, to nie jest kosmetyk mineralny!).
- Jakie kosmetyki mineralne w ciąży warto kupić? Na pewno korektor i podkład (podstawa makijażu), możesz też zaszaleć z różem czy brązerem!
- Plusem kosmetyków mineralnych jest fakt, iż nakłada się ich niewielką ilość, stopniowo wcierając i rozcierając minerały na skórze do uzyskania zadowalającego efektu. Przez to są wydajne, a skóra nie jest obciążona makijażem!
- Na co dzień zrezygnuj z makijażu, zwłaszcza, jeśli siedzisz w domu. Less is more!
Dobry ranking kosmetyków w ciąży :) a jaki polecasz krem do twarzy dla kobiet w ciąży?
ja w czasie ciąży stałam się bardzo ekologiczna, przez cale 9 miesięcy wydałam może z 100 zł na całą pielęgnację a to mój mały ranking kosmetyków dla kobiet w ciązy które moge polecic:
– mydło biały jeleń w płynie,
– szampon biały jeleń,
– oliwka jakakolwiek (mało, bo nie lubię)
Zero makijażu. Nie wychodziłam z domu, chyba, ze musialam. Zdecydowanie wiecej wydałam na leki.
Bardzo lubię olejki w czasie ciązy i po niej bardzo mi pomogły . Arganowy przeważnie stosuje na włosy i na wysuszone miejsca na skórze lecz nie proponuję używać go samego tylko zmieszać z olejkiem bazowym (10-30% arganowego w zależności od rodzaju cery) np. olej konopny on najbardzeij pasuje moją atopową skórą . konopny olej Wzmacnia naturalną odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych, takich jak ekstremalne temperatury lub silny wiatr i zmniejsza ryzyko zapaleń, podrażnień i przebarwień i stanów zapalnych . Lubię też olejki z cbd naprzykład olej CBD 5% essenz , jest chyba najskuteczniejszy na zmiany skórne. Dzięki olejkom mam bardziej nawilżoną, ale też czystszą skórę.
jak kosmetyki w ciazy to … najwazniejszy jest plyn do higieny intymnej. polecam te z Rossmana: Facelle.
dodatkowo okropnie draznia mnie zapachy zeli pod prysznic, wszystkie są takie intensywne, najgorzej bylo w 7-8 tygodniu przy wymiotach, to byl horror
najlepiej w ciazy uzywac kosmetykow dla dzieci, sa relatywnie najdelikatniejsze
Fajny ranking kosmetyków w ciąży. Natomiast ja po swoich przeżyciach z ciążami nie używałam … NIC. Podziwiam (no dobra, nie podziwiam) kobiety, które nakładają na siebie w ciąży kosmetyki. Albo inaczej: podziwiam ich głupotę, po co mam być poprawna politycznie. Im mniej tym lepiej. Przecież to wszystko trafia do krwioobiegu dziecka… Każdy chojraczy a w ciąży zapala się czerwona lampka.
Iwona jestem tego samego zdania. Gdyby lekarz zapytał się mnie jakie kosmetyki stosowałam w ciazy to nie mam się czego wstydzić. Ciąża bardzo zmienia myślenie, nagle wszystkie kobiety pięknieją w ciąży – dlaczego?! bo przestają się kosmetykować w nadmiarze i zaczynają się zdrowiej odżywiać. ot cała tajemnica.