Badania prenatalne – rodzaje, cena i czy warto?

Badania prenatalne cena rodzaje czy warto?

Badania prenatalne cieszą się olbrzymią popularnością – i nic dziwnego. Takie badanie daje pełen obraz czarno na białym, czy zarodek rozwija się prawidłowo. Jakie są rodzaje badań prenatalnych, ile kosztuje takie badanie i czy warto je wykonać?

Badania prenatalne czyli nie ma czego się bać

Wśród przyszłych mam temat badań prenatalnych budzi różne emocje. Najczęściej poruszane tematy i pytania dotyczą:

wiarygodności badań prenatalnych – test jest w ponad 99% wiarygodny i możliwość pomyłki jest niemal żadna;

bezpieczeństwo wykonywania testu – do wykonania testu jest potrzebna niewielka próbka krwi matki. Nie ma więc potrzeby pobierania materiału bezpośrednio od zarodka i ten zostaje nietknięty;

cena badań prenatalnych – najczęściej jest to spory wydatek, ale oszczędza stres rodzicom i daje możliwość przygotowania się zespołowi medycznemu na niespodzianki;

konieczności wykonywania takich badań – test jest przeznaczony praktycznie dla każdego, a zwłaszcza dla kobiet, które wcześniej traciły ciąże z różnych przyczyn.

Częstym przyczynkiem braku decydowania się na wykonanie badań prenatalnych jest … strach przed wynikiem. Z jednej strony są to jedyne badania, dzięki którym można dowiedzieć się, czy płód nie wykazuje wad genetycznych i rozwojowych. Jednak grono rodziców odpycha od siebie pomysł poddania się badaniom właśnie z obawy przed wynikiem. Z punktu widzenia psychologii jest to zrozumiałe, ale takie badanie daje jasność co do tego, jakie mogą być przyczyny poronień, chorób genetycznych, disomii, trisomii i zespołu Downa w rodzinie. Takie badanie w dobie obecnych przepisów prawa daje też możliwość przygotowania się rodzicom na wszelkie ewentualności.

Kiedy wykonać badania prenatalne?

Kiedy jest dobry moment, by wykonać badania prenatalne? Czas po 10 tygodniu ciąży jest doskonałym momentem, by poddać się nieinwazyjnemu testowi prenatalnemu. Do testu może przystąpić każda mama, która:

  • obawia się o rozwijający się zarodek;
  • doświadczyła w swoim życiu poronień;
  • w najbliższej rodzinie zdarzały się przypadki wad genetycznych;
  • jest powyżej 35 roku życia;
  • po prostu chce sprawdzić, czy wszystko jest ok.

Jakie są rodzaje badań prenatalnych?

W pełni bezpieczne testy prenatalne to: test Sanco oraz test Veracity (https://idealistgin.pl/testy-prenatalne/badanie-prenatalne-veracity/https://idealistgin.pl/testy-prenatalne/badanie-prenatalne-veracity/). Te testy są w 100% bezpieczne dla zarodka i można je wykonać już od 10 tygodnia ciąży. W celu wykonania tych testów należy pobrać niewielką próbkę krwi matki. Poza tym wyniki są opracowywane w Polsce i dostępne już po 5 dniach od pobrania próbki. Dodatkowym bonusem jest możliwość poznania płci dziecka już na tak wczesnym etapie! Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj testu wybrać, warto skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę lub umówić się na miejscu na konsultację medyczną.

Badania prenatalne – cena

Ceny badań prenatalnych zaczynają się średnio od 2500 – 3000 zł. Wszystko zależy od wybranego pakietu badań – cena testu prenatalnego jest uzależniona od ilości chorób, które chcemy wziąć pod lupę. Dla części osób jest to spora kwota, jednak w porównaniu do przyszłych wydatków związanych z edukacją, zdrowiem czy choćby wyposażeniem wyprawki cena badań prenatalnych nie wydaje się być już taka zaporowa.

Czy warto wykonać badania prenatalne?

Jesteśmy zdania, że „przezorny zawsze zabezpieczony”. Skoro kobieta w ciąży wykonuje badania na krzywą cukrową czy badania krwi, to poddanie się badaniom prenatalnym wydaje się być wyborem oczywistym. Jednak nadal wiele osób twierdzi, że takie badania są w zupełności zbędne – głównie ze względu na koszta.

Natomiast jest coś, czego rodzice i zespół medyczny mogą nie przeskoczyć: jest to CZAS. Osoby, które wykonały badania prenatalne są w stanie zaplanować wybór szpitala z odpowiednim stopniem referencyjności. Często odpowiednie wyposażenie szpitala i fachowość personelu są w stanie nawet uratować życie dziecka. A to zawsze jest, było i będzie bezcenne.

Artykuł sponsorowany

Zobacz nasze inne wpisy

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

0
    0
    TWOJE ZAMÓWIENIE